Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2011, 12:13:39
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
La viata,draga mea.Nicidecum la izolarea de care vorbste Traditie si cu care eu nu sunt de acord.Aici in mijlocul junglei, crestem spiritual.Nu toti putem fi pustnici.Nu asa a randuit Dumnezeu lumea.Daca asta vroia, nu mai indemna la intemeierea familiei si la facerea de prunci.
multumesc. gand la gand.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2011, 12:15:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
ce spui despre asumarea totala a acestei lumi ( care e tot creatie a lui Dzeu) si transfigurarea ei / metanoia ei in ceea ce este de fapt.... adica Dzeu? sau oricum incercarea de a "ridica" aceasta lume spre Dzeu....
de ce trebuie sa ne separam de lumea asta "materialala"? cel ce divide este opusul celui ce e Unitate, nu?
Separarea de lume nu trebuie să fie un obiectiv în sine ci să decurgă din dorința îndeletnicirii cu Dumnezeu. Iar a petrece într-o astfel de îndeleptnicire cred că conduce și la transformarea benefică a lumii cu randament maxim. Alte transformări, născute din preocupări lumești, sunt dăunătoare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2011, 12:21:05
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
La viata,draga mea.Nicidecum la izolarea de care vorbste Traditie si cu care eu nu sunt de acord.Aici in mijlocul junglei, crestem spiritual.Nu toti putem fi pustnici.Nu asa a randuit Dumnezeu lumea.Daca asta vroia, nu mai indemna la intemeierea familiei si la facerea de prunci.
Iar eu nu sunt neaparat de acord cu parerea ta..........poti creste spiritual atat aici in lume,cat MAI ALES in pustnicie.......pentru ca atunci cand te retragi din lume viata asta pamanteasca nu mai conteaza ...nu mai conteaza decat calea catre Cer...nu mai exista nici un interes lumesc...meschin.....egoist.......

Cat despre faptul ca Dumnezeu a indemnat omul la nasterea de prunci....hai sa te intreb ceva.Nu te intreb de Iisus,pt ca a fost Dumnezeu. Dar te intreb de Sfintii Apostoli: Au avut ei cumva copii...? NU Siau intemeiat ei cumva o familie lumeasca..? Nu. Si totusi: Oare,dupa conceptia ta......nu au facut ei voia lui Dumnezeu.......? Eu zic ca da...si inca cum.

Si inca ceva: nu toata lumea se simte pregatita sa dea nastere la prunci: Sa nu uitam ca orice om care vine in aceasta lume..este condamnat inevitabil aici, mai devreme sau mai tarziu la suferinta trupeasca (boli grave...chin inimaginabil......) ,durere si mai apoi moarte.

Nu oricine se simte pregatit sa faca pasul asta,de a aduce CONSTIENT pe lume o fiinta care sa sufere si mai apoi sa moara............unii aleg cale propriei jertfe si suiferinte,asemanator Mantuitorului,Apostolilor si celorlanti Sfinti........
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2011, 12:23:31
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Separarea de lume nu trebuie să fie un obiectiv în sine ci să decurgă din dorința îndeletnicirii cu Dumnezeu. Iar a petrece într-o astfel de îndeleptnicire cred că conduce și la transformarea benefică a lumii cu randament maxim. Alte transformări, născute din preocupări lumești, sunt dăunătoare.
sunt de acord ca separarea de lume nu trebuie sa fie un obiectiv in sine mai ales ca, cu cat omul se apropie de Dzeu, cu atat are mai multa dragoste, intelegere, empatie de a se apropia de omul "lumesc" de aproapele ce nu e credincios, il intelege si il poate ajuta mai bine. Daca lumina omului cel traieste pe Hristos ar trebui sa lumineze in lumea asta nu undeva in pustietate caci cum s-ar mai folosi ceilalti oameni de el? ce martor al lui Hristos ar mai fi el?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2011, 12:27:53
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul

lumina omului ce Il traieste pe Hristos ar trebui sa lumineze in lumea asta, nu undeva in pustietate, caci cum s-ar mai folosi ceilalti oameni de el? ce martor al lui Hristos ar mai fi el?
am scris cu mari greseli si nu se intelegea nici macar romana folosita.....
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2011, 12:52:18
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Daca lumina omului cel traieste pe Hristos ar trebui sa lumineze in lumea asta nu undeva in pustietate caci cum s-ar mai folosi ceilalti oameni de el? ce martor al lui Hristos ar mai fi el?
Dar daca draga Karine lumina unui om se stinge cu totu daca ramane in lumea asta ? Adica chiar cu riscul asta, da trebuie sa steie ca sa se foloseasca ceilalti ? Eu nu port lumina, dar deseori cand ma aflu mult printre oameni, imi pare ca o sa imi ies din minti, ca nu mai rezist... Da cum imi zicea un calugar, daca iti pierzi mintea, atunci nu mai eshti bun de nimic, nimeni nu mai are nevoie de tine, nici la manastire...

Sa se foloseasca ceilalti ? Noi toti shi asha primim foloase mari datorita calugarilor care se roaga in manastiri pentru noi, nu e neaparat sa-i vedem noi cum fac asta, daca nu sunt printre noi, nu inseamna ca ei nu ne ajuta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2011, 12:52:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Chipurile falsei maturități și ale falsei înțelepciuni sunt multe.


Oamenii fără preocupări duhovnicești confundă maturitatea cu abilitatea socială. Pentru ei, a fi matur înseamnă a te conforma unor tipare, a avea capacitatea de a crea și menține aparențe.


Dintre cei cu preocupări duhovnicești, mulți confundă moderația cu înțelepciunea. Sunt convinși că 'adevărul e undeva la mijloc', că 'extremele sunt rele' și alte erori logice.



În mod opus, evanghelia ne spune că mântuirea nu poate fi dobândită decât prin radicalism:

-And from the days of John the Baptist until now the kingdom of heaven suffereth violence, and the violent take it by force (am dat traducerea în engleză pentru că cea românească e tendențios-moderată. Prin violență aici se înțelege extremismul, nu agresiunea) Matei 11, 12.

-Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona Luca 16, 13.

- Așadar oricine dintre voi care nu se leapădă de tot ce are nu poate să fie ucenicul Meu Luca 14, 33.

Etc.

O viață moderată e de fapt o viață de apostazie. Echilibrul între Dumnezeu și lume e de fapt o acceptare a răului.
cate discutii si certuri extremiste ai avut pe baza religiei?cum te-ai simtit atunci?bine? adevarul nu cred ca consta in extremist... adevarul consta in echilibru... adevarul nu e subiectiv... e obiectiv impartial...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2011, 14:37:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Iar eu nu sunt neaparat de acord cu parerea ta..........poti creste spiritual atat aici in lume,cat MAI ALES in pustnicie.......pentru ca atunci cand te retragi din lume viata asta pamanteasca nu mai conteaza ...nu mai conteaza decat calea catre Cer...nu mai exista nici un interes lumesc...meschin.....egoist.......

Cat despre faptul ca Dumnezeu a indemnat omul la nasterea de prunci....hai sa te intreb ceva.Nu te intreb de Iisus,pt ca a fost Dumnezeu. Dar te intreb de Sfintii Apostoli: Au avut ei cumva copii...? NU Siau intemeiat ei cumva o familie lumeasca..? Nu. Si totusi: Oare,dupa conceptia ta......nu au facut ei voia lui Dumnezeu.......? Eu zic ca da...si inca cum.

Si inca ceva: nu toata lumea se simte pregatita sa dea nastere la prunci: Sa nu uitam ca orice om care vine in aceasta lume..este condamnat inevitabil aici, mai devreme sau mai tarziu la suferinta trupeasca (boli grave...chin inimaginabil......) ,durere si mai apoi moarte.

Nu oricine se simte pregatit sa faca pasul asta,de a aduce CONSTIENT pe lume o fiinta care sa sufere si mai apoi sa moara............unii aleg cale propriei jertfe si suiferinte,asemanator Mantuitorului,Apostolilor si celorlanti Sfinti........
Pai da Gabriel, dar dupa teoria ta,ar trebui ca toti sa luam drumul pustniciei.Si atunci, te intreb, cum vezi lumea peste 10 ani?Te intreb si altfel: Apostolii si chiar Mantuitorul fara lumea asta "lumeasca", ce rol aveau???Deci fiecare om are rostul lui pe pamant.Si rolul lui.Nu se poate sa fim toti pustnici.Pentru ca e contra firii.Si contra firii e si faptul ca spui :
"Sa nu uitam ca orice om care vine in aceasta lume..este condamnat inevitabil aici, mai devreme sau mai tarziu la suferinta trupeasca (boli grave...chin inimaginabil......) ,durere si mai apoi moarte."
E total gresit.Asta inseamna ca Dumnezeu care ne da viata, ne ia la misto!Ne da viata fara sa avem posibilitatea DE A ALEGE cum sa o traim:bine/rau,frumos/urat..etc si suntem toti contamnati la ESEC..Pai Dumnezeu isi bate joc de propria creatie??? Mai gandeste-te un pic...

Last edited by Melissa; 12.02.2011 at 17:35:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2011, 14:46:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
De cate ori ma gandeam ca nu trebuie sa cad in extrema, si ca trebuie sa fiu mai moderat, sa fiu cu lumea, ajungeam in pacat...
Pai aici este CHEIA VIETII : sa fii cu lumea si SA NU CAZI in pacat!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ideea asta e falsa sau de unde a aparut? victortiti89 Exorcismul 4 23.07.2011 22:36:45
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
filmele - o falsa mintuire mihu Generalitati 40 20.07.2009 12:46:48
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51