Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.05.2015, 13:36:40
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu neaparat face scandal ci este un tip mai calculat care trece totul prin ratiune..
Hehe, dar atunci cand cineva sa zicem(nu spunem cine) este mult mai informat, iar cineva
ca Alin face teatru , imi pare rau dar nu trece totul prin ratiune ci pe partea
opusa.
A da, iar cand ramane fara argumente, trece la atac la persoana.Stii chestia
denota foarte mult "intelect".Extreeeem de multa...lipsa a intelectului, si niste probleme grave
in desfasurare la mansarda.

Daca cineva, nu conteaza cine, intra oarecum in conflict cu ce are el in cap, atunci ala e dusman vrednic de moarte
si trebuie anihilat cu orice pret.Nu conteaza daca are sau nu dreptate.Il munceste duhul mandriei si al urii.
Ar trebui sa se duca mai des pe la Biserica, ca nu este prea este dus.


Culmea este ca nici macar nu s-a obosit sa treaca prin filtru gandirii cele spuse de mine despre ADN.Nu, pur si simplu
cum a auzit "lumina", "om nou" gata a luat-o razna , new Age si alte tampenii.Adica nici macar nu se documenteaza
in domeniul respectiv, si incepe sa-si emita propria "evanghelie" despre ce crede el.
Sa-i fie de bine, ca este pe dinafara rau de tot.

Alin poate sa aiba acces la maxim 4% din acest domeniu al ingineriei genetice.(pt ca atat are publicul acces)
.Altii au acces la 30-40%.
Cine are acces la peste 50 % din domeniul ingineriei genetice trebuie sa traiasca sub paza caci ale sale
cunostiinte poate distruge tari, continente, sau chiar planeta.
Daca acei oameni isi pun in ambitie sa realizeaze "produse de razboi" folosindu-si cunostiinte de peste 50% din
domeniul ingineriei genetice, pai arma nucleara este mic copil.

PS:nu este prima oara cand Alin deturneaza (nu stiu daca intentionat sau nu) sensul postului cuiva, si apoi isi
constuieste acolo in mintea sa o ipoteza care nu exista in realitate(ipoteza in care intotdeauna subiectul sau autorul
subiectului automat trebuie sa fie mai prost decat el sau decat majoritatea.).Apoi pe baza acestei ipoteze incepe
sa judece pe autorul real al postului original, care are cu totul si cu totul alt sens decat cel dat de el in mintea sa.

De obicei, aceasta este fie inceputul unui probleme psihice sau este o metoda de manipulare.
Daca este o metoda de manipulare, atunci Alin activeaza intr-un domeniu unde manipularea este o stiinta si este vitala pentru mentinarea job-ului.A ajuns sa practice aceasta metoda , incat este "a doua natura a sa" care tinde de
multe ori sa preia controlul asupra persoanei sale(si aici este pericolul cel mare)

Last edited by oaie_cugetatoare; 10.05.2015 at 17:56:48.
  #92  
Vechi 11.05.2015, 00:21:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Dar nu-i New Age.Sunt studii stiintifice tinute la sertar, la cheitza.
Sertarul ala existand strict in creierasul tau.
Stim, avem institutii care stocheaza o gramada din astia cu sertarase.

Citat:
Alte cercertarii experimentale au mai inclus: Influenta rugaciunii asupra materiei, Structura moleculara a apei sfiintite.
Aha. A mai fost un topic cu o abureala din asta. Care a putut fi urmarita ca sursa pana la un tabloid rusesc si nimic altceva.
Dar mai era un viteaza de neoprit ca tine, care pretindea ca toti sa ia asta drept o dovada stiintifica irefurabila.

Dar asta macar avea ceva, penibil, dar avea - tu nici macar n-ai tabloidul.


Citat:
Concluziile stiintifice ale acelor il vor face si pe cel mai mare ateu
sa devina crendincios.Dar sistemului este frica.Daca s-ar publica aceste
studii , multi s-ar intoarce la credinta si i-ar sluji Domnului si n-ar mai sluji
sistemul.
Problema e ca mai sunt si atei inteligenti, gen, nu sunt atat de cretini sa ia niste fantezii a unora, drept realitate, singura "dovada" fiind teorii conspirationiste.

Citat:
Pai daca ar vedea ateul negru pe alb cum sa schimba structura apei , molecule aranjandu-se sub forma de cruce, atunci cand se rostesc de preot rugaciunile de sfiintare a apei in numele lui Dumnezeu, atunci ar trece imediat la
crestinism.
Sigur, daca s-ar intampla si in realitate, nu doar in mintea unora sariti de pe terapie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #93  
Vechi 11.05.2015, 00:28:20
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sertarul ala existand strict in creierasul tau.
Stim, avem institutii care stocheaza o gramada din astia cu sertarase.
Nope. Exista fizic.Are legatura si cu biroul de patente.

Citat:
Problema e ca mai sunt si atei inteligenti, gen, nu sunt atat de cretini sa ia niste fantezii a unora, drept realitate, singura "dovada" fiind teorii conspirationiste.
Sigur, daca s-ar intampla si in realitate, nu doar in mintea unora sariti de pe terapie.
Imi pare rau de tine ca esti bolnav.Ai nevoie de terapie intensiva la mansarda ca nu te vad bine.Saracul de tine.Dumnezeu cu tine copile.
  #94  
Vechi 11.05.2015, 00:30:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Hehe, dar atunci cand cineva sa zicem(nu spunem cine) este mult mai informat, iar cineva
ca Alin face teatru , imi pare rau dar nu trece totul prin ratiune ci pe partea
opusa.
A da, iar cand ramane fara argumente, trece la atac la persoana.Stii chestia
denota foarte mult "intelect".Extreeeem de multa...lipsa a intelectului, si niste probleme grave
in desfasurare la mansarda.
Seriooos?
Ia sa vedem.
Tu: "Daca dai cu bata in balta iese o mare opera de arta".
Eu: "De unde ai scos aberatia asta?".
Tu: "Secret. Dar asa e, ca eu sunt mai bine informat ca tine".
Eu: "Ai o problema".
Tu: "Vezi, nu poti argumenta, deci ai o problema".

Super inteligent.

Sigur, faptul ca majoritatea nu prea au cultua generala in domeniul asta si nu pot realiza cat de cretine sunt afirmatiile alea, iti da un elen si tupeu nesimtit, dar eu imi permit sa nu ma simt atat de "complexat".
Banuiesc ca stiai ca o sa se intample si asta intr-o zi, si poti fi sigur ca nu iesi din asta cu acelasi tupeu exersat cu succes de-a lungul timpului


Citat:
Daca cineva, nu conteaza cine, intra oarecum in conflict cu ce are el in cap, atunci ala e dusman vrednic de moarte
si trebuie anihilat cu orice pret.Nu conteaza daca are sau nu dreptate.Il munceste duhul mandriei si al urii.
Ar trebui sa se duca mai des pe la Biserica, ca nu este prea este dus.
Serios? Te-ai simtit anihilat?
N-am facu sa afirm decat ca sustii niste cretinatati pentru care n-ai nici un argument, cu o senintate periculoasa pentru sanatatea ta mentala.

Ma rog, am incercat sa o spun mai finutz dar daca altfel nu se poate..

Citat:
Culmea este ca nici macar nu s-a obosit sa treaca prin filtru gandirii cele spuse de mine despre ADN.
Pai tocmai, ca nu e nimic de trecut. Ce ai spus tu acolo sunt niste aberatii New Age.
Nu exista cercetare stiintifica care sa sustina asa ceva.

Ca o fi existand una de care doar tu stii, e un argument la fel de "valid" ca acela de a spune ca esti Stefan Cel Mare dar numai el stie asta, restul ar trebui sa-l creada pe cuvant.

Citat:
Cine are acces la peste 50 % din domeniul ingineriei genetice trebuie sa traiasca sub paza caci ale sale
cunostiinte poate distruge tari, continente, sau chiar planeta.
Daca acei oameni isi pun in ambitie sa realizeaze "produse de razboi" folosindu-si cunostiinte de peste 50% din
domeniul ingineriei genetice, pai arma nucleara este mic copil.
Exact ce spuneam mai sus.
Apropo, nu-i asa ca traiesti si tu sub paza?
Vecinii tai sunt securisti si esti urmarit de o echipa de fiecare data cand duci gunoiul?
Si amaratul ala care scormoneste in tomberon, nu cauta vreo coaja de paine ci e securist sub acoperire care incearca sa stoarca informatii din gunoiul tau?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2015 at 00:34:18.
  #95  
Vechi 11.05.2015, 00:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope. Exista fizic.Are legatura si cu biroul de patente.
La care doar tu ai succes pe usita din dos, sigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #96  
Vechi 11.05.2015, 00:35:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apropo, nu-i asa ca traiesti si tu sub paza?
Nu, dar tu ar trebui sa fii sub paza celor cu halate albe

Citat:
Si amaratul ala care scormoneste in tomberon, nu cauta vreo coaja de paine ci e securist sub acoperire
Naspa meserie ai, pe cuvant.
  #97  
Vechi 11.05.2015, 00:41:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tot e bun ca ultim "argument".
Cel putin nu e atat de penibil ca precedentele.

Prefer sa fiu jignit eu decat inteligenta omului ca pricipiu
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #98  
Vechi 11.05.2015, 00:44:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prefer sa fiu jignit eu decat inteligenta omului ca pricipiu
Pai esti ? paradoxal, nu esti.
Cat despre inteligenta omului, treci mai la coada si nu te mai face cuantificator de inteligenta si mai ales a omului, ca (fara voia ta) mai ai mult pana sa devii om.

Last edited by oaie_cugetatoare; 11.05.2015 at 00:49:08.
  #99  
Vechi 11.05.2015, 10:12:43
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba, ma uit la voi, adica la ce scrieti, si cocalarul din mine e amuzat de nu se poate. Cica crestini practicanti, alea-alea, cuminecati saptamanal sau cel mai rar lunar...efect? canci, adica cancel.
Cred ca ar fi cazul de niste scuze reciproce. Si mi se pare ca, vorba copiilor de la gradinita, "Alin a inceput".
Oaie are dreptate in aceasta anume chestiune, Aline. Nu total, e adevarat ca faza cu moleculele cruciform arajnate e o gogorita de propaganda neoficila de tot, mai pe sestache, a orto rusi, este, cum zic eu, "latrat confesional-propagandistic de marcare a teritoriului", dar ca mintea umana are influenta asupra ADN, asta e greu de demonstrat in lab, dar e evident si logic.
Oaie are dreptate si cu pericolul reprezentat de transumanism. E mult de discutat, dar, ca tot sunteti amandoi ingineri, va reamintesc un lucru: Universul e un sistem de operare. Singurul detinator al parolei de root este Creatorul, fie El preaslavit in veci! Noi suntem niste amarati de useri cu drepturi extrem de limitate. Mai mult, ce credem noi ca este Universul, potrivit glorioasei-de-fapt-cazutei-nostre-perceptii, sunt de fapt niste instalari in qemu, vbox sau vmware. :))))
Exista lucruri care, pentru a fi demonstrate, nu au nevoie de peer-review. Chiar trebuie sa iti fac o lista cu ele?
Acum nu am timp prea mult, da' mai vorbim noi.

http://www.collective-evolution.com/...fect-your-dna/

http://www.collective-evolution.com/...with-thoughts/

http://in5d.com/dna-can-be-influence...d-frequencies/

https://www.heartmath.org/articles-o...ange-your-dna/

Nu sunt de acord cu toate punctele de vedere si nuantele exprimate in linkuri, dar, in mare, asta e.
  #100  
Vechi 11.05.2015, 11:17:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, multumesc dl. "biolog" ca ati reusit sa-mi demonstrati punctul de vedere.

Cu cateva link -uri din care nici macar unul spre un site cu studii stiintifice sau macar un amarat articol de Wikipedia, doar site -uri "spiritualiste" new age style care au un obicei tipic de a deforma ca si dl. oaie, tot ce este informatie stiintifica, tragand spuza pe turta lor.

Dupa cum am spus si cu alte ocazii, stiinta nu este ca sa fie abuzata, nici de domnii atei dar nici de pseudo-spiritualisti, fie chiar si "ai nostri".

In ceea ce ii priveste pe "ai nostri" continui sa imi mentin afirmatia ca in spatele acestor abuzuri si mai ales a minciunilor si ferocitatii cu care sunt aparate pe fondul a ZERO argumente se ascund probleme mult mai grave.

Si da, "argumente" de genul "demonstratia/dovada e secreta dar daca eu o stiu, asa e" sau "binenteles ca asa e, nu e demonstrabil dar e evident si logic" nu sunt argumente ci tentativa de prosteala din cele mai jenante.

Si inca o data, te rog citeste inainte sa te pronunti, pentru ca pe lista enormitatilor scrise de dl oaie nu se afla doar moleculele in cruce daca ai fi citit tot si ai avea cat de cat o formare ca om de stiinta, cu siguranta te-ar fi busit si pe tine indignarea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.05.2015 at 11:29:38.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare