Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2012, 21:28:20
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit 2 intrebari despre munca

As avea 2 intrebari.
Pe mine ma mai cheama prietenii/cunoscutii sa le rezolv probleme cu calculatoare.
De cele mai multe ori nu le cer bani sau le cer putin dar ei vor sa-mi dea asa ca tot sfarsesc a face cateva sute de lei pe luna. Bani care-mi folosesc mult pentru ca abia ma mai descurc in rest...
Prima intrebare:
Munca mea se considera a fi la "negru", deci ilegala? In consecinta este si necrestina? Daca da, ce sa fac - sa renunt la ea sau sa gasesc o modalitate de a fi legala (si daca da, cum)?
A doua intrebare:
De obicei ma cheama cand au ei timp liber si evident acest timp liber apara mai ales duminica si in zile de sarbatoare crestina. Incerc si eu sa-i refuz politicos ca sa nu se supere dar nu intotdeauna reusesc. Uneori ma duc totusi sa-i ajut in aceste zile iar banii ii refuz; daca totusi insista mult sa-i iau si vad ca s-ar supara tare daca n-as face-o, iau banii dar ii dau la saraci.
Exemplu: acu cateva saptamani m-a sunat un cunoscut duminica. L-am refuzat, s-a suparat nitel. Joi, cand era sarbatoare crestina, ma suna din nou. N-am mai avut inima sa-l refuz din nou, am mers la el si i-am rezolvat problemele. Am insistat sa nu-mi dea bani, el mi i-a bagat in buzunar.
Ce sa fac in asemenea cazuri? Stiu ca ar trebui sa fiu crestin ortodox in primul rand si sa respect aceste zile, dar e greu totusi in lumea asta...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
Intrebari despre post PaulPop Postul 71 22.11.2011 00:02:33
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 21:21:48
Intrebari despre ortodoxie----> Sekhmet Generalitati 1 07.07.2010 08:57:10
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20