Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2009, 13:28:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cu cat vom fi mai siguri pe noi, cu atat sunt sanse mai mari sa cadem. Nu noi suntem cei care ne vom putea opune lepadarii, ci Duhul Sfant care locuieste in noi, prin Sfintele Taine, rugaciune si dragoste.
fratele meu, eu NU sunt sigur pe mine, nu ma incred in puterile mele, ca de ma va parasi Duhul Sfnat sunt MORT! Dar ma exprimam in virtutea Harului primit la Botez, primit prin Sf.Taina a Euharistiei si prin celelalte Sf.Taine! Cine e unit cu Hs, NU ARE DE CE SA SE TEAMA!!! Din mila Domnului ma straduiesc sa nu ma departez de Hs, desi stiu ca prin orice greseala fie ea cat de mica, ne indepartam de El... Dar Slava Lui ca avem sansa POCAINTEI SI A IERTARII SI A UNIRII CU EL PRIN RUGACIUNE SI EUHARISTIE!!! Iarta-ma!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2009, 08:57:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fariseii spuneau parintilor lor "cu ce te-as fi putut ajuta, este daruit Domnului" si simteau ca sunt lipsiti de datoria de a sluji parintilor lor, atata timp cat slujeau templului. Dragostea de mama nu mi se pare o dragoste de tip playboy, iar odihnirea ei nu mi se pare o incalcare a Noului Testament.

De unde pana unde un pasaport inseamna lepadare, nu stiu. Este un simplu pas spre lepadare, cum a fost si trecerea taranilor de la sate la orase, schimbarea buletinelor, in cele de plastic, salariile pe card, informatizarea intrarii la metru, toate usile pe senzor si altele asemenea.

Important e ce facem la intrebarea finala. Atunci nu trebuie sa intervina nici un om intre noi si Hristos, nici mama, nici fiu. Vedeti filmul "Six - the mark unleashed" si vedeti ca, in cele din urma, sotia nu l-a putut opri pe barbat sa nu moara martir. Sfarsitul este important. Pana atunci, este o lupta cu morile de vant, de tipologie neortodoxa.

Adevarat, geo.nektarios, si eu sunt de aceeasi parere. Oricand putem cadea si oricand putem muri pentru Hristos. Dea Domnul sa reusim sa fim purtati de Duhul Sfant in vremurile de sfarsit, pe care poate o sa le prindem.

Toti dorim sa fie bine.
Dea Domnul ca potentiala dezbinare din Biserica sa nu fie mai mare decat o putem duce.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 14:25:32
datina sau doar superstitie Mani Generalitati 0 30.04.2007 23:22:33