Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 08:15:47
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit De ce exista Dumnezeu?

Atunci când ne gândim la cauza existentei universale ne vine greu sa credem ca Dumnezeu, o fiinta rationala, poate exista fara a avea o explicatie. Am fi mai repede dispusi sa admitem existenta unui univers neînsufletit decât a unei Fiinte vii ca Principiu al existentei.

Acest obstacol pare a fi si una din pricinile pentru care multi ajung la ateism.

La o privire mai putin superficiala, acest tip de a gândi se dovedeste gresit, o prejudecata. Existenta lui Dumnezeu, a unui Absolut rational e mai probabila decât existenta unei lumi aparute din senin, pentru ca Dumnezeu are atributul supranaturalului de partea sa.

Supranaturalul implica o existenta infinit superioara si diferita de a naturalului. În termeni teologici e vorba de diferenta dintre necreat si creat.


De fapt ceea ce ne vine greu sa acceptam este tocmai existenta supranaturalului. Cauza este faptul ca noi avem o existenta naturala si în mod firesc avem tendinta sa credem ca posedam adevarata forma de existenta, ca nu exista ceva superior noua.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2010, 08:25:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Dumnezeu exista pur si simplu. Deoarece nu face parte din universul nostru limitat nu are nevoie de cauza sau inceput. Acestea sunt notiuni create tot de El cand a scris legile universului.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.04.2010, 10:08:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traditie1, imi place ca ti-ai deschis apetitul pentru subiecte "hard"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 10:20:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Traditie1, imi place ca ti-ai deschis apetitul pentru subiecte "hard"
Stai linistit ca nu mi l-am deschis acum. Sunt probleme de care ma preocup de mult timp si am mai vorbit de ele si pe forum.


Mai bine ai încerca sa raspunzi la ceva ce am zis: ce faci cu faptul ca naturalul nu-si poate explica singur existenta?


Si: ti se pare obiectiv faptul ca stiinta nu ia în calcul si posibilitatea existentei supranaturalului?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2010, 10:24:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mai bine ai încerca sa raspunzi la ceva ce am zis: ce faci cu faptul ca naturalul nu-si poate explica singur existenta?
Si-l explica exact la fel (de putin) ca supranaturalul


Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si: ti se pare obiectiv faptul ca stiinta nu ia în calcul si posibilitatea existentei supranaturalului?
Ca sa nu vorbim pe linga, si sa iti stric topicul, ar trebui sa stabilim ce intelegi tu prin supranatural.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.04.2010, 10:55:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si-l explica exact la fel (de putin) ca supranaturalul
Atunci înseamna ca nu ai o întelegere corecta a ceea ce este supranaturalul.




Citat:
Ca sa nu vorbim pe linga, si sa iti stric topicul, ar trebui sa stabilim ce intelegi tu prin supranatural.
Nu-i topicul meu. Definitia din DEX a supranaturalului e destul de corecta. As adauga ca prin supranatural înteleg posibilitati infinite, nesupuse nici unei limitari sau legi existentiale.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2010, 11:11:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand iubesti nu te mai intrebi de ce exista persoana iubita. Ci faci tot posibilul sa adancesti iubirea. Numai cand stai in afara persoanei respective, ajungi sa te intrebi de ce ea exista.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2010, 11:13:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Atunci înseamna ca nu ai o întelegere corecta a ceea ce este supranaturalul.
Macar daca asta ar fi singura mea problema :)
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
ti se pare obiectiv faptul ca stiinta nu ia în calcul si posibilitatea existentei supranaturalului?
Stiinta nu e o entitate ce hotaraste ea ce ia si ce nu ia in calcul. Oamenii de stiinta insa, in ansamblul lor, nu pot fi obiectivi decit daca au in vedere metode care pot fi, macar in principiu, verificate de ceilalti. Stiinta ar putea lua in calcul si posibilitatea existentei supranaturalului, insa aceasta presupunere nu i-ar accelera mersul, dupa cum s-a vazut in istorie. E o ipoteza de care stiinta nu are nevoie, mai ales ca nu ne gasim intr-un moment de impas, cind toate solutiile cautate au dat gres. Din contra, sintem in plin progres, exponential, al cunoasterii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2010, 11:18:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand iubesti nu te mai intrebi de ce exista persoana iubita. Ci faci tot posibilul sa adancesti iubirea. Numai cand stai in afara persoanei respective, ajungi sa te intrebi de ce ea exista.
Poate pe unii ii ajuta sa adinceasca astfel iubirea. Poate daca intelegi de ce iubesti, nu vei mai divorta atunci cind iubirea incepe sa scartaie putin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2010, 11:44:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate pe unii ii ajuta sa adinceasca astfel iubirea. Poate daca intelegi de ce iubesti, nu vei mai divorta atunci cind iubirea incepe sa scartaie putin
Iubirea scartie nu din prea plinul ei, ci din putinul ei. Iubirea nu poate fi adancita decat iubind.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48