Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.01.2007, 15:00:25
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aalin
??? intrebare a celui mai pacatos dintre pacatosi?
Biserica nu dispune de fonduri?
Luati exemplu Trinistas - radio, editura, ziar toate de la Mitropolia Moldovei
bani sunt fiti fara grija... Trebuie ambitie, dorinta de munca, motivatie?
De unde?
SI unde se bate poporul roman in piept ca e ortodox? Nici pe departe? Se bate in piept ca are pe Dracula? :dozingoff:
Atentie cu radio Trinitas ca am inteles ca este pro ecumenist,practic asta a fost rostul infiintarii lui.Multumiti-i pentru asta I.P.S.Daniel:(
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.01.2007, 07:23:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Postul tv. B1 vad ca s-a indurat ca Duminica seara sa aloce spatiu pentru o emisiune cu caracter crestin. Deci dragi frati crestini retineti ca in fiecare Duminica seara la B1 tv avem o emisiune pentru noi cu toate ca am observat ca se ating subiecte si din alte religii, se face un fel de paralelism in abordarea unor probleme.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2007, 14:18:07
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Asa este se simte lipsa unui post de televiziune sau macar a unei emisiuni cu caracter religios avand in vedere ca celelalte tipuri de emisiuni (care mai de care mai rusinoase) ne bombardeaza cu mesaje anticrestine, imorale si needucative care promoveaza <fitzele> ca ceva necesar si de apreciat, <viata oamenilor bogati> de la care sa "invatam" ceva ca oamenii saraci n-ar avea nimic important de spus si numai cei cu bani sunt puternici, <aproape nud in public> ca sa fii sexy si o vedeta adevarata si alte astfel de idei...
De ce se dau stiri numai cu exemple negative care invata sau sprijina modul de viata al unora si nu si faptele bune si exemplare al celor care fac ceva pentru cei de langa ei (nu sa ii laude dar sa ia exemplu si altii) ...ca pana si la emisiunea lui Mircea Radu a ajuns amanta sa faca pe victima si relatiile incestuoase sa fie un exemplu.

La B1TV mi se pare ca emisiumea crestina(si atat)- nu ortodoxa sau ce natura o fi ca nu spune are samanta de crestinism dar nu ortodox(sigur sunt protestanti sau evanghelisti ceva..) ATENTIE la ce ne uitam si ascultam pana nu apare un preot adevarat(nu pastor) sa ne invete adevaratele dogme crestine ...sa nu luam de buna orice aparitie doar cu caracter crestin la tv sau radio.
La OTV vineri seara la emisiunea "Oameni care ajuta oameni" se vorbeste cu adevarat despre viata crestin-ortodoxa si se pot trage invataminte din trairile oamenilor prezenti in emisiune (MERITA VAZUT).

PAX-ul zic eu ca era bine venit dar cum isi baga ...... coada ca postul nu se mai prinde peste tot sau chiar a disparut(eu nu-l mai prind si-l vizionam mereu)...Ce sa facem... daca trebuie sa ne fie calea mai grea ...atunci ne zbatem si cu ce avem sa ne ducem la capat crucea...




Il avem pe Donmul langa noi si unii tot il mai cauta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2007, 22:33:58
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Sunt ceva emisiuni cu caracter ortodox (sau erau) nu mai stiu sigur. DAR pe b1 TV, sunt ceva emisiuni cu ceva secte de prin ameriiicca. Ceva cu multi "amin", cu predicatori. AAa! Nu despre asta era vorba. Aha! Dar iata ca astia "e" pe faza.
Ortrodoxii.. si in special prelatii.. fac o mare greseala. Ei sunt acoperiti de catre stat (financiar). Dar adeptii... se imputineaza pe zi ce trece... Asta e realitatea.
Ce te faci cand ortodoxismul va ramane religia oficiala in Romania, dar cu vreo-mie,doua de adepti? Si restul pe la alte biserici crestine? Eee? > Astept raspuns! In special din partea prelatilor ortodoxi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.01.2007, 23:28:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
Sunt ceva emisiuni cu caracter ortodox (sau erau) nu mai stiu sigur. DAR pe b1 TV, sunt ceva emisiuni cu ceva secte de prin ameriiicca. Ceva cu multi "amin", cu predicatori. AAa! Nu despre asta era vorba. Aha! Dar iata ca astia "e" pe faza.
Ortrodoxii.. si in special prelatii.. fac o mare greseala. Ei sunt acoperiti de catre stat (financiar). Dar adeptii... se imputineaza pe zi ce trece... Asta e realitatea.
Ce te faci cand ortodoxismul va ramane religia oficiala in Romania, dar cu vreo-mie,doua de adepti? Si restul pe la alte biserici crestine? Eee? > Astept raspuns! In special din partea prelatilor ortodoxi.
Ei vor fi acea turma mica despre care vorbea Hristos...dar atentie ca nu se spune ca va fi neaparat in Romania,ci o tara ortodoxa:Grecia,Bulgaria,fostele state iugoslave,Ucraina,Belarus,Moldova,statele baltice,Rusia...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.01.2007, 16:29:43
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Apropo de turma...Ce spuneti de Becali? Sa fie el un conducator de turme de oameni credinciosi sau de lupi imbracati in oi? Personal cred ca ultima varianta se potriveste mai bine. Stiti vorba ..."si diavolul a fost inger"...si se mai da inca...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2007, 16:29:49
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Apropo de turma...Ce spuneti de Becali? Sa fie el un conducator de turme de oameni credinciosi sau de lupi imbracati in oi? Personal cred ca ultima varianta se potriveste mai bine. Stiti vorba ..."si diavolul a fost inger"...si se mai da inca...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2007, 16:51:11
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Scuze pt dublaj...oricum ma refer la faptul ca tot ce face el "bine" il face cu tamtam ca sa vada poporul care a ramas doar cu credinta in Dumnezeu (ca demnitatea,respectul si adevarul s-au dus)ca le va fi si lor bine intr-o zi...si profita de acest lucru sa-i amageasca pe oameni pana il voteaza si apoi isi va arata adevarata fata(nu cumva proroci mincinosi se refera si la oameni care se dau adevarati crestini cu scopuri ascunse care vor duce lumea spre pierzanie?)caci nu numai oamenii fara case trebuiesc ajutati dar si cei ce au pareri contrare trebuiesc respectati(nu injurati ca la usa cortului-"CA EU SUNT GIGI BECALI BAAAA!!!!"). Si nu vi se pare suspect ca isi numeste subalternii "Generalii mei"?..nu stiu dar suna a tiranie sau a ceva dubios...Vom ajunge ca in Italia sa ne conduca un mafiot, caci sincer asa a facut banii Dl Becali- prin afaceri necurate ...ca doar asa se pot face bani multi in Romania...
Oricum cineva a spus odata "Avem presedintele pe care il meritam" daca votam minciuna asta o sa avem...(Exemplu Dl. Base)

Inchei aici cu presedintii ca sunt pe alt subiect dar intr-un fel are legatura cu influenta Tv.



Deschide-ti ochii, Domnul te asteapta
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2007, 00:15:19
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lumix
Scuze pt dublaj...oricum ma refer la faptul ca tot ce face el "bine" il face cu tamtam ca sa vada poporul care a ramas doar cu credinta in Dumnezeu (ca demnitatea,respectul si adevarul s-au dus)ca le va fi si lor bine intr-o zi...si profita de acest lucru sa-i amageasca pe oameni pana il voteaza si apoi isi va arata adevarata fata(nu cumva proroci mincinosi se refera si la oameni care se dau adevarati crestini cu scopuri ascunse care vor duce lumea spre pierzanie?)caci nu numai oamenii fara case trebuiesc ajutati dar si cei ce au pareri contrare trebuiesc respectati(nu injurati ca la usa cortului-"CA EU SUNT GIGI BECALI BAAAA!!!!"). Si nu vi se pare suspect ca isi numeste subalternii "Generalii mei"?..nu stiu dar suna a tiranie sau a ceva dubios...Vom ajunge ca in Italia sa ne conduca un mafiot, caci sincer asa a facut banii Dl Becali- prin afaceri necurate ...ca doar asa se pot face bani multi in Romania...
Oricum cineva a spus odata "Avem presedintele pe care il meritam" daca votam minciuna asta o sa avem...(Exemplu Dl. Base)

Inchei aici cu presedintii ca sunt pe alt subiect dar intr-un fel are legatura cu influenta Tv.



Deschide-ti ochii, Domnul te asteapta
Ai perfecta dreptate.Si masonii fac fapte bune,si alti politicieni...dar atat,de fapt daca e sa judecam corect,unele dintre ele nu sunt deloc bune ci chiar rele.Si diavolul face fapte bune...sau care par bune.In Biblie scrie clar ca nu poti sluji la doi stapani.Cum sa crezi intr-un om ca Becali,care a facut niste chestii bune,case la sinistrati,biserici etc,dar in acelasi timp foloseste un limbaj;),dar mai grav e patron si are avere(ilicita) si conduce un club sportiv de fotbal,un sport atat de anti-ortodox,cu violenta,injuraturi,exact ca niste indraciti sunt suporterii din galerii.Oricum,chiar si cei cu intentii chiar bune,nu fac totul bine,se ocupa numai de partea materiala vietii,nu de cea spirituala.Uitati-va si la inaltii preoti ce tot construiesc biserici ,dar la ce folos?Dupa cum scrie in Biblie,ei nu mai lucreaza la sufletul omului,ci la caramizile lui faraon.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2007, 16:06:49
lumix lumix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 10
Implicit

Asa este...Eu nu il judec ca om caci si eu sunt pacatoasa ci ca viitor potential presedinte(ca am auzit multa lume ca l-ar vota)si nu cred ca este corect sa profite de ceea ce a mai ramas sfant pentru oamenii amarati si anume credinta. Caci daca era pe asa candida preafericitul ca sigur castiga alegerile, dar oare nu alta este menirea lui si nu prin alte moduri se castiga credinciosii?

Sper ca Domnul sa-i lumineze pe cat mai multi crestini si sa aleaga corect presedintele tarii si sa lase deoparte "mituirile" cu care incearca unii sa-i atraga.



Nu-ti vinde sufletul pentru nimic, lasa-l pentru Domnul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 22:16:38
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
cand a aparut biserica ortodoxa? anaana71 Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.11.2009 20:23:53