Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2011, 17:42:04
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Un gand bun pentru un an nou

Inainte de incheierea acestui an, tin sa va imparasesc cateva ganduri.
Vreau sa va multumesc ca sunteti aici :) , ca am avut ocazia ca, prin voi, prin postarile voastre, sa primesc sustinere atunci cand imi parea greu drumul meu, ca am avut ocazia sa invat multe lucruri alaturi de voi.
Multumesc, deasemeni si intemeietorilor acestui forum pentru sansa oferita noua, celor ce activam aici, de a deveni o mare familie (cam galagioasa uneori ; ) ca orice familie).

Sa ne dea Domnul crestere duhovniceasca celor ce suntem la inceput de drum si ravna in urcusul spre El celor ce sunt de ceva timp pe aceasta cale. Noul an sa ne intampine cu iubire unul pentru altul! Sarbatori binecuvantate!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 02.01.2012 at 08:06:49.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2011, 02:02:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Un an nou fericit,mai bun si mai aproape de Dumnezeu va doresc si eu. Si iertati-ma pentru ca va mai supar uneori,e normal ca mentalitatea oamenilor "maturi" sa nu corespunda intotdeauna cu cea a unui tanar de 22 de ani. Insa imi face placere sa fiu in compania voastra.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2011, 02:21:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
va mai supar uneori,e normal ca mentalitatea oamenilor "maturi" sa nu corespunda intotdeauna cu cea a unui tanar de 22 de ani. Insa imi face placere sa fiu in compania voastra.

Doamne-ajuta!
O faci voit , constient , premeditat , si este foarte grav ce afirmi , si vei plati mai devreme sau mai tarziu pentru asta , daca nu deja a inceput scadenta pentru tine . Dai dovada de mult cinism , dar asta este un alt capitol ! Pacat , pacat , ti-o spun din tot sufletul , dar m-am inselat in privinta ta . Cat privesc tinerii de varsta ta , mai tot timpul sunt in preajma lor si ne simtim excelent impreuna , iar majoritatea celor cu care m-am intalnit de pe forum sunt pana in 30 de ani si s-au legat prietenii adevarate . Nu-i vorba de varsta , Raule , ci de cu totul altceva . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2011, 02:25:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In fine,nu-ti raspund aici,mesajul topicului e cu totul altul. Eu unul nu judec oamenii. Un an nou cat mai bun si tie. Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2011, 02:47:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu unul nu judec oamenii.

Chiar nu ai rusine ? ?? Iata , asa ca un exemplu , cum te adresezi pe un al thread unei femei ( Yasmina ) :


"Tu ai fugit repede din tara,de bine ce ti-a fost aici! Ce usor va e sa criticati... Iar daca va numeste cineva lasi si va acuza de lipsa de patriotism sariti imediat in sus. Hai in Romania,lasa tot ce ai acolo si vin-o sa traiesti aici. Sa vad ce mult o sa mai iubesti democratia! In 10 ani daca ai noroc vei putea ajunge sa strangi cu sotul suficienti bani sa va luati o garsoniera la periferia unui oras de provincie "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2011, 03:33:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,dupa ce a postat ce a postat,nu degeaba... Si e un adevar!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2011, 04:01:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mesajul adevarat al acestui topic e altul: vezi si tu un pic mai sus...
Iar adevarul e cum spune MariS_ in semnatura: "Atat adevar cata dragoste daruiesti..."
Ce facem noi, Raoul, uneori pe aici, nu e adevar ci judecarea aproapelui.
In acest sens, Cristi te-a avertizat, cu bunavoire sunt sigur, ca vei avea de pierdut. Nu e limpede? Ce te tot prefaci ca nu pricepi?...

E comod, cand nu ai ce sa faci cu timpul (cand vii obosit de la munca, imi amintesc, nu prea iti mai arde de rautati si ironii ...), sa te asezi comod in fotoliul rebelului, sa te joci de-a copilul teribil, sa mai torni un vinisor sau mai stiu eu cum...

Am putea folosi timpul de vacanta pentru ceva mai folositor: de pilda pentru studiu, ca suntem inca tineri si mai avem, oho, mult de invatat. Ce spui?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2011, 04:23:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

E bun si studiul,ce-i drept. Am inteles eu cam ce vrea Cristi sa spuna,dar se prea hazardeaza uneori,arunca cu vorbele,mai ca si judeca. Inteleg ca nu ma are pe suflet si sunteti frapati de modul meu de a vedea lucrurile,dar inainte de a arunca piatra mai si cercetati. Posibil ca si astia tineri sa mai aiba putina dreptate in unele cazuri.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2011, 04:32:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
E bun si studiul,ce-i drept. Am inteles eu cam ce vrea Cristi sa spuna,dar se prea hazardeaza uneori,arunca cu vorbele,mai ca si judeca. Inteleg ca nu ma are pe suflet si sunteti frapati de modul meu de a vedea lucrurile,dar inainte de a arunca piatra mai si cercetati. Posibil ca si astia tineri sa mai aiba putina dreptate in unele cazuri.

Doamne-ajuta!
Putina?... Pai, cred eu, copiii au de multe ori multa dreptate, omeneste vorbind.
Eu invat mereu de la ei, iar cand eram prof invatam multe de la elevi, oricat pare de ciudat (desi eram tare la materia mea, poti verifica).

Nu, problema nu e dreptatea, Raoul... Cred ca Cristian s-a suparat pentru ca, vezi tu, degeaba spunem un (eventual) adevar, cate vreme ... "tonul face muzica"!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2011, 05:08:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai sa atace ideea,nu oamenii! Si s-o faca cu argumente,nu judecand persoana mea sau a oricaruia dintre noi. Eu cu argumente am venit. In fine,nu e topicul potrivit. La multi ani tuturor inca o data
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un gand bun de 8 martie adrian010155 Generalitati 33 08.05.2011 23:17:20
Un gand de sfanta Inviere danyel Generalitati 22 06.04.2010 19:13:06
Va rog, un gand bun. VelvetSky Generalitati 8 06.01.2010 13:44:02
Un gand fara titlu... luchian Generalitati 5 21.03.2009 08:06:19
STEFANE, CE-AI DE GAND? Ioan_Ciobota Generalitati 50 09.10.2007 13:05:15