Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 12.07.2009, 08:22:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
O scurta pauza de scris iti va face bine. Dependenta nu e buna; si eu o simt. Sfatul e si pentru mine.
Ești simpatică de sinceră ! Așa e Anca.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 12.07.2009, 14:14:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sunt ceea ce sunt

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mă refeream și la lucruri concrete, precum a scris Anca, Fani , Ory , etc. Îti înțeleg că ai tendința asta spre literatură, dar suntem totuși pe un forum Ortodox, iar Ortodoxia nu este literatură , ea este ancocorată în realitate, este legată de viață, de problemele ei concrete. Aici nu facem doar narațiune , și folosim cuvinte amestecate frumos doar pentru a fi plăcute urechilor și a impresiona nu știu pe cine .
Fiecare scrie cum simte si cum este...
Daca v-ati propus sa schimbati lumea, succes! Dar incepeti cu dv.!
Si oricum nu va obliga nimeni sa cititi ce scriu, sau sa luati in seama!

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 12.07.2009, 17:18:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poți să dai niște exemple, să nu mai folosim cuvinte mari, citate, sau preluate din altă parte, să terminăm cu lozincăraia . Mult mai de folos să spunem lucruri concrete, mai ales cele care ne frământă, pentru ca și alții să aibă ce învăța .
Citatele, mai ales din scrierile celor luminati, precum Sfintii Parinti, sunt dovezi clare ale veridicitatii spuselor si nu pot fi lozinci, decat pentru cel fara credinta. Nu e cazul tau, Cristian.
A devenit o moda sa se ceara numai pareri personale, fara citate, de parca noi L-am cunoaste pe Dumnezeu si am putea aduce arugmente din cunoastere directa a Adevarului. Noi, ca niste pacatosi ce suntem, nu avem alta solutie decat a ne baza pe Intelepciunea lui Dumnezeu si pe scrierile celor, care au fost inspirati de Duhul Sfant.
Dar si tu scrii citate pe multe topicuri... de ce sa te deranjeze cand vine altcineva cu dovada sub forma de ciatat? Internetul (!), bata-l vina!
Reply With Quote
  #214  
Vechi 12.07.2009, 18:51:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Citatele, mai ales din scrierile celor luminati, precum Sfintii Parinti, sunt dovezi clare ale veridicitatii spuselor si nu pot fi lozinci, decat pentru cel fara credinta. Nu e cazul tau, Cristian.
A devenit o moda sa se ceara numai pareri personale, fara citate, de parca noi L-am cunoaste pe Dumnezeu si am putea aduce arugmente din cunoastere directa a Adevarului. Noi, ca niste pacatosi ce suntem, nu avem alta solutie decat a ne baza pe Intelepciunea lui Dumnezeu si pe scrierile celor, care au fost inspirati de Duhul Sfant.
Dar si tu scrii citate pe multe topicuri... de ce sa te deranjeze cand vine altcineva cu dovada sub forma de ciatat? Internetul (!), bata-l vina!
Tocmai , să vedem dacă cele lăsate de Sfinții Părinți se intersectează cu modul nostru de gândire , cu percepția noastră . Sunt și voi fi pentru lectura și însușirea celor lăsate de Sfinții Părinți , dar sunt și pentru exprimarea unui punct de vedere personal, sincer și curajos. De aceea am întrebat-o și pe Ory și pe Fani , despre părerea lor în anumite privințe. La Ory , chiar am admirat sinceritatea ei , când i-am pus o întrebare ceva mai sus, referitoare la Sfinții Părinți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #215  
Vechi 12.07.2009, 22:06:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tocmai , să vedem dacă cele lăsate de Sfinții Părinți se intersectează cu modul nostru de gândire , cu percepția noastră . Sunt și voi fi pentru lectura și însușirea celor lăsate de Sfinții Părinți , dar sunt și pentru exprimarea unui punct de vedere personal, sincer și curajos. De aceea am întrebat-o și pe Ory și pe Fani , despre părerea lor în anumite privințe. La Ory , chiar am admirat sinceritatea ei , când i-am pus o întrebare ceva mai sus, referitoare la Sfinții Părinți.
Punctul meu de vedere personal va fi exprimat numai in lumina Sfintilor Parinti - evident in masura in care i-am citit si ii cunosc eu - caci si bunul meu plac s-a modelat intre timp dupa cele citite.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 29.07.2009, 14:18:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Post, ispite, spovedanie

Se apropie postul Sfintei Fecioare. Sa ne ferim de lista lui Florin dupa puterile pe care ni le da rugaciunea...
Reply With Quote
  #217  
Vechi 12.08.2009, 14:30:01
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Se apropie postul Sfintei Fecioare. Sa ne ferim de lista lui Florin dupa puterile pe care ni le da rugaciunea...
De ce ar trebui sa ne ferim de o lista?
Si cne-i Florin? Un nou sfant necunoscut sau vreun nou Fiu de Dumenzeu?

Sa fim seriosi. In postul Sfintei Fecioare fiecare face ce si cum poate. Indreptare de spovedanie exista, constiinta acolo unde exista e bine, unde nu exista poate va fi.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 12.08.2009, 15:23:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
De ce ar trebui sa ne ferim de o lista?
Si cine-i Florin? Un nou sfant necunoscut sau vreun nou Fiu de Dumenzeu?

Sa fim seriosi. In postul Sfintei Fecioare fiecare face ce si cum poate. Indreptare de spovedanie exista, constiinta acolo unde exista e bine, unde nu exista poate va fi.
Eu sunt cel care a postat lista, dar de la altcineva am aflat-o.

De ce hulesti pe Dumnezeu? Si oare nu stii ca noi toti suntem invitati sa fim fiii Lui Dumnezeu in har, frati mai mici ai singurului Fiu al Tatalui?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 12.08.2009, 16:05:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Nici nu am vrut sa las a se intelege ca ar fi lista personala a lui Florin. A cules-o din Filocalie, dupa cum precizeaza. Deci s-a ostenit pentru noi.

Doamne ajuta!

Last edited by LapetiteMoc; 12.08.2009 at 16:42:00.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 12.08.2009, 16:56:35
margareta margareta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2005
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu sunt cel care a postat lista, dar de la altcineva am aflat-o.
De ce hulesti pe Dumnezeu? ?
Nu vad legatura (ma rog, vorba originala era cu totul alta).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si oare nu stii ca noi toti suntem invitati sa fim fiii Lui Dumnezeu in har, frati mai mici ai singurului Fiu al Tatalui?
Una e sa fii invitat sa fii cumva si alta e SA FII cu adevarat.
Cat despre singurul Fiu...hmm...se pare ca totusi sunt 33 de Fii de Dumnezeu, din care ultimul este Mantuitorul Isus Hristos.
Iar postul meu de mai sus nu avea legatura practic cu tine cat cu ce ai postat tu care, fie vorba intre noi , denota multe exagerari.
Colega de froum (nu i-am retinut nick-ul) ne invita 'sa ne ferim de lista lui (...)' Deci, nu punctele de suspensie sunt cele care conteaza ci faptul in sine, de a te feri de ceva anume.Ca tu te-ai simtit lezat, asta e!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 16.05.2010 00:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 17:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 10:16:13