Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2012, 20:33:54
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Asa am facut! Am mers la duhovnicul meu si am vorbit cu el. O voi duce si pe ea pentru o discutie.

Da, este crestin-ortodoxa. Rugati-va pentru ea!+
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)

Last edited by Ana-Maria N; 22.02.2012 at 20:52:43.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2012, 22:07:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Asa am facut! Am mers la duhovnicul meu si am vorbit cu el. O voi duce si pe ea pentru o discutie.

Da, este crestin-ortodoxa. Rugati-va pentru ea!+
Ai făcut foarte bine. Dumnezeu să o lumineze și Maica Domnului să vă acopere.
Ferice de ea că are pe cineva ca tine alături de ea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2012, 22:09:41
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ai făcut foarte bine. Dumnezeu să o lumineze și Maica Domnului să vă acopere.
Ferice de ea că are pe cineva ca tine alături de ea.
Ferice de noi ca avem un Dumnezeu milostiv!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2012, 22:49:54
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Cred ca poti sa-i spui prietenei tale, ca sunt deja destule persoane, care vor sa o ajute, numai sa nu faca avort. Cred ca si acest lucru ar incuraja-o. Ai gandit bine s-o duci sa stea de vorba cu duhovnicul tau (inteleg ca ea nu are duhovnic). Eu pot si vreau s-o ajut. Oricum, sunt absolut convins, ca daca va naste copilul, va fi o mare binecuvantare pt ea. Stiu destule cazuri, cand cupluri, sau numai o persoana din cuplu, sotul sau sotia, nu-si doreau o anumita sarcina, si pana la urma, s-au nascut acei copii, si acum ii iubesc enorm de mult. E si normal sa fie asa. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.02.2012, 00:16:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Daca eu citesc paraclisul Maicii Domnului pentru mine, seara, e suficient sa "specific" cumva ca e si pentru Gabriela, sau ar trebui sa-l citesc de doua ori??
O pomenesti in cadrul rugaciunii. Eu asa fac: in carte scrie: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" si tu zici: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-o pe Gabriela." sau in carte scrie: "Folositoare si acoperamant vietii mele te pun pe tine" tu zici: "Folositoare si acoperamant vietii Gabrielei si pruncului ei nenascut te pun pe tine..." O rugaciune nu e o formula de incantatie, sa zici ca nu iti iese daca nu repeti exact aceleasi cuvinte.

A, ca in unele biserici se oficiaza paraclisul Maicii Domnului si sunt pomeniti de preot cei prezenti la slujba si cei scrisi pe pomelnicul special pentru acea slujba,e altceva. Noi citim numai partea noastra, nu si rugaciunile in dreptul carora apare "preotul zice" (daca aveti asa ceva in Acatistier, fireste, ca s-ar putea sa nu aveti si atunci nu mai apar complicatii).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 23.02.2012 at 00:19:55.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2012, 07:30:54
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum a spus si anna21, ai putea sa te uiti pe siteul organizatiei pro-vita si sa o informezi si pe Gabriela. Asociatia pro-vita, pe langa informatii foarte utile despre conceptie, avort, simtomele post-avort etc., ofera si consiliere gratuita si ajutor financiar.

http://provitabucuresti.ro/

Dumnezeu sa o lumineze!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2012, 09:28:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
O pomenesti in cadrul rugaciunii. Eu asa fac: in carte scrie: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" si tu zici: "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-o pe Gabriela." sau in carte scrie: "Folositoare si acoperamant vietii mele te pun pe tine" tu zici: "Folositoare si acoperamant vietii Gabrielei si pruncului ei nenascut te pun pe tine..." O rugaciune nu e o formula de incantatie, sa zici ca nu iti iese daca nu repeti exact aceleasi cuvinte.

A, ca in unele biserici se oficiaza paraclisul Maicii Domnului si sunt pomeniti de preot cei prezenti la slujba si cei scrisi pe pomelnicul special pentru acea slujba,e altceva. Noi citim numai partea noastra, nu si rugaciunile in dreptul carora apare "preotul zice" (daca aveti asa ceva in Acatistier, fireste, ca s-ar putea sa nu aveti si atunci nu mai apar complicatii).
Multumesc, si eu la fel ma gandeam, dar vroiam o confirmare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2012, 10:24:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Ferice de noi ca avem un Dumnezeu milostiv!
Printre multele sale pilde si invataturi pe cere ni le-a transmis gheronul Paisie Aghioritul a fost si acest indemn :

,, Traiti fiecare cum puteti, care mai bine , care mai rau , care mai bogati , care mai saraci, dar feriti-va sa faceti pacate , ca de nu veti face pacate veti vedea cu ochii vostrii , in viata voastra, minuni dumnezeiesti !"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2012, 11:13:23
copilpierdut copilpierdut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Ma rog si eu pentru Gabriela si pentru pruncul nenascut. Ma rog Sfantului Nectarie, marele facator de minuni, ma rog Maicii lui Isus sa ii dea gand bun si sa tina copilul, sa il aduca pe lume sanatos...Cand se va naste copilul, Gabriela va sti, cu siguranta, ca a facut alegerea cea buna, ca nu este binecuvantare mai mare pe lume decat un sufletel care sa-ti spuna "Mama".
Preabuna maica a lui Isus Hristos, apar-o pe Gabriela si pe pruncul ce-l poarta in pantece si da-i ei gandul cel bun. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2012, 23:15:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Bunul Dumnezeu sa o intareasca si sa o lumineze
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 17:22:58
LA MAI MARE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 15 11.07.2011 19:40:58
Cer un mic mare ajutor unu_oarecare Pocainta 12 13.01.2011 20:28:10
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 13:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45