Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2011, 21:44:19
sorinelb sorinelb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2011
Mesaje: 2
Implicit Esti gata sa mori pentru credinta ta ? Rog o opinie avizata

A vazut cineva acest film?
http://www.youtube.com/watch?v=JTyaK1C8NgU
Ce parere aveti? Ma intereseaza un punct de vedere ortodox avizat nu simple pareri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2011, 23:29:20
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinelb Vezi mesajul
A vazut cineva acest film?
http://www.youtube.com/watch?v=JTyaK1C8NgU
Ce parere aveti? Ma intereseaza un punct de vedere ortodox avizat nu simple pareri.
Scuze ca ma bag, sacrificiul vietii pentru o idee e fanatism bolnav. Si aia de au intrat cu avioane in WTC tot moarte pentru credinta lor au facut.

Clipul este propagandă bolnavă. Cine a inventat conceptul are o problemă gravă la cap.

Last edited by lugrez; 14.03.2011 at 23:34:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2011, 23:42:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O prostie sa poti afirma ca esti gata sa mori pt. credinta ta sau pt. Hristos. Daca vom avea pe Duhul Sfant vom avea putere,daca nu - omeneste vorbind - e imposibil. Haideti sa nu bravam si noi ca Petru...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2011, 23:52:50
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Avem ocazia de a muri in fiecare zi pentru Hristos renuntand la voia proprie si iertand pe aproapele nostru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.03.2011, 09:40:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Sacrificiul vietii pentru o idee e fanatism bolnav.
Si aia de au intrat cu avioane in WTC tot moarte pentru credinta lor au facut.
1. Sa omori pe altii pentru credinta ta. (WTC)
2. Sa mori tu insuti pentru credinta ta. (crestinii ortodocsi)

Ti se pare acelasi lucru ?!

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Avem ocazia de a muri in fiecare zi pentru Hristos renuntand la voia proprie si iertand pe aproapele nostru.
Adevarat.
Daca noi nu le putem face pe cele mici, cum putem indrazni sa ravnim la cele mari.
"Nu am ajuns nici la praguri, insa deja nalucim la cele din interior" (Sfantul Efrem Sirul).

Singur Dumnezeu poate intari pe om intr'un asemenea moment. Vointa si curajul omenesc nu vor fi niciodata de ajuns.
In fata mortii, fiorul cutremura fiecare particica din noi. Mi'a fost dat si mie sa'l simt, in mica parte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.03.2011, 09:56:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Si aia de au intrat cu avioane in WTC tot moarte pentru credinta lor au facut.
Niste afgani au luat cateva lectii de zbor, dupa care inarmati cu briceagul ascuns in poseta au deturnat ditamai avioanele cu care s-au indreptat precis catre tinta uitandu-se pe geam, timp in care fortele de interventie americane au ramas spectatoare. Mai mult, ambele cladiri au cazut parca erau facute din chirpici, nu din otel, iar noi trebuie sa si credem ca a fost asa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.03.2011, 10:22:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Scuze ca ma bag, sacrificiul vietii pentru o idee e fanatism bolnav.
In crestinism Dumnezeu nu este o idee, ci Persoana. Martirii din primele secole nu si-au dat viata pentru Hristos omorand oameni, ci si-au dat viata pentru ca nu au renuntat la credinta in El. In cazul martirilor nu este fanatism, ci o traire si unire cu El, straina noua.

In crestinism omul are valoare cand se jertfeste pentru ceilalti, nu cand isi omoara aproapele in numele lui Dumnezeu. E de cugetat la faptul ca la judecata finala va trebui sa dam un raspuns legat de ajutorul dat semenilor si nu legat de cati am reusit sa omoram in numele Domnului.

Daca omul Il simte pe Dumnezeu atat de aproape precum ii simte pe cei dragi - copii, sotie, parinti, altul va fi raspunsul sau in fata mortii. Pana atunci sa nu raspundem cu usurinta - da, ne-am da viata, in conditiile in care nici post nu tinem cum se cuvine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.03.2011, 10:27:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinelb Vezi mesajul
A vazut cineva acest film?
http://www.youtube.com/watch?v=JTyaK1C8NgU
Ce parere aveti? Ma intereseaza un punct de vedere ortodox avizat nu simple pareri.
Draga sorinelb, n-am caderea sa-ti dau un punct de vedere ortodox si inca avizat, am pierdut parafa pe care scria "avizat ortodox", asa ca trebuie sa suporti doar o parere si aia nemernica caci vine de la un nemernic. In film accentul nu cade pe ceea ce intrebi tu, nimeni nu-ti va cere sa fii pregatit sa mori in orice clipa pentru credinta ta, desi normal asa ar trebui, ci regizorul a dorit sa releve ideea ca acela care se pretinde PASTOR sau INVATATOR sau CALAUZITOR al lui Hristos, acela ar TREBUI sa fie gata sa moara in orice clipa pentru credinta sa. Dar, din pacate, noi astazi avem mai mult "pastori, invatatori si calauzitori" de calibrul celui din videoclip(adica 6,8 milimetrii!). Sustinatori cu gura, povatuitori cu vorbe si calauzitori orbi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.03.2011, 10:52:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinelb Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=JTyaK1C8NgU
Ce parere aveti? Ma intereseaza un punct de vedere ortodox avizat nu simple pareri.
In primul rand, sa nu uitam ca mai este si nevasta celui amenintat in peisaj. Cum ar fi sa se lase ucis de un dus cu pluta, care mai apoi probabil ca ar viola-o pe femeie, dupa care ar ucide-o si pe ea? Cum deci poate sa raspunda el: "DA, sunt gata sa mor!" cand in masina asteapta femeia ingrozita de situatie si de consecintele care ar putea urma? Nu exista asa ceva. Omul va trebui sa se lupte cu atacatorul, dand dovada de curaj, in speranta ca-si va putea salva familia. Asta este adevarata jertfa, cand crestinul s-ar putea alege cu rani grave incercand sa se salveze pe el si pe sotie sau cand poate si-ar pierde viata incercand sa faca asta. Altfel, se cheama prostie.

Daca s-ar dovedi ca ala mi-a facut o farsa, o gluma proasta de proportii, pai l-as bate pana as obosi, sa vad daca rezista crestineste la chinuri pentru credinta. Dupa care i-as cere iertare - crestineasca si ea.

Spunea cineva undeva ca noi, crestinii, trebuie sa luptam pentru viata si sa fugim de moarte in situatiile-limita. Datoria noastra e sa supravietuim, nu sa murim. Moartea va veni cand va vrea Dumnezeu, nu cand vrem noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 15.03.2011 at 10:54:13.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2011, 11:14:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
O prostie sa poti afirma ca esti gata sa mori pt. credinta ta sau pt. Hristos. Daca vom avea pe Duhul Sfant vom avea putere,daca nu - omeneste vorbind - e imposibil. Haideti sa nu bravam si noi ca Petru...

Doamne-ajuta!
Raoul, cat e el de tanar, a zis cel mai intelept cuvant...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10
O opinie interesanta despre Biserica Catolica Erethorn Biserica Romano-Catolica 11 12.02.2011 20:36:01
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
Ura pentru........sau Bravo, pentru Credinta! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 10.12.2006 22:27:39