Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2018, 10:28:10
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Tigara si postul

Daca tin post de carne lunea, miercurea si vinerea cat se poate dar fumez , se considera post?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2018, 12:27:08
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca tin post de carne lunea, miercurea si vinerea cat se poate dar fumez , se considera post?
Depinde cu ce gând postești, abținerea de la anumite alimente nu e totul. Fumatul e păcat oricând, și în afara posturilor mari de peste an. Încearcă să te lași.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2018, 23:25:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca tin post de carne lunea, miercurea si vinerea cat se poate dar fumez , se considera post?
Da, dacă treci la catolici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2018, 12:57:42
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Depinde cu ce gând postești, abținerea de la anumite alimente nu e totul. Fumatul e păcat oricând, și în afara posturilor mari de peste an. Încearcă să te lași.
Daca postesc cu gandul sa merg pe litoral , loc care nu l-am vazut de 10 ani e primit postul?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2018, 17:14:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Postul nu e primit de cineva anume. Postești pentru tine. Dumnezeu nu are nevoie de postul nostru sau de rugăciunile noastre. Ceea ce facem, facem pentru noi și apropiații noștri. Caută un duhovnic care să te lămurească. Aici există riscul să nu primești un răspuns potrivit ție.

Last edited by simpllu; 01.07.2018 at 17:17:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2018, 23:04:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca tin post de carne lunea, miercurea si vinerea cat se poate dar fumez , se considera post?
Simulezi prostia atat de bine incat devii credibil.

Nu mai "hraniti" troll-ul.

E clar ca e o problema psihica. Chiar nu inteleg cum iti poti gasi satisfactia in asa ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2018, 23:30:18
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca postesc cu gandul sa merg pe litoral , loc care nu l-am vazut de 10 ani e primit postul?
*pe care
Întâi mi-am spus că sunt eu rea și paranoică, însă acum sunt sigură că trollezi (măcar de-ai face-o într-un mod deștept).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2018, 23:45:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, dacă treci la catolici.
Nici măcar la ei nu e foarte permisiv fumatul :), Papa a interzis vânzarea de țigări pe teritoriul statului Vatican (cei 0,44 km²).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.07.2018, 12:31:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Daca tin post de carne lunea, miercurea si vinerea cat se poate dar fumez , se considera post?
Daca faci un mic formalism extern care nu te doare prea tare insa te tii cu inversunare de un viciu criminal si pentru tine si pentru familia ta si pentru propria ta fiinta, tu ce zici?

Lasa viciile mari, sunt mai importante si cu impact mult mai mare decat postul.

Postul e bun, lasarea viciilor este mai mare.

Este doar o problema de motivatie, gaseste-ti motivatia interna pentru a lasa problema asta definitiv: chiar merita sotia, copilul si familia ta sa faci un cancer si sa te expui si pe tine si pe ei la o nenorocire si la o mizerie din asta???

Te-as lua putin mai tare, nu-ti e putina rusina ca nu poti face un minim efort in directia asta?

Si sa-ti mai zic un lucru: vezi ca viciile astea sunt platite de copii si familie, sunt multi care au necazuri in casa pentru viciile lor, copiii nu asculta, sunt bolnavi, asta ca pedeapsa pentru indreptatrea lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2018, 11:54:07
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Te-as lua putin mai tare, nu-ti e putina rusina ca nu poti face un minim efort in directia asta?
Domnule, GPalama, nu-l luati tare, ca fuge! Dumneavoastra ati fumat vreodata, ca sa stiti in ce consta acest viciu? V-ati lasat de 100 de ori de tigari pentru ca dupa trei zile sa va reapucati de fumat? Stiti in ce consta gustul unei tigari? Dupa cum vorbiti, cred ca nu prea cunoasteti cu adevarat ce inseamna fumatul.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si sa-ti mai zic un lucru: vezi ca viciile astea sunt platite de copii si familie, sunt multi care au necazuri in casa pentru viciile lor, copiii nu asculta, sunt bolnavi, asta ca pedeapsa pentru indreptatrea lor.
Nu asa convingeti un om sa se lase de tigari. Predicile de tipul acesta n-au niciun efect si nici macar n-au legatura cu realitatea. Copiii nu devin neascultatori si nici bolnavi pentru ca tatal lor fumeaza si cred ca e o imensa ticalosie ca un copil sa fie pedepsit pentru prostiile pe care le face parintele sau.

Iar acum sa incerc sa-l conving eu pe om ca fumatul e o treaba idioata.

Domnule Cristian Sergiu, am fumat 10 ani si m-am lasat de fumat. Nu va asteptati sa va dau o reteta, ca n-am asa ceva. Fiecare se lasa de tigari cum poate. Fiecare isi gaseste propria motivatie si fiecare isi da seama cand e momentul sa se lase. Daca va lasati de fumat pentru ca doar asa puteti posti cu adevarat, e bine. Daca va lasati de fumat fara sa va intereseze deloc postul, e iar bine. Daca nu fumati in post, dar in restul zilelor trageti din tigara, e mai bine, dar totusi ati ramas tot sclavul tutunului.

Fumatul nu inseamna doar sa tragi dintr-un capat al unei tigari ca sa nu se stinga celalalt capat. E si o chestiune psihologica. El iti creeaza niste ritualuri. Te trezesti dimineata obisnuit sa tragi un fum. La serviciu, inainte de a incepe munca, nu poti sa-ti bei cafeaua fara o tigara. Pauzele includ in mod necesar o tigara, timp in care contempli ceea ce e in jurul tau si simti ca nu te poti relaxa, insasi relaxarea nu e completa in absenta unei tigari. In timp se creeaza intre creierul tau si acest obicei o legatura puternica. Or aceasta legatura construita in ani si ani de zile si care a devenit aproape o a doua natura a ta, trebuie distrusa. Si nu e usor sa o distrugi. Dar totusi nu imposibil.

Orice fumator stie ca fumatul nu e sanatos si nu e bun in general. Spunea cineva pe aici ca fumatul e un pacat. In fine, n-am cautat in Biblie si in literatura patristica date despre fumat, probabil nici n-as gasi asa ceva, dar nu asta conteaza. Apar pe acolo alte droguri: alcoolul, de exemplu. Or in conditiile in care stii ca el e rau, ce poti face? In primul rand sa-ti cauti o motivatie pentru a te lasa. Tigarile costa, iata o motivatie buna. Poti face un calcul pentru a vedea ce poti sa-ti cumperi pe banii consumati pe tigari intr-o luna, de exemplu undite de pescuit sau chiar mobila. O alta motivatie ar fi sa te apuci de un sport ce necesita sa nu mai fumezi, sau sa iti propui ca in fiecare zi in loc de a fuma sa alergi o ora in total sau sa faci ciclism. Nu-mi vin acum in cap alte motivatii dar ele exista cu duiumul.

In general orice obicei pe care il lasi la o parte va inceta in timp sa mai fie un obicei. Dupa o luna de zile e mai usor sa nu fumezi decat dupa o saptamana. Dupa un an de zile aproape uiti cum e sa fumezi. Iar dupa un timp mai lung sau mai scurt, asta depinde de la om la om, poti sa ajungi chiar sa te deranjeze fumul de tigara. Desigur, exista in orice moment riscul sa te reapuci de fumat. Unii s-au apucat dupa ani lungi de abstinenta. Dar cu putina atentie poti diminua acest risc. Eu am fumat dupa un an de zile de pauza si aveam impresia ca fumez iarba de pe camp. Bineinteles ca am aruncat tigara pe jumatate nefumata si de atunci n-am mai incercat.

Ce pot sa spun e ca nu e imposibil, ca te simti mai bine dupa aceea, ca iti sporeste rezistenta fizica si, ceea ce poate a fost cel mai important pentru mine, nu mai esti dependent de o substanta care nu te ajuta cu nimic.

Daca ai de gand sa te lasi de fumat, succes!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare