Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 16:12:56
loveeverywhere75 loveeverywhere75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 2
Implicit De ce interzice Biserica iubirea fizica poligama?

Cred in Dumnezeu si pe cat pot particip si eu la slujbe sau rugaciuni in cadrul bisericii.
Insa am o problema care consider ca este a marii majoritati a oamenilor, in special tineri, din ziua de azi.

De ce sunt permise din punct de vedere al Bisericii, relatiile trupesti doar in cadrul casatoriei? In Vechiul Testament precum si in islam sunt permise mai multe sotii, adica este legala poligamia.
De ce se interzic relatiile sexuale cu mai multe partenere / parteneri? Nu e normal ca dupa ce ai partenera / partener sa iti doresti o alta persoana? Nu e normal sa te plictisesti de aceeasi persoana mereu si mereu (e ca si cand ai manca acelasi fel de mancare, la un moment dat te scarbesti si nu mai vrei). Si asta, indiferent de cat de mult ai iubi acea persoana.
Eu nu zic sa nu mai iubim, dar nu se poate sa iubim mai mult? Chiar si trupeste, este tot o forma de iubire, chiar daca este considerata mai joasa.
De ce nu se legifereaza prostitutia?

Sa nu fim ipocriti, relatii sexuale in afara casatoriei, precum si prostitutie se practica oricum.
De ce numim aceste momente de iubire, de bucurie pentru oameni (care si asa se confrunta cu atatea greutati si asta ar fi singura lor placere de viata) desfranare?
De ce sa ii infricosam si sa ii facem sa se simta vinovati.

Personal imi place credinta si viata in biserica, dar singurul impediment care ma face sa merg mai departe este problema sexualitatii. De ce sa ne simtim rau pentru sexualitate?
Nu ar fi mai bine si pentru societate, ca oamenii sa fie mai impliniti. Nu ar mai fi frustrati si nu ar mai fi atatea conflicte.

Stiu ca exista si stari mai inalte la cei care sunt curati trupeste, dar noi ceilalti de ce sa ne fie mereu frica, groaza de pedeapsa lui Dumnezeu - pentru ca noi oricum nu ne putem schimba. De ce sa nu ne bucuram de ceea ce El ne-a daruit?

Biserica ar trebui nu numai sa accepte dar chiar sa incurajeze relatiile sexuale cu mai multi parteneri (bineinteles sa fie si iubire, care oricum este chiar daca in masura mai mica - imbratisari, atingeri etc) si de ce sa blamam la infinit si sa le cream acestor oameni stari de frica, spaima, groaza, vinovatie doar ca sa ii facem sa se schimbe.

Ei nu se schimba oricum si doar le facem rau in viata asta, la moarte si dupa. De ce sa ii amenintam cu pedepse, boli, moarte si iad?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 16:21:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Cred in Dumnezeu si pe cat pot particip si eu la slujbe sau rugaciuni in cadrul bisericii.
Insa am o problema care consider ca este a marii majoritati a oamenilor, in special tineri, din ziua de azi.

De ce sunt permise din punct de vedere al Bisericii, relatiile trupesti doar in cadrul casatoriei? In Vechiul Testament precum si in islam sunt permise mai multe sotii, adica este legala poligamia.
De ce se interzic relatiile sexuale cu mai multe partenere / parteneri? Nu e normal ca dupa ce ai partenera / partener sa iti doresti o alta persoana? Nu e normal sa te plictisesti de aceeasi persoana mereu si mereu (e ca si cand ai manca acelasi fel de mancare, la un moment dat te scarbesti si nu mai vrei). Si asta, indiferent de cat de mult ai iubi acea persoana.
Eu nu zic sa nu mai iubim, dar nu se poate sa iubim mai mult? Chiar si trupeste, este tot o forma de iubire, chiar daca este considerata mai joasa.
De ce nu se legifereaza prostitutia?

Sa nu fim ipocriti, relatii sexuale in afara casatoriei, precum si prostitutie se practica oricum.
De ce numim aceste momente de iubire, de bucurie pentru oameni (care si asa se confrunta cu atatea greutati si asta ar fi singura lor placere de viata) desfranare?
De ce sa ii infricosam si sa ii facem sa se simta vinovati.

Personal imi place credinta si viata in biserica, dar singurul impediment care ma face sa merg mai departe este problema sexualitatii. De ce sa ne simtim rau pentru sexualitate?
Nu ar fi mai bine si pentru societate, ca oamenii sa fie mai impliniti. Nu ar mai fi frustrati si nu ar mai fi atatea conflicte.

Stiu ca exista si stari mai inalte la cei care sunt curati trupeste, dar noi ceilalti de ce sa ne fie mereu frica, groaza de pedeapsa lui Dumnezeu - pentru ca noi oricum nu ne putem schimba. De ce sa nu ne bucuram de ceea ce El ne-a daruit?

Biserica ar trebui nu numai sa accepte dar chiar sa incurajeze relatiile sexuale cu mai multi parteneri (bineinteles sa fie si iubire, care oricum este chiar daca in masura mai mica - imbratisari, atingeri etc) si de ce sa blamam la infinit si sa le cream acestor oameni stari de frica, spaima, groaza, vinovatie doar ca sa ii facem sa se schimbe.

Ei nu se schimba oricum si doar le facem rau in viata asta, la moarte si dupa. De ce sa ii amenintam cu pedepse, boli, moarte si iad?
Pe Crestin Ortodox vei gasi un articol foarte frumos al Parintelui Dumitru Staniloaie despre legamantul sacru al casatoriei.Vei fi lamurit!- il gasesti postat de mine pe topicul "Ce este permis intr-o casnicie"
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 25.10.2010 at 16:23:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 16:32:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu sunt acceptate de Biserica relatiile din afara casatoriei pentru ca prin ea, cei ce se casatoresc devin un singur trup.

Nu iubesti indeajuns, nu mai poti vedea pe cineva mai presus de persoana cu care te-ai casatorit. E adevarat, daca vezi in ea numai trup, atunci vei dori si alte trupuri. Dar ea nu este doar trup, descopera si cealalta parte a persoanei iubite si vei intelege pozitia Bisericii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 16:36:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Casatoria ca Sfanta Taina este chip al unirii dintre Hristos si Biserica Sa. Or, Unul este Mirele (Hristos) si una este Mireasa (Biserica).

Oricare alte situatii sunt fie pogoraminte (casatoria a doua, a treia etc.), fie pacate (adulter etc.). Noi, in general, fie schimbam chipul dragostei celei adevarate prin pacat, fie spre pacat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 16:40:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cate binecuvantari trimite Dumnezeu in casa in care taina nuntii este pretuita!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 16:51:42
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Cred in Dumnezeu si pe cat pot particip si eu la slujbe sau rugaciuni in cadrul bisericii.
Insa am o problema care consider ca este a marii majoritati a oamenilor, in special tineri, din ziua de azi.

De ce sunt permise din punct de vedere al Bisericii, relatiile trupesti doar in cadrul casatoriei? In Vechiul Testament precum si in islam sunt permise mai multe sotii, adica este legala poligamia.
Biserica uneste prin Sf Taina a Cununiei, oferind protectie cuplului la unirea trupeasca - patimi la greu, chiar daca placute noua. Adica cand faci sex in afara casatoriei poti avea parte de o posesie demonica cat tine de mare ! Nu esti protejat decat asa , casatorit in Biserica.
Ce a devenit normal si la moda nu este de folos..Tot ai capatat experienta in domeniu..Fi cuminte, profund, alege una si buna , te du la Biserica cu ea..

Mai citeste si aceasta, dar ca o trimitere la o extrema neplacuta tie, poate alegi calea de mijloc : http://florinm.wordpress.com/2010/10...na-nefolosita/

Last edited by IonelS; 25.10.2010 at 17:00:21.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 17:23:10
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Sa nu fim ipocriti, relatii sexuale in afara casatoriei, precum si prostitutie se practica oricum.
Daca se practica nu inseamna ca sunt si bune. Nu tot ce e permis este si de folos.

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
De ce sa ii infricosam si sa ii facem sa se simta vinovati.
Sentimentul de vinovatie se datoreaza constiintei omului.(constiinta e vocea lui Dumnezeu in om.
Ca Biserica aduce aminte omului ca e pacat desfranarea e altceva(asta trezeste constiinta).

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Stiu ca exista si stari mai inalte la cei care sunt curati trupeste, dar noi ceilalti de ce sa ne fie mereu frica, groaza de pedeapsa lui Dumnezeu - pentru ca noi oricum nu ne putem schimba. De ce sa nu ne bucuram de ceea ce El ne-a daruit?
Tot pacatuind ne afundam in noroi constiinta noastra si ajungem ca ea sa nu mai strige asa tare sii sa ne para in regula cand pacatuim. Dar nu poate fi redusa la tacere si tot ne mustra.

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
Ei nu se schimba oricum si doar le facem rau in viata asta, la moarte si dupa. De ce sa ii amenintam cu pedepse, boli, moarte si iad?
Daca noi nu vrem sa ne schimbam nu inseamna ca ceilalti oameni nu se pot schimba. Oricine se schimba, daca vrea, cu ajutorul lui Dumnezeu.
Hristos nu a venit sa ne ameninte cu iadul. El ne arata calea cea buna.
Pedepsele sunt consecinte ale faptelor noastre venite cu scopul de a ne indrepta.

La problema sexualitatii sunt destul de mute site-uri care trateaza problema asta din perspectiva crestin-ortodoxa si explica nelamuririle pe care le ai. Ca sa le gasesti, poti folosi Google.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 25.10.2010 at 17:33:24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 18:19:57
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

A troll is someone who posts inflammatory, extraneous, or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room, or blog, with the primary intent of provoking other users into a desired emotional response or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 18:56:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loveeverywhere75 Vezi mesajul
De ce sunt permise din punct de vedere al Bisericii, relatiile trupesti doar in cadrul casatoriei? In Vechiul Testament precum si in islam sunt permise mai multe sotii, adica este legala poligamia.
De ce se interzic relatiile sexuale cu mai multe partenere / parteneri? Nu e normal ca dupa ce ai partenera / partener sa iti doresti o alta persoana? Nu e normal sa te plictisesti de aceeasi persoana mereu si mereu (e ca si cand ai manca acelasi fel de mancare, la un moment dat te scarbesti si nu mai vrei). Si asta, indiferent de cat de mult ai iubi acea persoana.
Eu nu zic sa nu mai iubim, dar nu se poate sa iubim mai mult? Chiar si trupeste, este tot o forma de iubire, chiar daca este considerata mai joasa.
De ce nu se legifereaza prostitutia?
Pana la urma nimeni nu te obliga sa traiesti altfel de cum doresti,fiecare are aceasta libertate,cu consecintele spirituale de rigoare.
Da,daca privesti strict dpdv trupeste,te poti plicitisi si inca foarte repede,poti sari o viata din partenera in partenera si niciodata sa nu ajungi sa fii multumit,pentru ca interactiunea intre cele doua fiinte care se unesc are loc la un nivel superficial,daca ar avea loc la un nivel mai profund,crede-ma ca nu ti-ar ajunge o viata sa explorezi o relatie de cuplu si sa o aduci pe anumite culmi despre care probabil nu banuiai ca pot exista intre barbat si femeie.
Gandesti asa cum ai expus mai sus pentru ca nu privesti omul in intreaga sa complexitate,trup,minte si spirit,si rezonezi doar chimic si eventual mental cu cea in cauza.
In textul de mai sus vorbesti despre patima si nu despre iubire,de aceea domneste confuzia,insa,Iisus nu da buzna in viata nimanui,ne asteapta pe noi sa venim la El,daca dorim,daca nu,absolut nimeni nu ne constrange sa traim altfel de cum ne dorim.E alegerea noastra...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 19:49:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce Biserica interzice iubirea fizica poligama? Ca sa ramana Biserica! Iar familia crestina sa fie tot o mica biserica. Cu preocuparea de baza de a dobandi mantuirea, nu de a invata nu stiu cate pozitii de facut sex!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 21:51:24
Durerea fizica Florin-Ionut Generalitati 16 28.10.2011 16:47:19
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 22:25:56
Iubirea "Ilegala" in Biserica Lui Hristos...Si nu numai... savudanmihai Despre Biserica Ortodoxa in general 15 28.02.2011 01:23:44
Vaticanul interzice ecranizarea cartii lui Dan Brown DRAGOS 2012 Intrebari utilizatori 4 25.05.2010 12:40:30