Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2012, 20:37:41
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita!

Vin aici cu rugamintea catre voi de a ne uni rugaciunile pentru o colega de serviciu, aflata la mare incercare.

Numele ei este GABRIELA. Se gandeste la optinunea avortului, ramanand singura insarcinata fiind.

Va rog sa ma credeti ca mi s-a destainuit cu lacrimi pe obraji! Ajutati-o prin rugaciunile voastre sa nu o biruie cel rau!
Nu am deschis acest topic, asteptand sfaturi, intrebari, judecati sau alte comentarii, ci cerand a va fi mila, aratata printr-o rugaciune, de un suflet pe cale sa se pierda...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 21.02.2012 at 20:41:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2012, 21:45:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Vin aici cu rugamintea catre voi de a ne uni rugaciunile pentru o colega de serviciu, aflata la mare incercare.

Numele ei este GABRIELA. Se gandeste la optinunea avortului, ramanand singura insarcinata fiind.

Va rog sa ma credeti ca mi s-a destainuit cu lacrimi pe obraji! Ajutati-o prin rugaciunile voastre sa nu o biruie cel rau!
Nu am deschis acest topic, asteptand sfaturi, intrebari, judecati sau alte comentarii, ci cerand a va fi mila, aratata printr-o rugaciune, de un suflet pe cale sa se pierda...
Dumnezeu sa o lumineze pe Gabriela sa aleaga VIATA!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2012, 22:02:50
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Subscriu. Ma duc la rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2012, 22:07:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Completez:
Poarta numele Arhanghelului Gavriil, vestitorul VIETII, cel care a vestit Maicutei Sfinte ca va naste pe Mantuitorul nostru. Spune-i asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2012, 22:46:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Vin aici cu rugamintea catre voi de a ne uni rugaciunile pentru o colega de serviciu, aflata la mare incercare.

Numele ei este GABRIELA. Se gandeste la optinunea avortului, ramanand singura insarcinata fiind.

Va rog sa ma credeti ca mi s-a destainuit cu lacrimi pe obraji! Ajutati-o prin rugaciunile voastre sa nu o biruie cel rau!
Nu am deschis acest topic, asteptand sfaturi, intrebari, judecati sau alte comentarii, ci cerand a va fi mila, aratata printr-o rugaciune, de un suflet pe cale sa se pierda...
Pai daca a ajuns sa ti se destainuie..cred ca are nevoie mai mult decat rugaciune.
Cea mai mare greutate este pe umerii tai.
Asigur-o ca vei fi alaturi de ea prin tot ce va trece daca decide sa nu faca acesta mare greseala.
Sufleteste, spiritual, material..
Crezi ca poti face asta?

Desigur, cand va fi cazul poti sa ceri si ajutorul nostru, vom face si noi ce putem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2012, 23:39:49
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca a ajuns sa ti se destainuie..cred ca are nevoie mai mult decat rugaciune.
Cea mai mare greutate este pe umerii tai.
Asigur-o ca vei fi alaturi de ea prin tot ce va trece daca decide sa nu faca acesta mare greseala.
Sufleteste, spiritual, material..
Crezi ca poti face asta?

Desigur, cand va fi cazul poti sa ceri si ajutorul nostru, vom face si noi ce putem.
Ma feresc in a face promisiuni. Am mai facut promisiuni in trecut si le-am incalcat. Eu doar ma rog la Domnul sa-mi dea gandul si inima buna ca, atunci cand mi se iveste ocazia, pur si simplu sa fac...chiar si fara o promisiune anterioara.

Mai mult decat pentru comentarii ti-as multumi, din toata inima, pentru o rugaciune fierbinte catre Domnul!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2012, 23:48:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate ar trebui sa intelegi ca nu toata lucrurile se rezolva doar cu rugaciune, poate stii vorba celui care dorea vindecare dar n-avea cine sa-l arunce in scaldatoarea care l-ar fi putut vindeca - "n-am om" (Ioan 5:7).

Asa ca daca vrei cu adevarat binele persoanei in cauza, fii sigur ca tu vrei si poti sa faci tot ce iti sta in putinta cu toate resursele care iti stau la dispozitie, inainte de a pasa problema altora.

Responsabilitatea este in primul rand a ta, fatza de Dumnezeu, ca la tine a venit persona respectiva.

Ce ai sa-i spui? Doar ca e gresit sa faca avort si ca o sa se roga altii pentru ea ca sa pastreze copilul?
O persoana in situatia asta se gandeste la multe alte lucruri mult mai concrete.
Daca n-are niste raspunsuri concrete, nu o sa faca fatza presiunii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2012, 00:05:49
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Vin aici cu rugamintea catre voi de a ne uni rugaciunile pentru o colega de serviciu, aflata la mare incercare.

Numele ei este GABRIELA. Se gandeste la optinunea avortului, ramanand singura insarcinata fiind.

Va rog sa ma credeti ca mi s-a destainuit cu lacrimi pe obraji! Ajutati-o prin rugaciunile voastre sa nu o biruie cel rau!
Nu am deschis acest topic, asteptand sfaturi, intrebari, judecati sau alte comentarii, ci cerand a va fi mila, aratata printr-o rugaciune, de un suflet pe cale sa se pierda...
o sa se piarda doua suflete... al ei si al copilului pe care vrea sa il ucida....... Dumnezeu sa o lumineze.... dar sa nu uitam ca avem vointa proprie, numai de ea depinde ce o sa faca.... Dumnezeu o lasa sa aleaga, indiferent de cat ne-am ruga noi..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2012, 07:49:53
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate ar trebui sa intelegi ca nu toata lucrurile se rezolva doar cu rugaciune, poate stii vorba celui care dorea vindecare dar n-avea cine sa-l arunce in scaldatoarea care l-ar fi putut vindeca - "n-am om" (Ioan 5:7).
....
Ce ai sa-i spui?
Tocmai ca nu stiu ce sa-i spun. Nu stiu daca e cazul sa promit un lucru de care nu stiu daca voi avea posibilitatea sa ma tin.
Tot esti grozav in comentarii...Cand eu nu voi mai avea aceasta posibilitate, poti fi tu omul, cel adus in discutie, la schimb? :)
Ai putea sa fi nas pentru acest copil alaturi de mine? Ce zici? Crezi ca poti sa faci asta?
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2012, 08:22:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Tocmai ca nu stiu ce sa-i spun. Nu stiu daca e cazul sa promit un lucru de care nu stiu daca voi avea posibilitatea sa ma tin.
Tot esti grozav in comentarii...Cand eu nu voi mai avea aceasta posibilitate, poti fi tu omul, cel adus in discutie, la schimb? :)
Ai putea sa fi nas pentru acest copil alaturi de mine? Ce zici? Crezi ca poti sa faci asta?
Cred ca ai putea sa arunci o privire pe situl pro-vita. Acolo sunt marturii ale mamicilor care au tinut copilul in pofida multor obstacole.. Este o sursa motivare a altor persoane care trec prin situatii similare. Ai gasi exemple pentru a o ajuta sufleteste pe prietena ta.
Sper ca bunul Dumnezeu sa-i dea gandul cel bun Gabrielei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 17:22:58
LA MAI MARE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 15 11.07.2011 19:40:58
Cer un mic mare ajutor unu_oarecare Pocainta 12 13.01.2011 20:28:10
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 13:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45