Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2015, 09:45:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Jurnal de lectura

Un topic despre ce citim. Un topic al recenziilor. V-a placut o carte ? Scrieti aici, poate ca va placea si altora. Ati citit si nu v-a placut ? Scrieti aici, ca sa nu dea si altii banii si vremea pe maculatura. Nu v-a placut in general, dar gasiti o parte demna de a fi semnalata ? Semnalati aici, pentru ca altii sa ramana si cu partea buna, si cu economia.


Ultima carte citita:
Garrigou-Lagrange: "DIEU accessible Ă* tous" (DUMNEZEU accesibil tuturor), ed Quentin Moreau, 2015, 60 de pagini.

Autorul, parintele Reginald Garrigou Lagrange, este un stalp al neotomismului, stralucind in literatura neoscolastica interbelica. In aceasta cartulie recapituleaza si dezvolta principalul argument tomist si traditional al existentei lui Dumnezeu.

Cartea se deschide cu teza Conciliului Vatican 1 potrivit careia cunosterea existentei lui Dumnezeu este pe deplin accesibila ratiunii nepervertite. Dumnezeu, cel putin in ceea ce priveste chestiunea daca exista sau nu exista, vrea sa fie cunoscut si se lasa cunoscut, iar ratiunea singura este suficienta pentru a raspunde la intrebarea "exista Dumnezeu ?".

Apoi, autorul dezvaluie argumentul tomist in enuntul sau cel mai general: ceea ce este mai mult nu poate rezulta din ceea ce este mai putin, superiorul nu poate rezulta din inferior.

Capitolele urmatoare sunt aplicatii ale acestui anunt pentru fiecare atribut al lui Dumnezeu: nu exista nicio miscare fara un motor (cap 5). Nu sunt posibile existente contingente si coruptibile fara o existenta necesara si imperisabila (cap 6). Nu sunt posibile fiinte vii fara fiinte vii preexistente, dintre care prima este insasi izvorul vietii. Nu poate exista ordine in lume fara un ordonator suprem. Nu sunt posibile inteligente fara o cauza prima a inteligentei. Daca exista adevaruri eterne si imuabile, ele sunt posibile numai daca exista un fundament etern si un adevar suprem. Nu exista lege morala fara un legislator. Si, in sfarsit, nu exista sfintenie fecunda fara o sfintenie absoluta.

O carte scurta, accesibila, de tip "ghidul idiotului" in neoscolastica. La sfarsitul lecturii imi dau seama ca exact aceleasi argumente pot fi aduse atat doctrinei evolutionismului cat si pretinsei superioritati a democratiei fata de alte forme de guvernamant (dupa cum Biserica a aratat de multe ori, ultima data in enciclica "Notre charge apostolique"). Daca ceea ce este superior nu poate rezulta din ceea ce este inferior, atunci omul nu poate rezulta din parameci. Nici o elita nu poate fi rezultatul unui vot universal si egal al unui corp electoral general.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.11.2015 at 09:48:10.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2015, 10:26:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as mentiona patru carti: ,,Ioan Damaschinul: traditie si originalitate in teologia bizantina" (Pr. Andrew Louth); ,,Isaac Sirianul: asceza singuratica si mila fara sfarsit" (Sabino Chila, monah la Bose); ,, John the Baptizer and Prophet: a socio-historical study" (Robert L. Webb) si ,,Istoria Bisericii Ortodoxe din Imperiul Bizantin" (Hans-Georg Beck).

Primele doua au aparat la editura Deisis, cartea in engleza la Wipf&Stock Publishers iar ultima la editura Nemira.La polul opus: o carte (foarte comentata) care nu m-a impresionat absolut deloc este ,,Zelotul" lui Reza Aslan.Okie, are date istorice interesante dar cam atat.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 05.11.2015 at 10:35:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2015, 10:36:03
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Stephen King - Duma Key

Momentan mai am cateva pagini, dar daca aveam timp, o devoram de mult. Am primit cartea cu u indemnul, sa o incerc, poate imi place stilul. Ei bine, chiar imi place stilul; fantastic, sinistru, intamplari ciudate plus personaje captivante.
Inca nu fac o recenzie concreta; prima data vreau sa o termin.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2015, 10:45:53
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Un mic comentariu răutăcios(?): există cel puțin două alte topicuri despre cărți...

Pentru Pelerin: Referitor la cartea Sfântului Isaac Sirianul, ne puteți spune câteva idei?
O am și eu, dar am citit doar puțin, căci e mai grea pentru mine. Am reținut ceva despre uimire, asociată cu revelarea lui Dumnezeu... A, da, uimirea ca treaptă a cunoașterii.

Last edited by forever...; 05.11.2015 at 11:17:19.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2015, 11:12:51
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand este, intradevar, o carte care trebuie citita cu mare atentie si fara graba, pentru ca are un volum al informatiei impresionat. Cateva aspecte care mi-au placut. In primul rand structura cartii (fundal istoric-omul si opera-mari teme ale gandirii-cum l-a perceput posteritatea). Iti permite o introducere graduala in contextul, viata si gandirea unui om extraordinar. O parte din ideile sale te surprind, ramai complet uluit de perspectiva sa, necesita timp de gandire ( de exemplul capitolul ,,Taina lui Dumnezeu si taina omului"). Un alt detaliu care m-a uimit a fost analiza in raport de opiniile lui Teodor al Mopsuestiei si ale lui Ioan Singuraticul.Contextul istoric in care a trait este iarasi fascinant. Eu l-am perceput, daca imi este permis paradoxul, drept un om cu o profunzime uluitoare, plin de modestie si sfiala si totusi arzand pt Dumnezeu. Un om sfant cu o sensibilitate extraordinara si care surprindea esentialul in cuvinte clare.

O sa inchei cu un citat din scrierile sale, care mi-a placut foarte mult: ,, Prin iubire a adus EL la existenta lumea, prin iubire o va conduce la existenta ei in timp, prin iubire o va aduce spre aceea prefacere minunata, si tot prin iubire va fi inghitita lumea in marea taina a Celui care a savarsit toate acestea; in iubire se va sfarsi in cele din urma intreaga desfasurare a guvernarii creatiei"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2015, 00:55:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Isaac Sirianul: asceza singuratica si mila fara sfarsit" (Sabino Chila, monah la Bose)
Nu gasesc cartea pe situl editurii.

Mentionati ISBN-ul, poate o voi gasi mai usor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2015, 01:05:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ISBN 978-973-7859-83-9. Daca nu o gasiti vi-o transmit pe a mea, o cititi cat doriti si mi-o returnati cand puteti.Numele corect al autorului este Sabino Chiala, a scris eu gresit prima data.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2015, 01:56:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Multumesc. Luam legatura pe privat cand dau o fuga in Ro. Crestinismul arab m-a atras mereu. Siria e lacrima mea si in Liban am dorit sa imi gasesc mireasa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2015, 02:06:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur, tinem legatura cand treceti pe aici...sau eu pe acolo, la inceputul anului viitor :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2015, 22:05:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Labouche, Bertrand, Abbé: "Sfantul Graal sau adevaratul Potir al lui Isus Cristos" (Le Saint Graal ou le vrai Calice de Jésus-Christ), editions de Chiré, 104 pagini

O carte fascinanta despre cea mai scumpa relicva a crestinatatii, care a inflamat legende si spirite: Sfantul Potir cu care Domnul nostru a instituit Sfanta Taina a Euharistiei. Traseul complicat si plin de peripetii al Sfantului Graal, starea sa actuala, expertize arheologice, marturii din incunabule, traditii orale, argumente biblice si liturgice: nimic nu lipseste in descrierea acestui minunat vector al Misterului Credintei.
O carte care se citeste pe nerasuflate, intr-o singura zi. Fiindca nu te poti culca inainte de a citi tot ce e scris in ea despre Dumnezeiescul Potir.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare