Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #701  
Vechi 02.04.2015, 13:16:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 1 Aprilie

Sfanta Maria Egipteanca, sarbatorita ieri - 1 Aprilie.

Reply With Quote
  #702  
Vechi 11.04.2015, 11:35:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 11 Aprilie 2015

Astazi, in Sambata Mare, il sarbatorim pe Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica.

Sfinte Calinic, roaga-te pentru noi ajuta-ne sa trecem cu bine de ziua de azi!

Ajuta-ma si pe mine sa ajung cu bine inapoi Acasa la New York. Doamne ajuta!
Attached Images
File Type: jpg image.jpg (41,1 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #703  
Vechi 11.04.2015, 23:07:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Astazi, in Sambata Mare, il sarbatorim pe Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica.

Sfinte Calinic, roaga-te pentru noi ajuta-ne sa trecem cu bine de ziua de azi!

Ajuta-ma si pe mine sa ajung cu bine inapoi Acasa la New York. Doamne ajuta!
Sa-ti ajute Domnul cu toti sfintii sai!

Acum cativa ani buni,ma intorceam acasa de la biserica,seara tarziu,intr-un noiembrie rece,cu ploaie ,vant si strazi pustii.
Aveam o mare suparare in suflet si umblam abatuta...
In drumul meu ,pe trotuar a aparut un mic cartonas .In prima secunda am zis sa nu ma opresc din drum pt "o hartie"dar un alt gand imi spunea sa vad "ce mesaj imi trimite divinitatea".

Cand am ridicat-o ce sa vezi?Era iconita Sf.Ierarh Calinic de la Cernica cu condacul acatistului sau si un mic fragment din haina sa.
Nu stiam inca cine era,dar am aratat-o unor femei evlavioase la biserica si dansele mi-au zis ca Sfantul mi-a aparut in cale sa ma ajute cu problema mea,deci sa-i citesc acatistul si sa merg sa-l vizitez la Cernica.
Asa am aflat despre acest drag Sfant,la o aruncatura de bat de Capitala.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #704  
Vechi 13.04.2015, 12:27:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte frumos, Yasminutza. :) am fost la Cernica de cateva ori, pe vremuri, cand ma stabilisem in Bucuresti. Dar anul acesta cand am venit in vizita, am avut un program de vacanta cam ambitios, iar la Sfantul n-am ajuns, din lipsa de timp.
Reply With Quote
  #705  
Vechi 14.04.2015, 13:58:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 14 Aprilie - Sf. Ierarh Pahomie de la Gledin, episcopul Romanului

Astăzi îl prăznuim pe Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin.



Despre viata lui, dacă aveti timp cititi aici :

http://www.doxologia.ro/vietile-sfin...opul-romanului

http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...din-73075.html

Sfântul Pahomie s-a născut în satul Gledin din ținutul Bistriței Năsăudului, în jurul anului 1660, primind la botez numele Petru. Părinții săi, preotul Eftimie și prezbitera Ana s-au îngrijit să-i dea o educație aleasă. El a ales să intre ca frate la mănăstirea Neamt.

~//~

Între 1704-1706 a fost într-un pelerinaj laLavra Pecerska, prilej cu care s-a întâlnit cu Sfântul Dimitrie Mitropolitul Rostovului. Întors în Moldova și retras în loc de liniște în apropierea mănăstirii Neamț după ce a refuzat să-și reia egumenia, la 18 decembrie 1706 a fost ales episcop al Romanului. A fost hirotonit arhiereu în 18 ianuarie 1707 și a păstorit până la 10 aprilie 1714, când s-a retras din scaun. În 1717 a plecat din nou la Kiev, petrecând în rugăciune și osteneli cărturărești până la sfârșitul vieții. A murit la Lavra Pecerska în anul 1724.

Canonizarea Sf. Pahomie a fost aprobată de Sfântul Sinod al BOR în ședința din 14 – 15 noiembrie 2006, când a fost stabilită ca dată de sărbătorire a lui ziua de 14 aprilie. În ziua de 14 aprilie 2007, Duminica a II-a după Paști, în biserica parohială „Sfânta Treime” din localitatea Gledin, comuna Monor, județul Bistrița – Năsăud, a avut loc proclamarea canonizării.

~//~

Sfântului Pahomie i-a plăcut să scrie și să citească și a căutat să cultive această dragoste și în sufletul ucenicilor săi. Mărturie despre aceasta dau cărțile primite sau cumpărate de el, față de care a arătat o grijă deosebită.

A fost preocupat în primul rând să înzestreze ctitoria sa de la Pocrov, dar și alte biserici, cu toate cărțile necesare cultului, într-o vreme în care raritatea și scumpetea lor le făceau bunuri de neprețuit.
Reply With Quote
  #706  
Vechi 20.04.2015, 04:21:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 19 Aprilie - Sf. Matrona din Moscova

Sfânta Matrona din Moscova este prăznuită pe 2 mai (19 aprilie Vechiul Calendar). Numită "cel de-al optulea stâlp al Rusiei” de către Sfântul Ioan de Kronstadt, Sfânta Matrona a fost o personalitate rară si cu totul harismatică a Bisericii Ortodoxe din Rusia, manifestând darurile duhovnicesti ale înainte vederii si tămădurii încă din copilărie.

Matrona Dimitrievna Nikonova s-a născut în anul 1881, în gubernia Tula, într-o familie de tărani săraci, cu patru copii. Semnele alegerii ei de către Domnul s-au arătat încă înainte de nastere. Din cauza sărăciei în care trăiau, părintii Matronei se gândeau ca după nastere să o abandoneze într-un orfelinat. Un vis prevestitor avut de mama sa, Natalia, i-a făcut să-si schimbe planul. Viitorul ei copil i s-a arătat în somn sub forma unei păsări albe, cu chip omenesc, având ochii închisi. La nastere, apropiatii au constatat că fetita era oarbă.

Mai multe aici : http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...va-127574.html

~ // ~

Sfânta Matrona din Moscova si-a prezis propria moarte cu trei zile înainte. Înainte de a trece la cele vesnice pe, 2 mai 1952, Sfânta a spus celor apropiati: “Toti, toti să veniti la mine si să-mi povestiti necazurile voastre, de parcă as fi vie, căci eu vă voi vedea, vă voi auzi si vă voi ajuta. Pe toti cei care imi vor cere ajutorul, îi voi întampina la moarte, pe fiecare în parte”.

După moartea sa, mormântul său a devenit loc de pelerinaj. Pe 2 mai 1999, Alexie, Patriarhul Moscovei si al Întregii Rusii, a semnat hotărârea prin care Fericita Matrona este trecută în rândul sfintilor.

Moastele Sfintei Matrona cea Oarbă se păstrează în prezent în Biserica Acoperământul Maicii Domnului din Moscova.
Attached Images
File Type: jpg Saint Matrona the Blind.JPG (35,2 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #707  
Vechi 25.04.2015, 08:25:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb 24 Aprilie

Astăzi l-am sărbătorit pe Sfântul Mucenic Sava Stratilat (general roman) - si împreună cu el cei 70 de soldati romani (+ AD 272).

Din Sinaxar : Acest sfânt mucenic Sava a trăit în zilele împăratului Aurelian la Roma, având dregătoria de șef de armată, și era de neam got. Și având credința în Hristos, avea grija sfinților ce erau prin temnițe închiși. Pentru curăția vieții sale, și pentru nevoința virtuților, alunga duhurile cele viclene de la oameni. Fiind pârât apoi că este creștin a mers la împăratul și lepădându-și centura a mărturisit pe Hristos. Pentru aceasta a fost chinuit în multe feluri, pe care le-a îndurat cu tărie. În acest fel a atras la credința lui Hristos șaptezeci de păgâni, cărora li s-au tăiat capetele pentru Hristos și s-au încununat. Și iarăși și a doua oară stând sfântul la cercetare, întărit fiind de Hristos mai înainte în temniță și dându-i îndrăznire, a fost aruncat într-o apă și așa a luat cununa muceniciei. Se vădeau la el floarea vârstei și albeața trupului și rumeneala obrazului, și era părul capului și barba ca de aur lucind, și căutătura ochilor săi poruncitoare și netemătoare, ceea ce îl arăta ostaș desăvârșit și viteaz.

Tot în această zi, sfinții șaptezeci de mucenici care au crezut prin sfântul Sava, și care s-au săvârșit prin sabie.

De văzut si : http://en.wikipedia.org/wiki/Sabbas_Stratelates

Reply With Quote
  #708  
Vechi 25.04.2015, 10:36:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
în zilele împăratului Aurelian la Roma,
A nu se confunda cu Marcus Aurelius, imparatul filosof, cel cu retragerea aureliana, care domnise inainte cu un secol si mai bine.

ACEST Aurelian, persecutor al crestinilor, a ajuns la putere uzurpandu-si si omorandu-si fratele, imparat legitim.

Dar pacatele din timpul vietii au consecinte nu numai spirituale, ci si temporale. Pedeapsa lui Dumnezeu a venit, ca de obicei, intr-o forma neasteptata. Subalternilor sai ajunsese sa le fie atat de frica de acest imparat repede varsator de sange, incat secretarul sau, cazand in dizgratie si temandu-se pentru viata sa, a ticluit o lista cu dregatori care, chipurile, ar fi fost in colimatorul imparatului. Dupa ce au aflat vestea ca din intamplare, o spaima teribila i-a curpins pe aceia, incat tiranicidul le-a aparut ca ultima solutie. A fost ucis chiar de garda care era tocmita sa il pazeasca. Ne amintim ca si Caligula, o sfarsise in chip asemanator.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #709  
Vechi 25.04.2015, 12:26:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A nu se confunda cu Marcus Aurelius, imparatul filosof, cel cu retragerea aureliana, care domnise inainte cu un secol si mai bine.
ACEST Aurelian, persecutor al crestinilor, a ajuns la putere uzurpandu-si si omorandu-si fratele, imparat legitim.
Dar pacatele din timpul vietii au consecinte nu numai spirituale, ci si temporale. Pedeapsa lui Dumnezeu a venit, ca de obicei, intr-o forma neasteptata. Subalternilor sai ajunsese sa le fie atat de frica de acest imparat repede varsator de sange, incat secretarul sau, cazand in dizgratie si temandu-se pentru viata sa, a ticluit o lista cu dregatori care, chipurile, ar fi fost in colimatorul imparatului. Dupa ce au aflat vestea ca din intamplare, o spaima teribila i-a curpins pe aceia, incat tiranicidul le-a aparut ca ultima solutie. A fost ucis chiar de garda care era tocmita sa il pazeasca. Ne amintim ca si Caligula, o sfarsise in chip asemanator.
Chiar acest Aurelian este cu retragerea aureliana, pentru ca s-a petrecut in 272, nu cu 100 de ani mai devreme (romanii cucerisera Dacia imediat dupa anul 100).
Se pare ca nu a fost chiar asa crud, iar de omorat l-a omorat chiar secretarul: http://ziarullumina.ro/anul-sfintilo...r-al-bisericii
Reply With Quote
  #710  
Vechi 25.04.2015, 13:48:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar acest Aurelian este cu retragerea aureliana, pentru ca s-a petrecut in 272, nu cu 100 de ani mai devreme (romanii cucerisera Dacia imediat dupa anul 100).
Just. Fac cuvenita rectificare.

Citat:
Se pare ca nu a fost chiar asa crud, iar de omorat l-a omorat chiar secretarul: http://ziarullumina.ro/anul-sfintilo...r-al-bisericii
Atat Eusebiu din Cezareea, cat si Ioan Zonaras ne spun ca acel secretar, deprins sa imite semnatura imparatului, a ticluit o lista de dregatori care ar fi urmat sa fie executati. Daca l-ar fi ucis secretarul insusi, ticluirea nu ar fi avut niciun rost. Sursa: http://www.empereurs-romains.net/emp40.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vecernia zilei + cristiboss56 Despre Vecernie 15 01.02.2016 21:26:36
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30
Informatia zilei silverstar Stiri, actualitati, anunturi 4 24.04.2009 08:30:11