Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.02.2013, 23:01:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
P
Poate ca si in sufletul fiului meu sta incatusat un Inger si cu ajutorul Domnului voi sculpta sufletul lui pana va iesi Ingerul la iveala.
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat". Michelangelo
Draga Mena, oare tu esti Michelangelo? Oare fiul tau este piatra?...
Tu esti mama, iar el e fiul. Nimic mai mult.
Datoria noastra nu e sa sculptam copii, intrucat ei nu sunt piatra. Datoria noastra de parinti e sa slujim copiilor nostri, slujind lui Hristos.
Un bun parinte ofera copilului ocrotire, protectie, afectiune, ingaduinta, invatatura (cu dragoste, cu rabdare, cu acceptarea neajunsurilor momentane/temporare), pilda.

Oare de ce a plecat de fapt fiul de acasa?... (nu trebuie sa imi raspunzi mie)
Sa il fi durut, poate, dalta, ciocanul, umarul, inima?.....

Copiii nu sunt piatra pe care sa o sculptam noi, parintii.
Fii cu mare bagare de seama, sora!...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.02.2013, 23:09:31
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Putem sa-I daruim orice lui Dumnezeu,numai sa fie cu dragoste si din suflet. La Sfanta Liturghie se spune clar: "Ale Tale dintru ale Tale Tie ti-aducem..."

Plus ca a adaugat si Domnul Hristos la fel de limpede: "Mila voiesc,iar nu jertfa"

Dumnezeu sa va ajute!
La fel gandesc si eu. Si sa facem acest dar si prin aproapele nostru, sa daruim o haina celui ce nu are...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.02.2013, 22:04:31
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
La fel gandesc si eu. Si sa facem acest dar si prin aproapele nostru, sa daruim o haina celui ce nu are...
Tu vrei pentru ca iti iubesti aproapele. Dar uite ca eu nu am tot atata dragoste pentru ceilalti. Si ce poti sa faci, caci nu sunt singurul din sat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 16:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 06:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 22:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 15:12:28