Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2012, 18:51:42
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Egalitatea intre Dumnezeu si diavol .

As vrea sa stiu , si apelez la voi cei de pe forum , daca Dumnezeu e egal ca si putere cu diavolul ?.Sincer nu cred ca Marele Dumnezeu se coboara la nivelul diavolului, si aici nu trebuie sa l subestimam pe diavol , dar pur si simplu Dumnezeu e cel Suprem , si din creatia Lui a iesit si ''arhanghelul razvratit''.Multi il vad pe diavol ca pe un dumnezeu ,numai ca este dumnezeul raului , al iadului .Sincer ,eu nu il pun pe diavol in egalitate cu Creatorul .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2012, 20:30:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Raul nu se dovedeste neinvins de om in calitate de subiect faptuitor a lui, deci daca omul poate invinge lucrarea diavolului, intarit fiind prin Duhul Sfant, a cui putere este mai mare? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2012, 21:05:49
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu , si apelez la voi cei de pe forum , daca Dumnezeu e egal ca si putere cu diavolul ?.Sincer nu cred ca Marele Dumnezeu se coboara la nivelul diavolului, si aici nu trebuie sa l subestimam pe diavol , dar pur si simplu Dumnezeu e cel Suprem , si din creatia Lui a iesit si ''arhanghelul razvratit''.Multi il vad pe diavol ca pe un dumnezeu ,numai ca este dumnezeul raului , al iadului .Sincer ,eu nu il pun pe diavol in egalitate cu Creatorul .
Dumnezeu e Atottiitorul. El are existenta prin Sine Insusi, iar cele create - vazute si nevazute - exista pentru ca participa la Dumnezeu. Diavolul nu exista prin el insusi, ci pentru ca il tine Cel ce l-a creat.
El este un tolerat, cum foarte frumos spunea Parintele Arsenie Papacioc. Prinde putere asupra noastra in masura in care ii permitem noi. El se leaga de noi, sau ne leaga de el prin pacate.
Ioan Gura de Aur spunea un lucru care mi-a placut mult, si anume ca diavolul e ca un caine legat. Te musca daca intri in zona lui de actiune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2012, 21:17:10
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu , si apelez la voi cei de pe forum , daca Dumnezeu e egal ca si putere cu diavolul ?.Sincer nu cred ca Marele Dumnezeu se coboara la nivelul diavolului, si aici nu trebuie sa l subestimam pe diavol , dar pur si simplu Dumnezeu e cel Suprem , si din creatia Lui a iesit si ''arhanghelul razvratit''.Multi il vad pe diavol ca pe un dumnezeu ,numai ca este dumnezeul raului , al iadului .Sincer ,eu nu il pun pe diavol in egalitate cu Creatorul .
omul il poate biruii pe spurcatul diavol cu smerenia.DUMNEZEU ESTE ATOTPUTERNIC.nu cred ca avea rost intrebarea,sa nu te superi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2012, 21:45:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Diavolul este o lectie profunda.

Diavolul este un obiect anatomic care trebuie contemplat si inteles in totalitatea sa, pentru ca intr-o mare masura ne oglindim in el.

Este arogant, fara caldura afectiva, poftitor, laudaros, sclifosit, mincinos, uneltitor, fricos...
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2012, 22:06:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Este arogant, fara caldura afectiva, poftitor, laudaros, sclifosit, mincinos, uneltitor, fricos...
Cu alte cuvinte este slab, pentru ca el nu se poate elibera de aceste "pasiuni", este robit de ele. Puterea diavolului consta in slabiciunea lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2012, 23:05:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
As vrea sa stiu , si apelez la voi cei de pe forum , daca Dumnezeu e egal ca si putere cu diavolul ?.Sincer nu cred ca Marele Dumnezeu se coboara la nivelul diavolului, si aici nu trebuie sa l subestimam pe diavol , dar pur si simplu Dumnezeu e cel Suprem , si din creatia Lui a iesit si ''arhanghelul razvratit''.Multi il vad pe diavol ca pe un dumnezeu ,numai ca este dumnezeul raului , al iadului .Sincer ,eu nu il pun pe diavol in egalitate cu Creatorul .
Ideea egalității dintre Dumnezeu și diavol este o erezie condamnată de multe secole de Biserică: o idee de extracție gnostică, care, la rândul ei, provine, probabil, de la păgânii maniheiști care locuiau aproximativ în teritoriul de azi al Persiei (Iranului). În Apus, asemenea idei au alcătuit osatura ereziei catharilor (albigenzilor), iar în Răsărit a ereziei bogomililor.

Noi credem că Dumnezeu nu este egal cu diavolul ca putere, din cauza, în primul rând, a deosebirii ontologice dintre naturile lor. Dumnezeu este spirit necreat și dintotdeauna a existat Dumnezeu. Diavolul este spirit creat: el a fost creat de Dumnezeu (ca înger), prin urmare a existat un timp, anterior timpului istoric, în care diavolul nu a existat.
Fiind de aceeași natură cu îngerii, diavolii au toate capabilitățile îngerilor. Sunt organizați ierarhic, cetele diavolești fiind imagini (răsturnate) ale cetelor îngerești. Ca și îngerii, beneficiază, de exemplu, de agilitate, adică de capabilitatea de a străbate spații uriașe în mod instantaneu. Și noi, după viața aceasta, vom beneficia de acest lucru. Dar nu beneficiază de ubicuitate: numai Dumnezeu este omniprezent, pe când nici îngerii, nici diavolii, nici sufletele oamenilor nu pot fi omniprezente. Îngerii și diavolii au ceea ce teologia catolică numește "proprietăți praeter-naturale": de exemplu, pot cunoaște anumite lucruri care se vor desfășura în viitor. Dar, la resortul intim al sufletului omului, nu au acces. Ei pot ști exact când va avea loc un anumit eveniment în plan fizic, de exemplu un cutremur de pâmânt, dar nu pot ști dacă eu, atunci, voi căuta mai întâîi să îmi salvez propria piele sau voi căuta mai întâi să îmi protejez soția și copiii. Și îngerii, și diavolii, îmi pot face anumite sugestii și, după caz, îmi pot trimite un gând bun sau unul rău, dar nu cunosc dacă mă voi mântui sau nu. Asta, numai Dumnezeu preștie.

Având putere îngerească, diavolul este superior, în această privință, omului. Cel puțin omului în trup. De aceea, este lucru înțelept să fie luat foarte în serios. O altă consecință a acestui fapt este că omul nu poate rezista singur în această luptă inegală: are nevoie de ajutor, ceea ce înseamnă să îi opună o putere cel puțin egală. Fără prietenia și alianța îngerilor, sfinților și cu precădere a Sfintei Fecioare, a cărei putere o excede pe aceea a serafimilor și heruvimilor, fără, mai ales, ajutorul lui Dumnezeu, omul nu ar fi capabil să respingă nici măcar atacul diabolic al ultimului clasat în ierarhia întunericului.

Și cum poate beneficia omul de ajutor supranatural ? Cel mai mult, prin Sfintele Taine. Eliberat odată de robia diavolului, prin Botez, omul are nevoie în lupta sa cu diavolul, de-a lungul întregii vieți, de asistența supranaturală, de unirea cu Cristos, pentru a se emancipa de Satana, de toate lucrurile lui, de toată slava lui, de toată slujirea lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2012, 16:20:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dupa Dumnezeu nu se poate pune semnul "=". Nu exista un egal al Sau.

Diavolul ravneste insa aceasta postura si ne inseala pentru ca noi sa-l credem astfel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2012, 16:34:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Dumnezeu ingaduie ca anumite lucruri sa se intample, sa nu credem ca este neputincios. Imi este de ajuns sa-mi amintesc de episodul in care demonii ii cer lui Hristos permisiunea de a intra in turma de porci, dupa ce a avut loc tamaduirea celui demonizat, ca sa-mi dau seama cat de neputinciosi sunt diavolii fata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2012, 17:26:47
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

per total am zice ca stim insa mai ramine sa stim amanuntele legate de ce poate face Domnul si cel rau nu.

de ex stim ca Dumnezeu face lucrari si fac si sfintii lucrari -posibile chiar mai mari decit cele aratate de Iisus.
dar si ce rau "imita" unele lucrari ,dar doar pina la o anumita limita sau in toate cele?
au avut fariseii dreptate cind ziceau ca acele lucrari pot fi facute si de cel rau?
-de ex vindecarile.
ei bine pina la urma care este aceasta limita?

exista vreun studiu teologic care sa aduca lumina in acest domeniu?

daca efectul aparent este identic cum deosebim noi in acest caz duhurile ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Margelele mataniei podul intre filosofie si Dumnezeu florin.oltean75 Generalitati 0 11.11.2011 23:22:29
Dumnezeu ar putea sa il omoare pe diavol? annajanette Generalitati 91 02.12.2010 06:42:18
Mijlocitori intre om si Dumnezeu? omosapiensi Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 49 01.09.2010 22:17:26
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 16:33:06