Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 05.12.2009, 08:57:30
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Dar Iisus nici nu i-a cerut femeii sa-i sarute picioarele,dar a dat-o ca exemplu apostolilor,apoi.Deci Biblia iti arata ca nu trebuie sa scrie orice lucru pe care trebuie sa-l faci.
Interesant e faptul că oamenii fac tot ce nu a cerut Hristos în detrimentul implinirii prouncilor Lui explicite...
Reply With Quote
  #192  
Vechi 05.12.2009, 09:04:04
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si tu chiar nu sarbatoresti Nasterea Mantuitorului???

Nu cunosti calculele facute in functie de nasterea Sfantului Ioan Botezatorul si contextul in care a primit vestea Proorocul Zaharia, ziua in care se intra in Sfinta Sfintelor..chiar nimic de genul asta?

Dar white nu a aflat nimic in timpul atat de indelungat acordat "studiului" sau??
Chiar nu sărbătoresc... Bineînțeles că în Biserica mea se acordă spațiu amintirii acestui eveniment mai ales știindu-se faptul că este o perioadă a anului în care oamenii sunt mai receptivi la mesajul Evangheliei și mai dispuși să se îndrepte și spre cele spirituale. Însă nu cultivăm obiceiuri "creștine" precum tăiatul porcului, împodobirea bradului ori bețiile de pomină.

Calculele respective sunt foarte relative și subiective. Orice cercetare serioasă nu va stabili o dată precisă a nașterii Mântuitorului (cum ar fi să vă numesc eretici că stabiliți data venirii lui Isus?), unii cercetători (neadventiști) plasând-o prin primăvară!

Last edited by tricesimusseptimus; 05.12.2009 at 09:09:28.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 05.12.2009, 09:47:43
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Nu-i serbez nici pe ei. Eu serbez doar ceea ce a poruncit Dumnezeu să serbez.
adica mai exact ce?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 05.12.2009, 09:55:17
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
adica mai exact ce?
porunca a IV-a a Decalogului - Sâmbăta
Reply With Quote
  #195  
Vechi 05.12.2009, 09:57:46
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
porunca a IV-a a Decalogului - Sâmbăta
Porunca spune "Adu-ti aminte de ziua odihnei ca sa o sfintesti."

zice undeva sambata?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 05.12.2009, 09:59:35
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Porunca spune "Adu-ti aminte de ziua odihnei ca sa o sfintesti."

zice undeva sambata?
“Adu-ti aminte de ziua sambetei, sa o sfintesti pre ea. Sase zile sa lucrezi si vei face toate lucrurile tale, iara a saptea zi, sambata Domnului Dumnezaului tau, sa nu faci ….. Pentru ca in sase zile au facut Dumnezeu ceriul si pamantul si marea si toate cate sunt in ele si odihni in ziua a saptea. Pentru aceea blagoslovi Dumnezeu ziua a saptea si o sfinti pre dansa.” (Biblia de la Bucuresti 1688)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 05.12.2009, 10:05:31
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
“Adu-ti aminte de ziua sambetei, sa o sfintesti pre ea. Sase zile sa lucrezi si vei face toate lucrurile tale, iara a saptea zi, sambata Domnului Dumnezaului tau, sa nu faci ….. Pentru ca in sase zile au facut Dumnezeu ceriul si pamantul si marea si toate cate sunt in ele si odihni in ziua a saptea. Pentru aceea blagoslovi Dumnezeu ziua a saptea si o sfinti pre dansa.” (Biblia de la Bucuresti 1688)
"Adu-ti aminte de ziua odihnei ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar in ziua a Saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea s-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o"
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 05.12.2009, 10:08:10
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Question

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
porunca a IV-a a Decalogului - Sâmbăta
dar tu stii de ce cinstesc crestinii ziua de duminica?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 05.12.2009, 10:17:14
paetru paetru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Mesaje: 20
Post

M-am nascut intr-un sat in care sunt ff multi adventisti,practic,famila mea era inconjurata de adventisti.Cand ma prindeau incercau sa ma racoleze la cultul lor,veneau la mine acasa si imi citea ,in felul lor ,din biblie.Nu au reusit sa ma racoleze cu toate ca am intrat si in biserica lor.Am plecat ,la oras cu serviciul si aici aveam un prieten care este penticostal,ca sa nu o mai lungesc,am fost si la ei la bserica.Sotia mea fiind ortodoxa practicanta,se ruga mereu la Maica Domnului sa-mi arate calea cea dreapta.Dupa un timp imi vine in minte un gand ca sa cercetez de ce vreau si de unde plec.Asa am descoperit marea eroare pe care eram gata sa o fac.Am gasit in ortodoxie tot ce cautam,mi-am dat seama ca aici nu lipseste nimic.In casa la mine ,ca la orice ortodox practicant ,arde candela mereu ,am icoane, am carti ortodoxe,mir,tamaie,etc.Prietenul meu venea la mine si sta numai la usa si ff putin,ma critica mereu ca consum uleiul cu candela.Intr-una din zile am rreusit sa-l introduc in sufragerie si sa incerc s-ai citesc din Parintele Cleopa.In timp ce ii citeam,m-a intrerupt spunand ca i se face rau,il ia cu calduri si ameteli.M-am oprit,s-a sculat si inainte de plecare ,l-am intrebat daca realizeaza in ce s-a bagat,mi-a raspuns ca da si a plecat.Ma gasesc cu el dupa un anumit timp si imi spune ca la ortodocsi,sunt vraji.Daca sunt rebotezati ,sectantii nu se pot apropia de cele sfinte,li face rau.De aceea este aproape imposibil sa aduci un sectant pe calea cea dreapta.Am incecat,fratilor asa cum ma pricep si eu,sa va descriu, aceasta ratacire a mea ,care sper sa fi de folos oilor ratacite si sa cerceteze ortodixia inainte de a o parasi.Majoritatea sectantilor care a fost oaie ratacita ortodoxa,nu a cercetat ortodoxia si vorbesc in nstiinta
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 05.12.2009, 10:34:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
porunca a IV-a a Decalogului - Sâmbăta
Mai bine idolatrizezi o zi decat sa-l serbezi pe Dumnezeu?

Ca e idolatrie , nu o praznuire adevarata a ceea ce inseamna o zi de odihna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05