Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 23.03.2015, 20:30:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
vizionati predica Parintelui Calistrat in aceasta problema(adica nu este o predica tocmai pt aceasta problema ci doar o scurta aluzie la cipofogi).

https://www.youtube.com/watch?v=P8StRaXop8U

cuvinte cheie: "diavolul este duh,nu absolvent de cibernetica"...
Cibernetica poate fi pusa in slujba binelui sau a raului, insa.
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 23.03.2015, 20:48:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu e intrebare tipic crestina. Un crestin nu pune astfel de intrebari. Una e sa accepti numarul in locul numelui din proprie initiativa si alta e sa fii sclav si sa se joace altii cu identitatea ta. Noi nu suntem sclavi. Inca.
Asta s-a intamplat doar in cazul celor din puscarii in timpul regimurilor totalitare.
Si nu si-au pus ei, le-a fost pus si nu s-au pierdut mantuirea din cauza asta.

Restul sunt aiurelile voastre pentru prosti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 23.03.2015, 21:48:25
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am spus-o deja de cateva ori, cipofobii sunt mai pecetluiti pe creier de obsesia tehnologica decat o arata atitudinea lor, chipurile, contra.

Practic, dupa credinta lor, diavolul este neputincios fara tehnologie, prin puterile de inger chiar si decazut care le are, nu poate influenta suflete, nu poate ispiti, are nevoie de cateva mii de ani de evolutie tehnologica si cipuri implantate ca sa faca asta.

Practic, cipofobul secolului XXI se crede mai tare decat pustnicii aia care se luau la tranta in pustie cu diavolul "a-tehnologic", ei sunt mai presus de acei pustnici, mai presus de ispitele si caderile de la dracii fara circuit integrat...asta e ultima batalie care le-a ramas de dat.
Eu nu stiu ce fel de crestin esti tu vorbind asa de altii judecandu-i si ponegrindu-i in tot felul, cu siguranta nu unul autentic in primul e dreptul fiecaruia sa isi spuna o parere fie ea proasta sau mai putin proasta, o sa traim si o sa vedem ce o sa fie. Inceteaza te rog cu atitudinea asta de golan de 2 bani si nu te mai lua de altii ca nu esti mai breaz. Eu unul nu sunt cipofog si nici nu cred ca antihristul sau diavolul e un cip.
In al doilea rand iti repet uita-te la tine si lasa-i pe altii ca nu esti tu in masura sa-i judeci cu atat mai putin pe internet cand nici macar nu-i cunosti si nu au ocazia sa se apere de toate acuzele si marlaniile tale.
Ce am spus eu si ce am vazut ca a scris si antonia, s-a spus clar, acest cip contine acest numar 666 si asta da de gandit atata tot. Si chiar daca nu ar contine acest 666 tot o investitie proasta mi s-ar fi parut cardurile de sanatate cu cip sau alte "innoiri" fara sens, bani aruncati in vant(sau poate ca nu-s chiar aruncati in vant si au un scop:) Eu unul n-am zis ca asta inseamna lepadare de credinta dar nici un lucru crestinesc nu-i, asta-i clar. Fiecare face ce doreste si ce crede, daca tu sau altul credeti ca e bine ca datele voastre de identitate sa aiba semnul asta pe ele e problema voastra. Inceteaza te rog cu jignirile si cu aerele de superioritate. Ai si tu putin bun simt ?
Reply With Quote
  #1104  
Vechi 23.03.2015, 21:59:37
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Orice carte ortodoxă care are mai mult de 666 de pagini conține.... numărul 666. Asta nu dă oare de gândit ?
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 23.03.2015, 22:05:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Si chiar daca nu ar contine acest 666 tot o investitie proasta mi s-ar fi parut cardurile de sanatate cu cip sau alte "innoiri" fara sens, bani aruncati in vant.
Ajuta la procesarea mult mai usoara a datelor, scuteste lumea de miile de hartiute mici usor falsificabile, si se presupune ca limiteaza fraudele din domeniu.
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 23.03.2015, 22:06:18
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Orice carte ortodoxă care are mai mult de 666 de pagini conține.... numărul 666. Asta nu dă oare de gândit ?
Alt destept, nu e vorba de carti, caci codul de bare care contine 666 e si pe alimente si pe toate produsele din ziua de astazi pe care le scanezi la casa de marcat si afiseaza toate datele despre ea. Asta ma ingrijoreaza ca vor sa implementeze acest sistem si la oameni, asadar acest cip are un cod de bare pentru citire iar acest cod de bare e format din acest numar 666. Eu tot ceea ce zic e ca daca acceptam acest sistem de identificare a oamenilor nu dureaza mult pana nu vom avea acest cod de bare si incorporate in noi incat sa nu mai fie nevoie de acte , etc. Acuma intelegi despre ce vorbesc eu aici?
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 23.03.2015, 22:11:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit apocalipsa captiol 13

daca cititi scrie f.f.clar ca nr.diavolului este 666 si cine nu accepta aceste acte cu banda magnatica care au inscrise pe ele 666 nu pot sa cumpere si sa vinda..adica spre asta ne indreptam,Uitativa pe youtube la CONCORBIRI raspindite in Apocalipsa sa vedeti ce explicatii clare dau acesti parinti rusi unii chiar foarte tineri .In sarea pamintului parinti rusi canonizati spun despre actele cu cip inca inainte de anul 2000 ,cind ele nu prea erau la noi.Harul scade zic ei prin acceptarea acestor hirtii ,carduri numite care sunt un drum intermediar pina la cipuire.Noi daca ne opunem acestor acte am intirzia f.mult perioada cind antihristul va voi sa ne cipuiasca pe mina.Adica din atitudinea noastra vom grabi sau intirzia acest eveniment.Atitudinile exterioare nu pot fi separate de atitudinile sufletesti pentru ca trupul si sufletul una sunt ,adica impreuna.Problema mare este ca actele cu care suntem bombardati acuma contin emitatoare de unde radio ,prin care se actioneaza asupra creerelor celor care sunt inscrisi in baza de date de la Bruxeles,prin sateliti ,si se intentioneaza MODIFICAREA GINDIRII a mintilor noastre,fara ca noi sa stim si atunci cind va veni cipuirea nu vom mai avea gind de impotrivire...adica cind vilvataia e pe casa nu mai poti salva ace casa ,cum spune si IPS IUSTINIAN CHIRA ,doar dc.actionam cind e pus focul ,adica cind suntem bombardati cu aceste hirtii .Uitati-va la Convorbiri raspindite in apocalipsa caci sunt multe explicatii f.f.clare date acolo si asa ne vom lumina .PERICOLUL ESTE FOARTE MARE SI IMINENT de lepadare prin scadere harului asupra persoanelor care accepta actele cu cip de orice fel ar fi ele.
__________________
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 23.03.2015, 22:12:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

hurricane:
Cam mult , deja mult prea mult !
"Alt destept "
"Lipsa de bun simt "
Exista si calmarea fortata daca nu-ti poti stapani mania-mandria !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 23.03.2015, 22:17:12
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ajuta la procesarea mult mai usoara a datelor, scuteste lumea de miile de hartiute mici usor falsificabile, si se presupune ca limiteaza fraudele din domeniu.
Lasa-ma sa-ti amintesc ca de cand a aparut tehnologia: computere, baze de date virtuale, arhive digitale, etc birocratia nu a scazut ba chiar a crescut
Acuma ca sa-ti faci un bulentin dureaza destul de mult, inainte de toata tehnologia asta, actele de identitate se faceau in aceeasi zi de la depunerea cererii. Vreau sa-ti mai spun ceva, intr-o discutie cu un strain, el s-a mirat de modul(adica timpul de asteptare si sistemul asta idiot de stat la coada de la prima ora si chiar cateva zile ca e posibil sa nu apuci caci e prea putin personal si se termina si programul) in care se elibereaza actele de identitate, pasapoartele, etc in Romania si ca la ei in tara, localitate, etc azi te-ai dus si urmatoarea zi ti-ai scos actul de identitate + ca nu se pune problema de tehnologizarea actelor de identate. Mi se pare o mare tampenie sau ceva extrem de dubios sa tehnologizezi actele de identitate sau alte acte, adica sa se apuce de ultimul lucru care ar trebui sa-i intereseze vis-a-vis de nevoile acestei tari. In concluzie toate neconcordantele astea corelate cu constiinta mea religioasa si acest semn despre care se vorbeste in Apocalipsa mi-a dat de gandit si eu am ajuns la concluzia ca acest sistem de identificare in Romania crestina nu-si are rostul din nici un punct de vedere, dar nici in lume, asta cu identificare oamenilor prin scanning mi se pare un fel de Big Brother, de globalizare si de control.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 23.03.2015, 22:21:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hurricane Vezi mesajul
Alt destept, nu e vorba de carti, caci codul de bare care contine 666 e si pe alimente si pe toate produsele din ziua de astazi pe care le scanezi la casa de marcat si afiseaza toate datele despre ea.
Si maninci tu alimente cu "666" pe ele?
Sau le stropesti cu aghizma mai intai?

Citat:
asadar acest cip are un cod de bare pentru citire iar acest cod de bare e format din acest numar 666.
Tare prost trebuie sa fie ala care o zis asta, dar cam asa se raspandeste prostia, prin credulitate si ignoranta.

Acum, nu se pricep toti la tehnica, mai e o scuza, dar sa te sperie un numar si sa crezi ca are nu stiu ce puteri magice sa te afecteze spiritual, chiar e cumplit.

Citat:
Eu tot ceea ce zic e ca daca acceptam acest sistem de identificare a oamenilor nu dureaza mult pana nu vom avea acest cod de bare si incorporate in noi incat sa nu mai fie nevoie de acte , etc. Acuma intelegi despre ce vorbesc eu aici?
Pai cand o sa fie, daca te deranjeaza, n-ai decat sa te duci in padure.
De fapt, daca te agiti de pe acum, pot iincepe de pe acum sa-ti faci bagajul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53