Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.02.2011, 13:47:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit De ce sunt ortodox

intrebare: Nu ai simtit ,insa,in acea perioada,ca acolo,in protestantism ai gasit adevarul?De fapt pe Hristos pe care Il cautai,L-ai gasit in protestantism.De ce nu te-a multumit acel Hristos?

Klaus Kennteh: Hristos mi-a vorbit mie,dar nu mi-a vorbit in protestantism.Si daca as fi fost in Tibet sau in Mongolia,sau in cine stie ce religie africana,mi-ar fi vorbit,pentru ca a vazut ca Il cautsi,atunci,S-a manifestat .
Hristos nu e legat de cladirea unei biserici.Adevarata Biserica e formata din acei oameni care Ii urmeaza Lui...
....
Protestantilor le lipseste icoana.Trebuie sa intelegem odata pentru totdeauna ca icoanele sunt o prezenta...Daca imi deschid ochii sufletului si il vad pe Sfantul Nicolae sau pe Sfantul Vasile sau pe alt Sfant,atunci imi dau seama ca e si el prezent acolo..Ei vin la viata prin credinta noastra....
  #312  
Vechi 08.02.2011, 14:10:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit De ce sunt ortodox

Intrebare: Ati cunoscut Ortodoxia prin intermediul Arhimandritului Sofronie(Saharov),care v-a devenit ,apoi ,parinte duhovnicesc.Ne puteti impartasi cateva experiente personale traite alaturi de dansul?

Klaus Kenneth: De fapt ,mi-am notat tot ce mi-a spus cand era cu mine,dar am ratacit acele insemnari-nu stiu unde sunt! Poate ca asa vrea Dumnezeu,sa mi le amintesc doar la momentul potrivit.Mi-a zis atatea cand eram acolo si sunt incredintat ca la clipa potrivita,Dumnezeu le va aduce inapoi.
Imi revin in memorie doar intamplarile amuzante-ciudat ca se intampla asa,e probabil din cauza bucuriei acelor clipe.
Parintele Sofronie mi-a zis odata cand eram in Elvetia: "Klaus,cand tii o conferinta,sa incepi cu o gluma.Asa o sa castigi inima audientei!"
Si l-am ascultat...Imi mai amintesc si ca mi-a cerut sa cant la chitara din cantecele mele,la manastire-ceea ce nu-i un lucru deloc obisnuit!Eram acolo cu parintele Zaharia(Zaharou),cu parintele Rafail(Noica) si cu toti ceilalti parinti-ei stateau intr-o parte,maicile in cealalta,iar eu stateam la mijloc...
Lucrul minunat era ca parintele Sofronie se cobora mereu la masura mea-era prietenul meu,jumatatea mea.Te facea sa simti ca si el e ca tine.E un lucru mare...
Trei ani m-a facut sa ma simt la fel de intelept ca si el,la fel de bun,la fel de sfant-mi-a daruit acest sentiment.
Si parinetele Sofronie se purta la fel cu toti;era atat de bland,de smerit,atat de iubitor-fara exceptii.
Randuiala sa monahala era sa infaptuiasca cea dintai porunca" Sa iubesti pe Domnul Dumnezeu tau din toata inima ta si din tot sufletul tau si din toata puterea ta si din tot cugetul tau- e o randuiala foarte greu de tinut,dar este cea mai buna.
...
  #313  
Vechi 16.06.2011, 21:54:54
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Il apreciez pe Klaus Kenneth, nu pentru ca a ajuns la nu stiu ce masura duhovniceasca precum Sfintii Parinti,e departe de asta,insa are autenticitatea de crestin,lucru ce lipseste la multi ortodocsi get beget.
Ce vreau sa spun cu asta? La inceputul crestinismului,cei care se converteau proveneau din religii pagane ,majoritatea.Dar ei veneau in crestinism dornici de desavarsire.Fecioria ,lepadarea de averi etc nu erau pentru ei simple cuvinte ,ci le puneau imediat in practica.
La fel,Klaus Kenneth are ceva din forta convertitului,ceva ce la multi ortodocsi le lipseste: autenticitea si dorinta de desavarsire.

Ortodoxia "legala" ,din pacate,fabrica multi ortodocsi caldicei.
  #314  
Vechi 25.06.2011, 13:22:52
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit De ce sunt ortodox

Fragment din cartea interviu cu Klaus Kenneth:

As vrea sa ne povestiti ceva despre misiunea din Kenya si despre fundatia din Serbia si Muntenegru.

Cand am devenit crestin,existau zboruri ieftine din Elvetia spre Kenya.Si am vazut pe la televizor ca africanii danseaza in Liturghie ,in Catolicism ,ceea ce mi se parea a fi tare muzical si grozav,asa ca am vrut sa merg si eu sa vad.Am iesit ,deci, din hotel duminica dimineata si am vrut sa intru la o asemenea Liturghie.Orasul era destul de pustiu,pentru ca sambata noaptea mereu sunt petreceri ,astfel ca am vazut doar o tanara doamna pe care am intrebat-o unde pot gasi o biserica.Ea mi-a raspuns:Cea mai apropiata Biserica e undeva la 7km,intr-un tufis.Asta se intamp,a in Mombasa.Si i-am spus ca totusi vreau sa merg acolo,cum pot ajunge? Ia un taxi.Am luat un taxi si m-am urcat.Dar mi s-a spus ca nu voi gasi biserica ,chiar de voi ajunge in sat,caci e ascunsa.Asa ca am ajuns,pana la urma acolo si,cu chiu cu vai,am gasit si biserica.Slujba era ,intr-adevar ,asa cum imi inchipuisem : foarte-foarte vie.Nu era o slujba ortodoxa,dar se simtea ca e vie,mai ales ca oamenii de acolo sufera,iar,atunci cand oamenii sufera,exista o legatura vie cu Dumnezeu.
Dupa slujba,o femeie m-a chemat sa merg cu ea acasa/Si m-am gandit ca e minunat!In loc sa ma duc sa joc tenis sau golf cu bogatii din hotel,mai bine iau contact nemijlocit cu viata reala din Africa-oricum ,inca de cand traiam in India,m-am identificat mai usor cu saracii de pe strada decat cu bogatii din hoteluri.Am mers deci cu ea acasa.Dragii mei,nu am vazut in viata mea o asemenea coliba ,plina de sobolani,prin care ploua.Avea peretii mancati de ploaie....Si, deodata ,femeia aceea si-a pus mana pe piciorul meu si am inteles ca era o prostituata.O chema Lucy. Si i-am spus : Lucy ,te rog lasa-ma.Nu ma intereseaza asta ! Daca tu cauti dragoste,atunci nu infelul acesta.Dar stiu ca tu,de fapt,nu cauti dragoste,tu ai nevoie de bani ca sa iti hranesti copiii.Cred ca ,atunci,aveam cu mine aproximativ 1000 de franci elvetieni,bani de calatorie.I-am dat ei toti banii,astfel incat,macar o jumatate de an sa nu mai fie nevoita sa se prostitueze.Si,apoi,i-am povestit despre viata mea ,despre cum L-am gasit pe Hristos.A plans ,cutremurata,si m-a chemat sa o vizitez si a doua zi.Si-a chemat si prietenele-un intreg grup de prostituate,carora le-am dat marturia pe care v-am dat-o si dumneavoastra.Atunci,au inceput si ele sa planga, si mi-au povestit despre viata lor-scarba fata de turistii cei grasi,saracia de care sufera,copiii care le mor de Sida.Auzind acestea ,m-a durut atat de tare inima,incat mi-am spus ca acolo trebuie sa se intample ceva.Cu tot ce castig din vanzarea cartilor-atunci cand vorbesc in Germania ,le cer organizatorilor sa ma plateasca- am construit o scoala In Kenya,cinci cladiri mari. 150 de copii au ,acum in scoala.Femeile invata igiena si asa mai departe.
Apoi,am cunoscut-o ,in Elvetia,pe sotia mea,pe acest inger.Ea vine din Muntenegru,iar cand am fost ,impreuna cu ea in tara,am vazut ca sunt oameni care cauta in lazile de gunoi dupa mancare.Probabil cunoasteti si dumneavoastra asta.Atunci ,inima mea a sangerat pentru a doua oara si am facut o asociatie de ajutoare ,care se numeste Sfantul Sava-un sfant care ,in secolul al XIII-lea ,a trait in Balcani.De atunci,banii merg intotdeauna unde e mai mare nevoie de ei- o data in Kenya,o data in Muntenegru,in Romania ,in Serbia.Mereu,cand aud despre un loc cu multa saracie,banii mei merg acolo.Acestea sunt asociatiile mele.
  #315  
Vechi 25.06.2011, 13:27:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.
este patruns de duhul ortodoxiei dar au mai ramas si destule scame sectare
  #316  
Vechi 25.06.2011, 19:13:38
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
este patruns de duhul ortodoxiei dar au mai ramas si destule scame sectare
Etichetele acestea ma deranjeaza enorm....Am postat un fragment din carte de o mare emotie,finete,traire...si as fi preferat mai degraba un no comment.

Sau un comentariu pertinent si obiectiv.Dar sa ai in fata un om deosebit ,si in loc sa il respecti sau sa inveti ceva de la el ,sa il stropesti cu noroi,mi se pare trist si regretabil.

Si spun asta ,pentru ca nu e prima oara cand se intampla asta ci de fiecare data...
  #317  
Vechi 26.06.2011, 01:50:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking te alegi cu mai-nimic

la toate produsele de slaba calitate este nevoie de f.multa reclama.
  #318  
Vechi 15.02.2012, 11:41:44
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit Florian Bichir

Best sellerul mondial \"Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului\", al lui Klaus Kenneth, provoacă dispute în România.
Pater Mihail, fostul stareț al Mănăstirii Antim, își duce războaiele pe blog

Mult timp am crezut că cei mai periculoși dușmani ai Bisericii se află în afara ei. Ei bine, m-am înșelat! Un predicator celebru, Klaus Kenneth, face furori în România. Autorul cărții "Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului" a ajuns la credință după ce a experimentat marxismul, yoga, budismul etc., dar și cele mai teribile vicii.

Faimos în toată lumea, Klaus a produs o vie emoție peste tot în țară. Cine credeți că a sărit la gâtul lui și al lui Romeo Petrașciuc (editura Agnos), unul dintre cei mai buni editori din țară? Starețul Mânăstirii Antim, Pr. Mihail Stanciu.


Smerenie on-line

Recunosc că l-am taxat destul de dur pe părinte, într-un articol: "Ispita starețului blogger". Între timp a și fost schimbat din stăreție. Era vorba de neascultare sau cine știe ce motive.

Pater Mihail a susținut, fără binecuvântare, că cipurile sunt "bomboane otrăvite... ale călăilor din fruntea țării". A scris despre smerenie, dar s-a luat la harță cu alți ortodocși, cei de stil vechi, cu "stiliștii".

Vedetismul părintelui supermega- unicul ortodox nu s-a oprit aici. Pe blogul său continuă să atace pe toată lumea - contestând chiar ierarhia ortodoxă! - ca un cinstit și cuvios părinte!

Astăzi publicăm fragmente din răspunsul domnului Romeo Petrașciuc, fin teolog și coordonatorul editurii Agnos, unde apar lucrările lui Klaus Kenneth.

Ascultare de călugăr

"De curând, Părintele Mihail Stanciu, fost stareț al Mănăstirii Antim din București - și blogger în cea mai mare parte a timpului -, în stilul său caracteristic de a-și da cu părerea despre orice mișcă în Biserica Ortodoxă, a mai bifat un subiect la zi (de la care, fie vorba între noi, se pare că i s-a tras și pierderea stăreției): Klaus Kenneth. De data aceasta, părintele Mihail catadicsește să se lege nici mai mult, nici mai puțin, de Pr. Prof. Vasile Mihoc, redutabilul profesor de teologie de la Sibiu, care l-a invitat pe Klaus Kenneth în biserica sa și l-a îndemnat să țină un cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți la Sf. Liturghie. Și se lamentează, destul de jenant, același Pr. Mihail, întrebându-se cum de e posibil ca un teolog de talia Pr. Prof. Vasile Mihoc să se lase înșelat de Klaus Kenneth și să aibă, culmea, opinie separată de cea a Pr. Mihail Stanciu!(...)

"Întrebări pentru Pater Mihail" \

Aș avea doar câteva întrebări pentru Pater Mihail:

1. Dacă am înțeles bine, sunteți monah. Din câte ni s-a spus în facultățile de teologie și din practica monahală, orice acțiune a unui monah - cu atât mai mult una ce ține de propovăduire - se face doar cu binecuvântarea duhovnicului și, în cazul dumneavoastră, cu a ierarhului locului. V-am ruga respectuos să ne spuneți cu a cui binecuvântare duceți această campanie împotriva lui Klaus și dacă știe vreunul din ierarhii Bisericii Ortodoxe Române despre ceea ce ați scris referitor la acest subiect.

2. După cum știm, în practica ortodoxă, cuvântul duhovnicului este decisiv pentru manifestările ucenicului. Klaus Kenneth are binecuvântarea Pr. Zaharia Zaharou de a susține conferințe în România (lucru de care vă feriți să amintiți, desigur, și despre care ați putut afla foarte ușor de la Părintele Zahara însuși, de când a fost în România). Și, mai mult decât atât, are binecuvântarea fiecărui ierarh al locurilor în care conferențiază. Cum vă puteți permite, ca monah al acestei Biserici (e drept, unul din miile de monahi români), să contestați autoritatea bisericească în virtutea căreia funcționați? Și, totodată, să anulați complet instituția duhovniciei, acea instituție în baza căreia Klaus Kenneth a primit binecuvântarea de a propovădui în România?!

3. Puteți numi câteva nume de ierarhi sau teologi de marcă din țara noastră care să vă susțină punctul de vedere? Cunoaștem, în schimb, o mulțime de oameni care, spre deosebire de dumneavoastră, l-au cunoscut personal, i-au citit cărțile, i leau prefațat, i le-au recomandat…Sfinția Voastră de ce Patriarhie aparțineți?

4. Klaus Kenneth a fost invitat în repetate rânduri în emisiunile Trustului Patriarhiei, Trinitas TV (în două rânduri), Radio Trinitas (în trei rânduri), Ziarul Lumina (unde a avut trei interviuri generoase). Pe lângă acestea, a părut într-o mulțime de media eparhiale locale. Sfinția Voastră dezavuați aceste inițiative ale oamenilor Patriarhiei Române? În ce parte vă poziționați, referitor la cele semnalate? Și, nu în ultimul rând: Sfinția Voastră de ce Patriarhie aparțineți?

5. Cum vă permiteți să ignorați și să blamați întreaga ierarhie bisericească, suspectând-o de tot felul de lucruri și expunând- o propriilor dumneavoastră orgolii, doar pentru a vă face rating unui blog pentru care, oricum, nu aveți binecuvântare?

6. De când unui monah îi revine ascultarea de blogger și cum se împacă aceasta cu ritmul și canonul de rugăciune, retragere din lume, nevoință, asceză etc. specific oricărui călugăr? Așteptăm cu sincer interes răspunsul la aceste întrebări. (Romeo Petrașciuc)

FAȚĂ ÎN FAȚĂ

Test de sinceritate pentru Pater Mihail

Vă susțineți afirmația că următoarele personalități sunt în înșelare?

Pr. Sofronie Saharov - care i-a dat binecuvântarea pentru apariția cărții;
Pr. Zaharia Zaharou - care i-a dat binecuvântarea pentru conferințele din România;
Pr. Rafail Noica, cu care, deși retras total din lume, s-a întâlnit în România. A se vedea inclusiv pozele cu cei doi, în volumul Călător pe pământ românesc;
Stareții Mănăstirilor Lupșa, Lainici, Albac etc;
ÎPS Dr. Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului,care i-a dat binecuvântarea pentru publicarea cărții în limba română;
ÎPS Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Crișanei și Maramureșului,care l-a invitat special la Alba Iulia, în primăvara anului trecut, pentru a susține o prelegere în cadrul unui simpozion internațional organizat de Facultatea de Teologie din Alba și, în câteva rânduri, pentru susținere de conferințe;
ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei (care l-a invitat special la Iași pentru susținerea unei conferințe și care l-a avut oaspete la masă.
PS Lucian Mic, Episcopul Caransebeșului;
PS Gurie, Episcopul Devei;
ÎPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului (cu a cărui binecuvântare a conferențiat la Curtea de Argeș;
ÎPS Bartolomeu Anania (cu a cărui binecuvântare a conferențiat la Cluj, în două rânduri Și lista ar putea continua mult încă; De asemenea, credeți că sunt în înșelare foarte mulți dintre părinții profesori de teologie, care recomandă inclusiv ca lectură obligatorie cartea "Două milioane de kilometri în căutarea adevărului?". (Romeo Petrașciuc)
  #319  
Vechi 02.07.2012, 08:49:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Câteva din rătăcirile lui Klaus Kenneth (din carte si din conferințe)


-În cuprinsul cărții își prezintă rătăcirea de peste două milioane de kilometri și de aproape 30 ani prin diverse patimi, idolatrii și satanolatrii, ca pe o performanță vrednică de pomenire, cu atitudinea lăuntrică a unei exagerate păreri de sine. După cum spune în carte, el din tinerețe a vrut să fie "cineva" (vedetă), a vrut să-i domine (controleze) pe alții și prin metode de manipulare psihică și para-psihică (ocultism, vrăjitorie). A exersat mult tehnicile orientale încât a ajuns să fie medium, adică primea direct mesaje din "lumea de dincolo" - pag. 306 Lucrul acesta este foarte important, întrucât K. a rămas tributar acestui fel de dialog interior cu "altcineva", experiență mărturisită chiar de autor și în alte episoade.
-"Cel mai copleșitor moment din viața lui" (pag. 163 jos) s-a petrecut când, în catedrala protestantă din Lausanne, Klaus K., nefiind nici măcar botezat creștin (, nici măcar protestant), aude un glas care-l îndemna să se ducă să mănânce pâinea și vinul cu cuvintele: "Da, vino. Ți-am iertat toate." - Întrebare: al cui era glasul?
-"Nu te teme! Întru numele Meu vei fi tot mai puternic." (pag. 176) - aude el într-un moment de "extaz" lacrimogen, ce a culminat cu "cuminecarea" lui tot din potirul protestant. După speculațiile lui Klaus K. despre "tainele" protestante (care, conform învățăturii ortodoxe nu dau harul lui Hristos, întrucât minciuna ereziilor alungă pe Hristos - Adevărul) urmează concluzia lui "smerită": "În sfârșit, am biruit întru Hristos moartea." (pag. 177), eretic fiind. Notele de la subsolul paginilor adăugate de editori, departe de a justifica "calea" mântuirii lui K., din nefericire nu-și au locul, ele mai mult derutează pe cititorul ortodox, aruncându-l într-o amețitoare retorică ce nu-i mărește decât confuzia. "Harul", nici măcar "chemător", nu există unde e minciună și plagiat demonic al rânduielilor dumnezeiești. Klaus K. și toți neortodocșii care vin la ortodoxie trebuie să se lepede de toate "eresurile și slujbele" neortodoxe ca de ale "unor protivnici ai lui Dumnezeu și ai dreptei credințe" (A se vedea Molitfelnicul - Slujba primirii la Ortodoxie a celor de alte credințe).
-La capitolul Banii, într-o noapte "aprinsă" de băutură și cântece prin mai multe baruri -pag. 235 - 238 - ridicolul explodează în concluzia lui Klaus K.: " Hristos cu siguranță nu avea nimic împotriva ginului.". Iată citatul integral: "Nu voiam să mă îmbăt, așa că am împărțit ginul cu toți musafirii. între timp, așa de mult crescuse buna dispoziție din restaurant, încât au venit tot mai mulți oameni. Patronului nostru îi răsuna casa de bani și îi jubila inima. După ceva timp, a venit vecinul său ca să-l întrebe despre atmosfera veselă și mulțimea clienților. S-a apropiat și de mine și m-a întrebat dacă aș vrea să cânt, după ce închei, și în restaurantul său. l-am făgăduit, iar mai târziu am schimbat locația. Lucrurile s-au repetat, în chip uimitor. De necrezut era faptul că ginul curgea în valuri și gratis; nu mă pot exprima altfel. Nu trebuia decât să fiu atent să nu se îmbete nimeni, ca să nu se strice petrecerea Sa. Dumnezeu nu dă doar cu mărinimie, nu, El dă din belșug chiar. Acest lucru aveam să-l aflu curând, căci îndată după aceea au venit la mine două scoțience care m-au rugat să cânt, când sfârșesc, și în barul lor scoțian. Chiar dacă vârfurile degetelor începuseră ușor să mă doară, nu mă gândeam nicidecum să pun capăt cântatului, astfel că am cântat până la două dimineața, înconjurat de oameni mărinimoși, care aveau grijă ca toți oaspeții să fie serviți din belșug cu... gin!!! Nici măcar o dată nu spusesem cuvântul „gin" altcuiva. Doar Unul știa: Cel de sus! Înțelesesem de mult lecția Sa. Hristos cu siguranță nu avea nimic împotriva ginului." - Incredibil!
-Dl. Klaus Kenneth se legitimează pretutindeni, pe unde tine conferințe, cu Părinții duhovnicești și Episcopii Bisericii întâlniți, care nu îi cunosc, însă, nici concepția și nici stilul de vorbire în public. Nici parintele Rafail Noica, nici Fericitul Sofronie Saharov, cu sensibilitatea si delicatetea lor duhovniceasca exceptionale, nu credem ca s-ar simti odihniti si impacati auzind (pe viu) felul in care le sunt preluate si duse mai departe ideile, cum ajung ele sa serveasca lejer justificarii pacatului (conferința de la București, 5 mai 2010: "Mergeți la discoteca din cand in cand; nu e nimic rau in asta. Si eu dansez bucuros." — înregistrarea http://www.trilulilu.ro/agnos/6a94c3928490bd minutul 101) sau sincretismului religios, "recuperării" lui Buda (tot atunci, la minutul 40-41: "Buda nu a fost un fariseu, a fost autentic si cred ca este in rai, adica daca eu as fi Dumnezeu, eu l-as primi in rai.") ori apologiei Maicii Tereza (http://www.youtube.com/watch? v=vrG2yjFOr6o&feature=related), si nu stim daca s-ar mai recunoaste vazand in ce ghiveci retoric (presărat cu glume) sunt amestecate si in ce forma discursiva exaltata sunt turnate, dupa tiparul evanghelizatorilor TV din America sau a "harismaticilor" penticostali.
-În plus, la conferinta de la facultatea de Teologie de la Bucuresti de acum 2 ani dl. Kenneth a sărit (la propriu) de pe un pupitru pe altul printre audienți si a tras de barba pe unul dintre preotii de la prezidiu, stand cu fundul pe pupitrul prezidiului din sala ce poarta numele marelui preot profesor patrolog I.G. Coman. Cine a fost acolo, nu putini, pot da marturie de stilul necuviincios și neoprotestant al lui Kenneth. Povestea si cum s-a impartasit real de Hristos la protestanti (pasaj existent si in cartea Doua milioane de kilometrii...). Iar cand dadea autografe spunea ca-i pare rau ca nu are si chitara la el sa cante (ca aici în Bulgaria, unde era în transă: http://www.youtube.com/watch? v=Tstz2pwm9wY&feature=related
-În ziarul Interes Argeșean din 31.10.2011 (http://interesargesean.ro/social/649...a-de-arge.html), este semnalată conferința lui Kenneth în Sala Mitropoliților a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului din Curtea de Argeș, unde el prezintă concepția sa eclesiologică antropocentrică de factură neoprotestantă: "Cu mulți ani în urmă oamenii și-au construit un sistem numit Biserica Creștină, loc în care au apărut multe legi, dogme sau tradiții. Însă, cu timpul, Iisus Hristos a ieșit din această schemă. A rămas scheletul și duhul a plecat. Oamenii vin la biserică precum suporterii pe stadion. Biserica a devenit precum un club de fotbal, iar Iisus este trist...". Astfel, el crede că oamenii au făcut Biserica, unde tot oamenii au inventat legi, dogme sau tradiții. Păi, învățătura creștină elementară ne spune că Domnul Dumnezeu și Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Cel ce are toată puterea în cer și pe pământ, a întemeiat Biserica și o conduce neîncetat în calitate de cap și mire veșnic al ei prin Duhul Sfânt care a grăit prin Sfinții Apostoli, Părinți, Martiri și Mărturisitori. El nu a părăsit-o și nici n-o părăsește vreodată, după făgăduința Lui: "Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin." (Matei 28, 10).
-Într-o conferință susținută la Sibiu, pe 30.10.2011, Kenneth s-a apucat să interpreteze în mod personal scrisul din aureola Mântuitorului Hristos, arătând că literele grecești "O HN" (rostite O On și traduse prin "Cel ce este") ar fi tot una cu mantra "aum" din "religiile" orientale. Doamne ferește! Înseamnă că dl. K. Kenneth nu face diferența între personalismul creștin și nirvana depersonalizantă a păgânismelor orientale, între numele lui Dumnezeu și neantul cosmic impersonal, între rugăciunea ca dialog interpersonal treaz și incantația repetată hipnotică.
-Părintele Michel Quenot (eruditul teolog și iconolog ortodox), elvețian și el ca și Klaus K., cu adevărat fiu și ucenic duhovnicesc al Părintelui Sofronie de la Essex, s-a mirat de faptul că "farseurul" de K. Kenneth este așa de repede și bine primit (fără pic de discernământ) printre ortodocșii români care se lasă "vrăjiți" de retorica lui neortodoxă. (http://vlad-mihai.blogspot.com/2011/...tudine-in.html)

Ce ne-am face dacă i-am tot primi și aplauda pe toți "propovăduitorii" din aripa (neo)protestantă și (neo)liberală a "ortodoxiei" occidentale? Am ajunge să cântăm și să ne entuziasmăm zgomotos la tot felul de concerte, spectacole, show-uri, organizate poate și în biserică... Tulburătoare și îngrozitoare scenarii de viitor... Oare Sfinții, Părinții și Mărturisitorii Ortodoxiei românești (care ne-au arătat calea mântuirii prin cumințenie, răbdare și nevoință) s-ar bucura văzându-ne contaminați de exaltarea în fața "străinilor" care nu spun nimic despre Crucea lui Hristos, care propun o cale "veselă", largă (adogmatică și neeclesială) și "tolerantă" față de păcat și față de iluziile secularismului? De aceea, se cuvine să avem mare atenție la cei ce vin și aduc în propovăduirea lor un alt duh decât Duhul Sfânt al Adevărului și al Bisericii dintotdeauna.

Last edited by antiecumenism; 02.07.2012 at 08:52:08.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06