Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.02.2011, 19:59:27
Sheeva Sheeva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cei aflați pe treptele inferioare de cunoaștere și dezvoltare personală consideră ignoranța o virtute (...)
Cunoașterea și cultura asigură fericirea și bunăstarea atât la nivel individual cât și colectiv.
Nu neaparat. Oamenii aflati pe o treapta joasa a cunoasterii si a intelegerii sunt in schimb foarte usor de "impresionat", de manipulat prin informatii secventiale , fragmentare , prin alaturare coerenta de cuvinte ( a se intelege oratorie).
Si nu stiu daca cultura este o conditie necesara , pentru ca suficienta nu este pentru un "standard de viata ridicat". Nici macar inteligenta nu este suficienta. Da, e frumos sa stii despre pictori, curente literare, istorie etc - acestea in primul rand pot da nastere la procupari nobile. Mult mai important mi s-ar parea ca un om sa fie educat sa gandeasca, sa analizeze informatii ( nu sa le ingurgiteze pe daiboj, fara a le trece prin filtrul propriei ratiuni, cum am vazut de multe ori) , sa inoveze.
Cat despre ultima afirmatie pe care am citat-o, cultura nu asigura deloc bunastarea la nivelul societatii, la fel cum nu o face nici inteligenta. Nu ati vazut oameni extrem de culti si de inteligenti dar parsivi, misei, lasi, incorecti?
Vorba lui Eminescu : " Intre carcater si inteligenta n-ar trebui sa existe alegere ; inteligenta o gasesti prea des, caracter prea putin "
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.02.2011, 11:03:27
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Sheeva Vezi mesajul
Nu neaparat. Oamenii aflati pe o treapta joasa a cunoasterii si a intelegerii sunt in schimb foarte usor de "impresionat", de manipulat prin informatii secventiale , fragmentare , prin alaturare coerenta de cuvinte ( a se intelege oratorie).
Si nu stiu daca cultura este o conditie necesara , pentru ca suficienta nu este pentru un "standard de viata ridicat". Nici macar inteligenta nu este suficienta. Da, e frumos sa stii despre pictori, curente literare, istorie etc - acestea in primul rand pot da nastere la procupari nobile. Mult mai important mi s-ar parea ca un om sa fie educat sa gandeasca, sa analizeze informatii ( nu sa le ingurgiteze pe daiboj, fara a le trece prin filtrul propriei ratiuni, cum am vazut de multe ori) , sa inoveze.
Cat despre ultima afirmatie pe care am citat-o, cultura nu asigura deloc bunastarea la nivelul societatii, la fel cum nu o face nici inteligenta. Nu ati vazut oameni extrem de culti si de inteligenti dar parsivi, misei, lasi, incorecti?
Vorba lui Eminescu : " Intre carcater si inteligenta n-ar trebui sa existe alegere ; inteligenta o gasesti prea des, caracter prea putin "
Draga mea...cultura mereu este necesara...iar inteligenta este un dar , o inzestrare fara de care societatea ar fi stagnat pe parcursul vremii...Este o mare ineptie sa se afirme ca inteligenta si cultura n-au un rol primordial in dezvolatrea oricarei societati....Un om limitat, sa nu zic prost n-ar fi inventat nu becul, dar n-ar fi descoperit nici lumanarea....Iar daca atatea minti luminate n-ar fi inventat scrisul...nici Scripturi n-ar mai fi existat...Deci..sa nu slavim, prostia!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.02.2011, 11:24:14
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

elitele intelectuale au murit in puscariile comuniste
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.02.2011, 11:25:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

o buna parte , da.....
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.02.2011, 12:22:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sheeva Vezi mesajul
Vorba lui Eminescu : " Intre carcater si inteligenta n-ar trebui sa existe alegere ; inteligenta o gasesti prea des, caracter prea putin "
Frumos. Dar, după mine, accentul cade pe "nu ar trebui să existe alegere". Noi, prea adesea ne imaginăm că omenia și cultivarea spiritului sunt ca două brațe ale unei balanțe, încât excesul dintr-o parte ar duce la deficit în cealaltă. Exact așa facem și când comentăm parabola bogatului nemilostiv, calificând în mod greșit sărăcia ca virtute și bogăția drept păcat. Așa cum Isus a avut următori bogați, precum Iosif din Arimateea ori femeia cu nardul de preț, care acum împodobesc cu prezența lor Tronul cel preaînalt, așa a avut nu numai pescari care nu știau să scrie în jurul Său, ci și farisei și cărturari din cei "care știau Legea pe de rost". Desigur că vă amintiți de Nicodim și de convorbirea lui nocturnă cu Isus, pe Muntele Măslinilor.
Așa cum noi credem că bogăția nu este un păcat în sine, ci credem că cei bogați sunt expuși la riscuri specifice, tot așa credem că o grijă pentru cultivarea minții nu este păcat în sine, ci predispune la riscuri specifice, tot așa cum ignoranța vine cu riscurile ei. Avem în Sinaxar atâtea exemple de sfinți care le-au îmbinat pe amândouă. Iată-l pe Sf Ioan Gură de Aur, mare cărturar și mare nevoitor. Iată-l pe Sf Ioan Scărarul (Ioannes Climax), ascet și mistic ce poseda o apreciabilă cultură. Și, înaintea tuturor, Apostolul Neamurilor, pregătit ca Învățător la școala celebrului rabin Gamaliel, care putea vorbi oricând în Adunarea Înțelepților din Atena, dar putea vorbi și nevolnicilor, fiecăruia pe limba lui adresându-se. Acestea sunt modelele noastre. Bunul Dumnezeu ne-a dăruit o inimă și o minte în speranța că o să le folosim pentru ca, cercetând minunile Lui ("făcutu-ne-ai cercetători, Doamne!") să crească iubirea noastră pentru El.

În Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.02.2011, 13:46:52
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Draga mea...cultura mereu este necesara...iar inteligenta este un dar , o inzestrare fara de care societatea ar fi stagnat pe parcursul vremii...Este o mare ineptie sa se afirme ca inteligenta si cultura n-au un rol primordial in dezvolatrea oricarei societati....Un om limitat, sa nu zic prost n-ar fi inventat nu becul, dar n-ar fi descoperit nici lumanarea....Iar daca atatea minti luminate n-ar fi inventat scrisul...nici Scripturi n-ar mai fi existat...Deci..sa nu slavim, prostia!
N-a slavit prostia. A subliniat faptul ca trebuie sa punem accentul pe gandire si nu pe cultura, ceea ce este corect.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignoranta magnusfelyx Generalitati 0 28.12.2008 14:36:20
Rugaciune si cunoastere georgeval Generalitati 0 29.09.2008 19:59:16
IGNORANTA cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 30.08.2008 11:46:19
Nevoia de discernamant si de cunoastere! alecsandru Vrajitoria 2 24.03.2007 23:54:40