Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 21.07.2009, 18:50:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Anca-Miha;155470]
Ni s-a explicat superioritatea VT asupta NT, precum si faptul ca Iisus Hristos a fost si a ramas iudeu, adica adept al judaismului. Curata sminteala.
QUOTE]

Nu stiu cine disemineaza sminteala, Moshe sau tu ca ii pui de la tine putere vorbe in gura ca sa atiti spiritele. Ti-a perfectionat bine tehnica de a ataca adaugind de la tine cuvinte denigratoare la adresa crestinismului. Este o tehnica foarte josnica si nu ar strica sa-ti revizuiesti atitudinea asta. Eu unul m-ama saturat de cite ori te-am avertizat cind exagerezi ca sa cistigi. Banuiesc ca nu-ti dai seama cit de evident este, si te bazezi pe faptul ca lumea nu se va mai duce la vechile mesaje sa vada daca acuzele tale chiar au fost spuse de cei pe care ii acuzi sau nu.
Asta doar securitatea mai facea asa!


Nici o clipa Moshe nu a afirmat ca Hristos a ramas adept al Judaismului si nici de superioritatea uneia fata de alta nu a mentionat, deci inchipuri necrestine cu scop de denigrare a aproapelui
Hahal desfiintare a legilor lui Moise!
Reply With Quote
  #272  
Vechi 21.07.2009, 18:52:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
dragul meu frate, poi dumneata nu pricepi ca VT este Creshtin? ce spun? eu zic dupa Cuvantul lui Dumnezeu ca tot VT este creshtin iar creshtinismul nu a aparut niciodata ci a fost dintotdeauna. Caci Avraam, Isaac shi Iacov sunt Creshtini.... iar Adam shi Eva creshtini i-a facut Dumnezeu dar au cazut... iar Moise shi Ilie shi proorocii shi Ioan, la fel, creshtini sunt shi ei... israelitzi shi creshtini... doar ca a venit in trup Domnul acum 2000 de ani , nascut de la Duhul Sfant shi din fecioara curata ca sa fie aratat lui Israel...
O alta perspectiva frumoasa si corecta, desi nu face parte din perspectiva UNICA aprobata.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 21.07.2009, 18:58:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
NU SUNT SUB LEGE!
De aceea a murit Iisus pe cruce: sa ne scoata din sclavia Legii. Legea nu aduce mantuirea!
Iar minti!
Atunci de ce continui sa te folosesti de Lege?

Deci dupa tine Hristos ne vrea anarhisti, crestini fara-de-lege?

Atunci cum ramine cu "dai cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al Lui"?
Reply With Quote
  #274  
Vechi 21.07.2009, 19:20:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21
NU SUNT SUB LEGE!
De aceea a murit Iisus pe cruce: sa ne scoata din sclavia Legii. Legea nu aduce mantuirea!

Iar minti!
Atunci de ce continui sa te folosesti de Lege?

Deci dupa tine Hristos ne vrea anarhisti, crestini fara-de-lege?

Atunci cum ramine cu "dai cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al Lui"?


domnilor shi dragelor, poi iar n-atzi intzeles, poi acolo e vorba de ban, de baban, caci a zis sa se dea birul sa se plateasca cu banul gasit in burta unui peshte... deci vezi dumneata ca iar se complica lucrurile ca cineva a mai fost in burta unui chit... iar chitul l-a scuipat pe tzarm la niniviteni.

iar pe scurt porunca este: "datzi dracului ceea ce este a dracului" ca restul le-a Creat Dumnezeu shi daca le dai dracului atunci cum o sa le mai foloseshti asha blestemate... intai trebuie sa le dezlegi, sa te rogi sa le curetze Dumnezeu ca sa le foloseshti, deci este o porunca la a nu mai dracui pe fiii lui Dumnezeu... pe copii.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 21.07.2009, 21:57:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar minti!
Atunci de ce continui sa te folosesti de Lege?

Deci dupa tine Hristos ne vrea anarhisti, crestini fara-de-lege?

Atunci cum ramine cu "dai cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i al Lui"?
Ti-am dat citat din Biblie, si il repet:

"Cei ce voiți să vă îndreptați prin Lege v-ați îndepărtat de Hristos, ați căzut din har;
Căci noi așteptăm în Duh nădejdea dreptății din credință."

Deci eu mint? Sf. Apostol Pavel minte, cumva?
Unde este minciuna?

Crestinii nu sunt sub lege. Citeste epistolele Sf. Apostol Pavel!
Daca ar fi fost posibil ca oamenii sa se mantuiasca fara jertfa lui Hristos, atunci El nu ar fi murit pe cruce. Dar nu este posibil! Nimic din ce facem noi nu ne va castiga mantuirea! Ci Dumnezeu o daruieste cui vrea cu adevarat!
Legea nu aduce viata!
Vrei sa fii sub lege, n-ai decat!
Reply With Quote
  #276  
Vechi 22.07.2009, 15:21:22
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Domnule Andreicozia,

Inca o data iti multumesc pentru intelegere si sprijinul care imi dai aci la forum.
Vreau sa mentionez ca acei 3-4 care fac manipulatii gen Securitate-Nazism-Legionar cu scop de a prezenta poporul si tara mea ca josnici si inapoiati,nu sunt adevarati crestini,dupa parerea mea ca dupa cum am citit in NT ura si razbunarea nu sunt permise crestinilor prin legea lui Iisus insusi.

Vreau sa asigur pe totii crestinii ca Judaismul nu este contra la nici o religie bineinteles Crestina.
Judaismul nu se crede religie superioara la alte religii si ce am mentionat despre VT si NT au fost numai discutie istorica si nu am facut nici o aluzie ca Judaismul este superior .
Trecutul (istoria) nu se poate schimba.Ce s`a intamplat,a trecut. Nici o religie care se onoreaza nu ar fi incercat sa schimbe istoria in favoarea ei,bineinteles ca si Religia Crestina.
Ne-a fost asa scris ca noi, evreii sa fim primii care au adoptat o religie Monoteista mii de ani inainte lui Iisus dar asta nu ne face automat cei drepti.
Evreii nu se lupta contra altelor religii si nu face actiuni misionare. Evreii sunt mai ocupati a pastra intregimea poporului lor si a ajutorului mutual intre diferitele comunitati. Asta a facut ca poporul evreu sa reziste timpului si sa ramana popor homogen.
Evreii nu sunt superiori dar au o mentalitate diferita .In Israel toate religile sunt practicate fara nici o restrictie si primesc tot ajutorul care cer. Un exemplu :Biserica Nativitatii din Ierusalim este stapanita de doua biserici diferite care se impartesc intre ele timpul rugaciunii pentru credinciosii lor.
La o sarbatoare din anul trecut a fost intre ele un scandal si au ajuns la bataie colosala.Politia a venit si a despartit spiritele.La sfarsit, reprezentantii bisericilor au cerut ca ministrul religilor israelian sa judece problema intre ei si asa s`a facut si pacea s`a intors la biserica.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 29.08.2009, 13:13:10
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

"Evreii și-au păstrat religia mai pură decât creștinii; este un fapt care ar trebui să ne facă să roșim. Ei au răbdat, timp de veacuri, persecuțiile, fără să cedeze vreodată. Și-au păstrat intactă credința, fără a încerca s-o impună altora. De aceea, persecuția împotriva evreilor nu este o problemă de religie, ci de rasă. Popoarele n-au putut răbda să vadă în sânul lor un popor mai puternic. Este un lucru simplu și încă și mai simplu în România. Țara e puțin populată; meseriile sunt, pentru a ne exprima așa, în întregime în mâna străinilor și iată că au venit ani de secetă, ale cărei urmări se văd abia acum. Nu se cumpără, nu se construiește, nu se fac comenzi și iată că nu numai mulți evrei, ci și protestanți și catolici au părăsit țara, pur și simplu pentru că nu-și mai puteau agonisi viața. Nu sufereau din pricina nici unei persecuții, dar țara suferă din pricina plecării lor (...).
Un evreu spiritual îmi spunea: <<Vă doresc ca istoria dumneavoastră să fie scrisă într-o zi la fel ca a noastră și să fie citită ca o carte de rugăciuni în Bisericile dumneavoastră la fel ca în ale noastre>>. De ce, oare, nici un alt popor n-a avut ideea de a scrie astfel istoria sa? Pentru că Biblia ne e îndestulătoare; pentru că e istoria întregii umanități. Ea cuprinde totul; căci, altminteri, Hristos s-ar fi îndreptat spre India, Persia sau China (...) Prin inteligența lor precumpănitoare, evreii ar trebui să fie ca o drojdie pentru celelalte popoare, călăuzindu-le către căi mai înalte."

Regina Elisabeta in eseul "Moise si Evreii"
Reply With Quote
  #278  
Vechi 29.08.2009, 13:25:50
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Parca si tracii/dacii erau monoteisti nu?

In fine, probabil ca anumitele prejudecati pe care le au adeptii celor 3 mari religii plecate de la Avram nu se vor stinge niciodata. Natura lor nu e pur religioasa ci si una pur istorica, oprimarea secole la randul de musulmani a crestinilor, aducerea comunismului de catre evrei, mascrerea milioanelor de evrei pe teritoriul Europei care se vrea crestina, etc.

Cand eram mai mica eram asa mai nationalista si ultra-religioasa. Acum am invatat sa tolerez. Poate pentru ca traiesc intr-un oras in care ultraortodocsii evrei stau la picnic in acelasi parc cu crestini si musulmani convinsi. Pentru ca traiesc intr-o lume in care tolrenata in limitele bunului simt, in care atata vreme cat cu religia si obiceiurile tale nu il deranjezi pe altul (musulmanii o cam fac ce-i drept, si unii dintre ei se integreaza foarte greu - unii asemeni rromilor de la noi, dar sunt si persoane ok) si atata vreme cat contribui la prosperitatea tarii in care traiesti totul e ok.

Eu aici m-am inteles bine cu evreii, m-am ajutat cu ei, desi eu am ditamai crucea la gat si ei staua lui David.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 31.08.2009, 12:22:38
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Despre primii comunisti...

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Parca si tracii/dacii erau monoteisti nu?

In fine, probabil ca anumitele prejudecati pe care le au adeptii celor 3 mari religii plecate de la Avram nu se vor stinge niciodata. Natura lor nu e pur religioasa ci si una pur istorica, oprimarea secole la randul de musulmani a crestinilor, aducerea comunismului de catre evrei, mascrerea milioanelor de evrei pe teritoriul Europei care se vrea crestina, etc.

Cand eram mai mica eram asa mai nationalista si ultra-religioasa. Acum am invatat sa tolerez. Poate pentru ca traiesc intr-un oras in care ultraortodocsii evrei stau la picnic in acelasi parc cu crestini si musulmani convinsi. Pentru ca traiesc intr-o lume in care tolrenata in limitele bunului simt, in care atata vreme cat cu religia si obiceiurile tale nu il deranjezi pe altul (musulmanii o cam fac ce-i drept, si unii dintre ei se integreaza foarte greu - unii asemeni rromilor de la noi, dar sunt si persoane ok) si atata vreme cat contribui la prosperitatea tarii in care traiesti totul e ok.

Eu aici m-am inteles bine cu evreii, m-am ajutat cu ei, desi eu am ditamai crucea la gat si ei staua lui David.
Comunismul a fost oteorie socio-economica care a fost teoric inventata de intelectuali la inceputul secolului XX. Asta ca sa se dea raspuns la amara situatie a muncitorilor si aspra lor exploatare. Comunismul a fost inventat de persoane la care iubirea aproapelui si bineastare a lui au fost idealul lor. Ca comunismul a degenerat in ce a ajuns,te asigur ca asta nici nu a trecut in gandul celor primi comunisti idealisti.
Comunismul a fost infintat nu de evrei ci de intelectuali .Faptul ca procentul evreilor la intelectuali este mult mai mare decat la altii,asta face impresia ca evreii au tinut carma.
Adevarul este ca nici evreii nu au lins miere la comunisti si una din primele actiuni a comunistilor a fost sa desfinteze toate miscarile sioniste din Romania, sa aresteze conducatorii lor si sa inchida toate scolile comunitatii evreiesti. Sa nu uitam ca nici permis a emigra nu li s-a dat .Numai anii mai tarziu si asta cand li s-a platit pentru fiecare emigrant mii de dolari.
Teoria ca comunismul face parte din Teoriei conspiratiei evreilor nu este deloc reala.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #280  
Vechi 30.04.2013, 21:22:50
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Daca Dumnezeu este unul trinitar,cum se face ca in tot VT nu a stiut nimeni nimic despre asta?Si sa nu-mi dati iar raspunsul cu cei trei ingeri care i s-au aratat lui Avram,si din care,la Sodoma au ajuns doar doi.Cautati altceva.
"Avraam a ridicat ochii și s-a uitat: și iată că trei bărbați stăteau în picioare lângă el. Când i-a văzut, a alergat înaintea lor, de la ușa cortului, și s-a plecat până la pământ."
"Bărbații aceia s-au depărtat și au plecat spre Sodoma.(cati barbati?doi?trei?) Dar Avraam stătea tot înaintea Domnului." -cam incalcit pasajul,nu credeti?
"Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara; și Lot ședea la poarta Sodomei. Când i-a văzut Lot, s-a sculat, le-a ieșit înainte și s-a plecat până la pământ."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11