Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.05.2012, 21:12:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pai Dumnezeu l-a facut pe om muritor sau nemuritor? Asta inainte ca Adam sa manance din pomul oprit? Iar daca Adam, dupa cadere, ar fi mancat din pomul vietii ar fi devenit nemuritor si nici Dumnezeu nu i-ar mai fi avut ce face, nemaiputand sa-l distruga?
Toate ființele create din acest Univers nu sunt nemuritoare prin sine, ci doar prin Dumnezeu, Singurul care are nemurirea (1 Tim.6,16). Iar această nemurire se capătă condiționat. Adam păcătuind, a pierdut-o. Pomul vieții nu era un obiect magic pe care atingându-l căpătai nemurirea chiar împotriva voinței lui Dumnezeu. De fapt, nici nu am certitudinea că era un pom asemenea pomilor pe care-i cunoaștem noi astăzi. Ideea însă rămâne valabilă: accesul acesta la nemurire a fost tăiat! Adam moare. Sufletul omului nu este nemuritor, ci el moare. Nemurirea o vor recăpătă doar cei care mor în Hristos și vor fi înviați de El la revenirea Lui. Simplu, biblic, creștinesc. Tot ce nu se încadrează Scripturii și învățăturii lui Hristos, vine de la cel rău.


Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Opinia asta cu Iisus=Mihail arhanghelul o impartasesc TOTI adventistii. E dogma la voi in biserica (asta in cazul in care adventistii au dogme sau ceva de genul). Nu exista nici un adventist care sa aiba o opinie diferita si sa sustina ca Iisus NU e arhanghelul Mihail. Ar fi exclus din biserica voastra
  1. Adventiștii nu au dogme, au doar puncte de doctrină biblică
  2. Niciunul din aceste [28] de puncte de doctrină nu se referă la chestiunea în discuție
  3. Niciun adventist n-a fost exclus pentru opinie separată cu privire la această chestiune.
Sper că am fost suficient de clar pentru a nu mai aduce în discuție această problemă.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.05.2012, 21:28:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Credeam ca doar Martorii lui Iehova impartasesc aceasta opinie, nu si adventistii! Cum sa fie Hristos Arhanghelul Mihail ? Adica Cuvantul Lui Dumnezeu s-a intrupat in persoana Sa, dupa s-a reintrupat in persoana lui Iisus, iar dupa inapoi in Arhanghel? Acuma inteleg de ce adventistii sunt considerati cei mai indepartati de Biserica, mai indepartati decat penticostalii, aproape de iehovisti.
Stai să vezi basmul cu învierea lui Moise, ce tare e! E cireașa de pe tortul ficțiunii adventiste.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.05.2012, 21:32:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stai să vezi basmul cu învierea lui Moise, ce tare e! E cireașa de pe tortul ficțiunii adventiste.
De ce nu faceți voi aceste comentarii pe topicele dedicate? Pentru că atunci diversiunea nu mai funcționează. Cum dați de o fundătură dogmatică, cum recurgeți la aceste tertipuri... credeți că nu este evident pentru mine și pentru cei ce vă citesc? Pe mine m-ați făcut "bătut în cap", de ce-i jigniți și pe ceilalți useri?

Last edited by osutafaraunu; 26.05.2012 at 21:34:46.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.05.2012, 21:37:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stai să vezi basmul cu învierea lui Moise, ce tare e! E cireașa de pe tortul ficțiunii adventiste.
Stiu, stiu :) Adventistii cred ca intre arhanghelul Mihail (pe care ei il considera Iisus Hristos) si Diavol s-ar fi dat o lupta pentru corpul lui Moise, dupa ce acesta a murit. E o doctrina fundamentala a lor.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.05.2012, 21:38:39
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce nu faceți voi aceste comentarii pe topicele dedicate? Pentru că atunci diversiunea nu mai funcționează. Cum dați de o fundătură dogmatică, cum recurgeți la aceste tertipuri... credeți că nu este evident pentru mine și pentru cei ce vă citesc? Pe mine m-ați făcut "bătut în cap", de ce-i jigniți și pe ceilalți useri?
Prin modul acesta de a pune problema, păreți a spune că vă imaginați că ar exista și cititori ai topicului care vă iau în serios.

Pe bune, chiar credeți asta ?!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.05.2012, 21:40:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiu, stiu :) Adventistii cred ca intre arhanghelul Mihail (pe care ei il considera Iisus Hristos) si Diavol s-ar fi dat o lupta pentru corpul lui Moise, dupa ce acesta a murit. E o doctrina fundamentala a lor.
A se vedea "doctrinele fundamentale" adventiste:
http://www.adventist.ro/index/convin...-invierea.html
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.05.2012, 21:41:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiu, stiu :) Adventistii cred ca intre arhanghelul Mihail (pe care ei il considera Iisus Hristos) si Diavol s-ar fi dat o lupta pentru corpul lui Moise, dupa ce acesta a murit. E o doctrina fundamentala a lor.
O, da.

Dar Mihail, arhanghelul, când i se împotrivea diavolului certându-se cu el pentru trupul lui Moise c, n'a îndrăznit să-i aducă judecată defăimătoare, ci a zis: „Ceartă-te pe tine Domnul!“


După părerea lor, Mihail, adică Iisus, adică Dumnezeu - "n-a îndrăznit".
Reply With Quote
  #118  
Vechi 26.05.2012, 21:42:50
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
A se vedea "doctrinele fundamentale" adventiste:
http://www.adventist.ro/index/convin...-invierea.html
Și, pentru cine citește în engleză, a se vedea poziția oficială a AZ7 față de avort, care de fapt permite avortul în situații cum ar fi sarcina rezultată din viol:

http://www.adventist.org/beliefs/gui...in-guide1.html
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.05.2012, 21:44:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
După părerea lor, Mihail, adică Iisus, adică Dumnezeu - "n-a îndrăznit".
Eu n-am inteles inca cum pot ei sa creada ca Mihail e Iisus Hristos? La martori sa spun ca ceva logica exista, doar ei nu cred in Dumnezeu ipostaziat ca si Cuvant si Duh, deci nu cred in Sf.Treime, deci Iisus e un inger coborat in plan uman, ce ulterior trece inapoi in plan angelic, dar adventistii spun ca ei cred, deci Dumnezeu-Cuvantul e inger (fiinta creata) ce apoi se intrupeaza intr-o alta fiinta creata, in om?

Last edited by ioanna; 26.05.2012 at 21:49:19.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.05.2012, 21:53:33
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu n-am inteles inca cum pot ei sa creada ca Mihail e Iisus Hristos? La martori sa spun ca ceva logica exista, doar ei nu cred in Dumnezeu ipostaziat ca si Cuvant si Duh, deci nu cred in Sf.Treime, deci Iisus e un inger coborat in plan uman, ce ulterior trece inapoi in plan angelic, dar adventistii spun ca ei cred, deci Dumnezeu-Cuvantul e inger (fiinta creata) ce apoi se intrupeaza intr-o alta fiinta creata, in om?
Nu chiar. Ei nu susțin că arhanghelul Mihail este un înger în sesnul de ființă creată, ci doar un alt nume pentru Iisus: Arhanghel în sensul că e șeful îngerilor, Mihail ("Cine e ca Dumnezeu") în sensul că e chiar Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 01:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 14:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02