Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2009, 13:48:57
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Minunata pilda si lectie de viata. Multumim.

Cu mult mai mult, oamenii au nevoie de caldura si de cuvant, decat de paine.
Subscriu...in urma cu 1 an, de Craciun, am vizitat un azil de batrani pt.a le da mici atentii..cele mai multe persoane s-au bucurat de vizita ca si-a adus cineva aminte de ei si ca au primit si cate o garoafa alba si iconita..impactul a fost covarsitor..atata boala, neputinta care o aduce batranetea...deprimarea unora...inchistarea altora...ei se bucura cand sunt bagati in seama, cand li se acorda putina atentie, putina dragoste....oamenii in general sufera de lipsa dragostei...pt.ca nu se simt iubiti.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2009, 16:39:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Subscriu...in urma cu 1 an, de Craciun, am vizitat un azil de batrani pt.a le da mici atentii..cele mai multe persoane s-au bucurat de vizita ca si-a adus cineva aminte de ei si ca au primit si cate o garoafa alba si iconita..impactul a fost covarsitor..atata boala, neputinta care o aduce batranetea...deprimarea unora...inchistarea altora...ei se bucura cand sunt bagati in seama, cand li se acorda putina atentie, putina dragoste....oamenii in general sufera de lipsa dragostei...pt.ca nu se simt iubiti.
Si asta-i frumos, dar am o intrebare
Cit timp ati petrecut cu ei? citeva minute?
V-ati gindit sa veniti sa oferiti "o floare" sub forma de voluntariat la spalat, igiena personala( peste tot) , la curatat paturile, la servirea mesei, la intretinerea conversatiilor, a nervilor, isteriilor, la oprirea batailor, a frustrarilor. Acelea sunt intradevar garoafe si iconite(nu bucati de lemn)!

Last edited by andreicozia; 24.11.2009 at 16:42:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2009, 20:08:28
filaret19's Avatar
filaret19 filaret19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit icoane

bucati de lemn!...tu nu ai nimic sfant si iti place sa faci pe oameni sa ii doara sufletul.in atata manie -unde sa mai incapa Dumnezeu.
__________________
user vechi.Valentina,seara_de_vara
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.11.2009, 20:12:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Andreicozia, te doare suferinta lor sau amintirile noastre?
Nu te gandesti ca vei ajunge si tu candva batran?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.11.2009, 20:13:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Andreicozia, te doare suferinta lor sau amintirile noastre?
Buna intrebare.
As fi postat si eu ceva despre bunicii mei (Dumnezeu sa-i ierte!), dar am sters mesajul sa nu le comenteze toti neavenitii amintirea!

Cred ca oamenii nu devin radicali diferiti la batranete (chiar daca memoria nu-i ajuta).. ci trasaturile lor definitorii sunt exacerbate: daca au fost blanzi si iubitori, vor fi foarte blanzi si iubitori la batranete. Daca au fost egoisti in tinerete sau mandri, vai de ei la batranete.

Last edited by anna21; 24.11.2009 at 20:20:40.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.11.2009, 20:14:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de filaret19 Vezi mesajul
bucati de lemn!...tu nu ai nimic sfant si iti place sa faci pe oameni sa ii doara sufletul.in atata manie -unde sa mai incapa Dumnezeu.

Nu, filaret, nu ai inteles. Andrei are dreptate in cazul asta. Este usor sa mergi la niste straini de Caraciun sau de Pasti, sa le dai o mica atentie, sa le spui o vorba buna, sa glumesti un pic, si apoi sa pleci in treaba ta. Dar cine are curajul sa ofere voluntar cateva ore pe saptamana, nu la stat de vorba cand totul e curat si e bine, ci ingrijire efectiva a celor batrani si bolnavi. Nu de flori si icoane au nevoie acei oameni, ci de cineva sa spele pe jos, sau sa le schimbe scutecele, sa ii spele, sa ii suporte cu tot cu nervi si pretentii. Asta e greu, si nu multi vor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2009, 20:27:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Filaret a inteles bine. Icoana nu este o bucata de lemn.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.11.2009, 21:31:11
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Andrei are dreptate. Poate s-a exprimat putin cam dur dar a spus un adevar. E usor sa te duci, sa dai o floare in zi de sarbatoare si sa pleci. Dragostea nu sta numai in cadouri de Craciun si de Paste. Iar in privinta batranilor este fff greu. Am un prieten care face voluntariat la o casa de copii si in momentul cand i-am spus ca as vrea si eu sa merg mi-a spus sa stau in banca mea ca nu stiu in ce ma bag. Se comporta mizerabil cu pers. care vor sa ii invete ceva, sa le aline singuratatea si dorul de o familie. Tot asa si cu batranii. Oare cati dintre noi am vrea sa mergem maine sa ingrijim timp de 3 zile un batran paralizat si recalcitrant? Nimeni nu spune ca sunt toti rai, sa nu ma intelegeti gresit dar pe multi boala ii face mai egoisti, mai rautaciosi. Dar macar noi sa ii vedem si sa nu facem asa la randul nostru.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.11.2009, 22:06:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Cred ca oamenii nu devin radicali diferiti la batranete (chiar daca memoria nu-i ajuta).. ci trasaturile lor definitorii sunt exacerbate: daca au fost blanzi si iubitori, vor fi foarte blanzi si iubitori la batranete. Daca au fost egoisti in tinerete sau mandri, vai de ei la batranete.
Corect si la subiect!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2009, 22:36:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Filaret a inteles bine. Icoana nu este o bucata de lemn.
Filaret a inteles ceva dar nu totul, asa cum i s-a clarificat mai sus.
Icoana inceteaza sa mai fie DOAR o bucata de lemn in momentul in care pui mina si mai si ajuti pe linga ea. Direct spus, imaginati-va niste batrini neputinciosi care miros si nu-si pot face nevoile cum trebuie si noi care trecem PE LA EI, le aruncam o iconita, o floare si fugim de acolo cit mai repede, in speranta ca iconita-i va sterge la fund.
Ajutorul DIRECT inobileaza iconita. Stiu ca acest aspect nu se studiaza la Teologie dar AICI se separa griul de neghina!...lucrind cu "leprosii" societatii, batrinii si copiii prin orfelinate, si chiar lucrind in invatamint, acolo fumul tamiii prinde esenta!..nu stind si filozofind cu colegii
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intamplari din viata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 11:47:51
intamplari adevarate arle Intamplari adevarate 39 01.03.2012 17:38:41
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39