Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.01.2012, 16:09:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
'Multe sunt pacatele mele, Doamne, dar bunavointa Ta e mai mare decat pacatele mele. Necucerniciile mele sporesc, dar nu sunt asemenea milei Tale. Cand se intampla ca datoriile mele sa sporeasca, vad, Doamne, ca iubirea Ta e mai mare decat pacatele mele, si sunt nevoit sa tac pentru toate cate am indraznit sa fac. Sunt pus la incercare de venirile Tale in mine si sunt cuprins de mirare, fiindca sunt rasplatit de Tine, si nu pedepsit, cum as merita.' (Sf Isaac Sirul)
Cand fac ceva rau,ma gandesc : ce va fi acum cu mine si cum ma va pedepsi Dumnezeu ?
Iar cand fac planuri ma gandesc : voi face cutare sau cutare bine !
Iar cand sufar zic :m-a parasit Domnul ,si rugaciunea la nimic nu foloseste !

Si pe neasteptate Dumnezeu isi arata mila Sa ,printr-o fapta al carui dar minunat ma copleseste cu totul . Prin aceasta fapta minunata cel care a gresit primeste daruri,cel care suferea primeste mangaiere,iar cel care facea planuri tace coplesit de bunatatea care i se arata . Asa se recunoaste interventia lui Dumnezeu , ca o mila nesfarsita,mult mai mare decat am fi putut macar spera noi. Asta ma face sa cred ca Dumnezeu nu se arata decat insotit de o iubire fara margini ,chiar si pentru cei care au gresit foarte mult.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.01.2012, 21:12:28
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Cuvintele noastre de lauda palesc, in fata imnelor aduse dumnezeiestii iubiri de catre Sf Simeon Noul Teolog.

'Prin preacuratul Tau Trup si Sange, nu iei parte la stricaciunea si murdaria noastra, ci-mi impartasesti curatia Ta negraita, Cuvinte, si speli murdaria relelor mele; alungi intunecimea pacatelor, cureti rusinea inimii mele, subtiezi grosimea rautatii mele si ma faci lumina pe mine, cel intunecat inainte, si ma faci frumos cand suntem amandoi impreuna, ma invalui in stralucirea nemuririi si sunt lovit de uimire si ard pe dinauntru dorind sa ma inchin Tie.
Dar cand ma gandesc la aceasta eu, ticalosul,-O minune!-Te gasesc ramanand, miscandu-Te si graind in mine si facandu-ma atunci fara glas prin uluirea slavei Tale neapropiate. Ma cuprinde spaima si nedumerirea ca-L vad cuprins in inima mea pe Cel ce tine toate cu palma. Dar ce este, Hristoase al meu, aceasta mila straina? Ce este aceasta pogorare infinita, Cuvinte? Ce ai venit la saracia mea? Cum ai intrat in casa mea murdara, Cel ce locuiesti intru lumina cea neapropiata, Dumnezeul meu? Cum o pazesti neaprinsa, fiind Foc de nesuportat pentru firea muritoare? Ce lucru vrednic de slava Ta voi face si ce voi afla fata de o atat de mare iubire? Ce-ti voi aduce Tie, Celui ce m-ai slavit pe mine, nevrednicul, cu o asemenea slava si cinste?
Cum sa Te laud in imne pe Tine, cum sa mijlocesc pentru altii neavand iubirea si indraznirea spre Tine care vin din credinta si fapte bune, ci eu insumi fiind dator, precum stii, multi talanti, adica multe faradelegi? Mintea e nedumerita, limba neputincioasa si nici un cuvant nu se gaseste in mine, robul Tau. Ard ca aprinse de foc cele dinauntru ale mele si nu pot suporta tacand marea povara a darurilor Tale cele multe.'
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.01.2012, 22:18:14
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'Caci noaptea pacatului este in afara luminii vazute si viitoare, iar pe cei ce cad in ea fara minte ii tine acum in puterea ei, iar dupa ce vor muri, ii va avea legati in vecii vecilor.
Dintre acestia cel dintai sunt eu, Hristoase ale meu, eu, care am fost tras si tinut strans in ea, si aflandu-ma in fundul ei cel mai de jos am strigat: 'Miluieste-ma!' ajungand la cunoasterea relelor mele, caci am cunoscut unde am fost tras de ele, drept pentru care si am plans si rauri de lacrimi s-au varsat de durere din ochii mei. M-am cait din toata inima si am strigat cu glasuri de nespus.
Si din inaltimea Ta negraita l-ai auzit pe cel ce zacea in fundul cel mai de jos al intunericului nemarginit, nesfarsit in sfarsitul lui si, lasand Puterile aflate in jurul Tau, ai strabatut toate cele vazute, si ai coborat acolo unde zaceam eu.
Stralucind de indata, ai alungat intunericul, m-ai trezit cu insuflarea Ta dumnezeiasca, m-ai pus pe picioare prin poruncile Tale, m-ai atras cu frumusetea Ta, m-ai ranit cu iubirea Ta si m-ai schimbat intreg.'(Sf Simeon Noul Teolog)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.02.2012, 01:26:33
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Atrasu-m-ai cu dorul Tau, Hristoase, si schimbatu-m-ai cu dumnezeiasca Ta dragoste. Ci arde cu focul cel nematerial pacatele mele si ma invredniceste sa ma satur de desfatarea dintru Tine, ca pe amandoua venirile Tale sa le maresc, veselindu-ma, Bunule (Tropar din randuiala Sfintei Impartasiri).

"Intreg esti dulceata, Mantuitorule; intreg esti dorire si dor nesaturat; intreg esti frumusete cu neputinta de ajuns. Si cel ce a luat, prin virtutile sufletesti si trupesti, cunostinta unora ca acestora si a tainelor ascunse in cuvintele sfintilor barbati si a dumnezeiestilor Scripturi si mai ales a dumnezeiestilor Evanghelii, acela nu se mai odihneste de dorul si de lacrimile cele multe ce izvorasc intr-insul pururea in chip nesilit" (Petru Damaschinul, Invataturi duhovnicesti, Filocalia V).
Reply With Quote
  #145  
Vechi 07.03.2012, 23:35:45
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"De vom iubi pe Dumnezeu cu adevarat, vom lepada patimile prin insasi aceasta iubire. Iar iubirea fata de El sta in a-L pretui pe El mai mult decat lumea si sufletul mai mult decat trupul si in a dispretui lucrurile lumesti si in a ne indeletinici cu El pururea prin infranare, dragoste, rugaciune, cantare de psalmi si cele asemenea" (Sfantul Maxim Marturisitorul).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu - ocean nesfarsit de iubire, mila si iertare Ekaterina Dogmatica 5 16.09.2012 02:01:52
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 15:22:52
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 19:44:55