Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2011, 17:46:16
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Folos pentru dobandirea rabdarii

‘Treci la bucuria ce-I vei face, daca te vei sargui la aceasta virtue; sa-ti ridici nu numai cu rabdare, ci si bucurie si cu dragoste fierbinte crucea si orice necaz, pentru a urma mai bine Dumnezeului tau.
De aceea pune inaintea mintii tale defaimarile, amaraciunile, suferinta si rabdarea Lui. Rusineaza-te si plangi, caci toate durerile,necazurile si rabdarea ta, nu sunt nimic fata de acelea. Ele sunt numai umbre. Teme-te si te cutremura, cum de mai prinde loc in inima ta o mica adiere de gand, a nu voii sa patimesti pentru iubirea Domnului tau.’ (Razboiul Nevazut-Nicodim Aghioritul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.03.2011, 01:21:19
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Minunate postarile, multumim frumos!
Mai mult ca oricand in perioada postului ar trebui sa meditam mai mult la cel care a patimit pentru noi, si-a dat viata pentru noi, ca sa avem posibilitatea vesniciei; gandul la sacrificiul mare care L-a facut pentru noi ar trebui sa ne faca mai buni, mai ingaduitori, mai milostivi, mai iertatori ca sa ajungem sa ne putem numi cu adevarat frati intr-u' Hristos!


Doamne pazeste pasii nostri!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.03.2011, 09:22:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Meditand la patimile Mantuitorului, inteleg dragoastea curata care biruieste pacatul, dargostea care se rastigneste pentru noi oamenii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.03.2011, 11:17:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pe lîngă durerea fizică acceptată din dragoste pentru noi și cauzatoare de moarte, trebuie să ne amintim mai ales:

- de suferința cauzată de despărțirea pentru scurtă vreme a Persoanei Fiului de Persoana Tatălui;
- de conștientizarea reală și directă a ororilor și a păcatelor noastre de către Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.03.2011, 12:35:26
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Meditand la patimile Mantuitorului, inteleg dragoastea curata care biruieste pacatul, dargostea care se rastigneste pentru noi oamenii.
Acelasi foloase le-au avut in vedere Sfintii Parinti cand au randuit ca duminica a treia a Marelui Post (si practic saptamana care ii urmeaza) sa fie inchinata Sfintei Cruci. Ieri, cand parintele a scos in naosul bisericii Sfanta Cruce, la finalul Doxologiei, am avut sentimentul ca ma aflam, cumva anticipativ, la denia din Vinerea Mare, cand, de asemenea, este scoasa Sfanta Cruce, iar la strana se canta "Astazi S-a spanzurat pe lemn Cel ce a spanzurat pamantul pe ape".

Meditarea la Patimile Mantuitorului nu inseamna doar a avea gandul la ele, ci presupune participare la acestea, in mod mistic, in cadrul liturgic al bisericii sau in afara sa. Nu exista meditare mai cu folos la Patimile lui Hristos pentru crestin, decat sa faca semnul Sfintei Cruci, sa sarute Sfanta Cruce, si sa-si asume in Hristos povara crucii de toate zilele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.03.2011, 13:08:28
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Cand oamenii tac, pietrele vor striga!

Cand oamenii tac, pietrele vor striga!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2011, 13:39:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cine se jerfeste impreuna cu talharii? Fiul lui Dumnezeu. Atat de mult S-a coborat pe Sine, incat a fost asemanat cu talharii. A lua seama la patimile Lui, inseamna a lua seama la cat de mult trebuie sa ne smerim - sa-l socotim pe aproapele macar cu un pas inaintea noastra, niciodata sa nu ne asezam in fata lui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2011, 23:49:24
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Fara lucrarea Duhului, nu vom intelege ca pe Cruce a fost pironit pentru noi Fiul lui Dumnezeu. Sau Il vom privi pe Cel rastignit ca pe un necunoscut. Insa prin Duhul, Hristos ne devine intim, launtric. Iar gandul la patima Lui ne zdrobeste inima, nu ne lasa indiferenti, participam la aceasta:

M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine. Si viata de acum, in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.04.2011, 00:08:07
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Fara lucrarea Duhului, nu vom intelege ca pe Cruce a fost pironit pentru noi Fiul lui Dumnezeu. Sau Il vom privi pe Cel rastignit ca pe un necunoscut. Insa prin Duhul, Hristos ne devine intim, launtric. Iar gandul la patima Lui ne zdrobeste inima, nu ne lasa indiferenti, participam la aceasta:

M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine. Si viata de acum, in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine.
Intr-adevar, fara primirea Duhului Sfant nu putem patrunde in importanta patimilor Mantuitorului; de aceea in incercarile noastre prin viata este bine sa ne amintim cat de mult a suferit pentru noi pe cruce; daca ne aducem aminte cat a suferit, toate cele care nu merg bine ale noastre ni se vor parea muuult mai usoare.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2011, 05:30:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cand oamenii tac, pietrele vor striga!
.
Cum vor striga?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patimile Domnului Florin-Ionut Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 14.04.2014 13:17:01
Patimile George.m Spiritualitatea ortodoxa 68 26.02.2013 01:56:02
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 14:15:48
PATIMILE - PIEDICI IN DESAVARSIRE iosif Pocainta 1 20.05.2008 17:16:24
PATIMILE MINTUITORULUI cozia Stiri, actualitati, anunturi 3 06.04.2007 19:39:59