Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2009, 22:48:28
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit Apocalipsa

S-au facut multe Threaduri cu particularitati din aceasta carte (ex. 666, s.a.) asa ca am creat un thread in care sa se discute despre toata cartea, in plus este bine sa meditam si sa stim la ce sa ne asteptam.

Incep eu cu o nelamurire.
Am inteles bine ca dupa ce domneste antihrist, va veni Hristos, va lega fiara, iar cei care au murit pentru credinta vor invia si vor domni inca 1000 de ani pe Pamant alaturi de Iisus ? In acest timp de 1000 de ani se vor mai naste alti oameni ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2009, 01:18:14
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Nu cred ca se vor mai naste si alti oameni caci Iisus spune ca la "înviere, nici nu se însoară, nici nu se mărită, ci sunt ca îngerii lui Dumnezeu în cer." (Matei 22:30)
Faza cu 1000 de ani eu nu am prea inteles-o. De fapt sincera sa fiu, nu am terminat de citit Apocalipsa poate ne lamureste cineva....ce se intampla dupa cei 1000 de ani de domnie a lui Iisus?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2009, 01:39:23
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e nici o domnie de 1000 de ani,cine v-a spus asta? Cel putin eu nu am vazut! Atunci se va sfarsi totul,sau cel putin se va face "cer nou si pamant nou"!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2009, 14:12:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Domnia de 1000 de ani[/COLOR], numita "Mileniu", [COLOR=darkred]este o invatatura pur eretica[/COLOR]. Toate miscarile eretice advente propovaduiesc o venire a lui Hristos in mijlocul celor alesi (fiecare se crede alesul) spre a domni 1000 de ani in bucurie si placeri, abia apoi urmand Judecata de Apoi.

Cat de penibili sunt cei ce marturisesc trei veniri ale lui Hristos, cand de doua mii de ani se marturisesc doar doua! Ei spun ca a venit in Nazaret, la Nastere, va veni pentru a intemeia Mileniul, iar mai apoi la Sfarsitul Mileniului. Nu exista nici cel mai mic temei ortodox pentru aceasta. Hristos a venit o data la Intrupare si va mai veni abia la Judecata de Apoi, a doua oare, pentru totdeauna.

[COLOR=darkred]Nu cautati sa discutati cu ereticii ce sustin Mileniul.[/COLOR] Sunt setati pe cateva date primite de la pastorii lor si nu vad nimic in afara de acelea. Cum sa va dati seama daca sunt eretici (adventisti, martorii lui Iehova, mormoni): propovaduiesc apropiata venire, incep de la probleme contemporane, in sfarsit ajungand la atragerea in secta lor. Toti sustin Mileniul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2009, 09:14:30
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

scrierea apocalipsei este una simbolica. e ca un joc cu focul incercarea de a da o explicatie tuturor elementelor simbolice de acolo. cred ca ar fi bine sa nu pierdem din vedere esentialul:Hristos va veni intru slava, si va separa dreptii de pacatosi. sf parinti au multe talcuiri la carte apocalipsa.unii o plaseaza in timpul imparatilor persecutori, altii la parusie(venirea a doua).cred ca o incercare de talcuire a apocalipsei de catre noi, cei care nu ne pricepem are sanse sa se lase cu erezii
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2009, 10:24:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi, de ce nimeni de aici nu ia in considerare si posibilitatea ca Apocalipsa (revelatie, nu catastrofa) sa se refere la oameni si perioade de atunci, fara legatura cu vreo apocalipsa, catastrofa, viitoare?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2009, 10:41:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dar poate ca pamantul este intreg Universul (ca intr-o interpretare a pamantului Facerii) si poate ca 1000 de ani sunt de fapt 365000 de ani (caci o zi inaintea Lui Dumnezeu este ca o mie de ani) si poate ca numai cei blanzi vor mosteni pamantul, adica cei drepti si curati, pe cand cei sfinti si desavarsiti vor ajunge in Cerurile de deasupra pamantului, pentru ca s-au apropiat foarte mult inca de pe acum de Dumnezeu, prin asemanare...

Sau poate ca "timp nu va mai fi" (Apocalipsa 10, 6) si cei 1000 de ani (care sunt ca o zi inaintea Lui Dumnezeu) semnifica acel astazi etern care este timpul divin care transfigureaza notiunea de timp pe care o intelegem noi acum...

"Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi." (2 Petru 3, 8)

Deci nu dati crezare la tot ce se spune de catre oricine are chef sa interpreteze Apocalipsa si Biblia in general. Prioritatea noastra trebuie sa fie sfintirea, caci asta conteaza inaintea Lui Hristos. Stiinta sau cunoasterea este partea a doua, mai putin importanta, insa oricum nu de neglijat.

Ramaneti ortodocsi va rog. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2009, 11:38:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Este foarte interesant ca "[COLOR=darkred]Apocalipsa[/COLOR]" este o carte ce nu ocupa aproape nici un loc in cultul crestin. Nu se citeste din ea, nu se folosesc pasaje, nu se predica din ea (cu exceptii de predicatori pe care nu ii amintesc aici). Aceasta au facut'o Parintii Bisericii dintr'o pedagogie bine simtita de ei, si anume de a nu ne distrage atentia de la cele petrecute in viata Mantuitorului, de la cele de astazi, spre cele de maine, spre un viitor pe care nu se stie daca il vom trai.

[COLOR=darkred]"Astazi este ziua mantuirii noastra"[/COLOR], adica astazi trebuie sa lucram. Una dintre cele mai perfide arme ale diavolului este a ne face sa traim in viitor. A calcula perioadele de ani, varstele pamantului, anul venirii lui Hristos, sfarsitul Lumii si altele de acest gen sunt treburi straine de duhul crestin ortodox. Sa ne ferim de aceasta ispita de a cerceta cele necercetata chiar de cea mai mare parte dintre sfinti.

[COLOR=darkred]Putini sunt sfintii care au comentat Scriptura[/COLOR], iar aceia au facut'o spre a trage niste linii mari, spre a ne feri pe noi de a intelege fiecare de capul sau cele cuprinse in Carte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.07.2009, 13:54:55
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Smile

Ne facem prea multe griji de sf lumii,mai bine ne-am face griji de sf nostru ca ala poate venii si miine ,eu vad in mare totul am o imagine de ansamblu dumnezeu e ca un regizor al unui film perfect cu actorii fiind noi oamenii si fiecare isi joaca rolul dupa posibilitati si talent raiul nu stiu ce sa zic daca e etern eu zic ca ne-am plictisii prea mult bine strica eu am chef de actiune m-as duce pe un camp de lupta acolo distractie atunci simti ca traiesti cel putin mie mi-ar placea dar daca in rai nu exista violenta si de ex unui om ii place sa se lupte sunt destui care au lupta in sange si pentru ei e ca si pentru altii mersul la lucru deci raiul poate fi foarte diferit si cum zicea parintele arsenie dupa globalizare mai e putin si se termina filmul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.07.2009, 14:23:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cred ca dincolo se vor schimba multe, inclusiv hoby-urile noastre. deci nu cred ca se vor plictisi dreptii slavindu-l pe Dumnezeu, tocmai pt ca acolo timpul capata o noua dimensiune, sufletul isi va afla linistea si implinirea, se va simti ACASA.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 18:43:07
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27