Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2011, 07:09:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit Sfânta împărtășanie

De ce nu se poate lua Sfânta Împărtășanie mai repede de 40 de zile de către un mirean?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2011, 09:20:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cine a spus asta? Din cîte îmi amintesc, Părintele Cleopa ne îndeamnă să ne împărtășim cel puțin o dată la 40 de zile.

Să nu uităm de Canoanele lăsate de Sfinții Apostoli și de Sfinții Părinți de mai tîrziu, care hotărăsc așa:

Canonul 9 Apostolic: Toți credincioșii care intră în biserică și ascultă scripturile (Apostolul și Evanghelia –n.n.), dar nu rămân în continuare la slujbă și la Sfânta Împărtășanie, aceia trebuie să se excomunice ca făcând neorânduială în Biserică. Unii canoniști mai moderni au văzut aici interdicția de a ieși din biserică înainte de sfârșitul slujbei. Canoniștii bizantini însă (Balsamon, Aristen, Zonara ș.a.) au văzut în acest canon obligativitatea mirenilor de a se împărtăși la fiecare Liturghie; iar Cormiciaia Slavă (1787) aduce în sprijinul acestui canon alte două (80 Trulan și 2 Antiohia), interpretându‑le astfel: „Să se afurisească (excomunice) cel ce nu rămâne în biserică până la rugăciunea finală și cei ce nu se împărtășesc”.

Canonul 2 al Sinodului din Antiohia (341), de care deja am amintit, excomunică pe cei care „se feresc de Sfânta Euharistie potrivit unei neorânduieli”, iar Canonul 80 Trulan (691‑692) caterisește clericul și excomunică mireanul care trei duminici la rând a lipsit de la biserică și s‑a lipsit de Sfintele Taine, fără a avea un motiv binecuvântat. Același lucru îl prevede și Canonul 11 de la Sardica (343).
Deci Canoanele Bisericii Ortodoxe au văzut întotdeauna săvârșirea Sfintei Liturghii legată de actul împărtășirii întregii Sinaxe. Același lucru reiese și din textul Sfintei Liturghii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2011, 13:51:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa am citit (de ex. părintele Ilarion Argatu spunea așa) si așa am și auzit la duhovnicul meu, dar n-am apucat să-l întreb.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2011, 15:13:29
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Un motiv ar fi ,pentru smerenie..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2011, 02:11:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeam in cartea "Minuni din timpul Sfintei Liturghii", ca i s-a aratat odata unui preot care impartasa, cum infatisarea oamenilor se tranforma in chipuri de animale, atunci cand se impartaseau, din cauza faptului ca spovedisera doar pacatele usoare, iar pe cele grele le faceau uitate.
Am inteles de aici, ca omul este pregatit pentru Sf. Impartasanie in care s-a spovedit de toate pacatele mari.
In ceea ce priveste cat de des sa ne impartasim, sa il ascultam pe duhovnic in acest sens, caci are poarta raspundere si in ceea ce priveste impartasirea noastra. Nu este deci decizia noastra, cat de des ne putem impartasi.
Momentul impartasiri cu Trupul si Sangele Domnului este atat de solemn, incat ar fi pacat sa il transformam intr-un moment obisnuit, care se repeta in fiecare duminica, fara ca noi sa fim curatati de pacate si invesmantati de sarbatoare. Parerea mea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
De câte feluri este Împărtășania. dorinastoica14 Impartasania (Taina Euharistiei) 7 12.12.2011 23:12:04
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 19:02:09
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 12:27:43