Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2011, 21:33:43
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli

Sfanta Evanghelie dupa Ioan, cap.21:
15. Deci dupa ce au pranzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia? El I-a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei.
16. Iisus i-a zis iarasi, a doua oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? El I-a zis: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Pastoreste oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? Petru s-a intristat, ca i-a zis a treia oara: Ma iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc. Iisus i-a zis: Paste oile Mele.



Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai zis lui Petru : „Ma iubesti?” da-ne si noua pocainta lui si intrebandu-ne si pe noi, sa raspundem ca si el : „Doamne, Tu sti ca te iubesc!” (Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2011, 15:45:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sfanta Evanghelie dupa Ioan, cap.21:
15. Deci dupa ce au pranzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia? El I-a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei.
16. Iisus i-a zis iarasi, a doua oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? El I-a zis: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Pastoreste oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? Petru s-a intristat, ca i-a zis a treia oara: Ma iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc. Iisus i-a zis: Paste oile Mele.



Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai zis lui Petru : „Ma iubesti?” da-ne si noua pocainta lui si intrebandu-ne si pe noi, sa raspundem ca si el : „Doamne, Tu sti ca te iubesc!” (Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu)
După cum se observă este o diferență între „Paște mielușeii Mei” și „Păstorește oile Mele și abea apoi Paște oile Mele”... ceea ce înseamnă că oile cad mai lesne spre gLume și ele trebuie cârmuite și păstorite și abea apoi duse la pășunea cerească și păscute.

Iar lucrarea pocăinței înainte de sărbătoarea sfinținlor Petru și Pavel de mâine o face cel mai bine furtuna care se apropie, căci până miercuri sunt date în toată țara furtuni și vijelii ca să ne pocăim...

Iar răspunsul lui Petru este clar: Ce mă mai tot întrebi Doamne dacă te iubesc? Păi, Tu știi toate, știi că te iubesc... mult mai mult decât aceștia... Iar Iisus a făcut lucrătoare iubirea aceea, cea mai mare dintre toți aceștia... ca pildă pentru toți, căci tot așa cum se lepădase Petru de trei ori până ce va cânta cocoșul de două ori, prin pocăință sinceră a recâștigat din dragostea cea mai mare onoarea de a fi pus pildă bună pentru toți ceilalți apostoli.

Iar apoi, mai târziu când se fățărnicise sf. Petru iarăși, păscând oile Domnului, sf. Pavel l-a înfruntat pe față căci era vrednic de înfruntare Petru și așa au iubit ei împreună pe Dumnezeu apoi, căci au scos dintre ei înșiși pe diavolul fățărniciei căci cu creștinii netăiați împrejur mânca Petru asemenea lor în ascuns dar și cu cei tăiați împrejur mânca asemenea lor ascunzându-se și rușinându-se de creștinii netăiați împrejur... lucru care era fățărnicie și umilință pentru creștinii netăiați împrejur care nu aveau și nu țineau legea veche.

Asta nu înseamnă că legea veche nu mai e actuală sau că s-a dat liber la cărnărie și beție și lăcomie și mândrie ci: „cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă iar ce ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă și atât cel ce nu mănâncă cât și cel ce mănâncă să dea mulțumire spre slava lui Dumnezeu fără să se urască și să se necinstească între ei.”... ceva de genul ăsta.

Last edited by vsovivi; 11.07.2011 at 15:49:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2011, 18:04:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și cum anume a făcut Domnul dragostea lui Petru lucrătoare? Asta poate că vă întrebați: ce a făcut ca să nu mai facă și Petru la fel ca Iona, că doar cine se naște din ispisikăă șoareci mănâncă, deci vreți să știți ce a făcut Iisus ca să nu-L mai încurce Simion Petru, fiul lui Iona, pe Tata? Păi ce să facă, a fluierat după 2-3 peștișori, care au sărit afară din apă, i-a prins și i-a pus pe jar la prăjit și le-a zis ucenicilor să aducă și ei ceea ce au prins ei, peștii pe care i-au prins ascultând de El, un necunoscut, ca să arunce mreaja de-a dreapta corabiei... deci să vie și să-i puie pe jar. Voi vă gândiți la cineștie ce mare ospăț, că doar prinseseră mulți pești, și mari și mici... că era gata să se rupă mreaja, dar ea nu s-a rupt.

...Așa am crezut și eu, că i-a chemat la ceva chef lumesc, la barbecue, la ospăț câmpenesc, așa am crezut că le-a dezlegat poftele la undelemn, miere, vin, pâine și pește... defapt Tata bătea apropoul tot la arderile de tot... adică la jertfă, să jertfească și din pește... din ăla pe care-l prinseră chiar atunci... însă era cu trimitere mai degrabă la jertfa aia care va urma.

Adică să postească ei și la pește... inclusiv la somon și somn ... la somnul păcatelor.

Last edited by vsovivi; 05.12.2011 at 18:17:47.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2012, 09:48:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

...Și nu numai la somon și somn făcea Domnul aluzie spre jertfire și post ci mai ales la știucă fiindcă ia e foarte agresivă și sare ca nebuna la mușcă și la libelule sau să înhațe viermișorul din cârligcârligcârling ca un porcușor sau o plătică sau un caras...

Altfel, crezând ei că știu ei că Domnul le știe pe toate or să se trufească așa cum a pățit Petru făcându-și griji în ce-L privește pe ucenicul acela ispitindu-L pe Iisus și atunci o să-și audă mustrare grea dar folositoare: ''...și ce te privește pe tine?.. Tu vino după Mine.''

Deci post și jertfă și la știucă adică la închipuirea încrederii de sine că știm noi mai bine că știe Domnul, că le știe sau nu le știe pe toate... și astfel nu e cazul să pricepem absurd din răspunsul lui sf. Petru când a zis cum a zis la întrebarea aia a Domnului... a treia oară, pentru că el rămăsese marcat de momentul acela când tocmai ce îl pălmuiau pe Hristos cerându-i să proorocească în fața arhiereului din siniedru și Petru se uita din ascuns și auzea și se tot lepăda și apoi gata, a cântat cocoșul de două ori.

Last edited by vsovivi; 20.02.2012 at 10:03:13.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2012, 23:23:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb Iertarea lui Petru și repunerea lui în treapta apostoliei

La Marea Tiberiadei există chiar o biserică (mănăstire) închinată Sfântului Petru și acestui episod scripturistic.



"După acestea, Iisus S-a arătat iarăși ucenicilor la Marea Tiberiadei, și S-a arătat așa: erau împreună Simon-Petru și Toma, cel numit Geamănul, și Natanael, cel din Cana Galileii, și fiii lui Zevedeu și alți doi din ucenicii Lui. Simon-Petru le-a zis: Mă duc să pescuiesc. Și i-au zis ei: Mergem și noi cu tine. Și au ieșit și s-au suit în corabie, și în noaptea aceea n-au prins nimic. Iar făcându-se dimineață, Iisus a stat la țărm; dar ucenicii n-au știut că este Iisus. Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare? Ei I-au răspuns: Nu. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla. Deci au aruncat-o și nu mai puteau s-o tragă de mulțimea peștilor. Și a zis lui Petru ucenicul acela pe care-l iubea Iisus: Domnul este! Deci Simon-Petru, auzind că este Domnul, și-a încins haina, căci era dezbrăcat, și s-a aruncat în apă. Și ceilalți ucenici au venit cu corabia, căci nu erau departe de țărm, ci la două sute de coți, trăgând mreaja cu pești. Deci, când au ieșit la țărm, au văzut jar pus jos și pește pus deasupra, și pâine. Iisus le-a zis: Aduceți din peștele pe care l-ați prins acum. Simon-Petru s-a suit în corabie și a tras mreaja la țărm, plină de pești mari: o sută cincizeci și trei, și, deși erau atâția, nu s-a rupt mreaja. Iisus le-a zis: Veniți de prânziți. Și nici unul din ucenici nu îndrăznea să-L întrebe: Cine ești Tu?, știind că este Domnul. Deci a venit Iisus și a luat pâinea și le-a dat lor, și de asemenea și peștele. Aceasta este, acum, a treia oară când Iisus S-a arătat ucenicilor, după ce S-a sculat din morți. "
(Sfânta Evanghelie după Ioan, cap. 21, 1-14)

Deci, Domnul s-a arătat ucenicilor și i-a așteptat cu masa pregătită, cu pește pus pe jar și pâine.



Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sfanta Evanghelie dupa Ioan, cap.21:
15. Deci dupa ce au pranzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti tu mai mult decat acestia? El I-a raspuns: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a lui: Paste mieluseii Mei.
16. Iisus i-a zis iarasi, a doua oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? El I-a zis: Da, Doamne, Tu stii ca Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Pastoreste oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oara: Simone, fiul lui Iona, Ma iubesti? Petru s-a intristat, ca i-a zis a treia oara: Ma iubesti? si I-a zis: Doamne, Tu stii toate. Tu stii ca Te iubesc. Iisus i-a zis: Paste oile Mele.



Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai zis lui Petru : „Ma iubesti?” da-ne si noua pocainta lui si intrebandu-ne si pe noi, sa raspundem ca si el : „Doamne, Tu stii ca te iubesc!” (Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu)

Last edited by mirela.t; 01.06.2014 at 07:04:45. Motiv: picture
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2012, 13:13:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică răsplătindu-i îndreptarea și fidelitatea în pocăință l-a sfătuit Domnul Iisus ca să nu mai tot consume merlucius și iar merlucius și nici biban sau plătică ci mai degrabă să le jertfească spre slava lui Dumnezeu... că doar Domnul n-are nevoie de jertfe deșarte!..

...și ce-mi poate da mie omul când Domnul mă face Dumnezeu? La ce-mi folosește să ajung rege sau stăpân sau vrăjitor sau mare învățător de drept pe nedrept sau orice altceva, ce vreți voi, ce vă place vouă, când El mă face Dumnezeu?.. sau chiar mai mult: fiul Său, robul Său, îngerul Său, ucenicul Său, omul Său, dreptul Său!

Last edited by vsovivi; 22.05.2012 at 13:16:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel cristiboss56 Postul 117 12.06.2017 05:47:29
Ce e iertarea? Marta Pocainta 99 11.11.2014 17:02:37
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 16:29:29
Iertarea! amatyyy Umanitare 26 17.05.2009 13:56:37