Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2008, 22:07:05
ioana26 ioana26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2008
Mesaje: 10
Post Spovedanie

Buna......as vrea sa stiu daca e pacat sa schimbi duhovnicul? eu as vrea sa ma spovedesc la un calugar,pana acum am avut duhovnic un preot de la mine din localitate.Si cat trebuie postit inainte,3 zile?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2008, 22:17:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna......as vrea sa stiu daca e pacat sa schimbi duhovnicul? eu as vrea sa ma spovedesc la un calugar,pana acum am avut duhovnic un preot de la mine din localitate.Si cat trebuie postit inainte,3 zile?
Da, iti poti schimba Duhovnicul, dupa ce obti dezlegare de la actualul Duhovnic. Cat priueste cea de a doua intrebare, era bine sa ti tot postul , dar pentru Sf. Spovedanie indicat a se tine post in toata saptamana premergatoare marturisirii pacatelor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2008, 23:25:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana26 Vezi mesajul
Buna......as vrea sa stiu daca e pacat sa schimbi duhovnicul? eu as vrea sa ma spovedesc la un calugar,pana acum am avut duhovnic un preot de la mine din localitate.Si cat trebuie postit inainte,3 zile?
Din cate stiu trebuie sa postesti cateva zile doar daca e vorba de o spovedanie generala, insa nici atunci nu e neaparat. Este obligatoriu insa sa postesti inainte de a te impartasi.

Despre schimbat duhovnicul, intai trebuie binecuvantare de la cel vechi, de obicei. Insa daca esti nemultumita de el (e usuratic, eretic, da prea usor Sf. Impartasanie, sau ai alte motive serioase) cred ca te poti sfatui intai cu alt duhovnic dintr-o manastire si sa vezi ce e de facut.

Oricum ar fi, e mai bine sa te sfatuiesti cu un duhovnic decat sa faci de capul tau. Parerea mea.

Bogdan.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2008, 22:24:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In general avem tendinta de a merge la duhovnici aspri ( calugari adesea) dar NU respectam canonul si invataturile primite! Mai mult la duhovnic mergi des ( sau cel putin asa ar trebui) daca e calugar ce faci te spovedesti doar in posturi? Eu am duhovnic calugar de cand ma stiu si este greu. Deci, grija! O spun din experienta! Daca poti sa postesti, posteste daca nu, NU! Nu in post sta curatirea inimii..mai bine cercetetaza-ti inima si constiinta cu deamanuntul. Canoanele NU sunt facute sa ucida ci sa indrepte! Domnul sa iti ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2008, 19:08:32
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Isaia - Cap 58



3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeți de treburile voastre și asupriți pe toți lucrătorii voștri.


4. Voi postiți ca să vă certați și să vă sfădiți și să bateți furioși cu pumnul; nu postiți cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.


5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul își smerește sufletul său? Să-și plece capul ca o trestie, să se culce pe sac și în cenușă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?


6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.


7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2008, 17:45:23
iuliananicolae iuliananicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2008
Mesaje: 1
Question poti sa nu poti sa te spovedesti

Buna ziua,
As vrea sa pun o intrebare in general fetelor. Nu stiu daca poti sa te spovedesti in timp ce esti la menstruatie. Stiu asta sigur ca nu te poti impartasi. Dar de spovedanie nu stiu nimic. Am auzit pareri ca poti sa te spovedesti si pareri ca trebuie sa treaca 7 zile de la ultima zi a menstruatiei. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am tinut tot postul si nu stiu ce sa fac.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2008, 20:41:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iuliana, te poti spovedi. Nu trebuie sa astepti 7 zile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2008, 23:00:28
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliananicolae Vezi mesajul
Buna ziua,
As vrea sa pun o intrebare in general fetelor. Nu stiu daca poti sa te spovedesti in timp ce esti la menstruatie. Stiu asta sigur ca nu te poti impartasi. Dar de spovedanie nu stiu nimic. Am auzit pareri ca poti sa te spovedesti si pareri ca trebuie sa treaca 7 zile de la ultima zi a menstruatiei. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine. Am tinut tot postul si nu stiu ce sa fac.
Eu stiu ca 7 zile din prima zi in care iti vine menstruatia nu e bine sa intri in Biserica, etc. Parerea mea e ca cel mai bine e sa iti intrebi duhovnicul. E cam nasol, stiu, dar e cel mai sigur asa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2008, 17:20:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://cuvant.credo.ro/2006/12/08/sf...-impartasanie/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2008, 19:23:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sf. Simeon al Tesalonicului, care a trait in secolul al XV-lea, a insistat asupra necesitatii curatirii sufletuluî prin Taina Spovedaniei , recomandand crestinilor : " Sa ne smerim , sa facem pocainta si sa ne marturisim lui Dumnezeu si pe El sa-L chemam spre mila si sa ne grabim sa ne impartasim cu cuminecare tainica si sa facem acest lucru incontinuu cu luare - aminte si smerenie a sufletului ; pentru ca aceasta inseamna a fi noi cu Dumnezeu si a fi Dumnezeu cu noi , lucru pentru care S-a si intrupat". Sfantul recomanda impartasirea deasa atat preotilor si episcopilor, cat si credinciosilor mireni, propunandu-le sa nu treaca 40 de zile fara a se impartasi : "Ne-a predat aceste taine ca sa fim una cu El, si noi , arhireii si preotii slujitori, sa ne impartasim continuu din aceste infricosatoare taine cu luare aminte , strapungere a inimii si marturisire, dar si ceilalti șa se desfete incontinuu de cuminecare in marturisire, in zdrobirea si evlavia sufletului, si nimeni din cei ce se tem si iubesc pe Domnul sa nu lase sa treaca patruzeci de zile , ci , pe cat ii e puterea si luarea-aminte sa se apropie si mai des de cuminecarea cu Hristos. " Pe batrani si pe bolnavi , Sf.Simeon ii indeamna sa practice o impartasire mai deasa decat intervalul de patruzeci de zile, caci " acest lucru e pentru noi viata si puterea ." Sf. Simeon Noul Teolog, in Catheza a IV-a, face cunoscut ca vrednicia pentru primirea Sf. Impartasanii este absolut necesara : "Sa nu socoteasca cei ce se impartasesc cu neurednicie de dumnezeiestile Taine ca prin ele se alipesc si se unesc pur si simplu de Dumnezeu cel nevazut; caci acest lucru nu se va face nicidecum, nici nu se va petrece vreodata." El avertizeaza pe cei care primesc cu nevrednicie Sf. Impartasanie ca nu primesc " darul Sfantului Duh, hranindu-si numai trupul, nu si sufletul " si nu le este cu folos duhovnicesc : "Lumina te lumineaza , si tu esti orb ; focul te incalzeste si nu te aprinzi ; viata te-a adumbrit, dar nu s-a unit cu tine ; apa cea vie a trecut prin sufletul tau ca printr-o trestie, fiindca nu te-ai gasit vrednic de primirea ei " .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 19.03.2011 00:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 17:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 23:28:11