Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2009, 04:57:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb lacrimi

Mai multi frati erau la masa. Gazda a adus un platou urias cu peste prajit. Unul din frati, privind spre platou, si-a spus in sinea lui: "Voi lua pestele acela mic ca sa spuna fratii despre mine in mintea lor - Ce modest si deloc lacom este fratele nostru - si sa ma admire cu totii."
In momentul in care gazda i-a invitat sa serveasca, ordinea invitatiei a fost alta, si un alt frate a luat inaintea lui pestele cel mai mic de pe platou. Celalalt frate a inceput sa planga spre uimirea tuturor. Intrebat fiind despre cauza lacrimilor, a raspuns astfel: "Intentionat a facut astfel luand pestele cel mic, ca sa arate ca el este modest, smerit si nelacom! Intotdeauna ia ce este al meu!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2009, 06:56:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81 Vezi mesajul
sunt curios cati dintre noi varsa lacrimi,atunci cand merg la sfanta taina spovedaniei,sau cati spun rugaciuni de luminare si iertare a pacatelor inainte de aceast sfanta taina...eu foarte rar am reusit sa fac aceasta....poate chiar niciodata....de aceea eu cred ca primul pas spre pocainta este realizarea...ca am gresit....iar spovedania ar trebui sa fie cel putin odata pe samtamana..... la laici,iar preotii si mai des...............
cu smerenie
andu
Nu domnule, te inseli. Nu e vorba de a reusi sa plangi la propriu pacatele la spovedanie, la Liturghie sau acasa la rugaciunea de seara. Mi-a explicat un preot cu mult har: nu trebuie sa ne "scremem" sa plangem cand ne pocaim, ci Duhul Sfant ne da uneori aceasta fapta buna care pur si simplu se intampla uneori. Nu e de la noi putere, ci e dar de la Dumnezeu, asa cum de fapt sunt toate faptele bune pe care le facem, "ca sa nu se laude nimeni"... Deci daca iti vine sa plangi, atunci plangi; altfel degeaba te concentrezi sa scoti afara lacrimi si probabil ca nici nu mai esti atent la ce spui la rugaciune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2009, 12:56:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Invățătura Sfinților Părinți

După învățăturile Sfinților Părinți , plânsul este de două feluri. Întâi plânsul cu lacrimi de pocăință, care este cel mai bun. Al doilea plâns este întristarea minții după Dumnezeu, cu mâhnire și suspine de căință pentru cele greșite de om înaintea lui Dumnezeu. După învățătura Sfinților Părinți, lacrimile de după Sfântul Botez au mai mare putere decât Botezul. Căci Botezul curăță păcatele cele făcute de noi mai înainte, iar izvorul lacrimilor curăță și păcatele de după Botez ( Scară, Cuvânvl 7, Pentru plâns ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.08.2009, 14:40:08
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Mai multi frati erau la masa. Gazda a adus un platou urias cu peste prajit. Unul din frati, privind spre platou, si-a spus in sinea lui: "Voi lua pestele acela mic ca sa spuna fratii despre mine in mintea lor - Ce modest si deloc lacom este fratele nostru - si sa ma admire cu totii."
In momentul in care gazda i-a invitat sa serveasca, ordinea invitatiei a fost alta, si un alt frate a luat inaintea lui pestele cel mai mic de pe platou. Celalalt frate a inceput sa planga spre uimirea tuturor. Intrebat fiind despre cauza lacrimilor, a raspuns astfel: "Intentionat a facut astfel luand pestele cel mic, ca sa arate ca el este modest, smerit si nelacom! Intotdeauna ia ce este al meu!"
Foarte interesant! Foarte frumoasa povestioara.
Asa este :de multe ori ii vedem pe ceilalti prin prisma noastra.Un om bun ii vede si pe ceilalti buni,iar un om imoral se gandeste ca si altii pot face rau.
Si nu de multe ori actionam cu o falsa smerenie tocmai pentru a primi laude(asta referitor si la subiectul de ieri cu ''slava desarta''),si ne gandim ca si altii fac acelasi lucru....
Buna lectie!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2010, 02:20:20
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru Vezi mesajul
Eu as vrea sa aflu care este modul corect de a discerne intre "lacrimile cele bune", si lacrimarea din concupiscenta (placere!), ipocrizie, nesinceritate........etc.?????????
Lacrimile cele bune sunt insotite de multa,multa durere si zdrobire a inimii pentru pacatele facute si pentru stare de pacatosenie si de slabiciune in care ne aflam.Lacrimile cele bune izvorasc dintr-o inima indurerata,chinuita de apasarea pacatelor,care nu se mai uita la neajunsurile aproapelui,ci numai la ale sale. Insa dupa toata aceasta durere,omul primeste multa pace si liniste, o mangaieie inconfundabila,cum numai Hristos poate da! Acesta e semnul dupa care se pot recunoaste...daca simtim cumva mandrie,tulburare,neliniste,intunecare, e clar ca lacrimile acelea nu au fost de la Dumnezeu.

Apoi,exista lacrimi pe care omul le varsa la intalnirea cu Dumnezeu, atunci cand dragostea Lui i se revarsa in inima ca un suvoi si sufletul nu mai poate suporta atata iubire. Se simte mult prea nevrednic de atata milostivire si Har...aici,cu atat mai mult,e ceva de nedescris in cuvinte si care nu poate fi confundat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceausescu-ura sau lacrimi?26 ianuarie se naste un mit iulyaan Generalitati 334 24.08.2013 12:30:16
Sfantul simeon noul teolog cateheze 05, pocainta si lacrimi ii tunadd Pocainta 3 24.11.2011 18:56:42
Lacrimi de tata Rodica50 Intrebari utilizatori 7 28.10.2010 13:51:05
O mama disperata va roaga cu lacrimi in ochi sa ii ajutati baiatul diannaalex Umanitare 5 23.06.2010 09:05:36
Lacrimi=Dar NiCcoleta Pocainta 10 15.04.2007 13:07:55