Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.05.2009, 04:33:17
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit Pt. mihailt....

Cu privire la Lumina Sfinta, trebuie sa stii ca in Credinta Ortodoxa a fost totdeauna acceptat ca adevar faptul ca lucrurile sfinte ramind intotdeauna sfinte indifferent ca sint in miinile credinciosilor sau ale necredinciosilor. Cuminicatura este Trupul si Singele Domnului chiar si-atunci cind slujeste un preot pacatos.

Mi-a facut placere sa aflu despre parintele Lacatusu. Cred ca a fost un om deosebit, insa trupul nedescompus nu-i suficient pentru canonizare (chiar dupa regulile BOR). Doar timpul va dovedi daca vor aparea si alte dovezi la dosarul de canonizare ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.05.2009, 17:05:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfintele Canoane pot fi intelese numai cu ajutorul "cheii" care cheie e harul Preasfintei Treimi.
Eu nu inteleg Sfintele Canoane dar e aratat prin faptul ca Sfantul Duh lucreaza in BOR ca acestea sunt respectate.
Adica Preasfanta Treime lucreaza in BOR.

Parintele Lacatusu are moastele bine-mirositoare si Dumnezeu a lucrat acolo si minuni.

Iata aci marturia parintelui Ioan de la Rarau despre Sfantul Lacatusu urmata de marturia parintelui Justin Parvu:

Mărturia Părintelui Ioan de la Rarău
- Părinte Ioan, spuneți-ne câteva cuvinte despre părintele Ilie Lăcătușu, ale cărui moaște întregi și binemirositoare au fost găsite acum câțiva ani în București…
- Aflând de la cineva de la București de părintele Ilie Lăcătușu, care zicea că părintele vorbește și face minuni, de curiozitate am mers și eu la un prieten care avea mașină și m-a dus la cimitir. Eu nu cunosc Bucureștiul și nu știam unde să merg. Și a vrut Dumnezeu ca să vină fata părintelui Ilie Lăcătușu la cimitir acolo, deși nu fusese de vreo două-trei zile. Am socotit că Dumnezeu a vrut așa ca să-mi facă un favor, pentru că eram străin de București, la distanță foarte mare și poate pentru dorința asta de a-l vedea și de a se confirma ceea ce am auzit, să văd personal cu ochii mei, Dumnezeu a vrut ca fata să vină.
Și intrând înăuntru, am văzut un mort adevărat, cu ochii închiși, complet, nemișcat. M-am mirat când l-am văzut fără capac deasupra, fără mirosuri. Omul, când moare, în două-trei zile trebuie să-l trateze cu fel de fel de chimicale ca să nu răspândească mirosuri, ca să nu putrezească imediat; sunt mulți care au început să putrezească din cauza păcatelor. Iar el – nimic, de atâția ani, trăind în aer ca toți oamenii, și descoperit, și fără niciun fel de miros. M-am pus în genunchi și capul l-am aplecat pe sicriu și am făcut o rugăciune. Și, bineînțeles, în rugăciune am pomenit pe Mântuitorul, Maica Domnului și după aceea pe el, personal, ca să se roage pentru iertarea păcatelor mele. Și când am ridicat capul și m-am uitat la el, era cu ochii deschiși mari. Atunci, neașteptat – pentru că sfântul face minuni, deschide ochii, se mișcă, vorbește la cei care sunt vrednici – eu, socotindu-mă cu totul nevrednic de așa ceva, am rămas impresionat când am văzut că a deschis ochii mari. Am plecat din nou capul și am făcut o rugăciune și când am ridicat din nou capul, ochii i-a mișcat în direcția mea, se uita cum se uită oamenii fără să învârtă capul – dar ochii i-a învârtit exact spre mine. Și fata Părintelui Lăcătușu zice: „Părinte, tata vrea să-ți vorbească, întreabă ceva”. Și, în clipa aceea, neașteptând altă invitație, m-am uitat în spate, știam când eram eu în cimitir mai erau vreo trei oameni – acum erau vreo patruzeci-cincizeci de oameni în spatele meu. Și atunci m-am ridicat și am plecat.

Și am rămas cu convingerea că Sfântul Ilie Lăcătușu este un sfânt cu adevărat mare, mare înaintea lui Dumnezeu. Nu-i cunosc activitatea, nu-i cunosc viața, știu că a fost un preot care a făcut pușcărie pe timpul comuniștilor și din cauza asta nu vor să-l canonizeze conducătorii.
Am mai mers altă dată, ca la doi ani, și am intrat iar la părintele Ilie Lăcătușu. Am pus iarăși capul pe sicriu și m-am rugat; înainte însă iarăși am pus mâinile mele pe mâinile lui – țepene complet, reci ca gheața, cum sunt morții și, după ce m-am rugat puțin, am pus mâinile mele pe mâinile lui și am văzut că mâinile lui se mișcă în sus și în jos, se mișcau cu mâinile mele.
- Dumneavoastră îi mișcați mâinile sau nu?
- Eu le-am mișcat. Am pus mâinile mele pe mâinile lui.
- A, deci erau mișcate de mâinile dumneavoastră?
- Mâinile mele erau pe mâinile lui și am văzut că mâinile lui nu mai erau reci ca gheața, erau calde. Și am mișcat să văd dacă se mișcă. Se mișcau mâinile și am rămas uimit. Am văzut un mort, da’ nu-i mort, un mort viu.
- Nu mai erau rigide?
- Nu, absolut deloc. Erau flexibile.
- Nu se vedeau semne de putrefacție…
- Absolut nimic, ca viu, și cu mustață și cu tot absolut.
- Cu părintele Ilie ați auzit și alte minuni?
- Spunea cineva că a vorbit cu el și am rămas atunci foarte gânditor: cum poate un mort după atâția ani să vorbească? Cum poate de atâția ani să fie și să nu putrezească. Și am auzit că ar fi spus, înainte de a muri: „Pe mine mă îngropați jos dar după nu știu câți ani, o să puneți preoteasa în locul meu și pe mine o să mă lăsați deasupra” – exact cum s-a întâmplat acum. Era deci și înainte văzător cu duhul, prin darul proorociei. Dacă n-ar fi fost sfinții aceștia care străjuiesc țara noastră din toate părțile și se roagă pentru noi, nu știu ce s-ar fi întâmplat.
- Vă rugați lui ca unui sfânt? Faceți rugăciuni către părintele Ilie?
- Nu știu cât de mult mă rog eu, dar știu că este un sfânt, un mare sfânt, așa cum este și Sfântul Calinic de la Cernica, Sfânta Cuvioasă Parascheva, Sfântul Dimitrie Basarabov, Sfânta Filofteia, sfinți mari, mari de tot.
- În închisoare ați cunoscut astfel de părinți cu viață sfântă?
- Da, am cunoscut. N-am stat cu ei, numai i-am văzut.
- Despre părintele Daniil, Ieroschimonahul Daniil Sandu Tudor, ce puteți spune?
- E unul dintre cei mai mari mucenici, un mărturisitor al dreptei credințe ortodoxe. Ieroschimonahul Daniil Tudor a fost un om cu viață sfântă, desăvârșită, un om studios; tot timpul scria și se ruga neîncetat.
- L-ați cunoscut?
- Da, l-am cunoscut. Era și el cunoscător cu duhul. Avea mare trecere la rugăciune, la Maica Domnului. Schitul Rarău, unde era el atunci, era foarte, foarte, foarte sărac și de multe ori nu era ce să mănânce nimeni, absolut nimeni. „Hai să mergem la Maica Domnului să facem o rugăciune” – zicea el. Se ruga la Maica Domnului câte o jumătate de oră și Dumnezeu îi dădea de toate. Știu de la un mare cărturar că avea o cultură foarte mare, avea o credință fixă, zdravănă, îi combătea pe toți activiștii de partid pe care îi trimitea stăpânirea ca să-l combată, ca el să nu mai meargă la București să țină conferințe. El pe toți i-a convertit.
- Despre ce ținea conferințe?
- Discuta sub toate aspectele, știa vreo cinci șase limbi străine. Toată viața și-a închinat-o lui Dumnezeu.
- Cum a murit?
- A murit în închisoare. L-au omorât. A murit în chinuri. A fost cel mai intransigent dintre toți deținuții în ceea ce privește credința. A murit ca un mare mucenic, care mărturisea înaintea păgânilor dreapta credință. Dumnezeu vrea de la toți hotărâre și statornicie. Omul, dacă nu este convins, nu vrea să se ocupe cu nimic altceva. Dacă ei erau convinși de valoarea crezului lor, au suferit. Viața sfinților ar trebui să fie pildă vieții noastre. Nu-i place lui Dumnezeu compromisul. Ori ești în lumină, ori în întuneric, ori cu Dumnezeu, ori cu Satana. Dacă nu apără cineva dreapta credință, înseamnă că nu-i cu Dumnezeu. Pentru mântuire, adevărul nu suportă schimbări tot așa după cum viața nu suportă moartea. Viața nu există numai pe pământ, ci în veșnicie unde este exclusă moartea. Nu există viață pe pământ, este un termen, o posibilitate de a dobândi viața cea veșnică, prin fapte, atât. Zice și Sfântul Ioan Gură de Aur: „Poți să câștigi și viața și moartea prin faptele tale”. Dumnezeu Își alege oamenii. Acum e vreme de cernere. Făina dacă nu-i cernută, e cu gunoaie, trebuie cernută, aurul dacă nu-i încercat în foc nu se curăță de materie străină.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.05.2009, 17:06:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mărturia Părintelui Justin Pârvu
Cu Părintele Ilie Lăcătușu am stat 4 ani la Periprava, în Deltă. El s-a remarcat, în general, prin interiorizarea lui puternică și prin tăcere; rar îl auzeai vorbind ceva, și atunci când o făcea, era foarte important ceea ce spunea, de cele mai multe ori ne îndemna să ne rugăm atunci când eram în vreo primejdie. Despre acest om pot să spun că avea cu adevărat darul smereniei. Căuta tot timpul să nu iasă în evidență cu ceva, făcea pe neîsemnatul. Îmi amintesc de o întâmplare minunată din Deltă, când Părintele Ilie a jucat un rol foarte important. În 30 ianuarie, ne-au trimis în colonie, la canal la tăiat de stuf. Vă dați seama ce însemna lucrul acesta pe un frig de iarnă? Moarte curată. Eram toți înspăimântați, mai ales că îi văzusem și pe caraliii noștri cu mitraliera, vreo patru mitraliere. Probabil așteptau să ne execute, crezând că vom refuza comanda. Era o deschidere acolo, de apă, de vreo patruzeci de hectare și stuful era tocmai în adâncime. Toți am început să murmurăm și nu prea aveam de gând să intrăm în apă. Ne-au ordonat să intrăm și să scoatem câte doi snopi. Pentru cine făceam noi astea? Nu avea niciun sens. Măi, și cum să intri în apă? Calci te duci într-o știoalnă, nu te mai scoate nimeni de acolo. Am ezitat la început. Dar Părintele Ilie a avut un cuvânt foarte ferm și ne-a îmbărbătat pe toți: „Măi, intrăm pentru că ăștia îs puși pe gând rău; ăștia trag în noi. Să intrăm în apă, că Maica Domnului și Sfinții Trei Ierarhi ne vor scoate nevătămați”. Măi, și am intrat. Am ajuns acolo, până la bărbie am intrat în apă. Am tăiat frumos snopi. Și ne miram cu toții că lucram ca pe uscat. Unii până la piept, unii până la gât, unii în sfârșit până la jumătate, cum ne-a prins locul pe fiecare acolo. Și am scos. Am mers vreo trei ore în apă, și am scos la mal cei doi snopi. Dar nu era numai așa că-l tai cu frunze, trebuia frumos, curățat, măsurat, pus la dimensiune și era un ger de – 30° afară, gheața groasă de 20-25 cm, încât vedea nufărul galben înflorit sub gheață. Sus ne însoțeau niște păsări, care ne-au urmărit în tot acest timp și dedesubt florile de sub gheață. Ei bine, eram cu toții nevătămați și uzi. Curgea apa de pe noi. Mare minune a fost atunci. Că dimineața, când am intrat noi era ceață, nori și rece, așa te prindea la oase. Și dintr-odată a apărut soarele, măi băieți, s-a luminat de ziuă. Era o căldură, de se minunau și caraliii. Ne-am dezbrăcat și s-au uscat hainele ca la cea mai fierbinte sobă, așa aburi ieșeau din toate. Ne-am încălțat, ne-am îmbrăcat și hai la colonie. Și așa Maica Domnului și Sfinții Trei Ierarhi au fost cu noi și ne-au ajutat, chiar în ziua de 30 ianuarie. Și vă spun că nu s-a întâmplat să fie niciun bolnav, niciun internat, n-o fost nimic. Și aceasta datorită rugăciunilor Părintelui Ilie, că altfel cred că eram cu toții morti...
[COLOR=#810081]http://www.agnos.ro/blog/2008/11/20/sfinti-din-inchisori-parintele-ilie-lacatusu/[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.05.2009, 21:24:15
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfintele Canoane pot fi intelese numai cu ajutorul "cheii" care cheie e harul Preasfintei Treimi.
Eu nu inteleg Sfintele Canoane dar e aratat prin faptul ca Sfantul Duh lucreaza in BOR ca acestea sunt respectate.
Adica Preasfanta Treime lucreaza in BOR.
...
Draga mihailt,

Sfintele canoane au fost scrise sub influenta Sfintului Duh clar, concis, ca sa poata fi intelese de catre toti oameni. Nu exista dubii de interpretare.

Asadar, tu nu intelegi canoanele, texte simple, dar stii ca duhul lui Dumnezeu lucreaza in Biserica, in ciuda faptului ca acelasi Duh a inspirit canoane care sustin ca nu exista Duh acolo unde canoanele sint incalcate. Iarta-ma, dar nu pot sa iti urmaresc logica…

In rest, cred ca deviezi de la subiect. Deschide, te rog, un alt thread despre parintele Lacatusu sau despre Sfinti in general.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2009, 21:58:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai ca sa revenim on-topic:
calendarul iulian cum ii zice si numele vine de la imparatul Iulian care nu auzise de Domnul nostru Iisus Hristos la vremea cand a facut calendarul.
Este introdus la anul 46 inainte de nasterea Domnului nostru Iisus Hristos.

Acel calendar nu se poate numi defel calendar bisericesc.
Nu a existat niciun Sfant Sinod ecumenic unde sa se pomeneasca de existenta vreunui calendar bisericesc.
S-a pomenit de modul cum se calculeaza data serbarii Pastilor.
Si aceasta in legatura cu creatia materiala,opera Sfintei Treimi.
Omul ramane sa vada cand e ziua egala cu noaptea.
Ziua in care ziua e egala cu noaptea poarta numele de izomerie sau echinochtiu.
Si Pastele se calculeaza dupa izomeria de primavara precum zic Sfantile Canoane.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2009, 22:02:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iata aci ce zice parintele Cleopa referitor la calendar:

"- Parinte, de ce a fost nevoie sa se schimbe calendarul vechi, numit si calendarul Iulian ?
- Calendarul vechi nu s-a schimbat, ci s-a indreptat, caci avea mare nevoie de indreptare. Acest calendar a fost intocmit de filosoful pagan Iulian Sosigene din Alexandria in anul 44, inainte de venirea Domnului, din porunca imparatului Romei, Iulius Cezar. Acest calendar a fost intocmit si asezat la acea vreme potrivit cu izomeria ( echinoctiu ), care era la data de 24 martie si 24 septembrie. Dar dupa intocmirea acestui calendar, astronomii cei vechi au observat ca acest calendar ramanea in urma, fata de calendarul ceresc, la 300 de ani cu o zi si cu o noapte.
Deci se vede clar, caci crestinii, inca de pe vremea Sfintilor Apostoli nu se mai tineau de echinoctiul calendarului iulian ( cel vechi ), care, dupa cum am vazut, ramanea in urma. Asa ca Sfintii Parinti de la Niceea fac prima indreptare a calendarului iulian - dupa cum si Sfintii Apostoli mai inainte de ei au facut-o - si echinoctiul cel de la 24, 23 si 22 martie, gasindu-l in urma cu trei zile pana la venirea lor, il fixeaza la 21 martie unde era atunci.
- dar eu am auzit pe cei cu stilul vechi spunand despre calendarul nostru indreptat ca este catolic, ca cel gregorian, indreptat de Papa Grigorie al XIII-lea la anul 1582.
- Nu este asa, iubite frate. Sa stii ca ramanerea in urma a calendarului era cunoscuta in Biserica noastra cu sute de ani inainte. Accest lucru se arata in marturia arhim. Nichifor, care, la sfarsitul Ceaslovului tiparit in anul 1816, arata ca din cauza greselilor calendarului si pascaliei vechi suntem cu 13 zile in urma.
- Parinte, dar cum a fost indreptarea calendarului in Biserica noastra, caci cei care tin stilul vechi zic ca patriarhul Miron Cristea a uitat de randuiala veche si a stricat calendarul nostru cel sfant ?
- Nu patriarhul Miron Cristea a indreptat calendarul, ci Biserica noastra dreptmaritoare de Rasarit, in frunte cu patriarhul ecumenic de la Constantinopol si cu toti patriarhii Bisericilor Ortodoxe care au fost acolo de fata, sau au trimis delegati si imputerniciti pentru a semna in locul lor.
- Dra cand s-a facut aceasta indreptare ?
- In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol intr-un sinod, reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe. Acolo, cercetand cu frica lui Dumnezeu si cu amanuntime chestiunea calendarului Iulian si vazand ca prin indreptarea lui nu se aduce nici o stirbire dogmelor, canoanelor Bisericii si randuielilor Sfintilor Parinti si ca prin ramanerea in urma a calendarului de la 21 la 8 martie, se calca randuiala stabilita de Sfantul si Marele Sinod ecumenic de la Niceea, au hotarat cu totii sa indrepte calendarul Iulian si sa aduca echinoctiul de la 8 martie la 21 martie cum este acum.
Hotararea a fost primita de toate Bisericile Ortodoxe, care au luat parte la sinod, prin mitropoliti, episcopi si delegatii lor, urmand ca fiecare Biserica sa faca indreptarea calendarului cand va gasi vremea potrivita. Astfel, in anul 1924, la 10 martie, a indreptat calendarul Patriarhia ecumenica de Constantinopol si Biserica Greciei. Apoi, pe rand, Patriarhia Alexandriei, Patriarhia Antiohiei si in anul 1924, in octombrie, a indreptat calendarul si Biserica noastra Ortodoxa Romana, socotind ziua de 1 octombrie drept 14 octombrie, sarind peste cele 13 zile cu care ramasese in urma calendarul Iulian.
Iar Sfintele Pasti le serbam odata cu crestinii care tin stilul vechi din celelalte tari, pentru unitatea si pacea Bisericilor noastre surori, care inca nu au indreptat calendarul, precum Biserica Rusa, Biserica Ierusalimului, s.a. Caci asa s-a facut intelegerea la Moscova, in anul 1948, la Sinodul Panortodox, unde au fost de fata aproape toate Bisericile Ortodoxe, prin reprezentantii lor.
"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2009, 22:59:55
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Iata aci ce zice parintele Cleopa referitor la calendar:

...
- Nu patriarhul Miron Cristea a indreptat calendarul, ci Biserica noastra dreptmaritoare de Rasarit, in frunte cu patriarhul ecumenic de la Constantinopol si cu toti patriarhii Bisericilor Ortodoxe care au fost acolo de fata, sau au trimis delegati si imputerniciti pentru a semna in locul lor.
...
- In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol intr-un sinod, reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe. [b]Acolo, cercetand cu frica lui Dumnezeu ...
"
Cu tot respectul cuvenit, parintele Cleopa vorbeste in completa necunostiinta de cauza. La consiliul "pan-ortodox" din 1923:

1. nici un alt patriarh nu a fost prezent la nici una dintre sedinte (evident, cu exceptia organizatorului, Metaxakis, patriarhul ecumenic)

2. singurii reprezentanti au fost din partea bisericii Greciei, Romaniei, Serbiei si a bisericii anglicane.

Mihailt, pentru acum asta e ultimul raspuns pe care ti-l dau. Sint oricind dispus sa reluam discutia daca aduci argumente valabile si le poti prezenta logic. Toate cele bune!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 02:17:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Calendarul ortodox semi-indreptat este tinut deasemenea de BO a Alexandriei,BO Antiohiana,BO Bulgara,BO din Cipru.
In mod straniu masoneria a fost anatemizata de BO Greaca,BO din Cipru ,BOR din Bisericile Ortodoxe.
Adica numai de biserici ortodoxe care tin calendarul pe stil nou.
Asa ca argumentul conform caruia patriarhul Meletie a fost mason cam pica.
Sa nu uitam ca prima data masoneria a fost anatemizata de BO Catolica.

Apoi patriarhul Miron Cristea sub care a fost anatemizata masoneria este patriarhul sub care s-a introdus stilul nou al calendarului.
Asa ca legatura masonerie - stil nou pica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 05:52:16
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Calendarul ortodox semi-indreptat este tinut deasemenea de BO a Alexandriei,BO Antiohiana,BO Bulgara,BO din Cipru.
In mod straniu masoneria a fost anatemizata de BO Greaca,BO din Cipru ,BOR din Bisericile Ortodoxe.
Adica numai de biserici ortodoxe care tin calendarul pe stil nou.
Asa ca argumentul conform caruia patriarhul Meletie a fost mason cam pica.
Sa nu uitam ca prima data masoneria a fost anatemizata de BO Catolica.

Apoi patriarhul Miron Cristea sub care a fost anatemizata masoneria este patriarhul sub care s-a introdus stilul nou al calendarului.
Asa ca legatura masonerie - stil nou pica.
Lucrurile sint asa cum sint si nu cum ne-ar placea noua sa fie.

Nimeni sub Soare nu contesta ca Metaxakis a fost mason, doar cu o singura exceptie: mihailt. Chiar ca am pus punct. Numai bine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2009, 02:53:38
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit Meletios Metaxakis

“Dacă vreun episcop, folosind stăpânitori (dregători) lumești, s-ar face
prin ei stăpân peste vreo biserică, să se caterisească și să se
afurisească, de asemeni și toți părtașii (complicii) lui.”

- Canonul XXXI Apostolic -

In 1921 Mitropolitul Germanos fusese ales Patriarh Ecumenic cu un vot de 16 la 1. In ciuda acestui fapt citiva membri din Liga Nationala de Aparare l-au contactat pe Mitropolit pentru a-l informa ca in situatia in care invalideaza rezultatul alegerilor in favoarea lui Metaxakis, acesta ar putea aduce 100.000 de dolari la visteria Patriarhiei pentru ca se afla in relatii prietenesti cu episcopi protestanti din Anglia si America si ar putea fi si foarte util in servirea cauzelor internationale ale Greciei.

“M-am gindit la propunere toata noaptea”, spune mai tirziu Mitropolitul Germanos. “In Patriarhie domnea haosul economic. Guvernul din Atena incetase sa mai trimita fonduri si nu existau alte surse de venituri. Din aceste motive si in interesul populatiei am acceptat oferta.” (The Struggle Against Ecumenism, 1998)

Patriarhul Ecumenic Metaxakis a fost cel care a prezidat congresul “pan-ortodox” din 1923 care a votat adoptarea calendarului nou sfidind deciziile consiliilor pan-ortodoxe din 1583, 1587, 1593 si 1848 care condamna folosirea calendarului gregorian in Biserica. Domnia i-a fost insa scurta. A parasit Constantinopolul in fuga, dindu-si demisia, cind multimile furioase au atacat palatul patriarhal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este calendarul? Calendarul iulian revizuit. Cum si de ce?! Eugen7 Teologie si Stiinta 71 31.10.2011 09:23:19
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Ciudateniile din calendarul BOR mihailt Generalitati 4 22.03.2009 14:16:15
Calendarul AndreiVlad Generalitati 2 02.02.2009 19:03:05