Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2018, 21:12:22
Ionutzb Ionutzb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Pocainta

Doamne ajuta! Am citit chiar pe site-ul crestinortodox.ro ca Dumnezeu nu iarta viclenia si apoi ca daca pacatele savarsite dintr-o anumita slabiciune, cu parere de rau si cu rusine, vor fi judecata de mila lui Dumnezeu, pacatele savarsite cu viclenie nu vor avea parte de mila lui Dumnezeu, ci de dreptatea Lui cea infricosatoare. Daca am savarsit astfel de pacate cu viclenie precum amanarea pocaintei voi fi iertat de Domnul printr-o pocainta sincera? Mai am nadejde de mantuire?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2018, 02:08:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionutzb Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am citit chiar pe site-ul crestinortodox.ro ca Dumnezeu nu iarta viclenia si apoi ca daca pacatele savarsite dintr-o anumita slabiciune, cu parere de rau si cu rusine, vor fi judecata de mila lui Dumnezeu, pacatele savarsite cu viclenie nu vor avea parte de mila lui Dumnezeu, ci de dreptatea Lui cea infricosatoare. Daca am savarsit astfel de pacate cu viclenie precum amanarea pocaintei voi fi iertat de Domnul printr-o pocainta sincera? Mai am nadejde de mantuire?
Mergi cu nădejde înainte, cu încredere, căci căderea în păcat implică viclenia, venită de la cel viclean , iar amânarea tot de la el vine , el ne "șoptește "neîncetat această amânare.
Faptul că constientizezi e semn bun de îndreptate și o dorință clară a ta de a merge pe drumul pocaintei.
Ține legătura cu Duhovnicul tău , urmează cele spuse de el și totul va fi bine , și nu uita ce a spus Domnul în Marcu :
《cine poate să se mântuiască? Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni, lucrul acesta este cu neputință, dar nu la Dumnezeu. Căci la Dumnezeu toate sunt cu putință.》
Doamne ajută:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare