Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.07.2009, 21:31:21
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Vreau sa explic avatarul meu.

Cu toate ca arata ca un semn evreu, Maghen David,(semnul regelui David) ,avatarul nu are nici o legatura cu asta. Lam gasit si mia placut. Original este un simbol indian (din India) a desteptaciunii.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 12.07.2009, 02:31:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc pentru explicatii, inclusiv cea cu avatarul - care recunosc ca m-a dus cu gandul la steaua regelui David.

sper sa mai aveti rabdare sa participati la discutii pe acest forum.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 12.07.2009, 11:49:03
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Pentru asta am venit

Insa diferite persoane aci vor ca discutile despre Judaism sa se schimbe in propaganda antisemita din partea lor.
Eu vreau sa discut Judaism si diferentele intre religii. Sunt convins ca puteti invata de la mine despre Judaism, asa cum este nu cum este descris decatre slabi de minte si ignoranti.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 13.07.2009, 15:31:55
amina amina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: olteana 50% - munteanca 50%
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Iti multumesc din suflet pentru raspuns, [COLOR=#0000ff]Evreulcelales[/COLOR]. este ca o confirmare ceea ce mi-ai scris cu ceea ce s-a intamplat. Eu nu m-am gandit la nici o convertire, la vreo schimbare de religie sau altceva. credinta mea e una, in Bunul Dumnezeu si in Sfanta Treime si in toate minunile ce se intampla zi de zi. dar tot vreau sa stiu mai mult si sa aflu mai multe. Iti multumesc inca odata.
__________________
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 13.07.2009, 16:38:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amina Vezi mesajul
Iti multumesc din suflet pentru raspuns, [COLOR=#0000ff]Evreulcelales[/COLOR]. este ca o confirmare ceea ce mi-ai scris cu ceea ce s-a intamplat. Eu nu m-am gandit la nici o convertire, la vreo schimbare de religie sau altceva. credinta mea e una, in Bunul Dumnezeu si in Sfanta Treime si in toate minunile ce se intampla zi de zi. dar tot vreau sa stiu mai mult si sa aflu mai multe. Iti multumesc inca odata.
Un alt exemplu frumos de cooperare si bunavointa
Reply With Quote
  #196  
Vechi 13.07.2009, 16:45:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Insa diferite persoane aci vor ca discutile despre Judaism sa se schimbe in propaganda antisemita din partea lor.
Eu vreau sa discut Judaism si diferentele intre religii. Sunt convins ca puteti invata de la mine despre Judaism, asa cum este nu cum este descris decatre slabi de minte si ignoranti.
Ignora-i!

Propaganda antisemita ia nastere ca si la legionari, din frustrari personale si LIMITARI din sentimentul neimplinirii si mai ales a DEZNADEJDII si FRICII!...caracteristice tarilor mici si izolate. Priveste daca a existat vreodata fanatism religios sau antisemit in tarile mari cu deschideri largi catre lume. De aceea evreii in masa s-au refugiat in ele.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 14.07.2009, 00:05:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Daca poate tie frica ca vreau sa te convertesc la Judaism,poti fi linistita ca intre cele trei religii cica monoteiste ,numai evreii nu fac reclama la religia lor. Tocmai invers. Cine sa interesat sa treaca la judaism si din pacate sunt multe femei din Romania care ar vrea sa treaca (si cine nu ma crede vizitati un forum roman-israelian) ,li se explica ce se cere de la ele si numai o minoritate fara importanta ajung la telul lor.
Judaismul nu este o religie misionara si asta este poate una din cauzele ca Poporul evreu a ramas asa mult timp si nu sa amestecat cu altele popoare.
La evrei, judaismul trece de la mama si nu de la tata .Mult mai destept si mai real.

Asa ca Anca-Miha,poti sa fi linistita . ce am scris, ca intotdeauna,este numai adevarul adevarat.
Cred ca am scris mesajul in acelasi timp, caci nu ma refeream la mesajul tau, pe care nu-l citisem in momentul postarii, ci la mesajul Aminei.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 14.07.2009, 00:09:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Insa diferite persoane aci vor ca discutile despre Judaism sa se schimbe in propaganda antisemita din partea lor.
Eu vreau sa discut Judaism si diferentele intre religii. Sunt convins ca puteti invata de la mine despre Judaism, asa cum este nu cum este descris decatre slabi de minte si ignoranti.
Propaganda antisemita nu-si are rostul; dar nici sa ne mainifestam impotriva lui Iisus Hristos nu are rost. El este Dumnezeul nostru, Dumnezeu-Fiul din Sfanta Treime.
Daca nu Il consideri Dumnezeu, este treaba ta, dar nu agreem sa-ti si exprimi acest gand.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 14.07.2009, 00:21:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avand primele 5 Carti din biblie comune, poate ca acolo ar trebui sa ne concentram, caci sunt convinsa ca aveti scrieri multe referitoare la Facerea sau Cartile lui Moise.
Eu as vrea sa stiu de ce evreii despart mancarea de carne de cea de legume, in asa fel incat si vasele, si cuptorul in care se prepara si apoi si masina de spalat vase trebuie sa fie ori pentru preparatele de carne, ori pentru legume.
De ce aceasta grija de a nu le amesteca?

Si o alta intrebare: ce semnifica leganatul si lovitul cu capul in zid la rugaciunea evreilor?
Va ajuta cumva sa intrati intr-o anume stare?
Reply With Quote
  #200  
Vechi 14.07.2009, 12:17:15
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Este absolut fantastic cat nu cunoasteti

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Avand primele 5 Carti din biblie comune, poate ca acolo ar trebui sa ne concentram, caci sunt convinsa ca aveti scrieri multe referitoare la Facerea sau Cartile lui Moise.
Eu as vrea sa stiu de ce evreii despart mancarea de carne de cea de legume, in asa fel incat si vasele, si cuptorul in care se prepara si apoi si masina de spalat vase trebuie sa fie ori pentru preparatele de carne, ori pentru legume.
De ce aceasta grija de a nu le amesteca?

Si o alta intrebare: ce semnifica leganatul si lovitul cu capul in zid la rugaciunea evreilor?
Va ajuta cumva sa intrati intr-o anume stare?
Judaismul. Am sati raspund la cele doua intrebari.
In VT este scrisa cererea lui Dumnezeu de la poporul Lui, sa nu manance carne de vitel gatit in laptele mamei lui. Evreii au inteles ca nu este voie sa manance CARNE si LAPTE la aceias masa.
Carne de porc este oprit de mancat. Pesti fara solzi sunt opriti de mancat. Sunt permise de mancat numai vite care rumega si au copitele despicate ca vavile,oile s.a.m.d.
Astea sunt legile Kashrutului care are ca scop sa pazeasca sanatatea poporului si sal indeparteze de mancari traditionale a popoarelor pagane.
Interesant ca pana azi traiesc in Israel porci salbatici care sunt contaminati cu un vierme care traieste in carnea lor si o parte din oameni se pot contamina si murii in mari suferinte.
Legumele si toate altele care nu am amintit sunt absolut libere la consumatie.

Cand evreii habotnici se roaga rugaciuni stiute pe de rost,rugaciuni scrise in anumit tempo, ei gasesc ca este confortabil sa se legene usor in ritmul rugaciunii. Nu numai se leagana, uneori se inclina usor,uneori pun mana dreapta pe pieptul stang (inima) si uneori se aseaza si asculta cum altii citesc din Tora. Despre lovitul zidului cu capul,nu exista asa ceva. Se poate ca acei care se roaga langa Zidul Plangerii obisnuiesc sa se apropie de zid si vi se pare ca se lovesc de zid dar ei poate numai se sprijinesc de zid.
Evreii religiosi nu au nevoie de "stari speciale" ca sa se roage.Cand ei se roaga ei se simt aproape de Dumnezeu.
Cred ca am fost destul de clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11