Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 04.06.2009, 09:18:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și nici nu ai să înțelegi vreodat, pentru că eul din tine refuză , un eu răzvrătit , ce colcăie în minciună. Ești complet rupt de realitate, trăiești intr o lume creată de tine. Tu cauți în permanență confirmarea atitudinilor tale și îi consideri "prieteni" nu pe cei ce te critică , ci pe persoanele care îți aprobă atitudinile tale . Privind această logică , Sfântul Pavel avertizează că va veni vremea când oamenii nu vor mai accepta învățătura Bisericii, ci vor alcătui propriul cod moral, ca protecție a patimilor umanității căzute. Tu oare îți recunoști neputința, nimicimea ta ? Vezi , aici se separă gândirea și atitudinea dintre un creștin și un ateu. Vorbim , dragul meu pe două limbi diferite. . .
Care minciuna? Ca exista calutul roz?
Cine isi justifica imoralitatea? Nu voi, care dati vina pe Adam si Eva?
Dar oamenii, cu totii, si-au alcatuit propriul cod moral, altfel chiar mi-ar fi frica sa imi duc copilul la biserica, sa nu cumva sa rida de popa si sa-i dea careva in cap.
Ce inseamna neputinta si nimicime? Sa stai ca un pustnic de frica sa nu incalci vreo lege absurda? Sa iti fie frica sa gindesti, ca nu cumva sa superi o presupusa entitate superioara? Sa deschizi un topic cu intrebarea "e bine (crestineste) sa vinzi apa?" fara sa iti spui ca deja, de cind ai pus intrebarea, raspunsul e in tine?
Reply With Quote
  #212  
Vechi 04.06.2009, 09:25:15
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu sta nimeni in mine, eu nu am personalitate dubla.
Cred ca daca in momentul asta am sta fata in fata si ti-as trage o flegma, ti-as dovedi cel mai bine ca exista acea persoana care sustine ca sint EU.
Ei, acum poti sa imi explici cum se face ca numai credinta in Dzeu m-a facut sa nu iti bag si un pumnal in piept.
Pomul se cunoaste dupa roade. Indiferent daca vrei sa accepti sau nu, postul asta e cel mai important care l-ai facut in discutia de fata. Aici ai aratat unde e diferenta intre morala crestina si moralitatea atee.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 04.06.2009, 09:39:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Pomul se cunoaste dupa roade. Indiferent daca vrei sa accepti sau nu, postul asta e cel mai important care l-ai facut in discutia de fata. Aici ai aratat unde e diferenta intre morala crestina si moralitatea atee.
Pui egalitate intre "a trage o flegma" si "a spune <<daca ti-as trage o flegma>>".
Probabil ca altii realizeaza diferenta
Reply With Quote
  #214  
Vechi 04.06.2009, 10:12:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Care minciuna? Ca exista calutul roz?
Cine isi justifica imoralitatea? Nu voi, care dati vina pe Adam si Eva?
Dar oamenii, cu totii, si-au alcatuit propriul cod moral, altfel chiar mi-ar fi frica sa imi duc copilul la biserica, sa nu cumva sa rida de popa si sa-i dea careva in cap.
Ce inseamna neputinta si nimicime? Sa stai ca un pustnic de frica sa nu incalci vreo lege absurda? Sa iti fie frica sa gindesti, ca nu cumva sa superi o presupusa entitate superioara? Sa deschizi un topic cu intrebarea "e bine (crestineste) sa vinzi apa?" fara sa iti spui ca deja, de cind ai pus intrebarea, raspunsul e in tine?
Presupusă entitate superioară ? ? ? Hm, iată cum mândria în forma ei cea mai perfidă, te face să crezi în superioritatea ta și să nu accepți firescul. Ești propriul tău idol , este specific ateilor . Sensul vieții este perpetuarea vieții, spunea un alt ateu ( scrabble ) . Probabil , și mai mult ca sigur, ești de aceași părere. Dragul meu , te las în propria-ți lume imaginară și nu-ți mai răspund, pentru că dialogul s-ar prelungi până la nesfârșit . Pace și multă înțelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 04.06.2009, 10:14:27
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pui egalitate intre "a trage o flegma" si "a spune <<daca ti-as trage o flegma>>".
Nu, pun egalitate intre intentie si actiune. Actiunea e o urmare a intentiei iar daca intentia ta e una destructiva nu poti valida afirmatia ca morala atee (setul de reguli care s-a format in timp din intentie) e una constructiva.

Ai tendinta sa exagerezi toate invataturile crestine pentru ca doar asa le poti ridiculiza. Ce iti scapa in schimb e faptul ca invataturile crestine, chiar si cele care tin de interactiunea intre oameni, sunt invataturi pentru o raportare interna, o raportare la propria persoana nu la un strain sau la un set abstract de legi create de oameni.

Daca ma scuipi sau daca doar vrei sa ma scuipi e tot una. Intentia, ceea ce te determina sa actionezi si ceea ce te defineste pe tine ca om, e aceeasi - deci se pot trage concluzii din afirmatiile tale chiar fara sa le pui in practica.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #216  
Vechi 04.06.2009, 10:22:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Presupusă entitate superioară ? ? ? Hm, iată cum mândria în forma ei cea mai perfidă, te face să crezi în superioritatea ta și să nu accepți firescul. Ești propriul tău idol , este specific ateilor . Sensul vieții este perpetuarea vieții, spunea un alt ateu ( scrabble ) . Probabil , și mai mult ca sigur, ești de aceași părere. Dragul meu , te las în propria-ți lume imaginară și nu-ți mai răspund, pentru că dialogul s-ar prelungi până la nesfârșit . Pace și multă înțelepciune !
Ce e? Te-am ranit in amorul propriu?
Probabil ca ai inteles gresit: sensul vietii nu e perpetuarea ei.
E optiunea ta, sa ramii cu prietenul imaginar.
Succese la mintuire
Reply With Quote
  #217  
Vechi 04.06.2009, 10:27:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Nu, pun egalitate intre intentie si actiune. Actiunea e o urmare a intentiei iar daca intentia ta e una destructiva nu poti valida afirmatia ca morala atee (setul de reguli care s-a format in timp din intentie) e una constructiva.

Ai tendinta sa exagerezi toate invataturile crestine pentru ca doar asa le poti ridiculiza. Ce iti scapa in schimb e faptul ca invataturile crestine, chiar si cele care tin de interactiunea intre oameni, sunt invataturi pentru o raportare interna, o raportare la propria persoana nu la un strain sau la un set abstract de legi create de oameni.

Daca ma scuipi sau daca doar vrei sa ma scuipi e tot una. Intentia, ceea ce te determina sa actionezi si ceea ce te defineste pe tine ca om, e aceeasi - deci se pot trage concluzii din afirmatiile tale chiar fara sa le pui in practica.
Incurci si intentia cu o ipoteza. Cred ca aveti mania persecutiei, cu totii. Stai linistit, nu ma ating de tine nici macar in gindurile mele cele mai sumbre. Nu vreau sa te scuip, nici macar sa te vad.
Ce invataturi crestine? Sa omori pe oricine care nu crede in Dzeu? Sa omori un copil care ride de un popa? Si, mai ales, in Dzeul pe care eu mi-l imaginez? Care proprie persoana, cind te depersonalizezi complet? Cind lasi ca o carte scrisa acum 2000 de ani sa iti conduca faptele de azi?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 04.06.2009, 10:35:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
ce e? Te-am ranit in amorul propriu?
Probabil ca ai inteles gresit: Sensul vietii nu e perpetuarea ei.
E optiunea ta, sa ramii cu prietenul imaginar.
Succese la mintuire
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 04.06.2009, 10:35:55
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

hai sa privim un pic exemple de moralitate "exemplara" din NT:

1) sclavia

Intaia epistola a lui Petru 2:18. Slugilor, supuneți-vă stăpânilor voștri, cu toată frica, nu numai celor buni și blânzi, ci și celor urâcioși.
19. Căci aceasta este plăcut lui Dumnezeu, să sufere cineva întristări, pe nedrept, cu gândul la El.

2) discriminarea femeii

Efeseni 5:22. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.

sau...

Intaia epistola catre Timotei 2:11. Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Și nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.

3) homofobie

Romani 1:27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30. Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31. Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32. Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac.

exemplele sunt doar din NT ca sa nu ii supar pe cei cu probleme de inima. pot sa incep sa citez din VT unde "iubitorul" Dumnezeu macelareste femei si copii cu nemiluita.

nu vi se pare bizar ca moralitatea divinitatii se confunda cu moralitatea sec 1? va zic eu un sectret: Dumnezeu este creat de oameni si ii sunt atribuite caracteristici si iedi morale specifice perioadei din care proveneau autorii.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 04.06.2009, 10:43:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
hai sa privim un pic exemple de moralitate "exemplara" din NT:

1) sclavia

Intaia epistola a lui Petru 2:18. Slugilor, supuneți-vă stăpânilor voștri, cu toată frica, nu numai celor buni și blânzi, ci și celor urâcioși.
19. Căci aceasta este plăcut lui Dumnezeu, să sufere cineva întristări, pe nedrept, cu gândul la El.

2) discriminarea femeii

Efeseni 5:22. Femeile să se supună bărbaților lor ca Domnului,
23. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum și Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor și este.
24. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, așa și femeile bărbaților lor, întru totul.

sau...

Intaia epistola catre Timotei 2:11. Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12. Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14. Și nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.

3) homofobie

Romani 1:27. Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor.
28. Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
29. Plini fiind de toată nedreptatea, de desfrânare, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înșelăciune, de purtări rele, bârfitori,
30. Grăitori de rău, urâtori de Dumnezeu, ocărâtori, semeți, trufași, lăudăroși, născocitori de rele, nesupuși părinților,
31. Neînțelepți, călcători de cuvânt, fără dragoste, fără milă;
32. Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac.

exemplele sunt doar din NT ca sa nu ii supar pe cei cu probleme de inima. pot sa incep sa citez din VT unde "iubitorul" Dumnezeu macelareste femei si copii cu nemiluita.

nu vi se pare bizar ca moralitatea divinitatii se confunda cu moralitatea sec 1? va zic eu un sectret: Dumnezeu este creat de oameni si ii sunt atribuite caracteristici si iedi morale specifice perioadei din care proveneau autorii.
Îți mulțumim Luminatorule, că ne-ai luminat și pe noi . De când mai așteptam un Luminator ca tine să ne scoată din întunericul neștiinței noastre. . . . Ești genial ! De unde esti și unde te-ndrepți Luminatorule ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22