Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.09.2010, 21:27:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

E ceea ce inseamna pe romaneste- sa lasi un loc pentru"buna ziua".Multa simpatie fata de un om de mare finete- ca sa-l citez pe Cristian!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #12  
Vechi 21.09.2010, 21:34:40
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Sunt de putin timp pe forum, dar am descoperit cativa membri ale caror postari le citesc cu placere, printre ei aflandu-se si Scotianul.
God be with you wherever you are!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
  #13  
Vechi 21.09.2010, 21:36:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Poate daca va mai intra macar de curiozitate aici si va vedea aceste postari sincere care exprima faptul ca a fost iubit si apreciat si regretul ca a ales sa plece...poate isi va schimba gandul daca si viata reala ii va mai permite si va mai avea timp liber desigur.

Noi te asteptam oricum.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #14  
Vechi 21.09.2010, 21:41:35
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Poate te razgandesti, Scotianule...
  #15  
Vechi 21.09.2010, 21:56:55
fadmin's Avatar
fadmin fadmin is offline
Administrator
 
Data înregistrării: 11.07.2005
Mesaje: 66
Implicit

Fac precizarea si pe acest topic ca user-ul "Scotianul" nu a fost banat; i-am sters contul la cererea sa.
  #16  
Vechi 21.09.2010, 22:01:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si uite asa avem un exemplu concret despre cum devin oamenii celebri dupa moarte, aka cum devin iubiti dupa ce pleaca de pe forum. Oare de ce asteptam disparitia cuiva ca sa ii spunem cat de mult il iubim si nu o facem cand e langa noi? De ce e atat de greu de rostit un cuvant bun de apreciere? Sunt destui aici pe forum care scriu lucruri minunate dar nu primesc nici o dovada de apreciere sau prietenie care sa le arate ca nu se ostenesc degeaba, ca nu-si deschid inima fara folos si ca cineva e intarit de cuvintele lui.

Eu cred ca Scott a actionat dintr-un impuls de moment; a mai vrut el sa plece de vreo doua ori si atunci din cauza faptului ca s-a strigat contra protestantilor. Este un om demn si a preferat sa plece cu fruntea sus decat alungat. [desi probabil nu ar fi fost niciodata alungat, dar s-a grabit]. Desigur , e posibil sa ma insel si de data asta sa aiba alta motivatie.

Sa dea Dumnezeu sa fim mai darnici in aprecieri si zgarciti in acuze. Sa fugim de aruncatul cu piatra si sa iubim mila si vorba frumoasa. Doamne-ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #17  
Vechi 21.09.2010, 22:12:45
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doriana

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si uite asa avem un exemplu concret despre cum devin oamenii celebri dupa moarte, aka cum devin iubiti dupa ce pleaca de pe forum. Oare de ce asteptam disparitia cuiva ca sa ii spunem cat de mult il iubim si nu o facem cand e langa noi? De ce e atat de greu de rostit un cuvant bun de apreciere? Sunt destui aici pe forum care scriu lucruri minunate dar nu primesc nici o dovada de apreciere sau prietenie care sa le arate ca nu se ostenesc degeaba, ca nu-si deschid inima fara folos si ca cineva e intarit de cuvintele lui.

Eu cred ca Scott a actionat dintr-un impuls de moment; a mai vrut el sa plece de vreo doua ori si atunci din cauza faptului ca s-a strigat contra protestantilor. Este un om demn si a preferat sa plece cu fruntea sus decat alungat. [desi probabil nu ar fi fost niciodata alungat, dar s-a grabit]. Desigur , e posibil sa ma insel si de data asta sa aiba alta motivatie.

Sa dea Dumnezeu sa fim mai darnici in aprecieri si zgarciti in acuze. Sa fugim de aruncatul cu piatra si sa iubim mila si vorba frumoasa. Doamne-ajuta!
corecta vorba cu dovezile de apreciere.
atat timp cat nu esti jignit,batjocorit,persiflat si ti se raspunde civilizat chiar daca gresesti,eee, atunci stii ca esti acasa,pe acest forum,dar daca-i viceversa,atunci de bun simt este plecarea
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #18  
Vechi 21.09.2010, 22:26:16
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si uite asa avem un exemplu concret despre cum devin oamenii celebri dupa moarte, aka cum devin iubiti dupa ce pleaca de pe forum. Oare de ce asteptam disparitia cuiva ca sa ii spunem cat de mult il iubim si nu o facem cand e langa noi? De ce e atat de greu de rostit un cuvant bun de apreciere? Sunt destui aici pe forum care scriu lucruri minunate dar nu primesc nici o dovada de apreciere sau prietenie care sa le arate ca nu se ostenesc degeaba, ca nu-si deschid inima fara folos si ca cineva e intarit de cuvintele lui.

Eu cred ca Scott a actionat dintr-un impuls de moment; a mai vrut el sa plece de vreo doua ori si atunci din cauza faptului ca s-a strigat contra protestantilor. Este un om demn si a preferat sa plece cu fruntea sus decat alungat. [desi probabil nu ar fi fost niciodata alungat, dar s-a grabit]. Desigur , e posibil sa ma insel si de data asta sa aiba alta motivatie.

Sa dea Dumnezeu sa fim mai darnici in aprecieri si zgarciti in acuze. Sa fugim de aruncatul cu piatra si sa iubim mila si vorba frumoasa. Doamne-ajuta!
Eu consider ca nu este necesar sa incepem cu sentimentalisme ca sa ne demonstram iubirea si aprecierea fata de un user sau altul...atata timp cat ti se raspunde la o postare sau porti un dialog civilizat si bazat pe bun simt, consider ca userii respectivi te iubesc si te apreciaza...nu e nevoie sa iti faca declaratii directe...

Referitor la faptul ca "s-a strigat contra protestantilor"...si asta ar fi un posibil motiv ca el sa plece...iar mi se pare neconcordant pentru un om cu coloana verticala care isi cunoaste si isi asuma responsabilitatea pentru el si faptele sale...eu consider ca e normal sa fim obiectivi, nu exista padure fara uscatura...ce trebuie sa faca romanii corecti si cinstiti cand vad si aud cum sunt apostrofati de mai toate tarile vestice si bagati in aceeasi oala cu tiganii si infractorii???...ce trebuie sa faca fiecare credincios sincer in parte cand datorita unora care au pangarit numele religiei sale, este apostrofat si jignit???

Pana la urma ar trebui sa fim cu dreapta socoteala si sa nu luam decizii la manie, emotie, bucurie sau suparare...


Eu nadajduiesc ca altele au fost motivele lui si el va decide ce va face in viitor....important este sa stie ca a fost apreciat si iubit aici.

PS Si pentru ca tot ai pomenit despre acest fapt...eu profit de aceasta ocazie sa-ti spun ca si tu esti una dintre persoanele pe care eu le apreciez aici...pe mine nu ma intereseaza confesiunea (este problema fiecaruia in ce crede, ce imbraca si ce mananca), ma intereseaza OMUL in relatie cu mine, in comunicare, in dialog...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
  #19  
Vechi 22.09.2010, 13:44:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
... Sincer imi vei lipsi draga prietene virtual...
Cu toata dragostea si caldura te imbratisez si iti doresc sa ai parte de fiecare data de tot ceea ce tu iti doresti. Hristos si Maica Domnului sa iti calauzeasca pasii spre cele de folos mantuirii.

Doamne ajuta!!!
Subscriu la cele afirmate, chiar daca nu cred ca am ajuns pana la nivelul in care sa fim "prieteni virtuali" ci doar parteneri de discutie.

Discutiile cu "scotianul" erau intotdeauna stimulante pentru mine, intrucat argumentele si logica sa necesitau o abordare atenta a subiectului si un raspuns pe masura.

Am apreciat foarte mult modul sau de gandire de exprimare si de argumentare chiar daca ne situam pe pozitii diferite uneori (spre exemplu Taina Sfintei Euharistii).
L-am felicitat sincer de cateva ori pentru postarile sale, chiar daca dumnealui reprezenta cultul protestant.

Cu siguranta a avut motivele sale personale care au determinat acesta decizie de a parasi forum-ul.

Regret ca am pierdut un interlocutor de mare valoare. Domnul sa ne binecuvinteze si sa ne aiba in paza.
  #20  
Vechi 22.09.2010, 17:08:08
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

care este motivul?poate sa imi relateze cineva intamplarea?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03