Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 23.06.2009, 20:24:32
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Eretic inseamna...despartit de Hristos.

"Dacă ați ști pe Tatăl Meu, spune El, M-ați ști și pe Mine; dar nici pe Mine nu Mă știți, nici pe Tatăl Meu nu-L știți." (Iisus Hristos Dumnezeu)

46.Că dacă ați fi crezut lui Moise, ați fi crezut și Mie, căci despre Mine a scris acela.
[SIZE=2]47.[/SIZE][SIZE=2]Iar dacă celor scrise de el nu credeți, cum veți crede în cuvintele Mele? (Iisus Hristos Dumnezeu...in evanghelia dupa Ioan,cap 5 )[/SIZE]


Evreii nu au vazut caprioara,ci doar au omorit-o!

Asta nu inseamna ca si printre evrei nu sint destui israeliteni,sau ca nu vor fi...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #162  
Vechi 23.06.2009, 20:27:46
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

..............

Nu sunt oameni mai ....decât iudeii! Totdeauna aleargă împotriva mântuirii lor! Când trebuiau să păzească legea, o călcau în picioare; acum însă, când a încetat legea, se ambiționează să o păzească. Poate fi oare om mai de plâns decât ei, care-L mânie pe Dumnezeu nu numai prin călcarea legii, ci chiar prin păzirea ei? De aceea se spune în Scriptură: „ Voi, cei tari în cerbice și netăiați împrejur la inimă, voi pururea stați împotriva Duhului Sfânt” . Nu numai pentru că voi călcați legea, ci și pentru că voiți să o păziți atunci când nu mai e timpul s-o păziți: „ tari în cerbice!” . Bine le-a spus: „ tari în cerbice!” . Că n-au luat asupra lor jugul lui Hristos, deși era bun; căci jugul lui Hristos nu-i nici greu, nici povară! „ învățați-vă de la Mine, spune Domnul, că sunt blând și smerit cu inima!” . Și: „ Luați jugul Meu asupra voastră… că jugul Meu este bun și povara Mea ușoară” .

Totuși nu l-au luat, din pricina învârtoșării cerbicei lor, a cefei lor. Dar nu numai că nu l-au luat, ci l-au și zdrobit, l-au frânt. „ Că din veac, spune Profetul, ai zdrobit jugul tău și ai rupt legătura ta” , nu spune Pavel aceasta, ci Profetul o strigă; numește jug și legătură semnele puterii, că au îndepărtat stăpânirea lui Hristos, spunând: „ Noi nu avem împărat decât pe cezarul!” . Ai zdrobit jugul, ai rupt legătura, te-ai izgonit pe tine însuți din împărăția cea cerească și te-ai supus stăpânirilor celor omenești. Uită-te cât de bine a lăsat Profetul să se înțeleagă greutatea lor în a se înfrâna! N-a spus: „ Ai dat jos jugul!” , ci: „ Ai zdrobit jugul!” , răutate pe care o săvârșesc numai animalele care sar și aruncă din picioare, care o iau la goană și îndepărtează de la ele orice stăpânire.

- Dar de unde le-a venit lor învârtoșarea aceasta?

- De pe urma lăcomiei la mâncare și a beției.

- Cine a spus asta?

- Chiar Moise! „ A mâncat Israel și s-a săturat și s-a îngrășat și a zvârlit din picioare pe cel iubit
....

http://www.ioanguradeaur.ro/702/c-u-v-a-n-t-u-l-i/

Sfintul Ioan Gura de Aur
......

Aviz amatorilor cu mincatul si ingrasatul..! ( valabil si pentru mine )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #163  
Vechi 23.06.2009, 23:41:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul


Evreii nu au vazut caprioara,ci doar au omorit-o!

...
Diferenta este ca nu stiau pe cine omoara. Deci revenim la intrebarea: Poti sa-i condamni daca NU stiau/vedeau/simteau ca este Messia?

Deci daca Dumnezeu i-a facut orbi si nu au consemnat nimic ca sa predea posteritatii inseamna ca asta a fost voia Domnului in privinta lor...sa se mintuiasca dupa legea Veche
Reply With Quote
  #164  
Vechi 24.06.2009, 03:43:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta este nu l-au recunoscut , nu l-au consemnat sau documentat pe nici un vestigiu si este treaba lor. Pe ei daca-i intrebi, ei cu mina pe inima si cu credinta in acelasi Dumnezeu declara ca isi asuma intreaga RESPONSABILITATE pentru aceasta omisiune. Dumnezeu le-a promis Raiul prin Proorocii lor si ei sunt hotariti pina la sfirsitul vremurilor sa ramina crediciosi Lui.

Poti tu oare sa-i faci hulitori sau eretici pentru ceva de care nu au habar si nu a fost cerut de Dumnezeul lui Izrael prin proorocii lor?

Da, ei il asteapta pe MESSIA, insa se pare ca ei nu considera ca Messia ar fi venit deja si deci continua sa-l astepte. Se pare ca il vor prinde la a doua venire Infricosata, moment care va fi greu de OMIS. Vorba aia, daca INTIRZII la filmul de ora 7, il vezi la ora 9 si atunci se vor mintui deoarece pina ATUNCI ei si-au facut datoria fata de Dumnezeu si au crezut in El.

Evreii documentau ABSOLUT ORICE, chiar si un tusit de-a vre-unui prooroc daca era nevoie il consemnau.
Mesajul crestin a trecut pe linga ei si asta este! trebuie respectati pentru nivelul la care sunt ei in cunoasterea Divinitatii asa cum ei te respecta pe tine.
Andrei, nu sunt eu in masura sa acuz. Era doar o constatare, dar cu biblia in mana.
Din pacate, pentru ca nu L-au recunoscut, lor le trimite Dumnezeu pe antihrist, caci nu au vrut sa Il recunoasca la prima venire. Iar crestinarea lor va avea loc la a doua venire a lui Iisus Hristos.
II Epsitola a Sf Apostol Petru , capitolul 2 este edificator in acest sens.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.06.2009, 03:54:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Din pacate, pentru ca nu L-au recunoscut, lor le trimite Dumnezeu pe antihrist, caci nu au vrut sa Il recunoasca la prima venire.

Iar crestinarea lor va avea loc la a doua venire a lui Iisus Hristos.
II Epsitola a Sf Apostol Petru , capitolul 2 este edificator in acest sens.
Antihrist vine pentru toti nu numai pentru ei, nu inteleg de ce il impingi in directia lor. Ai uitat oare de milioanele de crestini doar cu numele
Nu uita ca Bau-Bau vine si la ei

da asta am spus si eu , se vor mintui ca cei care incep sa frecventeze biserica la batrinete si se mintuiesc pe ultima suta de metri

Important este rezultatul!!

Au trait baietii in palate bine merci, ingropati in bani dupa care se pocaiesc citeva zile si ajung in Rai.
Asta le-a pregatit lor Dumnezeul lui Izrael
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.06.2009, 05:44:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre litera ebraica ץ·

Citat:
În prealabil postat de amina Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=black]ץ[/COLOR]· [SIZE=2] Am gasit pe net ca s-ar traduce Tzadde sau [SIZE=3]ț[/SIZE]adi . As dori sa stiu daca este cineva care ma poate ajuta sa descifrez misterul acestei litere si semnificatia. Va multumesc[/SIZE][/SIZE]
nu stiu cat o sa te ajute raspunsul, ca n-am prea dat de evrei religiosi la mine in firma (se pare ca numai ei mai stiu alfabetul ebraic original). in fine, dupa oarece brainstorming o colega mi-a spus ca aceasta litera s-ar traduce prin litera U (you) si nu are inteles in sine, ci doar in context.

hope it helps, succes in continuare! apropo, cu ce ocazie faci acest studiu, daca nu sunt indiscreta.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.06.2009, 08:49:49
amina amina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: olteana 50% - munteanca 50%
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

multumesc mirelat. nu este un studiu. este ceva mult mai profund. mi-a fost transmis acest semn, intr-un moment de mare cumpana. stiu ca este mai greu de crezut.. dar s-a intamplat. acum incerc sa descifrez contextul si semnificatia. daca ma poti ajuta in continuare sa aflu mai multe, iti multumesc inca odata.
__________________
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.06.2009, 11:51:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amina
[SIZE=3][COLOR=black]ץ[/COLOR]· [SIZE=2]Am gasit pe net ca s-ar traduce Tzadde sau [SIZE=3]ț[/SIZE]adi . As dori sa stiu daca este cineva care ma poate ajuta sa descifrez misterul acestei litere si semnificatia. Va multumesc[/SIZE][/SIZE]


Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu stiu cat o sa te ajute raspunsul, ca n-am prea dat de evrei religiosi la mine in firma (se pare ca numai ei mai stiu alfabetul ebraic original). in fine, dupa oarece brainstorming o colega mi-a spus ca aceasta litera s-ar traduce prin litera U (you) si nu are inteles in sine, ci doar in context.

hope it helps, succes in continuare! apropo, cu ce ocazie faci acest studiu, daca nu sunt indiscreta.
poi uite cateva derivate din tetragrama YHWH :

[SIZE=5]†Ǽ†Η†Ẅ†Ĥ†[/SIZE]
[SIZE=5] [/SIZE]
[SIZE=5]ץấђŵĕħ ; ĬHWĤ ; ڭĄЊÉ ; ФĦВẸ ; IωЂњ ;[/SIZE]
[SIZE=5]ihvǽ ; IΐΗΰH ; ЏЋV@ ; JHŴH ; ҰǗВǑ [/SIZE]
[SIZE=5][/SIZE]
[SIZE=5][SIZE=2]respectiv[/SIZE] IJǚЊћ[/SIZE]
[SIZE=5][/SIZE]
[SIZE=5][SIZE=3]iar[/SIZE] țadi [SIZE=3]poate ca inseamna tzara Dumnezeului iubirii de oameni, adevarului shi dreptatzii, caci ț este de la Atotțiitorul shi daca se observa e ca un I cu un v deasupra capului de la virtute poate, adica de la neprihanita smerenie smerită shi desavarshită shi nu "smerenia" aia incornorata.[/SIZE][/SIZE]
Reply With Quote
  #169  
Vechi 24.06.2009, 12:06:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mai sus, fireshte ca nu gLumeshte ziceam de o tzara, o tzara gLumeasca ci e vorba de una duhovnicească deci nu e vorba de o tzara asha aiurea, ci e vorba despre aia Românească din nor shi din izvor, aia din Cer ce se ashterne pe pamant shi padure shi codru frânt, dar nu himerica sau iluzorie ci doar bine shi forate bine tainuita... ca nu este spre slava mincinoasă de la oameni... ci spre dragostelile minunate din Ceuri pogorâte shi bine curățite...
Reply With Quote
  #170  
Vechi 24.06.2009, 16:31:20
amina amina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: olteana 50% - munteanca 50%
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

sper ca realizati ca ma uit ca curcan-n lemne la toate semnele alea. eu habar n-am avut c exista si asemenea litere. pana acum 3 zile. cand am gasit-o si am inceput sa caut semnificatia ei. si in parte, vsovi, ai dreptate; s-ar traduce Trimisul lui Dumnezeu. sau asa ceva. de aceea caut profunzimea si intelegerea acestei litere si raspunsul la intrebarea : de ce m-a ales pe mine? sunt si fericita dar si confuza. de aceea trebuie sa stiu ca sa urmez calea cea buna
__________________
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11