Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.09.2007, 21:13:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai fratilor acum va vorbesc ca unul care s-a sinucis si prin voia lui Dumnezeu traieste inca! In momentul cind o faci nu mai esti tu ci cel rau in tine care striga FA-o! Arata-le la toti! Fa-o! Acum cel care se arunca (il arunca) in foc si-n apa nu incerca sa se sinucida daca facem abstractie de cel rau din el? Iisus l-a vindecat, l-a ajutat fiind acolo inainte sa reuseasca sa se sinucida. Dar daca Iisus nu era? Nu sariti cind te calareste afurisitul fug ingerii si ramii singur!
Iar urmasii daca nu se straduiesc sa ne scoata din iad...la ce mai sint buni? Pt un nume?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.09.2007, 21:14:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ne putem ruga pentru orice OM de pe aceasta planeta, indiferent de ce religie este, de faptele si pacatele lui . Toti suntem creatia Lui Dumnezeu . Astfel si pentru desfranati, sinucigasi si alti pacatosi putem a ne ruga Lui. Nu suntem noi cei in masura sa judecam pacatele altora facute cu voie sau fara voie, cu vorba, cu gandul sau cu fapta. Fiecare va raspunde pentru faptele lui si ar trebui sa ne preocupe mai putin sa-i judecam noi pe altii. Putem daca simtim acest lucru, sa ne rugam pentru un musulman , pentru un ateu, pentru oricine care ne-a fost sau ne este drag sau apropiat noua. A crea bariere , standarde , oprelisti de orice fel intre noi oamenii cand este vorba despre rugaciune catre Bunul DUMNEZEU, mi se pare cel putin deplasat. Superioritatea nu ne-o demonstram intorcand spatele cuiva, ci din potriva, prin dragoste, intelegere si multa iubire.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.09.2007, 21:50:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

un prieten a stat de vorba cu par.Rafail Noica cateva ceasuri a avut aceasta sansa..a facut o afirmatie interesanta pe care cred ca o veti gasi in scrierile lui ;"crestinul
ajunge la starea de conlucrare cu Hristos atunci cand din perspectiva omeneasca (vis avis de puterea omului de a face ceva singur)nu-ti mai ramane nimic de facut decat sa-ti iei viata..deci cam atat putem noi intelege cu puterea noastra,asa intelegem viata fara credinta,nici nu ne imaginam noi cat ne ajuta rugaciunile parintilor ale prietenilor,ale calugarilor,preotilor de mir .Imaginati-va in ce lume traiesc cei care refuza sa creada in Hristos..ei nu simt bucuria vietii ca si noi..si atunci ..datori suntem sa-i intelegem in cautarile lor .. si cum spune Mantuitorul viata noastra sa fie curata si faptele noastre bune ca oamenii vazandu-ne faptele sa slaveasca pe Tatal nostru Cel din ceruri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.09.2007, 01:35:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.550
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
la ce mai sint buni? Pt un nume?
Nici macar pentru atit, slava asta desarta a continuitatii numelui tine pina parasim aceasta lume, dupa care nu mai cunosti pe nimeni, se termina viata de familie...toti devenim suflete individuale in sinul lui Avraam sau chinuite pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.09.2007, 11:50:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deci concluzionand, din ce atzi spus shi asha cum banuiam shi eu, pastrand intacta shi perfecta valabilitatea canoanelor shi dupa cum spun sfintzii pe care i-atzi amintit, inseamna ca:

-e voie sa treci pe pomelnic pentru rugaciune pentru vi sau mortzi orice persoana, inclusiv ereticii, alte culte sau religii (dar de aici cred ca se exclud duhurile rautatzii antihristice din vazduh care amagesc pe oricine) shi aceasta cred ca se socoteshte Rugaciuna Particulara, adica a unei persoane particulare, shi nu cred ca inseamna doar sa te rogi singur ci te ajuta shi Biserica... deci cred ca potzi sa treci pe oricine, dar poate ca este bine sa specifici daca e vorba despre un viu sau mort dar care nu face parte din biserica , de alt cult, un sinucigash poate ca sa nu-l insheli cumva pe preot sau sa ai impresia ca s-ar putea sa gresheshti... eu ma gandesc ca defapt shtie oricum Dumnezeu la cine te referi...

-NU e voie, conform canoanelor, [rugaciune, liturghie, pomenire...] COMUNA adica adunare ca shi cum i s-ar acorda respect comun (ingropare cu lauda, cu stima, cu calde aduceri aminte) tuturor ereticilor, de alte culte creshtine sau alte religie, ateilor shi libercugetatorilor sau care au murit printr-un pacat de moarte (sinucigashi...) deci nu se poate face inmormantare traditzionala shi cu pomenire cu pomeni shi altele shi nici alte rugaciuni la care participa mai multe persoane, deoarece s-ar putea crede ca acestia se cinstesc... shi nu au cum sa se cinsteasca din moment ce... deci pentru ei se pot face doar rugaciuni particulare de multa milostivire shi de scoatere din iad sau ushurarea pedepsei... daca ingaduie preotul... dupa Voia Domnului....

deci urzicutza draga, canoanele am impresia ca sunt valabile... chiar daca au fost date acum 1000 de ani...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.09.2007, 12:01:39
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Dezavantajul randuielilor canonice este acela ca linisteste constiinta acelora care pot sa le pazeasca si le dau sentimentul ca sunt mantuiti. Aceasta este o gandire foate naiva. Fariseii, ascetii, rabinii Vechiului Testament posteau de asemenea si ei, dar aceasta nu era suficient. Hristos a spus: Daca nu intreceti virtutile fariseilor, nu veti putea sa va mantuiti.
Sfantul Pavel, acest mare geniu pe care ni l-a dat pronia divina, afirma ca nici o lege nu a dus vreodata pe nimeni la mantuire. Acestea fiind spuse, regulile Bisericii pot sa fie, pentru inceput, un ajutor. Intr-adevar, daca de la inceput suntem lasati liberi, de capul nostru, putem sa ne pierdem.Omul care a reusit sa se ridice deasupra oricarei legi a atins starea de indumnezeire, adica mantuirea. Este mult mai important sa fii constient si responsabil de fiecare miscare a inimii si a mintii, decat de a avea o regula.[/b]
Pentru ca ceilalti sa traiasca, noi trebuie sa murim noua insine. Hristos a spus: Sa nu va fie frica ca va veti perde sufletul in aceasta slujire. Cel care slujeste aproapelui isi castiga sufletul pentru viata vesnica.A ne ruga pentru altul, inseamna, datorita unei bune dispozitii a inimii noastre cu privire la el, a-l ajuta sa reziste gandurilor rele pe care poate, nu fara de motiv, sa le aiba cu privire la noi. In schimb, a nu ne ruga pentru altul, inseamna a justifica, prin lipsa noastra de iubire, gandurile urate pe care poate sa le aiba impotriva noastra.Noi oficiem Liturghia impreuna. Dar platim pretul: fiecare dintre noi trebuie sa se preocupe de mantuirea tuturor. Viata noastra este un martiriu fara sfarsit......
D-zeu nu are nevoie de suflete de tabla in cer....“Doamne, voi avea prea mult de lucru; pot sa Te uit, dar Tu nu ma uita.”..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.09.2007, 12:10:33
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă cineva mi-ar da o palmă, nu stiu dacă as fi în stare să întorc obrazul celălalt. Dacă cineva m-ar blestema, nu stiu dacă as fi în stare să îl binecuvântez. Dacă cineva mi-ar spune că drumul pe care este merg este gresit, si dacă mi-ar aduce argumente pentru aceasta, cred că as avea puterea să îmi recunosc greselile, chiar dacă acest lucru m-ar durea mai tare decât o palmă si chiar dacă m-ar umili mai mult decât o jignire....
Suntem oameni, suntem plini de iubire de sine, chiar dacă ne dăm sau nu ne dăm seama. Totusi, nici unul dintre noi nu cred că ar alege în deplină cunostintă de cauză nici iadul, nici minciuna, si nici întunericul vesnic...

Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.09.2007, 12:27:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Dezavantajul randuielilor canonice este acela ca linisteste constiinta acelora care pot sa le pazeasca si le dau sentimentul ca sunt mantuiti. Aceasta este o gandire foate naiva. Fariseii, ascetii, rabinii Vechiului Testament posteau de asemenea si ei, dar aceasta nu era suficient. Hristos a spus: Daca nu intreceti virtutile fariseilor, nu veti putea sa va mantuiti.
Sfantul Pavel, acest mare geniu pe care ni l-a dat pronia divina, afirma ca nici o lege nu a dus vreodata pe nimeni la mantuire. Acestea fiind spuse, regulile Bisericii pot sa fie, pentru inceput, un ajutor. [...]
Cred ca nu prea pricepi jenica ce este un canon, ce este o lege a lui Dumnezeu shi ce este o regula importanta pentru mantuire cam ca o dogma, ca altfel nu ai vorbi asha simplu considerandu-le ca pe legile lumeshti care intr-adevar n-au mantuit pe nimeni...

Jenica draga... chiar shi in harul Domnului se vorbeshte despre legea cea noua a harului, a Duhului, a iubirii shi credintzei... care nu ingaduie gresheala shi pacatul... dar nici exaltarea nerespectarii cerintzelor...

ei bine Jenica draga, considera ca te-am palmuit... shi am sa intorc shi obrazul celalalt :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.09.2007, 12:49:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu mie explicatiile tale imi sint prea complicate asa ca o sa fiu direct. Eu trec pe pomelnic pe toti indiferent de confesiune (la multi nici nu o stiu si nici nu ma intereseaza) Tu cum faci? Raspunde-mi direct : Da trec pe pomelnic pe protestanti sau nu, nu o fac! Si mai mult decit argumentatia comform carui canon o faci sau nu, m-ar interesa care-i parerea ta ca om.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.09.2007, 12:52:49
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Ovidiu, nu contest Doamne fereste canoanele!!! Dar ceea ce am postat mai sus Nu sunt cuvintele mele ci ale sfantului Siluan:) As mai vrea sa adaug din scrile unui alt sfant drag mie, Sf Paisie Olaru:). Undeva intr-o carticica exsita o istorioara care suna cam asa. Avva avea un ucenic care se lepadase de Hristos si se casatorise cu o evreica. Desi CUNOSTEA CANOANELE:D continua sa se roage pentru el. Intr-o noapte se auzi un glas: Paisie de ce te rogi pentru ucenicul tau oare nu stii ca el s-a lepadat de Mine? Avva a raspuns, da Doamne dar Tu ne-ai invatat sa ne rugam pentru semenii nostri. Atunci Dzeu a spus, paisie prin dragostea ta te-ai asemanat Mie!! Fie tie cum voiesti si a mantuit pe ucenicul sau.
Ei bine, drept este ca, oare cati avem asemenea iubire?? Eu una nu o am, si nu e smerenie!! Ai si tu dreptatea ta, dar eu am spus clar! ca te poti ruga in rugaciunea particulara daca inima iti cere asta.. cat de pomenit la sf Liturghie, cred ca cel mai in masura sa iti raspunde este chiar un preot! Atata stiu ca la sf m-re Sihastria Nu sunt pomeniti decat la rugaciunile speciale dar, Nu li se scot particele sub nici o forma! Acum depinde de preot, fiecare va da seama la judecata pentru ale sale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 13:52:51
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Ruga VoicaDaniela Generalitati 2 24.03.2007 14:33:30