Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.03.2010, 16:14:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu vad o problema in faptul ca unii membri ai forumului, spre deosebire de ceilalti, aleg sa-si argumenteze aici necredinta. Important este ca, si unii si altii, sa pastram o limita a bunului simt.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.03.2010, 16:21:56
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Probabil ca cei care se declara atei si intra si scriu pe un forum ortodox nu sunt complet fara credinta; poate ca nici ei nu stiu, dar cauta raspunsuri pe care nu le au, altfel de ce si-ar pierde vremea de la "inaltimea" gandurilor lor "lucide" cu scrisul si cititul aici? Pentru ca aici gasesc ceva ce vor sa afle si le e si lor frica sa recunoasca.
Cat despre cei care intra in polemici cu ei...e alegerea fiecaruia in parte si nu cred ca din asta se va sminti cineva.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.03.2010, 16:42:17
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Probabil ca cei care se declara atei si intra si scriu pe un forum ortodox nu sunt complet fara credinta; poate ca nici ei nu stiu, dar cauta raspunsuri pe care nu le au, altfel de ce si-ar pierde vremea de la "inaltimea" gandurilor lor "lucide" cu scrisul si cititul aici? Pentru ca aici gasesc ceva ce vor sa afle si le e si lor frica sa recunoasca.
Cat despre cei care intra in polemici cu ei...e alegerea fiecaruia in parte si nu cred ca din asta se va sminti cineva.
Cred ca una din marile probleme ale religiilor e tocmai ca se cunosc insuficient intre ele.Ateismul inseamna ignoranta...dar nici un ateu de pe forum sa nu-l credeti ca e convins suta la suta de ceea ce spune.Menirea acestui forum de discutie este tocmai cunoasterea noastra si a convingerilor noastre.Sant total impotriva fanaticilor..pentru ca nici IIsus nu a fost fanatic.Iisus nu a fost nici pusnic,..nici calugar habotnic si nici preot lacom de bani.Multi din cei ce perdica aici pe Hristos..se comporta fariseic si uita tocmai esentialismul crestinismului ,..dragostea crestimeasca,toleranta si dorinta de a face bine neconditionat.Santeti dispusi la asta?...Dovediti-o cu fapte..si nimeni sa nu se bata cu caramida in piept ca e ortodox si asta ajunge ca sa fie in paradis.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.03.2010, 16:47:14
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu exista atei 100% Sunt oameni care se impotrivesc regulilor crestine dar asta nu inseamna ca sunt neaparat atei Ateul este cel care nu crede in Dumnezeu ca exista Iar cel care nu-l place pe dumnezeu si nu-lasculta nu este neaparat ateu ci doar un pacatos
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.03.2010, 17:05:21
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?
In alte subiecte nu sunt de acord cu tine, dar aici iti impartasesc reticenta. Ar trebui sa ne raspunda admin-ul forumului ce si-a propus : forumul sa fie pentru discutii intre crestini ortodocsi (asa cum se numeste de fapt si cum multi cred la inceput) sau pentru discutii intre orice fel de persoane despre credinta. Insa e absurda o discutie intre un credincios si un ateu despre credinta. S-a vazut in multe topicuri unde s-a ajuns...Putem vorbi intre noi despre fotbal, masini, vremea de afara etc dar nu despre credinta...ca n-avem ce. E un nonsens.

Evident, o sa sara multi user-i ca asta-i habotnicie, autolimitare etc. Sunt mai sus argumente foarte "dragalase" prin care se confunda iubirea cu noul concept necrestin de toleranta. Putini inteleg ca daca tu nu-ti aperi casa, n-are cine s-o faca.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.03.2010, 17:22:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
esenta vietii incepe abia din momentul mortii biologice !
ciudat sa auzi astfel de vorbe de la un medic
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
eu iubindu-ma cu ateii il tradez pe Hristos
Ma intreb cum te-ai comporta cu fiul sau fiica ce ti-ar marturisi ca sint atei. Cum spune cartea, sau inima?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.03.2010, 18:17:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poate ca vor sa gaseasca argumente plauzibile insa nu cred ca usor isi vor schimba opiniile ci in timp daca vor avea inima deschisa va lucra Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.03.2010, 18:23:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
In alte subiecte nu sunt de acord cu tine, dar aici iti impartasesc reticenta. Ar trebui sa ne raspunda admin-ul forumului ce si-a propus : forumul sa fie pentru discutii intre crestini ortodocsi (asa cum se numeste de fapt si cum multi cred la inceput) sau pentru discutii intre orice fel de persoane despre credinta. Insa e absurda o discutie intre un credincios si un ateu despre credinta. S-a vazut in multe topicuri unde s-a ajuns...Putem vorbi intre noi despre fotbal, masini, vremea de afara etc dar nu despre credinta...ca n-avem ce. E un nonsens.

Evident, o sa sara multi user-i ca asta-i habotnicie, autolimitare etc. Sunt mai sus argumente foarte "dragalase" prin care se confunda iubirea cu noul concept necrestin de toleranta. Putini inteleg ca daca tu nu-ti aperi casa, n-are cine s-o faca.
Intr-adevar, ceea ce marchezi tu acum (si eu am ceiasi observatie si parere)adica discordanta dintre numele siteului si practica propriuzisa tolerata de administrator prin care se accepta postarea parerilor ,, altor religionari" confirma realitatea ca inafara de nonsensul propriu-zis al circumstantei permite vehicularea invataturilor dintre cele mai contrare ortodoxiei facind astfel un deserviciu clar dogmaticii si cultului practic ortodox dar mai ales uzerilor neofiti inca neiradacinati in dreapta invatatura . Eu insumi am semnalat aceasta administratorului dar spre surprinderea mea , ca si acum probabil, reactia lui a fost exact contrara .

In concluzie , ce legatura are un siteu declarat ca fiind ortodox cu ceilalti ,, religionari" si ce interese slujeste defapt el ?? Este un siteu de promovare si sustinere a ortodoxiei sau sub masca ortodoxiei se slujeste altceva ?

Este cineva in stare sa dea un raspuns solid, valabil si coerent ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.03.2010, 19:50:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
ciudat sa auzi astfel de vorbe de la un medic

Ma intreb cum te-ai comporta cu fiul sau fiica ce ti-ar marturisi ca sint atei. Cum spune cartea, sau inima?
Domnule topcat, esti amabil sa-mi spui ce meserie si ce studii ai ? Poate ca raspunzindu-mi vom face o discutie serioasa si constructiva . De ce te intreb asa ceva , pt. ca si dumneata te-ai legat de profesia mea si atunci reactionez oarecum in oglinda. Si in alta ordine de idei, daca cineva iti dovedeste ca exista D.zeu , viu, adevarat si cu toate celelalte calitati , ai crede ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.03.2010, 19:58:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Intr-adevar, ceea ce marchezi tu acum (si eu am ceiasi observatie si parere)adica discordanta dintre numele siteului si practica propriuzisa tolerata de administrator prin care se accepta postarea parerilor ,, altor religionari" confirma realitatea ca inafara de nonsensul propriu-zis al circumstantei permite vehicularea invataturilor dintre cele mai contrare ortodoxiei facind astfel un deserviciu clar dogmaticii si cultului practic ortodox dar mai ales uzerilor neofiti inca neiradacinati in dreapta invatatura . Eu insumi am semnalat aceasta administratorului dar spre surprinderea mea , ca si acum probabil, reactia lui a fost exact contrara .

In concluzie , ce legatura are un siteu declarat ca fiind ortodox cu ceilalti ,, religionari" si ce interese slujeste defapt el ?? Este un siteu de promovare si sustinere a ortodoxiei sau sub masca ortodoxiei se slujeste altceva ?

Este cineva in stare sa dea un raspuns solid, valabil si coerent ?
Administratorul a procedat corect,..in vreme ce tu nu ai inteles nimic din rostul acestui forum de discutii.Tu vrei sa pari "inradacinat in dreapta credinta(?),dar esti departe de invataturile lui Iisus.In fata cui vrei sa promovezi ortodoxia,..in fata ortodocsilor sau a celor care au altor convingeri?Eu cred ca atunci cand ai sa ai argumente solide,..altele decat mult vehiculatele si contestatele hotarari ale sinoadelor egumenice,..atunci vei convinge pe necredinciosi(!) de adevarurile tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Pentru crestini:de ce credeti ca intra ateii pe un forum crestin? flying Generalitati 21 11.04.2010 23:23:37
Ce credeti despre vedenii? lacrimi Din Noul Testament 42 28.03.2010 20:48:52
Ce credeti despre noul Patriarh andorueca Generalitati 14 19.05.2008 21:33:56
Prezenta catolicilor pe Forum PadreCory Biserica Romano-Catolica 71 29.04.2008 17:24:37