Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2011, 00:38:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Topicul este corect logic dar stupid ca formulare iar ca intentie ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.07.2011, 01:26:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
De ce e probabil ca vei ajunge in iad prin trecerea la protestanmtism?
Pentru ca iesirea din Biserica adevarata e un pacat mare si pentru ca Portestantismul a renuntat la spovedire care sa stearga acest pacat.
Judecata particulara a lui Hristos hotaraste starea sufletului numai pana in ziua Judecatii de Apoi - Judecata generala . “Sufletul” in Iad are o constiinta chinuita, dar nu cu totul stinsa. El simte “focul” adica mustrari ale constiintei, senzatia de zbucium, de ardere interioara, de neliniste pentru ceea ce a facut, de intristare si suspinare. Aceasta stare a sufletului, corespunzand cu viata sa de pe pamant, nu este starea sa definitiva, pentru vesnicie, ci este supusa schimbarii, pana la Judecata generala. Totusi, avand o constiinta aproape stinsa, cu greu "sufletul" se va putea ridica spre lumea spirituala.

Citat:
Scotland the Brave ::) Va rog sa nu ma puneti in cazan cu un englez.Chiar si acolo lucrurile se vor termina in acest mod: Freedom :) Noapte buna umanitate,Tatal nostru Ceresc sa ne aiba-n paza Lui binecuvantata.
Sa luam partea pozitiva :) teoretic ai avea sanse sa treci 18 vami ceresti, la a 19-a e o problema mare de tot (in total sunt 20)

Last edited by ioanna; 31.07.2011 at 01:42:15.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2011, 01:41:42
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa luam partea pozitiva :) teoretic ai sanse sa treci 18 vami ceresti, la a 19-a e problema mare de tot. (in total sunt 20)
Fascinant.A trebuit sa ma documentez cu privire la vamile respective.O sa prezint acesta traditie celor din confesiunea mea,sa o dezbatem pe larg.O sa fie primita cu mare interes :) la St Andrews nu se preda asa ceva,de exeplu, la cursurile de natural theology.Parerea mea este ca pana la vama 19 o sa fie deja paturi suprapuse in Iad de cat de multi vor face coada. Doamna/domnioara,va marturisesc cu sinceritate ca eu nu cred in asa ceva dar nu ma luati in seama oricum am sanse,conform perceptiei generale, sa am parte de ,,surprize,surprize" la final :)

Last edited by Scotland The Brave; 31.07.2011 at 01:43:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2011, 01:50:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Doamna/domnioara,va marturisesc cu sinceritate ca eu nu cred in asa ceva dar nu ma luati in seama oricum am sanse,conform perceptiei generale, sa am parte de ,,surprize,surprize" la final :)
Stiu ca nu credeti in viata sufletului dupa moarte... si totusi, (facand abstractie de perceptele religiei) chiar mi se pare o perspectiva foarte trista sa nu existe viata dupa moarte. Carpe diem si atat? demontati mitul "mioritic" :)

Last edited by ioanna; 31.07.2011 at 01:55:15.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2011, 01:58:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Povestea asta cu vamile nu e dogma ortodoxa.

Cred ca ar fi mai bine de luat ca o metafora, dar ca morala insa e perfect valida...

Last edited by AlinB; 31.07.2011 at 02:44:04.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2011, 02:03:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Povestea asta cu vamile nu e dogma ortodoxa.
asa e, sunt scrieri filocalice si da, exista un sens alegoric in descrierea Sfintei Teodora, insa sunt sigura ca Braveheart a intuit asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2011, 02:15:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Fascinant.A trebuit sa ma documentez cu privire la vamile respective.
Din scrierile Sfintei Teodora: pe calea cerului, mergand spre rasarit, sufletul intalneste intaia vama, unde duhurile rele, dupa ce au oprit sufletul insotit de ingerii cei buni, ii infatiseaza pacatele sale facute prin cuvant (vorbe desarte, flecareala, cuvinte obscene, jigniri, luare in ras a lucrurilor sfinte, cantece patimase, ras s.a.m.d.);
a doua vama este aceea a minciunii (orice minciuna, calcare de juramant, luarea numelui lui Dumnezeu in desert, calcarea fagaduintelor facute lui Dumnezeu, ascunderea pacatelor inaintea duhovnicului);
a treia vama este a calomniei (calomnierea aproapelui, vorbirea de rau, umilirea altuia, jignirea, batjocura unita cu uitarea propriilor sale greseli si pacate);
a patra vama este a lacomiei (betia, obiceiul de a manca intre mese si in ascuns, uitarea rugaciunii inainte si dupa mese, nepaza postului, imbuibarea, desfatarile, in sfarsit, toate formele de gastrolatrie);
a cincea vama este a leneviei (lenevire la slujbele divine si la rugaciunea fiecaruia, neglijenta la lucru, lene);
a sasea vama este a furtului (tot soiul de furturi, pe ascuns sau pe fapta);
a saptea vama este aceea a zgarceniei si a iubirii de arginti;
a opta vama este a camatariei;
a noua vama este a inselatoriei (judecati strambe, masuri false si alte iselatorii);
a zecea vama este a geloziei;
a unsprezecea vama e a mandriei (ambitii, mandrie, prea buna parere de sine, lipsa de respect fata de parinti, cler, superiori, in general neascultari);
a douasprezecea vama este a maniei;
a treisprezecea vama este a razbunarii;
a paisprezecea vama este a uciderii;
a cincisprezecea vama este aceea a magiei (vraji, amestec de otravuri, farmece, chemarea demonilor);
a saisprezecea vama este a necuratiei (tot ce tine de acest pacat: ganduri, pofte si fapte necurate, iubirea trupeasca a persoanelor nelegate prin casatorie, voluptatea, priviri pofticioase, atingeri necurate, visuri la lucruri necurate);
a saptesprezecea vama este cea a adulterului (necredinta in casatorie, caderea in pacat a persoanelor harazite lui Dumnezeu);
a optsprezecea vama este aceea a pacatului sodomit (pasiuni contra firii, incest);
a nouasprezecea vama este a ereziei (false cugetari asupra religiei, lepadarea de credinta ortodoxa, hula, blasfemia); in fine, ce de pe urma,
a douazecea vama este aceea a nemilostivirii (cruzimea).

Trecerea vamilor are loc a treia zi dupa moarte.
Judecata particulare a lui Iisus nu este decat o confirmare a ceea ce sufletul deja a pronuntat asupra lui insusi.Pacatele urmate de cainta nu se mai socotesc si nu se mai amintesc, nici la vami, nici la judecata.

p.s Totusi, exista o relativitate a timpului, nu putem spune ca 3 zile pamantesti corespund cu timpul dupa moarte.

Last edited by ioanna; 31.07.2011 at 02:22:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2011, 02:26:08
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiu ca nu credeti in viata sufletului dupa moarte... si totusi, (facand abstractie de perceptele religiei) chiar mi se pare o perspectiva foarte trista sa nu existe viata dupa moarte. Carpe diem si atat? demontati mitul "mioritic" :)
Eu sunt calvinist,nu adventist si prin urmare cred,desi adventistii ma condamna pentru asta,in viata sufletului dupa moarte.Am umplut pagini contrazicandu-ma cu ei pe forum pe acesta tema.Mai mult,Confesiunea Scotiana de Credinta condamna in mod explicit acest gen de conceptie,cu privire atat la inconstienta sufletului dupa moarte cat si cu privire,mai ales,la inexistenta vietii lui dupa moarte.In acelasi mod procedeaza si Confesiunea de Credinta de la Westminster,am zis sa le pun in ordine cronologica.

Imi cer scuze ca nu m-am exprimat exact:fiind calvinist,cu doctrina calvinista clasica,nu am cum sa cred in asa ceva si chiar daca as crede nu ar avea relevanta pentru ca difera modul cum noi percepem motivatia mantuirii.Pe scurt,acele vami nu ar avea cum sa influenteze soarta sufletului precum in conceptia ortodoxa si oricum nu ar putea fi aplicabila celor hotarati spre mantuire,din ce vad este un corolar al pacatelor lumii.La noi exista o doctrina numita harul irezistibil care efectiv exclude acest gen de conceptie.Ar fi deci un impediment ,,tehnic"dpdv teologic.Biblic nu retin sa aiba o baza exacta poate si pentru ca ,,o traditie ortodoxa, veche de prin secolul al IV-lea, pastrata pana in zilele noastre, pomeneste de "vamile ceresti" sau "vamile vazduhului".

Ca sa va dau un indiciu:la noi este faza cu predestinarea :)si prin urmare cui ii este scris ,,daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci fie ca traim, fie ca murim, noi suntem ai Domnului. "(Romani 14:8) indiferent de cate vami si draci zburatori vor aparea in peisaj.PS:am zis sa zic de predestinare pt ca este cel mai des criticata si invocata desi,pentru mine este o mare enigma,pentru noi,calvinistii,este o doctrina secundara in Credinta,nicidecum principala.Insa ea este analizata ca si cum ar fi principala,in fine,poate de ea s-a auzit mai mult decat de suveranitatea absoluta a lui Dumnezeu.Aceea este cea centrala dar nu o invoca nimeni :)

Acum liber la dat cu rosii in subsemnatul :)

Last edited by Scotland The Brave; 31.07.2011 at 02:30:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2011, 02:37:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Acum liber la dat cu rosii in subsemnatul :)
De ce sa dau cu "rosii"? e chiar interesant! recunosc ca am lacune mari in ce-i priveste pe protestanti. Acuma am realizat ca musulmanii au o conceptie despre viata dupa moarte parca rezultata din hibridizarea calvina+adventa :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2011, 02:38:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
asa e, sunt scrieri filocalice si da, exista un sens alegoric in descrierea Sfintei Teodora, insa sunt sigura ca Braveheart a intuit asta.
Am gasit!

http://www.scribd.com/doc/35614600/N...-Existenta-Lor

Last edited by AlinB; 31.07.2011 at 02:43:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog protestantism-ortodoxie Ioana-Andreea Secte si culte 1 18.09.2012 14:06:04
Cum pot ajunge la Manastirea Petru Voda? Anca20 Generalitati 13 13.09.2012 20:34:29
Ce popor vom ajunge ? alinnasser2010 Generalitati 335 19.07.2011 12:12:46