Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 07.05.2015, 16:12:17
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, aveam impresia ca sunt mai seriosi astia cu meritocratia.

Dar pana la urma tot politicieni sunt, insa fata de politicenii adevarati care merg pe mana banului, astia merg pe mana unui grupulet minoritar de paranoici nu prea sprinteni la minte.

Mi-a placut videoclipul asta:

https://www.youtube.com/watch?t=660&...L9jcg&t=10m57s

pe la minutul 11 "acest popor, aceasta adunatura de oi bete si haotice".

Dragut, oile bete si haotice trebuie sa-i acorde credit marelui lider care le va scoate din necaz prin puterile sale supra-naturale.

Si asta inca e "soft".

Uite aici niste perle si mai si:

https://www.youtube.com/watch?t=2393&v=bzSUB8f15dI
40:25

"cred ca trebuie sa trecem intr-o noua era a spiritualitatii, trebuie sa trecem de la pupat ciolane uscate de asa zis sfinti...de la mangaiat sutana si ce e pe sub sutana popei.. satanele in sutana"

Tipul e un pacalici jalnic, cu cateva clase chiar sub Diaconescu * Vadim, si nu poate fi admirat decat de cei ca el.
Niu eigi coruț-like. Bullshit tipic pentru subumanii din serviciile de informații.
Reply With Quote
  #1152  
Vechi 07.05.2015, 17:17:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bine zis, Corut-like.

Oricum, si pana sa dau de tampeniile alea, tonul discusului putzea de la o posta a demagogie si fanfaronada.

Si cand ma gandesc ca acum cateva luni, din ce vazusem cu coada ochiului, am avut pentru o clipa impresia ca ar putea fi ceva totusi miscarea asta..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1153  
Vechi 07.05.2015, 23:26:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mai bine atât, o fanfaronadă mică, decât nimic.

Ce fac ei acolo, e cea mai slabă formă de trezire din materialism, dar pentru a înțelege și a trăi creștinismul, tot e de ajutor. Se riscă să se ajungă la altă formă de materialism, și alte forme de prigoane, cum face toată politica, dar măcar, cei ca ei, nu mai sfârșesc în temnițele comuniste, ci în temnițele capitaliste, pentru că nu vor fi lăsați să facă multe valuri, de capitaliștii pur sânge...

Ateii, n-ar fi spus "cu Dumnezeu înainte", ci "cu evoluția înainte". Deci ce fac ei, e cât de cât bine. Mult de discutat, orice sistem politic care e lipsit de preceptele creștine, duce la eșec. Dovedit istoric.

Dumnezeu să ne ierte și să ne ajute, că nu înțelegem nimic și suntem mândri și ne rătăcim ușor...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 07.05.2015 at 23:34:18.
Reply With Quote
  #1154  
Vechi 07.05.2015, 23:55:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
âMult de discutat, orice sistem politic care e lipsit de preceptele creștine, duce la eșec. Dovedit istoric.
Așa, Emiliane, ca sistemul politic chinez ? Sau israelian ?
Reply With Quote
  #1155  
Vechi 08.05.2015, 00:02:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Mult de discutat,
orice sistem politic care e lipsit de preceptele creștine, duce la eșec.

Dovedit istoric.
Mult de discutat...daca privim imaginea de ansamblu.

Orice sistem existential in care cel mai stralucitor inger e lipsit de precepte crestine, duce la esec.

Catastrofe umanitare. Pierderi inevitabile.

Dovedit istoric.
__________________

Reply With Quote
  #1156  
Vechi 24.05.2015, 18:42:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai mult, se prea poate ca nici macar sa nu fi fost "666" in originalul Apocalipsei ci.. 616.
Același lucru îl afirmă și părintele Mihoc: https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=24m24s
Reply With Quote
  #1157  
Vechi 24.05.2015, 20:54:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai, fratilor, lăsați Biblia așa cum a fost scrisă, că a fost scrisă bine! Nu va scăpa nepedepsit cel care iși arogă indrăzneala de a schimba Biblia, pentru a sminti semenii.
Reply With Quote
  #1158  
Vechi 25.05.2015, 10:15:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Si daca biblia a fost deja schimbata in cursul acelor mii de ani de cand au aparut primele scrieri?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #1159  
Vechi 25.05.2015, 12:06:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-eu am avut problema cu scoaterea adeverintei,medicul de familie a zis ca nu are ce sa faca cu ea,ca nu o poate folosi,ca accepta doar cardurile ; i-am zis ca ma duc la CAS sa predau cardul si sa imi dea adeverinta pe 3 luni ,dar a zis sa-i intreb pe ei cum poate ea sa foloseasca aceea adeverinta [ca ea nu stie cum,si nu are ce sa faca cu ea]; am sunat la CASBV si mi-au zis ca pot sa predau cardul,si sa-mi dea adeverinta dar unii oamenii si-au depus cererea de prin decembrie,ianuarie si ca dureaza pana imi da adeverinta; asa ca mi-am activat cardul si am scapat de balamuc,si de umblatura.

-deci pt medicul meu de familie cardurile sunt obligatorii,cu adeverinta pe 3 luni nu are ce sa faca,mi-a activat cardul dar a zis ca nu introduce deloc chestiile cu grupa sanguina,rh...pt ca nu merge sistemul inca...
Pt adeverinta exista modificari in aplicatia medicului iar el poate selecta una din optinui ,cu card sau adeverinta.
Medicii sunt obligati sa primeasca si cu adeverinta,chiar de la casele de sanatate li s-a spus.
Numai ca acea adeverinta are un anumit format si ea trebuie lasata la medic pt orice consultatie ,copia ,bineinteles.
Reply With Quote
  #1160  
Vechi 25.05.2015, 12:08:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
este un esec ,sunt foarte ,foarte multe carduri stricate din start ,multe se blocheaza ,altele nu pot fi citite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 14:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 02:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53