Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 18.07.2009, 15:52:30
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cele 10 porunci ( Biblia ortodoxa )
1.
Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.
Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.
Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.
Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.
Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.
Sa nu ucizi.
7.
Sa nu fii desfranat.
8.
Sa nu furi.
9.
Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.
Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Dar tu chiar nu ai pic de bun simt? Cum iti permiti sa spui asemenea minciuni? Citeste tu Biblia ortodoxa si daca scrie asa eu o mananc!

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Uite vezi dece se spune ca evreii sunt isteti? Ca ei hotarasc ce li se pare bine la popor si opresc ca fiecare natarau (scuza) sa le schimbe hotararea.
Se poate ca sunt legi care se par azi inutile insa la baza credintei evreilor este a nu schimba nimic din texte.Desigur ca oamenii moderni vor intelege ce este important si ce este mai important ca in principiu,VT este si va fi intotdeauna important.

In loc sa scri "multe din ele" dece nu dai exemple?
Ce exemple sa dau daca pentru tine NT nu este valabil? Iisus a schimbat multe din legile VT,adica majoritatea! Noi nu traim dupa ele,ci noi traim dupa randuielile lui Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli!
Reply With Quote
  #222  
Vechi 18.07.2009, 18:17:04
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Scuza dar gresesti.

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Dar tu chiar nu ai pic de bun simt? Cum iti permiti sa spui asemenea minciuni? Citeste tu Biblia ortodoxa si daca scrie asa eu o mananc!



Ce exemple sa dau daca pentru tine NT nu este valabil? Iisus a schimbat multe din legile VT,adica majoritatea! Noi nu traim dupa ele,ci noi traim dupa randuielile lui Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli!
Iisus nu a schimbat nimic din VT deoarece a fost rastignit ca evreu si NT a fost scris sute de ani dupa Rastignire. Asa ca nu fii asa de sigur ca Iisus a schimbat legile din VT.
Am mai intrebat eu aci, Iisus a alungat si batut negustorii care au napadit in curtea Marelui Templu evreu unde obisnuia sa se roage.Asta inseamna ca era nu numai evreu ci si evlavios. Ca asa este de necrezut ca El a dat ordin ca sa se schimbe si sa se stearga legi din VT. Este cunoscuta traditia evreilor care are rang de ordin (fanatic) ca nu este voie de schimbat nici macar o litera din VT.

NT nu a fost scris original in ebraica si se banuieste ca a fost scris la Roma si prima traducere a fost in greaca. NTa fost scris nu de evrei care au aderat la noua religie ci de straini care nu au avut nici o legatura cu Iisus sau apostolii si Ucenici care nu mai erau in viata cand a fost scris NT.
Gandeste-te putin si imi vei da dreptate.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 18.07.2009, 18:36:16
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Exclamation

Adica sunt 2 tipuri de biblii?Una ortodoxa si una catolica?Pe asta chiar nu stiam ...
Reply With Quote
  #224  
Vechi 18.07.2009, 19:04:58
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moshe,nu iti dau dreptate! Pentru ca am citit Noul Testament si am facut si studiul acestuia,cu destul de multe informatii suplimentare! Cum sa fie scris la sute de ani dupa moartea lui Iisus? Vorbesti prostii! Citeste-l si te vei convinge. Te asigur eu ca Iisus a desfiintat VT,si a lasat unul nou. Daca tu chiar traiesti dupa VT inseamna ca numai voi,evreii,va mantuiti nu? Noi ceilalti suntem pagani,nu va suntem aproape,aveti dreptul sa ne si omorati,sa ne faceti orice,nu? Ca doar asa spune VT! Deja am inceput sa purtam niste discutii idioate,spui niste lucruri absurde!
Reply With Quote
  #225  
Vechi 18.07.2009, 19:26:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cele zece porunci (traducere din ebraica)



1.Eu insumi sunt Domnul Dumnezeul tau , care te-a scos din robia din tara Egiptultui : nu vei avea alti Dumnezei afara de mine .
2.Sa nu iti faci chip cioplit si nici imagine de ce-i pe cerul de deasupra , pe pamintul de sub el , in apa , sau sub pamint si sa nu te inchini lor si sa nu te rogi lor : fiindca eu Domnul Dumnezeul tau , Dumnezeul drept , inscriu pacatul parintilor pe seama fiilor , nepotilor , stranepotilor si strastranepotilor .
3.Sa nu invoci numele Domnului Dumnezeul tau in desert , ca nu v-a ispasi Dumnezeu pe cel ce va invoca numele sau in desert .
4.Tine minte ziua de repaos (shabat) si cinsteste-o . Munceste sase zile facind toate treburile . Iar ziua a saptea , de repaos (shabat) , sa fie pentru Domnul Dunnezeu : nu fa nici o treaba tu si fiul tau si fiica ta , robul tau si roaba ta si vita ta si strainul dintre portile tale . Fiindca sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamintul , marea si tot ce este in ele , si s-a odihnit , in ziua a saptea ; de aceea , a blagoslovit Dumnezeu ziua de repaos (shabat) si a sfiintit-o .
5.Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta , ca sa ai parte de zile multe pe pamintul pe care Dumnezeul tau ti l-a dat .
6.Sa nu ucizi .
7.Sa nu te inpreunezi cu nevasta altuia .
8.Sa nu furi .
9.Sa nu silnicesti pe aproapele tau cu juramint mincinos .
10.Sa nu rivnesti la casa aproapelui tau ; sa nu rivnesti la femeia aproapelui tau , la robul lui , la roaba lui , la taurul lui , la asinul lui si tot ce poseda aproapele tau .


Cele 10 porunci ( Biblia ortodoxa )
1.
Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.
Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.
Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.
Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.
Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.
Sa nu ucizi.
7.
Sa nu fii desfranat.
8.
Sa nu furi.
9.
Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.
Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
@Nevrednicule

Mai baiete, iar bati cimpii
Numeste o singura lege la care Iisus s-a opus sau a desfiintat-o
Vezi tu undeva ca Hristos a zis sa faci ceva din ce Moise a interzis?
Citeodata ma gindesc ca visezi si nu vezi clar ce scrie

Hristos, da, prin fericiri si alte vorbe, a adaugat la legile existente altele noi, cu care intradevar a CUTRMURAT lumea Iudaica, insa Atit si nimic mai mult
Reply With Quote
  #226  
Vechi 18.07.2009, 20:24:14
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
@Nevrednicule

Mai baiete, iar bati cimpii
Numeste o singura lege la care Iisus s-a opus sau a desfiintat-o
Vezi tu undeva ca Hristos a zis sa faci ceva din ce Moise a interzis?
Citeodata ma gindesc ca visezi si nu vezi clar ce scrie

Hristos, da, prin fericiri si alte vorbe, a adaugat la legile existente altele noi, cu care intradevar a CUTRMURAT lumea Iudaica, insa Atit si nimic mai mult
Auzi,tu chiar nu stii absolut nimic? Sau faci misto de mine?
Ma asteptam sa fi putin mai inteligent.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 18.07.2009, 20:27:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
@Nevrednicule

Mai baiete, iar bati cimpii
Numeste o singura lege la care Iisus s-a opus sau a desfiintat-o
Vezi tu undeva ca Hristos a zis sa faci ceva din ce Moise a interzis?
Citeodata ma gindesc ca visezi si nu vezi clar ce scrie

Hristos, da, prin fericiri si alte vorbe, a adaugat la legile existente altele noi, cu care intradevar a CUTRMURAT lumea Iudaica, insa Atit si nimic mai mult
Ce vorbesti? Mântuitorul a desfiintat radical legea lui Moise.

Matei 5

31. S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.
33. Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc...



La asta adauga desfiintarea sâmbetei (vindecarile facute sâmbata, ruperea spicelor), desfiintarea jertfelor (Matei 9, 13).

Iar apostolii au desavârsit desfiintarea legii lui Moise care mai era tinuta de unii crestini, la primul Sinod. Citeste si Epistola catre Evrei care se refera la inutilitatea pentru mântuire a legii lui Moise.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #228  
Vechi 18.07.2009, 20:49:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce vorbesti? Mântuitorul a desfiintat radical legea lui Moise.

Matei 5

31. S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.
33. Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc...



La asta adauga desfiintarea sâmbetei (vindecarile facute sâmbata, ruperea spicelor), desfiintarea jertfelor (Matei 9, 13).

Iar apostolii au desavârsit desfiintarea legii lui Moise care mai era tinuta de unii crestini, la primul Sinod. Citeste si Epistola catre Evrei care se refera la inutilitatea pentru mântuire a legii lui Moise.
Hmm, chiar si tu ai vrut sa spui a schimbat-o RADICAL dupa care ai scris a desfiintat-o ceea ce este incorect( nu ai cum sa spui DESFIINTARE RADICALA), deoarece daca te uiti cu atentie la fiecare lege amintita de Hristos, NOI TOT DUPA LEGILE LUI MOISE judecam iar pe cele ale lui Hristos le tinem ca pe un IDEAL si le folosim cind revenim de la niste agresiuni de genul violentei(verbale (forum) sau fizice pe maidane) la adresa aproapelui, dupa care ne scuzam idealist spunind ca noi de fapt nu-l urim ci o facem din dragoste si ne rugam pentru dusmani...
Nu zic ca nu o facem prin cea colectiva , a preotului, dar individual vrei sa-mi spui ca te rogi tu pentru familia Rockefeller sau pentru cei de la Bruxelles :)))?
Reply With Quote
  #229  
Vechi 18.07.2009, 21:59:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Prin contestarea unora din principiile ei a desfiintat-o, fiindca e absurd sa spui ca legea considerata ca fiind data de Dumnezeu poate fi corectata.


Pastrarea celor 10 porunci nu are semnificatia ascultarii de legea lui Moise. Aceste porunci pur-si-simplu se înscriu în morala noii credinte (iubeste pe Dumnezeu din toate puterile si pe aproapele tau ca pe tine însuti). Porunca cu chipul cioplit nu are aplicare în crestinism iar sâmbata a fost înlocuita cu duminica, deci nu e vorba de urmarea legii lui Moise.

Ce spui despre faptul ca legea lui Hristos nu ar fi respectata de crestini nu are legatura cu ce spusesem eu si nu are nici sens. Poruncile lui Hristos au fost date sa fie împlinite, nu sa fie un ideal.

Rugaciunea pentru altii cred ca trebuie sa apara atunci când simtim durere pentru situatia lor, altfel e doar un act formal.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #230  
Vechi 18.07.2009, 22:15:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Prin contestarea unora din principiile ei a desfiintat-o, fiindca e absurd sa spui ca legea considerata ca fiind data de Dumnezeu poate fi corectata.


.
O sa revin nu am timp acum, insa nu a spus nimeni de CORECTARE si de inmultire a legii sau o completare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11