Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.07.2009, 00:32:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cat despre ce credea Avraam... in aia 30 de ani de studiu biblic precis ai gasit si despre ce a vazut Avraam la stejarul din Mamvri.

In caz ca nu stii, uite link:
http://www.crestinortodox.ro/biblie-...tejarul-mamvri
Da, au aparut sub forma Treimii insa Dumnezeu nu a incercat sa-i schimbe prin clarificari modul in care percepea el, inaintasii si urmasii sai pe Dumnezeu.
Te-ai gindit vreodata de ce nu s-a produs schimbarea in percetie si credinta la evrei de la fenomenul Mamvri pina la Hristos, si dupa?.

Daca "adevarul celor gindite de tine" iti spune ca Avraam si cei din neamul lui erau orbi si putincredinciosi,...de pe acum te rog sa ti-l tii pentru tine ca esti pe din afara.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 21.07.2009, 00:32:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tatal din Treime estre acelasi cu Dmnezeul lui Avraam.
Ai argumente pentru a sustine aceasta informatie? (ceva citate clare parcurse in 30 de ani?)
Reply With Quote
  #253  
Vechi 21.07.2009, 00:39:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai argumente pentru a sustine aceasta informatie? (ceva citate clare parcurse in 30 de ani?)
Eu unul sunt convins de asta, altfel ar cadea Vechiul Testamnet, Psalmii!, si asta ar fi un dezastru pentru intreaga lume
Tu realizezi ca dupa mintea ta intesata de "adevar", recitarea Psalmilor ar fi o bataie a apei in piua deoarece Dumnezeul de acolo este Dumnezeul lui Moise

Eu nu am nevoie sa-ti demonstrez nimic deoarece asa este

Tu, pe de alta parte, incearca sa demonstrezi ca nu este asa.
Curtea de justitie trebuie sa dovedeasca ca esti vinovat, nu eu trebuie sa aduc dovezi ca sunt nevinovat.

Eu pur si simplu afirm asta iar dovezi scripturistice sunt multe!
Reply With Quote
  #254  
Vechi 21.07.2009, 00:45:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu am nevoie sa-ti demonstrez nimic deoarece asa este

Tu, pe de alta parte, incearca sa demonstrezi ca nu este asa.
Curtea de justitie trebuie sa dovedeasca ca esti vinovat, nu eu trebuie sa aduc dovezi ca sunt nevinovat.

Eu pur si simplu afirm asta iar dovezi scripturistice sunt multe!
Mai, Cozia.. Tu nu intelegi ce afirmatie ai facut!! Ce sa-ti arat eu? Ca nu intelegi nimic?!
Ai spus ca Tatal este Dumnezeul din VT.

Unde este Fiul si Sf. Duh?

Tu te rogi vreodata?
"Ma inchin Tie, Preasfanta Treime, Care esti de-o fiinta, de viata facatoare si NEDESPARTITA: Parinte si Fiule si Duhule Sfinte... " (etc.)

Tu tocmai I-ai despartit (nu stiu pe ce temei "scripturistic"!) si spui ca Tatal este Dumnezeul prezent in VT.

Si eu te intreb din nou: pe ce te bazezi?
Reply With Quote
  #255  
Vechi 21.07.2009, 00:50:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai spus ca Tatal este Dumnezeul din VT.

Unde este Fiul si Sf. Duh?
Au aparut prin revelatie in NT
Pentru evrei Dumnezeu a ales sa nu se prezinte asa, si El stie de ce!
La Mamvri, au aprut trei ingeri insa pentru evrei ei au ramas DOAR TREI INGERI si nimic altceva
Reply With Quote
  #256  
Vechi 21.07.2009, 00:53:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Tu tocmai I-ai despartit (nu stiu pe ce temei "scripturistic"!) si spui ca Tatal este Dumnezeul prezent in VT.

Si eu te intreb din nou: pe ce te bazezi?
nu ai raspuns la intrebare..
Reply With Quote
  #257  
Vechi 21.07.2009, 01:49:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ca eu, evreul sunt un nefericit ca traiesc dupa VToriginal si tu esti o fericita ca traiesti dupa un text gresit a lui NT. Dar ia zi te rog,care este Cartea Sfanta a crestinilor? Numai NT?
Se pare ca tu desigur te intelegi mai bine la futbol decat la religie ca mi se pare ca esti ca o adepta a lui Steaua Bucuresti, probabil ca fara motiv special.Acuma schimba Steaua Bucuresti cu NT.

Aci discutam nu pe baza de "se spune". Cum se potriveste la tine "baza autentica" cu text gresit?
Vad ca ai o logica aparte, deci da-mi te rog voie sa te luminez:
Fericirea e a crestinilor, avand in vedere, ca traducerea VT nu este bune, dupa cum spui. Ori, daca noi ne ghidam si traim dupa NT, nu suntem prea afectati de eventualele greseli din VT.
Voi, evreii, in schimb sunteti chiar privilegiati de a avea V in original. Nu vad in ce ar consta nefericirea. Adica stiu, dar nu doresc sa ma repet, caci stii si tu.... Iisus Hristos.

Iar la fotbal chiar nu ma pricep si nu ma pasioneaza chiar deloc. Pierdere de timp. Iertare, fani ai jocului cu balonul rotund; asta este!
Reply With Quote
  #258  
Vechi 21.07.2009, 15:59:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
nu ai raspuns la intrebare..
Exodul 3:14-15 Dumnezeu i-a zis lui Moise: „Eu Sunt Cel ce Sunt.” Și a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numește „Eu Sunt” m-a trimis la voi.” Dumnezeu a mai zis lui Moise: „Așa să vorbești copiilor lui Israel: „Domnul, Dumnezeul părinților voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov, m-a trimis la voi. Acesta este Numele Meu pentru veșnicie, acesta este Numele Meu din neam în neam. Răspunsul lui Dumnezeu pe limba noastră? „Eu sunt veșnic. Eu am existat pe vremea lui Avraam, Isaac și Iacov. Eu am fost și sunt Dumnezeul lor. Eu văd totul, Eu știu totul, Eu pot totul”.

...PENTRU VESNICIE,....DIN NEAM IN NEAM
Reply With Quote
  #259  
Vechi 21.07.2009, 16:03:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
deci da-mi te rog voie sa te luminez:
Fericirea e a crestinilor!

Iar dam cu mucii-n fasole si punem copy-right pe FERICIRE care apartine exclusiv ortodocsilor?.
Restul lumii fara "legitimatie" nu are decit sa ramina nefericita, nu?
Reply With Quote
  #260  
Vechi 21.07.2009, 16:20:23
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Smile Am sa-ti raspund eu.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
nu ai raspuns la intrebare..
Sti ca la inceput, primii adepti a lui Iisus au fost evrei, ca si El.Ca acestia, ai au crezut in Unicul Dumnezeu. Religia judaica a avut Copyright la inventia asta, a crede intr`un singur Dumnezeu care nu se vede si care nu se aude.Daca asa,la baza religiei lui Iisus este Un Dumnezeu,acel cu care au facut cunostinta la Judaism .Istoric,cu toata onoarea,la inceput ceace in continuare s`a chemat Crestinism a fost nu mai mult decat o mica secta care cam 300 de ani dupa Rastignire au infintat religia Crestina.
Dupa cum este scris si in NT,crestinii nu au avut pretentii la acel Dumnezeu din VT ASA CA SE PARE LOGIC CA L`AU ACEPTAT. In plus,nu uita ca si Mantuitorul vostru se pretinde in NT ca este un urmas a familiei regelui David,evreulcare comunica cu Dumnezeu cum comunic eu cu nevasta cand ma trimete singur la cumparaturi...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11