Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2012, 15:36:54
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Adam-model de pocainta

' Adam, părintele întregii lumi, în Rai a cunoscut desfătarea iubirii lui Dumnezeu, și de aceea, când a fost gonit din Rai pentru păcat, și s-a lipsit de dragostea lui Dumnezeu, amar a suferit, și cu mare suspin se tânguia în toată pustia. Sufletul său era chinuit de gândul: Pre iubitul Dumnezeu am întristat;.
Nu atâta îi părea rău după rai și după frumusețea lui, cât pentru că se lipsea de iubirea lui Dumnezeu care, în chip nesățios, în fiece clipă trage sufletul către Dumnezeu.

Așa și tot sufletul care a cunoscut pe Dumnezeu în Duhul Sfânt, iar apoi a pierdut harul, cearcă chinul lui Adam. Sufletul doare și amarnic se căiește când mâhnește pe Domnul cel iubit.

Tânjea Adam pe pământ, și amarnic se tânguia, și pământul nu îi era drag. El se stingea după Dumnezeu și zicea:
Tânjește sufletul meu dupre Domnul, și cu lacrămi caut pre El. Cum să nu-L caut? Când eram cu El sufletul meu era vesel și liniștit, și vrăjmașul la mine nu ajungea; dar acum un duh rău a pus stăpânire asupra mea și îmi clatină și chinuie sufletul, și de aceea tânjește sufletul meu dupre Domnul până la moarte, și râvnește duhul meu către Dumnezeu, și nimica pre pământ mă veselește, și de nimica voiește sufletul meu a se mângâia, ci voiește din nou a vedea pre El și a se plini întru Dânsul.

Nu pot a-L uita nici o clipă, și se stinge sufletul meu dupre Dânsul, și de multă durere cu suspin plâng: Miluiește-mă, Dumnezeule, pre căzută zidirea Ta;.' (Sf Siluan Aghioritul-Tanguirea lui Adam)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 20.02.2012 at 15:39:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2012, 16:50:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Înainte de a fi un model de pocăință , el a fost un altfel de "model", un model copiat până în zilele noastre, din păcate ! Să nu uităm acest aspect , căci omenirea a evoluat complet altfel de după căderea lui Adam . Mult mai bine era să fie în ascultare . Apoi, el a cunoscut Raiul , și Pocăința lui era întărită de acest aspect deloc de neglijat , un aspect necunoscut nouă . Sunt multe de spus pe tema acestui "model" , dar e discutabil !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2012, 21:40:54
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Eu am incercat sa scot in evidenta nu caderea, ci tanguirea sa de dupa cadere…

Ce chin trebuie sa fi simtit cand s-a departat de Dumnezeu, pricina a neascultarii sale! Sa se desfateze de iubirea Domnului si s-o piarda.
Noi, cei de care se milostiveste Domnul si ne mai daruieste, dupa masura noastra, cate o raza de lumina, cand ne vedem dinou in intuneric cuprinde iar nelinistea, tristetea sufletul nostru. Dar el? El, ce s-a desfatat cu totul in lumina? Cat chin trebuie sa fi simtit! Cata durere si cat suspin o fi fost atunci in sufletul lui?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2012, 21:50:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am citit si eu pe vremuri o carte despre parintele Siluan Athonitul. Acesta s-a invrednicit, dupa indelungi nevointe, de harul Sfantului Duh, de contemplatia mistica, insa apoi aceasta i-a fost luata, iar cealalta vreme a vietii sale a trait-o in pocainta, asteptand sa ajunga din nou la masura de dinainte - de aici comparatia cu Adam, care a cunoscut Raiul, apoi a fost izgonit din el si a trait toata viata dorind cu ardoare sa se intoarca la starea de dinainte.

Modele de pocainta mai sunt: Sfantul Apostol Petru, talharul de pe cruce, Sfanta Maria Egipteanca, pe care o vom lua ca mijlocitoare in postul care va veni, mai ales la slujba Canonului Sfantului Andrei Criteanul, apoi sfantul apostol Pavel si multi multi alti sfinti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2012, 22:02:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Eu am incercat sa scot in evidenta nu caderea, ci tanguirea sa de dupa cadere…

Ce chin trebuie sa fi simtit cand s-a departat de Dumnezeu, pricina a neascultarii sale! Sa se desfateze de iubirea Domnului si s-o piarda.
Noi, cei de care se milostiveste Domnul si ne mai daruieste, dupa masura noastra, cate o raza de lumina, cand ne vedem dinou in intuneric cuprinde iar nelinistea, tristetea sufletul nostru. Dar el? El, ce s-a desfatat cu totul in lumina? Cat chin trebuie sa fi simtit! Cata durere si cat suspin o fi fost atunci in sufletul lui?
Personal , am inteles perfect mesajul tau , si tocmai de aceea am accentuat cele postate , si pe care le-am scris din metrou . Adam are mare vina , mai ales ca l-a cunoscut direct pe Dumnezeu , a cunoscut frumusetea Raiului , nu a auzit de el . Regretul lui a fost imens ,dar si gresala pe masura , o gresala capitala pe care noi o purtam de atata timp in noi , prin felul nostru , prin comportamentul nostru , prin tot raul pe care-l facem inaintea lui Dumnezeu . N-am invatat aproape nimic , am ramas niste Adami mult mai rai si mai vicleni . De ce , nu stiu exact , dar asta-i realitatea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2012, 22:06:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Modele de pocainta mai sunt: Sfantul Apostol Petru, talharul de pe cruce, Sfanta Maria Egipteanca, pe care o vom lua ca mijlocitoare in postul care va veni, mai ales la slujba Canonului Sfantului Andrei Criteanul, apoi sfantul apostol Pavel si multi multi alti sfinti...
Nu de modele ducem lipsa , ci de vointa , si mai ales RABDARE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2012, 13:10:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Sufletul său era chinuit de gândul: Pre iubitul Dumnezeu am întristat;Nu atâta îi părea rău după rai și după frumusețea lui, cât pentru că se lipsea de iubirea lui Dumnezeu
Cu astfel de ganduri putem sa ne ridicam si noi casa pe piatra dupa cum spune Scriptura, pe care nici un val nu o va putea strica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 21:56:31
Ioachim si Ana - model pentru parinti costel Diverse Sarbatori 13 12.09.2012 03:50:36
Model cerere botez sorinescu Botezul 5 01.02.2011 13:55:05
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 17:25:31