Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.11.2009, 14:18:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
F.frumos Andrusca...asta inseamna sa fii sensibil la suferinta si durerea altuia...sa-l vezi..sa-l observi..so sa vrei sa-i intinzi o mana.
Citeam undeva ca 3 sunt bolile(sufletesti) cu care se confrunta oamenii acum:
- lipsa de religiozitate( a unei leg.cu Dzeu);
- fragilitatea iubirii..in sensul ca ne iubim atat de mult pe noi insine incat nu-l mai putem "vedea" si pe omul de langa noi..nu-l putem vedea in sens crestin adica nu-l putem iubi pt.ca in inima noastra nu este loc si pt.el;
- incapacitatea noastra de a suferi(boli, necazuri orice ar veni peste noi de la Dzeu intr-un scop mantuitor fireste).
Doamne ajuta-ne, lumineaza-ne ca sa te cunoastem pe Tine si pe aproapele amne ajuta-ne, lumineaza-ne ca sa te cunoastem pe Tine si pe aproapele nostru...poate ne-ar fi mai usor sa speram ca ne vom mantui!
Daaaa....m-a intristat si m-a facut sa constientizez ca de multe ori nici nu putem citi in ochii unui om suferinta reala prin care trece, efortul pe care il face sa depaseasca golul din suflet...si ca ajung sa isi puna punct vietii singuri in suferinta lor neinteleasa de nimeni din cei apropiati, doar pentru ca nu vor sa auda strigatul mut..

Cred, deci nu stiu sigur, ca nu prea era religios acest batran...dar era un om sensibil, sensibilitate care poate s-a acutizat in ultima perioada a vietii...probabil si datorita bilantului pe care il facea.....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.11.2009, 14:23:58
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daaaa....m-a intristat si m-a facut sa constientizez ca de multe ori nici nu putem citi in ochii unui om suferinta reala prin care trece, efortul pe care il face sa depaseasca golul din suflet...si ca ajung sa isi puna punct vietii singuri in suferinta lor neinteleasa de nimeni din cei apropiati, doar pentru ca nu vor sa auda strigatul mut..

Cred, deci nu stiu sigur, ca nu prea era religios acest batran...dar era un om sensibil, sensibilitate care poate s-a acutizat in ultima perioada a vietii...probabil si datorita bilantului pe care il facea.....
Dzeu sa-l ierte!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.11.2009, 14:57:17
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit diferente

de remarcat si puterea pe care ti-o da credinta de a duce crucea,exemplu:o cunostinta de 85 de ani,schioapa de la 18 ani cand in razboi o aschie de obuz a atins-o,credincioasa,care tot timpul zambeste ,desi e vai si amar de ea,si merge cu dzeu inainte,poate o ajuta si clarviziunea nativa,care o face sa vada mult mai clar realitatea;celalalt exemplu e format din mai multe batranici,unele deja la subsol,care si-au dus suferintele cu mari tanguieli si cu multa manie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.11.2009, 15:03:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
de remarcat si puterea pe care ti-o da credinta de a duce crucea,exemplu:o cunostinta de 85 de ani,schioapa de la 18 ani cand in razboi o aschie de obuz a atins-o,credincioasa,care tot timpul zambeste ,desi e vai si amar de ea,si merge cu dzeu inainte,poate o ajuta si clarviziunea nativa,care o face sa vada mult mai clar realitatea;celalalt exemplu e format din mai multe batranici,unele deja la subsol,care si-au dus suferintele cu mari tanguieli si cu multa manie.
Nici batranul asta nu se plangea sau vaita, pur si simplu in momentele in care cei din jurul sau erau antrenati in alte activitati...el ramanea static, pe un scaun...cu privirea in gol, si atunci abia intrezareai ce e in sufletul lui, dar in rest zambea, radea si se bucura sincer de orice atentie pe care i-o dadea cineva...nu se plangea de nimic....

Doar lacrimile care incepeau sa ii curga pe obraji de cum se trezea in dimineata plecarii spuneau totul...si ti se rupea inima pentru ca intelegeai cat de greu ii este...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.11.2009, 15:58:20
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

se pare ca se pot scoate din iad sinucigasii.cum?unei femei credincioase i s-a omorat baiatul.dupa 7 ani de dat prescuri in continuu i-a aparut in vis feciorul si i-a multumit ca l-a scos.poate nu,dar poate si da!e posibil,nu putem exclude aceasta posibilitate,in fond nu stim mai nimic despre dincolo!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.11.2009, 21:04:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
se pare ca se pot scoate din iad sinucigasii.cum?unei femei credincioase i s-a omorat baiatul.dupa 7 ani de dat prescuri in continuu i-a aparut in vis feciorul si i-a multumit ca l-a scos.poate nu,dar poate si da!e posibil,nu putem exclude aceasta posibilitate,in fond nu stim mai nimic despre dincolo!
Stiu ca sinucisii se pot pomeni la biserica si la Sf. Liturghie de abia dupa 7 ani. Cat de puternice sunt dragostea, rugaciunea unei mame si milostenia!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.11.2009, 22:11:04
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiu ca sinucisii se pot pomeni la biserica si la Sf. Liturghie de abia dupa 7 ani. Cat de puternice sunt dragostea, rugaciunea unei mame si milostenia!
nu am inteles nic de ce nu sunt pomeniti,de ce nu au slujba la groapa,ei au c.m.mare nevoie....
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.11.2009, 22:11:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
nu am inteles nic de ce nu sunt pomeniti,de ce nu au slujba la groapa,ei au c.m.mare nevoie....
Nici eu nu am inteles acest obicei din Traditie, care nu apare sub nici o forma in scripturi.
Sinucigasul de regula este un om bolnav sufleteste sau mintal. Deci unde este vina lui cind el nu mai are controlul simturilor.
Zaharia zbiara in legatura nu NESCHIMBABILITATEA Ortodoxiei. Da, de unde, !!!...au aparut in timp atitea adaosuri incit biserica a devenit de nerecunoscut, fata de cea paleocrestina de la inceputuri.
Ar trebui scuturata de multe obiceiuri bizare si inutile si filtre!
Pe cind sinodul al 8-lea?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.11.2009, 23:30:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nici eu nu am inteles acest obicei din Traditie, care nu apare sub nici o forma in scripturi.
Sinucigasul de regula este un om bolnav sufleteste sau mintal. Deci unde este vina lui cind el nu mai are controlul simturilor.
Zaharia zbiara in legatura nu NESCHIMBABILITATEA Ortodoxiei. Da, de unde, !!!...au aparut in timp atitea adaosuri incit biserica a devenit de nerecunoscut, fata de cea paleocrestina de la inceputuri.
Ar trebui scuturata de multe obiceiuri bizare si inutile si filtre!
Pe cind sinodul al 8-lea?
Cum poți spune așa? Sunt atâția oameni bolnavi de cancer sau foarte bătrâni pentru care moartea ar fi cea mai mare eliberare dar care rabdă dureri de neimaginat sau neputințele unor ani prea mulți dar nu-și pun capăt zilelor pentru a nu-și pierde sufletul căci sinuciderea tocmai aceasta înseamnă-pierderea nădejdii(deznădejdea) care este cel mai mare păcat.
Păi atunci de ce n-am fi deacord și cu eutanasia????
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.11.2009, 00:03:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Pe cind sinodul al 8-lea?
Cat mai tarziu sper.. tarziu spre niciodata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intamplari din viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Vise si intamplari "ciudate". Ce reprezinta ? TudorN Morala Crestina 11 28.11.2013 11:47:51
intamplari adevarate arle Intamplari adevarate 39 01.03.2012 17:38:41
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39