Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2010, 15:46:59
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Intrucat cuvantul cheie este ,,ispitire"

cine doreste se poate uita in linkul de mai jos(sunt mai multe teme interesante asa ca cercetarea se poate prelungi)
http://www.filocalia.ro/referat/11/Patimi_-_Ispite/
In plus,pe acelasi site,va puteti informa si de aici(SFINTII PARINTI)
http://www.filocalia.ro/scrieri/
Iar mai jos puteti citi cele spuse pe siteul crestinortodox referitor la ispitiri(cred ca sunt si trimiteri la Sf.Parinti)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ici-68496.html
Acestea fiind spuse sper sa ma fi tinut de cuvant referitor la cautarea prin scrierile Sfintilor Parinti+teologi.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti

Last edited by Scotianul; 01.07.2010 at 15:57:44.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2010, 16:12:21
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Delia, chiar nu stiu de unde stia satan aceste lucruri. Cert e ca le stia, din moment ce a spus : "Daca tu esti Fiul lui Dumnezeu..." El stia sigur ca e, dar a vrut sa-L ispiteasca pe Iisus .

Stia din Scripturi ca se va naste si ca ii va zdrobi capul - deci o miza imensa pentru el. Posibil sa fi stiut si momentul in care va veni, caci e scris in Daniel 9:24-27.
E posibil a fi fost in cer cand s-a vorbit despre asta, asa cum scrie si in Iov, si e posibil sa fi stiut de planul lui Dumnezeu de pe vremea cand era heruvim ocrotitor si nu pacatuise inca, deoarece se spune ca Dumnezeu pusese la cale mantuirea lumii dinainte de a fi savarsit pacatul. E posibil, de asemenea, ca satan sa fi vazut Duhul care era in Iisus. Nici un muritor nu fusese pana acum atat de plin de Duh Sfant, caci Biblia spune ca lui Iisus Duhul nu i-a fost dat cu masura si in El locuieste toata plinatatea Dumnezeirii. In concluzie, satan avea toate motivele sa se teama.

Desigur, satan a cam mers pe bajbaite. El a judecat simplist, asa cum judeca orice criminal: Il omor si am terminat cu El. Dupa ce l-a ucis era foarte fericit, se pare...pana a vazut ca a inviat si lumea lui satan s-a darmat.
El nu a stiut ca omorandu-L pe Iisus a implinit de fapt planul lui Dumnezeu pentru mantuirea oamenilor. Plata pacatului este moartea si moartea e rezultatul pacatului, dar daca cineva care a trait fara pacat este ucis, moartea nu poate stapani asupra lui. Astfel, Iisus a luat asupra Lui pacatele noastre, a suferit pentru ele toata pedeapsa, dar nu a pacatuit si astfel moartea nu a putut sa-L tina. Prin invierea Lui a deschis usa mantuirii noastre, iar noi avem acum promisiunea ca daca traim in El vom invia si noi cum a inviat El.


draga doriana

Conjunctia asta -,,daca,, - tocmai asta sugereaza - ideea de ipoteza, de presupunere. E un dubitativ - banuiesc ca necuratul putea cel mult sa presupuna, bajbaia cum zici si tu, banuia el ceva dar nu cred ca era asa de cert ca stia sigur ( atunci la inceputul activitatii in pustia Quarantaniei) ca Iisus e Acela care ii va zdrobi capul .
Dubitativul ,,daca,, imi sugereaza mai degraba ca nu era absolut sigur, ca avea detalii aproximative.

E adevarat ca dupa ce a inceput Iisus sa vindece demonizati, acestia recunosteau in El pe Fiul lui Dumnezeu - ,, Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?..

Dar ca atunci in pustie vedea ca Iisus e plin de Duhul, nu e al nostru a incerca sa stim ce anume intelegea el din asta.
ce stim noi altceva decat ca criteriile lui sunt total pervertite? Si atunci ce acces poate avea intunericul la lumina Duhului?

Uite ce zice Sfântul loan Gură de Aur: „După cum cei care sunt în întuneric nu pot cunoaște natura lucrurilor, tot așa cei care viețuiesc în păcat nu văd limpede lucrurile”.

Nu stiu, practic si eu datul cu parerea dupa cum am auzit pe la altii ( ceea ce nu ar trebui sa fac in chestiuni de astea).

Cel mult putea sa intuiasca ca este Mesia, pe care Il asteptau toti iudeii, dar nu si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.

Altfel de ce L-a ispitit? Si de ce s-a grabit sa-L vada mort (prin fariseii care ii doreau moartea) ? Dupa cum zici si tu, - a judecat ca un criminal, s-a gandit ca omorandu-L, termina cu El.

Daca e sa ne gandim bine, cred ca doar prin Inviere s-a spulberat orice dubiu.
Daca ar fi stiut diavolul planul lui Dumnezeu si ca tocmai prin moartea lui Iisus i se surpa stapanirea, s-ar fi opus mortii Lui, ar fi amanat cat mai mult Rastignirea Lui.
Daca ar fi fost sigur ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, si ca Acesta murind il va nimici chiar pe el insusi, el cel ce detine puterea mortii, s-ar fi opus mortii Lui.

be blessed
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2010, 16:17:16
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ca sa nu se supere nimeni>aveti mai jos si o opinie greco-catolica in acest sens http://www.greco-catolic.ro/predici....=neamtiu&id=41 Daca se gandeste cineva la o posibila intentie ecumenista din partea mea il invit sa se spele cu apa(rece) pe fata :) Am postat acesta opinie in special pt dl.Mihnea Dragomir.

Last edited by Scotianul; 01.07.2010 at 16:25:01.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2010, 19:09:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga doriana

Conjunctia asta -,,daca,, - tocmai asta sugereaza - ideea de ipoteza, de presupunere. E un dubitativ - banuiesc ca necuratul putea cel mult sa presupuna, bajbaia cum zici si tu, banuia el ceva dar nu cred ca era asa de cert ca stia sigur ( atunci la inceputul activitatii in pustia Quarantaniei) ca Iisus e Acela care ii va zdrobi capul .
Dubitativul ,,daca,, imi sugereaza mai degraba ca nu era absolut sigur, ca avea detalii aproximative.
E posibil sa fie ca tine. Mie, la prima vedere, imi sugereaza o provocare. Cam cum facem noi: "Daca ai curajul...", "Daca te crezi tare..." :)

Sigur nu cunostea planul lui Dumnezeu in totalitate, altfel nu L-ar mai fi omorat , taindu-si astfel singur craca de sub picioare. Rascumpararea prin jertfa a fost un plan secret al lui Dumnezeu, neinteles nici macar de ucenici pana la venirea vremii [stii ca Domnul le tot spunea ca va muri dar ei nu pricepeau]. Posibil ca satan sa fi stiut doar ca Iisus e fiul lui Dumnezeu, asa cum auzise la botez si pe strada, dar nu stia sigur la ce sa se astepte si cum sa se apere. In lipsa unor informatii clare, el a facut ce stia mai bine : a ucis.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2010, 21:43:47
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
draga doriana

Conjunctia asta -,,daca,, - tocmai asta sugereaza - ideea de ipoteza, de presupunere. E un dubitativ - banuiesc ca necuratul putea cel mult sa presupuna, bajbaia cum zici si tu, banuia el ceva dar nu cred ca era asa de cert ca stia sigur ( atunci la inceputul activitatii in pustia Quarantaniei) ca Iisus e Acela care ii va zdrobi capul .
Dubitativul ,,daca,, imi sugereaza mai degraba ca nu era absolut sigur, ca avea detalii aproximative.

E adevarat ca dupa ce a inceput Iisus sa vindece demonizati, acestia recunosteau in El pe Fiul lui Dumnezeu - ,, Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?..

Dar ca atunci in pustie vedea ca Iisus e plin de Duhul, nu e al nostru a incerca sa stim ce anume intelegea el din asta.
ce stim noi altceva decat ca criteriile lui sunt total pervertite? Si atunci ce acces poate avea intunericul la lumina Duhului?

Uite ce zice Sfântul loan Gură de Aur: „După cum cei care sunt în întuneric nu pot cunoaște natura lucrurilor, tot așa cei care viețuiesc în păcat nu văd limpede lucrurile”.

Nu stiu, practic si eu datul cu parerea dupa cum am auzit pe la altii ( ceea ce nu ar trebui sa fac in chestiuni de astea).

Cel mult putea sa intuiasca ca este Mesia, pe care Il asteptau toti iudeii, dar nu si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.

Altfel de ce L-a ispitit? Si de ce s-a grabit sa-L vada mort (prin fariseii care ii doreau moartea) ? Dupa cum zici si tu, - a judecat ca un criminal, s-a gandit ca omorandu-L, termina cu El.

Daca e sa ne gandim bine, cred ca doar prin Inviere s-a spulberat orice dubiu.
Daca ar fi stiut diavolul planul lui Dumnezeu si ca tocmai prin moartea lui Iisus i se surpa stapanirea, s-ar fi opus mortii Lui, ar fi amanat cat mai mult Rastignirea Lui.
Daca ar fi fost sigur ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, si ca Acesta murind il va nimici chiar pe el insusi, el cel ce detine puterea mortii, s-ar fi opus mortii Lui.

be blessed
Diavolul la inceput nu a cunoscut Intruparea lui Hristos(ca Dumnezeu va deveni om),iar mai apoi nu a inteles nici taina Intruparii(masura in care Hristos este Dumnezeu) ca in final sa nesocoteasca insusi dumnezeirea crezand in nebunia sa ca va izbuti... Aceasta este nebunia diavolului, care isi auto-induce nesocotinta lui Dumnezeu, stiind ca Dumnezeu nu poate fi nesocotit.Acesta este cel care se amageste cu nadejdea sa mincinoasa si se imbata cu otrava sa.

Last edited by Danut7; 01.07.2010 at 22:11:18.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2010, 01:05:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Scopul ispitirii lui Hristos a fost acela de a face ca firea umana si cea divina sa fie in dezacord. Dorea ca vointa umana din El sa se faca neascultatoare. Dar nereusind sa-L faca sa cada in pacat, dovedeste ca si omul care este unit cu El poate inlatura ispitele diavolului.


draga costel
asta nu presupune ca diavolul stia ca acest personaj- Iisus - are doua firi, una divina si alta umana ca sa puna la cale strategia de dezbinare a acestora?

cum putea el sa deduca asa o mare taina?

,, cu adevarat, mare este taina crestinatatii, Dumnezeu S-a aratat in trup...,, Timotei 3,16
e adevarat, auzise la Botez glasul din cer, dar detalii de genul asta (doua firi intr-o persoana) chiar era prea de tot sa stie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2010, 01:27:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
,.Asta este cursa satanei,sau una dintre ele>sa te faca sa te aventurezi in lumea lui in loc sa te pozitionezi in Cuvantul lui Dumnezeu unde el nu are acces(:::)

De aceea cred ca nu trebuie sa picam in capcana lui.Sa nu cautam sa-l intelegem pe el prea mult ca nu cumva sa uitam ce trebuie sa intelegem in realitate.Acestea au fost simple ganduri ale mele.Daca am suparat pe cineva cu ceva>sa ma ierte.



good point, scotianule. In loc sa punem intrebari sterile si sa facem supozitii riscante si aiuristice (eu) despre ceea ce nu stim, e preferabil sa ordonam cu atentie ceea ce stim si ne foloseste la mantuire si sa nu pierdem nici o clipa din vedere ESENTA ESENTELOR EVANGHELIEI.

In postarea ta de la inceputul topicului, zici despre mana din cer cu care ii hranea Dumnezeu pe evrei in pustie.

Si in esenta, cuvintele lui Hristos din Quarantania si din toata Evanghelia tocmai asta ne zic: ca El este de acum mana care S-a coborat din cer pentru ca noi sa o mancam ( la propriu, nu simbolic).

Oricat am intoarce-o, in esenta, mantuirea omului vine din comuniunea cu Hristos, atat scripturistic ( prin invatatura Lui) dar mai ales euharistic – hranindu-ne real cu Trupul Lui.

Refresh capitolul 6 de la Ioan

Deci I-au zis: "Dar ce minuni faci Tu, ca sa vedem si sa credem in Tine? Ce lucrezi?
Parintii nostri au mancat mana in pustiu, precum este scris: "Paine din cer
le-a dat lor sa manance".

Atunci Iisus le-a zis: "Adevarat, adevarat zic voua, nu Moise v-a dat painea cea din cer, ci Tatal Meu va da din cer painea cea adevarata.
Caci painea lui Dumnezeu este cea care se coboara din cer si care da viata lumii".
Iar ei au zis catre El: "Doamne, da-ne totdeauna painea aceasta".

Zis-a lor Iisus: "Eu sunt Painea vietii, Care S-a pogorat din cer. De va manca cineva din painea aceasta viu va fi in veci. Iar painea pe care Eu o voi da pentru viata lumii este trupul Meu".

Auzind acestea, iudeii se certau intre ei, zicand: "Cum poate Acesta sa ne dea trupul Lui sa-L mancam?"

Si le-a zis Iisus: "Adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca trupul Fiului Omului si nu veti bea sangele Lui, nu veti avea viata in voi.

Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevarata mancare si sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru El.


Precum M-a trimis pe Mine Tatal cel viu si Eu viez prin Tatal, si cel care Ma mananca pe Mine va trai prin Mine. Aceasta este Painea Care S-a pogorat din cer. Cel ce mananca aceasta paine va trai in veac, nu precum au mancat parintii vostri mana si au murit. cel ce va mânca Pâinea aceasta, viu va fi în veac“.


deci asta e Dumnezeul nostru, un Dumnezeu care vrea sa-L mancam ca sa fim una cu El.
si de unde sa-L luam ca sa-L mancam?
de unde, decat numai din Potirul de la orice Liturghie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2010, 02:07:48
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pai iti dai seama

ma apuc eu sa inteleg ce stia satana sau daca la Cina cea de taina era sangele Mantuitorului in scena cu vinul.Asta nu o sa inteleg nici daca ma dau de-a berbeleacu pina la Antipozi si inapoi.De ce?Simplu>peste puterea mea de intelegere.Banuiesc ceva da nu de banuiala mea are nevoie Mantuitorul ci de fapte si Credinta altfel analizez Taine pe sistem de indice bursier.Adica ca nuca-n perete.Cu Dow Jones mai merge sa fac balet interpretativ da aici zic si eu ceva ca sa vad ce zic si altii,sa inteleg,sa mai caut,sa mai invat,sa mai ma luminez si eu.Analiza are rolul ei dar nu substituie si nu trebuie sa puna in umbra alte aspecte pt ca ,,vom pica in efecte speciale fara sa vedem esenta".Asa zice un prieten de-al meu cand vede ca o iau razna cu analiza :)
Ce a fost in acolo in pustiu,sau la Cina cea de Taina,sau pe Cruce sau in Mormant..asta Cel de Sus stie.Analizam si noi da ma tot gandesc>oare primii crestini,care mergeau cu zimbetul pe buze la lei,analizau asta?Sau traiau Credinta?cam asta este diferenta dintre noi si ei,cam atat de mult ne-am indepartat.Ce noi analizam ei traiau efectiv.Ma refer al Credinta.Fiecare sa procedeze cum crede de cuvinta dar sa fie constient ca vom raspunde pt fiecare decizie a noastra.
___________________________

Eu voi mai posta cateva ceva pe acest sistem dar doar ca sa aflu si eu cum vedeti voi lucrurile.Nu resping nici o posibilitate fara sa ma documentez inainte.Apoi o analizez si incerc sa trag concluzii utile.Ascult ce spun oamenii,citesc,studiez,ma rog,fac si eu ce pot in felul meu.De ex>tot am auzit despre Sfintii Parinti.Intrucat sunt varza de Bruxelles raportat la ei am o metoda simpla.Am inceput sa-i analizez metodic.De ex>Sf Efrem Sirul.
a).Caut date despre epoca istorica/locatia/comunitatea/circumstantele in care a trait ca sa inteleg contextul general
b).Intrucat nu stiu prea multe despre el caut cateva sinteze ca sa inteleg ideea/ideile lui principale in cazul in care nu ma duce capu sa inteleg cand il citesc
c).Il citesc si vad ce inteleg.Notez ce nu inteleg si caut,intreb oameni care inteleg mai bine,intreb si pe aici,ma gindesc si eu,pun The Holy Bible linga scrierea lui ca sa inteleg mai bine,punctual,la ce se refera.
d).Il citesc in stransa legatura cu alti Sf.Parinti ca sa vad unde sunt puncte comune care sa ma ajute sa inteleg mai bine.Apoi vine partea cea mai grea>aplicatul in practica ca la teorie suntem toti campioni mondiali.
Mie nu imi este rusine sa intreb unde nu inteleg pe aceste aspecte.Poate nu ne vom mantui toti dar de intrebat pe lumea asta>asta putem sa facem.
___________________________

Concluzia mea:daca am sti,precis,ce s-a intimplat pe Cruce,in acele momente cred ca am fi precum in replica aceea>
,,You can't handle the Truth".Nu suntem ,,proiectati" sa asimilam(ma refer la nivelul intelegerii depline) asemenea taine in viata asta pt ca noi o facem superficial cand acolo s-a decis soarta mantuirii noastre.Pai numai daca te gandesti la acele clipe din pustiu si ti-se face paru maciuca.Mai oameni buni,acolo nu venise un dracusor amarit.Era chiar seful lor.Ala de nu-i pomenesc nici numele.Pai voi realizati ce inseamna sa iti vrea ala sufletul la modul cum vroia sa il ispiteasca pe Mantuitor?Eu va spun ca nu putem percepe la dimensiunea reala.Acolo a fost o confruntare cosmica in plan terestru.Cat stia despre Mantuitor?Nu mai conteaza.
Mantuitorul l-a invins si acesta este mesajul Sau catre noi:

,,Iată vine ceasul, și a și venit, ca să vă risipiți fiecare la ale sale și pe Mine să Mă lăsați singur. Dar nu sunt singur, pentru că Tatăl este cu Mine.Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea."(Ioan 16:32-33)

Last edited by Scotianul; 02.07.2010 at 02:59:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.07.2010, 00:53:13
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
cine doreste se poate uita in linkul de mai jos(sunt mai multe teme interesante asa ca cercetarea se poate prelungi)
http://www.filocalia.ro/referat/11/Patimi_-_Ispite/
In plus,pe acelasi site,va puteti informa si de aici(SFINTII PARINTI)
http://www.filocalia.ro/scrieri/
Iar mai jos puteti citi cele spuse pe siteul crestinortodox referitor la ispitiri(cred ca sunt si trimiteri la Sf.Parinti)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ici-68496.html
Acestea fiind spuse sper sa ma fi tinut de cuvant referitor la cautarea prin scrierile Sfintilor Parinti+teologi.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti

din al 3-lea link postat de scotianul am citit urmatoarea idee, pe care nu o prea inteleg.
de fapt n-o inteleg deloc

,,Vorbind despre ispite, Sfantul Marcu Ascetul scrie ca "a nu avea experienta momelii raului e propriu firii neschimbabile, nu celei omenesti".

daca stie careva intelesul, poate lasa un raspuns
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.07.2010, 02:04:34
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

tot de pe acelasi link

,, De multe ori, diavolul are obiceiul sa atace sufletul cu ceea ce gaseste in fata lui, fie cu bucurie si cu parere de sine, fie cu intristare si deznadejde, fie cu oboseala covarsitoare, fie cu desavarsita nelucrare, fie cu lucruri si cugetari nelavreme si fara de folos, fie cu intunecime si ura nesocotita fata de toate cele ce sunt". Sf. Petru Damaschinul

si noi habar n-avem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavol schiop idealist Exorcismul 13 09.10.2010 19:50:45
scrisoare catre diavol... luciansro Generalitati 2 13.11.2009 11:56:36
credeti ca mos craciun vine de la diavol? alexandra28 Generalitati 25 30.01.2007 15:57:20