Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.11.2010, 13:24:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să nu uităm că poate cel mai de preț dar pe care îl avem de la Dumnezeu este credința. De aceea, trebuie să ne rugăm mereu pentru ea, ori dacă deja o avem, să ne rugăm să fie întărită, de multe ori credința noastră fiind asemenea unei plante încă neviguroase, mereu la risc în caz de furtună.

Pe de altă parte, desigur că ideile heterodoxe trebuie mărturisite, altfel cum să ne vindece doctorul sufletelor ?
Da, cred ca ai dreptate in principiu: si problemele noastre de credinta, sovaielile, slabiciunile etc trebuie sa le marturisim, ca sa ne putem vindeca de ele.
Dar dupa parerea mea, nu un indreptar de spovedanie trebuie sa ne invete credinta.. Este o dovada a lipsei de cateheza in Biserica faptul ca s-a ajuns sa se scrie astfel de lucruri in aceste texte.
M-am uitat putin la inceput pe acest indreptar. Cred ca amesteca lucruri foarte bune cu pareri controversate. Nu este de loc acelasi lucru sa faci vraji (da, asta nu este un lucru contestat, a fost intotdeauna considerat pacat) si sa te tratezi cu homeopatie sau acupunctura.
S-a rasdiscutat pe alt fir despre asta: daca exista unii care cred ca sunt practici neconforme cu ortodoxia, exista alti crestin ortodocsi care nu vad nici o problema in a le practica. A pune asemenea lucru intr-un indreptar este dovada de manipumlare spirituala.
Parerea mea, desigur. Dar eu nu o scriu in vreun iundreptar.

Insasi principiul unui indreptar care ne da iluzia de a cuprinde toate pacatele posibile si in acelasi timp generalizeaza si se pierde in amanunte neimportante, in aceeasi masura, pentru toata lumea, mi se pare eronat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.11.2010, 13:49:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, cred ca ai dreptate in principiu: si problemele noastre de credinta, sovaielile, slabiciunile etc trebuie sa le marturisim, ca sa ne putem vindeca de ele.
Dar dupa parerea mea, nu un indreptar de spovedanie trebuie sa ne invete credinta.. Este o dovada a lipsei de cateheza in Biserica faptul ca s-a ajuns sa se scrie astfel de lucruri in aceste texte.
M-am uitat putin la inceput pe acest indreptar. Cred ca amesteca lucruri foarte bune cu pareri controversate. Nu este de loc acelasi lucru sa faci vraji (da, asta nu este un lucru contestat, a fost intotdeauna considerat pacat) si sa te tratezi cu homeopatie sau acupunctura.
:)
De aceea il prefer altor indreptare: este adaptat la modernitate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.11.2010, 13:54:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
De aceea il prefer altor indreptare: este adaptat la modernitate.
Este adaptat in sens rau: transeaza lucruri care nu ar trebui transate.
Asta numesc eu manipulare spirituala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2010, 14:17:56
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
De aceea il prefer altor indreptare: este adaptat la modernitate.
Dar,sa ma ierti,ce intelegi tu prin "indreptar" ?.Eu cred ca e o carte mai mica sau mai mare,scrisa de un preot sau de cineva care crede ca poate sa ne vina in ajutor,in a ne apropia de D-zeu ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2010, 16:41:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand vorbim despre indreptarul de spovedanie consider ca e bine sa luam aminte si la cest punct de vedere: "Arhimandritul Atanasie Anastasiou, staretul Sfintei Manastiri a Marii Meteore, numara, intr-un indreptar de spovedanie publicat de Editura Sophia, printre alte pacate, si rationalismul. Definit ca o "exagerata incredere in gandirea logica si in judecata noastra", rationalismul "nu este o conceptie filosofica, ci o mentalitate si o practica pacatoasa. Este, in esenta, ateism cu aparenta de crestinism. Este un pacat care contravine primei porunci a credintei, a dragostei si a nadejdii in Dumnezeu. Este acea atitudine din viata care ne face sa judecam toate numai cu mica si limitata noastra minte".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2010, 17:08:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand vorbim despre indreptarul de spovedanie consider ca e bine sa luam aminte si la cest punct de vedere: "Arhimandritul Atanasie Anastasiou, staretul Sfintei Manastiri a Marii Meteore, numara, intr-un indreptar de spovedanie publicat de Editura Sophia, printre alte pacate, si rationalismul. Definit ca o "exagerata incredere in gandirea logica si in judecata noastra", rationalismul "nu este o conceptie filosofica, ci o mentalitate si o practica pacatoasa. Este, in esenta, ateism cu aparenta de crestinism. Este un pacat care contravine primei porunci a credintei, a dragostei si a nadejdii in Dumnezeu. Este acea atitudine din viata care ne face sa judecam toate numai cu mica si limitata noastra minte".
Din Sf. Nicodim Aghioritul (o sa dau o vreme citate din el, ca acum sunt interesata de ce a scris el), despre Razboiul nevazut:
"Iubite frate, este asa de necesar a nu te increde in tine insuti, in acest razboi, ca fara aceasta, fii sigura ca nu numai nu vei izbuti a castiga victoria dorita, dar nici nu poti rezista catva timp. Aceasta sa se intipareasca in mintea ta. Fiindca de la Adam avem o mare conceptie despre noi insine. Totdeauna credem ca suntem ceva mai mult si credem ca ar fi o mare gresala sa ne socotim ca nu suntem nimic. Suntem ceva . E o prezumtie. E un defect greu de recunoscut, si care nu-i placut lui Dumnezeu Caruia ii place o patrunzatoare cunostinta de aceasta, cele mai sigure incredintari. Adica sa cunoastem ca orice har si virtuti vin numai de la El. El este "vistierul tuturor bunatatilor" si de la noi nu poate veni nimic placut, nici vreun lucru care sa-I placa, chiar daca acest adevar foarte necesar este lucrul dumnezeiestilor Lui maini pe care doreste sa-l dea iubitilor Lui prieteni, uneori cu inspiratie si iluminare, alteori cu lupte grele, amaraciuni, uneori cu ispita violenta de neinvins, alteori cu alte mijloace pe care nu le intelegem"

(el insista mult asupra neincrederii in sine versus incredere totala in Dumnezeu)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2010, 19:36:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Dar,sa ma ierti,ce intelegi tu prin "indreptar" ?.Eu cred ca e o carte mai mica sau mai mare,scrisa de un preot sau de cineva care crede ca poate sa ne vina in ajutor,in a ne apropia de D-zeu ...
Da , si nu numai , tinand cont de Invataturile Sfintilor Parinti ( vezi cele postate de Florin , Ana , Daniel . . . )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.11.2010, 00:26:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Un indreptar de spovedanie

Spovedania unui pacatos ,la aceasta adresa:

http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...a-unui-pacatos
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2010, 17:58:39
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Spovedania unui pacatos ,la aceasta adresa:

http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...a-unui-pacatos
multumim mult Daniel,

mie una chiar imi e de un real folos acest indreptar..cu tristete o spun ca am gasit aici descrise patimi cu care ma lupt dar pe care nu stiam cum sa le spun la Sfanta Spovedanie.

Multumesc inca o data.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.04.2011, 17:11:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Pentru cristina daciana

Voi posta aici raspunsul la o intrebare pe care sora Daciana a pus-o pentru a-si sustine punctul de vedere, nu pentru a afla cu adevarat.
Dar poate ii este de folos.

Citat:
Este pacat sa te ingrijesti de cum arati?

Este pacat sa faci curatenie? ( Ca tot vine sarbatoarea de Pasti...nu e un pacat oare sa acord atat timp facutului curat decat sa ma rog in acest timp? )
Raspuns:
Ingrijirea excesiva a locuintei apare in unele indreptare de spovedanie drept pacat. (Asa cum apare si ingrijirea excesiva a trupului cu scopul de a te mandri cu insusiri personale - frumusete, statut, bun gust etc..)

Parintele Paisie Aghioritul critica obiceiul femeilor de a da atentie impodobirii casei. El dadea drept exemplu preferarea unor farfurii inflorate (care servesc si incantarii simturilor), in locul unelor simple (care servesc doar scopului practic) si spunea ceva de genul (din memorie) ca nu ai cum sa-i dai toata inima lui Hristos, daca inima ta este impartita in dulapuri intre farfurii!

(Adica resursele sufletului omenesc sunt limitate si daca le indrepti spre lucruri, mai putina atentie dai lui Hristos).

Nu este un pacat sa ignori curatenia pt a te ruga (dar desigur poti spune rugaciunea in timp ce lucrezi).
Daca ai pocainta adevarata iti deschizi calea spre rai. Iar asta prin rugaciune se atinge.
Sau poti alege doar sa ai o casa curata.. atat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 19:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 17:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 23:28:11