Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1731  
Vechi 26.06.2021, 14:19:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu pot sa nu respect dogma ortodoxa!

Despre virgulele gramaticale le las altora..

Prefer sa ma tin de dogma Bisericii ca pentru virgule sunt suficienti sa le numere.
Reply With Quote
  #1732  
Vechi 26.06.2021, 21:31:29
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu pot sa nu respect dogma ortodoxa!

Despre virgulele gramaticale le las altora..

Prefer sa ma tin de dogma Bisericii ca pentru virgule sunt suficienti sa le numere.
Și cum te ții de ea? Mințind? Răstălmăcind textele scrise impecabil în limba română?

Nu te bate în piept cu virgulele, crezând că ești grozav dacă nu le iei în seamă. Ai auzit care e numele Domnului? ”Eu sunt Alfa si Omega, Începutul și Sfârșitul”. Deci iată o perfecțiune veșnică a întregii propoziții rostite și scrise, de la cuvinte, litere până la semnele de punctuație și spațiile libere, de la aliniatul de început și pâna la punctul final (Amin).

Omul ar vrea și el să pară asemenea Domnului când vorbește sau scrie și pentru asta începe să se autocorecteze cioplind și finisând tot ce spune și ce scrie, la infinit, doar pentru mândrie și slavă deșartă de la oameni și de la lume. Cad și eu în acest prost obicei dar totuși nici n-aș vrea să las după mine dâre de maximă rușine lingvistică.

Cum deci te ți de dogmă? Mințind și răstălmăcind scripturile împreună cu tot felul de batjocuritori? Cum? Nepăsându-ți de adevăr și de textul scris? Cum te ți de dogmă dacă nu vrei să o respecți?

Ai auzit de faptul că Duhul Sfânt Mângâietorul e o Persoană, al treilea Ipostas al unicului Dumnezeu, după Tatăl și după Fiul și că El este Duhul Adevărului?

Cum deci respecți tu dogma dacă minți și dacă amăgești cititorii călcând în picioare textul pe care îl citezi răstălmăcindu-L spre a ta pierzare?

De fapt nu respecți dogma ci minți că o respecți.

Te-am urmărit. Tot forumul l-ai umplut cu minciuni și răstălmăciri și cu interpretări viclene, cu echivalențe răstălmăcite ale textelor postate de alții.

Ia o pauză. Ți-ai face un bine.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 21:33:33.
Reply With Quote
  #1733  
Vechi 26.06.2021, 23:05:26
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Talking

@gpalama. Nu-mi bat capul cu Moroco! :)))))) poate sa ma atace cat vrea. Eu nu am facut nimic rau aici!

@GMihai (unde ti-e comentariul?) Vreau si eu popcorn de la tine :))))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #1734  
Vechi 26.06.2021, 23:28:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
minciuni și răstălmăciri și cu interpretări viclene, cu echivalențe răstălmăcite ale textelor postate de alții.

Ia o pauză. Ți-ai face un bine.
Ai un defect profesional vrei sa poti numara toate virgulele. Spor, poti sa iti dedici toata viata numararii virgulelor

Daca viata ta si dreptatea ta sta in cat de corect sunt pise virgulele mele atunci spor la a-ti scoate praful din ochi.

Legat de minciuni si defaimari cred ca Moroncelul este contribuitorul #1 al forumului pe tema halucinatii nebunie sectarism paranoia si visare mistica. Un caz patologic sustinut furibund de o persoana cu probleme, dereglat recunoscut de mai multi de pe forum.

Asa ca esti in barca lui Moroncel, asuma-ti oala de noapte pe care colegul tau o plimba si o impartaseste din belsug pe toate threadurile.

Pentru ca invatatura lui este si a ta si e doar un continut din oala de noapte numita nip.

Lasa-ma cu textele vezi-ti de barnele din ochii tai. De toxicitatea amicului tau si a pozitiei tale. E cu mult mai grava decat toata lista mea de virgule lipsa. Verifica-ti te rog barna din ochi.

Iar asta cu Duhul Sfant, daca la voi teollgia e facuta de toate babele online si e postata de teoloaga "lelita nu stiu cum" atunci va meritati ce lasati in urma confuzie si mizerie.

Dar si asa nu e gresit ce s-a zis acolo ca sunt in opera voastra "dogmatica" suficiente nebunii incat sa fiti mai rai decat arienii.

Last edited by gpalama; 26.06.2021 at 23:30:42.
Reply With Quote
  #1735  
Vechi 26.06.2021, 23:49:36
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@gpalama. Nu-mi bat capul cu Moroco! :)))))) poate sa ma atace cat vrea. Eu nu am facut nimic rau aici!

@GMihai (unde ti-e comentariul?) Vreau si eu popcorn de la tine :))))
Mie imi pare că ai dezinformat și că @Moroco te-a prins cu minciuna. Nu ai răspuns, nu ai clarificat.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1736  
Vechi 26.06.2021, 23:52:52
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
..........
Hai ia o pauză. Nu-ți dai seama că ești obosit? Am scris ceva important și serios. Din ce ai postat rezultă că n-ai înțeles nimic.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #1737  
Vechi 27.06.2021, 00:25:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Hai ia o pauză. Nu-ți dai seama că ești obosit? Am scris ceva important și serios. Din ce ai postat rezultă că n-ai înțeles nimic.
Esti foarte grav si serios.

Prea serios.

Vad ca iti pui toata viata in virgule si semne de punctuatie.

Cred ca tu ar trebui sa te deconectezi putin de la... numaratul virgulelor. Arata ca esti prea "cuplat".

Ti-am raspuns partial nu cred ca ai fost tu atent. Poate numarai virgule intre timp.

Cred ca si Moroncel si tu aveti ceva defecte nu am gasit nici un nipist pe o linie normala. Ala cu teoriile si abutelile tu cu virgulele. Cred ca e conditie de intrare in nip sa ai vreo obsesie in vreo directie.
Reply With Quote
  #1738  
Vechi 27.06.2021, 00:56:44
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Mie imi pare că ai dezinformat și că @Moroco te-a prins cu minciuna. Nu ai răspuns, nu ai clarificat.
Nu m-a prins cu nimic. Nu trebuie sa explic nimic, nu dau satisfactie persoanelor care imi jignesc preotii si dezaproba invataturile lor (adica cum isi permite el sa judece un preot pe care nu l-a cunoscut niciodata? Thread cu Postul Negru) E simplu sa instalati TikTok si sa va uitati voi insiva. Cautati La Bara De search ce vreti. Ii gasiti acolo pe protestanti cu trambitele si pecetile lor... Cu apocalipsa.. Etc
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 27.06.2021 at 01:18:43.
Reply With Quote
  #1739  
Vechi 28.06.2021, 17:10:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu m-a prins cu nimic. Nu trebuie sa explic nimic, nu dau satisfactie persoanelor care imi jignesc preotii si dezaproba invataturile lor (adica cum isi permite el sa judece un preot pe care nu l-a cunoscut niciodata? Thread cu Postul Negru) E simplu sa instalati TikTok si sa va uitati voi insiva. Cautati La Bara De search ce vreti. Ii gasiti acolo pe protestanti cu trambitele si pecetile lor... Cu apocalipsa.. Etc
Pai alea nu sunt Trambite ci ei rastalmacesc Apocalipsa, stiu ei cand vine sfarsitul, cand este scris ca asta va veni ca un hot. N-au cum sa stie si sa calculeze! Daca ar stii stapanul casei cand vine hotul s-ar pregati cu o zi doua mai inainte si ar sta la panda si s-ar prezenta sfant ca un ipocrit. Pana atunci nu i-ar pasa de nimic si ar face orice ca nu i-ar pasa.

Dragul meu, cand vii cu o minciuna trebuie sa aduci si sa dai probe sau sa explici si sa nu lasi sa planeze tot felul de aiureli cum ca Cele 7 Tr. Ap. ar fi promovate pe tiktok de neoprotestanti. Ti-am explicat ca m-am intalnit cu multi neoprotestanti care ma abordau pe strazi si niciunii nu au crezut. Deci NEOPROTESTANTII nu cred in Cele 7 Tr.Ap.!!!

Pe de alta parte iarasi dezinformezi si de asta am zis ca o sa-ti creasca nasul, codita, urechi si copitute de magarus pentru ca zici ca jignesc, judec si dezaprob invataturile preotilor. Nu i-am judecat!!! Tu m-ai judecat sustinand atunci cand ti-am aratat ca postul negru se tine asa cum a fost lasat de sfintii Apostoli ca gresesc. Cine largeste Calea e eretic. Ti se pare ca ereticii apusului sau neoprotestantii tin posturi negre dupa cum ti-am zis eu ca se tin?

Daca unii preoti chiar ortodocsi au largit Calea, eu ii judec sau faptele lor ii acuza?

Eu nu judec pe nimeni caci Domnul meu nu a venit sa judece pe nimeni si nici sa dea cu toiagul ci sa caute pe oaia pierduta si s-o readuca inapoi in turma, la pasune si la apa, s-o repuna pe Cale. Dar te intreb, are El voie sa-Și mustre slujitorii Sai?

Daca ti-am zis un adevar, ca preotii de azi nu-ti mai dau de carat o galeata cu apa vie ci doar o canita caci au largit Calea, nu vor sa-si piarda clientii cand le-ar cere sa duca o galeata in timp ce ei s-au facut ca butoaiele si propovaduiesc postul negru dupa ceas, atunci tu ma gasesti pe mine de om rau, pe mine care te invat dupa adevarata Invatatura ca sa mergi pe adevarata Cale stramta si sa nu te amagesti?

Nu-s eu dusmanul tau si nici al preotilor sau duhovnicilor tai ci voi va luati unii dupa altii in lepadarea Caii, singura care duce la Viata si la impacare cu Dumnezeu.

Deci esti capabil sa-mi spui si mie ce Trambite Apocaliptice promoveaza neoprotestantii pe TikTok? Cine sunt, cum le cheama pe Trambite. Linkuri, citate, etc.

Hai, te rog. Stii ce a patit Pinochio. Daca nu, atunci poate stii ce a patit Smegol!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2021 at 17:23:39.
Reply With Quote
  #1740  
Vechi 29.06.2021, 00:43:49
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 391
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Le-am spus ca da, Implinirea Apocalipsei a inceput in Romania imediat dupa primul razboi mondial. (in 1922 odata cu aparitia ziarului ortodox Lumina Stelelor si a fost confirmat acest inceput Apocaliptic cand s-a aratat sf. Cruce de Lumina pe CER deasupra Greciei in 1925 (ce-i in paranteza nu le-am spus)). Le-am explicat cine sunt Cele 7 Tr.Ap. si niciunii nu au vrut sa creada si s-au suparat si au incheiat discutia cu mine.
O sa cam deviez de la subiectul cu icoanele un pic aici!

Hai sa iti zic ceva dar poate nu ma crezi. Sfarsitul particular a inceput dupa rastignirea lui Iisus!

Tie o sa iti explic exact cum scriam anumite comentarii pe tiktok la protestanti!

De secole oamenii asteapta venirea inapoi a Domnului! Numai Dumnezeu-Tatal va sti ziua cand va veni sfarsitul cu adevarat, adica Apocalipsa, si a doua venire a lui Iisus. Deci de pe timpul Cruciadelor (si dinainte), Epocii Intunecate, lumii moderne, si cea contemporana de acum....lumea tot zice ca a venit sfarsitu lumii, a venit a venit, dar NU S-A IMPLINIT niciodata!

Sfarsitu lumii mai vine cand vrea Domnu, poate sa fie maine, peste 1 an, peste 10 ani, 100 ani, 10000 ani, 1 milion de ani. (Nu ca se apropie cum spun protestantii) De-a lungul secolelor liderii statelor se chinuiau sa ghiceasca cine e antihristu, si dadeau vina pe x si y.....nu era nimeni nici un antihrist. Nici macar Hitler nu a fost antihrist! Nimeni! poate sa vina antihristu si peste mii de ani... Eu mai vad pe alte threaduri aici pe forum, de unele persoane care zic ca suntem in zilele de pe urma, ca vine antihristu in 2031 ca nush ce nush ce.. Sfarsitu lumii poate veni cand vrea Domnu. Iar zilele de pe urma pot sa dureze cat vrea Domnu ....10 sau 100 sau 1000 sau 10000/1000000 de ani.

Sfarsitul planetei cu adevarat va veni peste cateva miliarde de ani cand Soarele isi va consuma tot Hidrogenul Nuclear si va deveni un Gigant Rosu! Asta e un fapt STIINTIFIC! Bine in cealalta dimensiune a Pamantului, unde presupun ca va fi Cetatea Domnului nu o sa fie afectata, ca na e alta dimensiune mai complicata de inteles dar unde tot timpul va fi zi (aici chiar nu stiu multe despre Imparatia Domnului, unde (ca loc) si in ce circumstante va fi, eu doar dau cu presupusul)!

Baietii protestanti spuneau ca noi am ajuns acum in zilele noastre la a 5-a pecete la cate se intampla prin lume, si ca la a 6-a o sa crapam cat de curand....bun informatie de ultima ora, de la moartea lui Iisus si cand a inceput sa fie propovaduit crestinismul in antichitate, multi crestini au fost prigoniti pentru religia lor unde asta se spune la a 5-a pecete, asuprirea crestinilor pentru religia lor. Pecetea a 5-a a inceput din Antichitate, nu din lumea moderna de acum, si poate sa dureze sute de ani de acum incolo cat vrea Domnu, cand se va decide sa aduca Sfarsitu intr-un final! NEWS FLASH! Despre astea vorbeam pe tiktok cu ei!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 29.06.2021 at 01:07:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare