Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2010, 17:42:44
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Cu riscul ca o sa-mi sara iar in cap marii credinciosi ai acestui forum am sa va fac o marturisire, dar nu inainte sa mentionez ca nu contest sub nici o forma duhovnicia si starea de sfintenie a pr.Gheron Iosif Vatopedinul.

Tatal meu nu a fost un om credincios asa cum stim noi ca trebuie sa fie un crestin, nu mergea la biserica si nu se ruga, a fost operat de cancer de colon in 2007...a fost o reusita absoluta, si-a revenit total dar vineri pe 26 decembrie 2008, la ora 11 dimineata, in timp ce se pregatea sa plece intr-o vizita la bunici impreuna cu mama mea, a murit brusc in timp ce vorbea cu mama. A facut comotie cerebrala. OK!!!
Din momentul in care ne-am revenit cat de cat din soc si am realizat ca nu exista cale de intoarcere, am inceput pregatirile de inmormantare...tata deja capatase culoarea mortului cand a fost imbracat si pus in sicriu...eu eram cea care se ocupa sa-i faca actele si cumparaturile...vineri mai spre seara am ajuns acasa...cumparasem printre altele si o iconita sa i-o pun pe maini...cand m-am dus la el, nu mai era nimeni in camera, am inmarmurit...tatal meu era rosu in obraji si zambea...il lasasem cu paloarea mortului si l-am gasit rosu in obraji si cu zambetul pe buze, prima mea reactie a fost de spaima, am crezut ca va deschide si ochii, dar n-a fost sa fie...am poze si dinainte sa se intample asta dar si cu aceasta transformare...
Afara era un ger cumplit...in ziua de luni l-am inmormantat...incepuse sa bata vantul si oarecum sa ninga...tata a fost scos din casa, bagat in biserica si apoi dus la cimitir...nu s-a schimbat absolut deloc cand a luat contact cu aerul de afara...l-am bagat in mormant zambind si rosu in obraji...de asemeni am poze...deci pot dovedi oricand ca tot ce spun e adevarat.
Nu va mai spun ca lumanarile lui stateau aprinse si ardeau pana la capatul infipt in pamant sau ulterior in zapada fara sa se stinga...pomenile si parastasele lui au fost facute fara nici o greutate...inclusiv inmormantarea. In conditiile in care nu am avut loc de veci, a murit a doua zi de Craciun intr-o zi de vineri...nu pot sa spun ca ne scoteau banii afara din casa, si totusi am rezolvat cu actele, cu locul de veci, cu inmormantarea si pomana intr-o maniera pe care niciodata nu am sa o pot intelege...parca usile erau deschise special pentru el si totul s-a rezolvat de la sine.
Cum sa interpretez eu toate astea???
Multumim pt impartasirea acestui lucru intim! Odihneasca-se in pace.DAca nu se ruga si nu mergea la biserica ,poate ca sufletul dumnealui era curat,sau cel putin pe placul Domnului.Cine stie de cate ori s-a rugat in gand pt tine si mama ta! Oricum ar mai fi o explicatie .Rugaciunile tale si ale mamei tale pt dumnealui.Dumnezeu ia in considerare si rugaciunile copiilor pt parinti.
Dumnezeu stie ce,de ce,imi pare rau ca nu iti pot oferi un raspuns,insa iti multumesc inca o data pt istorisire.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2010, 17:46:40
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Miracol in Muntele Athos
august 14, 2009 de simplyxpress

Uimitoarele fotografii se gasesc AICI:

http://vatopaidi.wordpress.com/2009/...from-eternity/
multumesc pt postare,a fost pt prima data cand am auzit de asa ceva si am avut onoarea sa si vad acum in fotografii.Pare ca zambeste amuzat de noi ,l-au gadilat cand l-am imbracat :)) glumesc.Dumnezeu stie ce i-o fi spus sau aratat calugarului de zambea.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2010, 18:07:14
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Clausi

discutia ta cu Andrei mi se pare "putin" macabra.
O sa o continui cerindu-mi scuze pentru lucru asta.
Faptul ca cineva nu putrezeste nu inseamna ca-i sfint!
Nu inseamna nici ca nu-i!
Sa lasam mortii sa se odihneasca.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2010, 19:39:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Acum mai nou s-a constatat ca foarte multa lume nu mai putrezeste si se pare ca este din cauza concentratiei mari de conservanti pe care-i bagam in noi e-uri si alte aditive-gunoaie de facut profituri rapide si stabile!.

In curind sfintenia o sa se defineasca ca fiind in cei CARE PUTREZESC, si o sa insemne ca au trait o viata curata, mincind sanatos, chiar daca si simplu, seminte si verdeturi din gradina...dar macar putrezesti, nu ramii ca marfa pe raft! ...sub forma de cipsuri si Coca Cola imbibate cu conservanti de raft!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2010, 20:32:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
discutia ta cu Andrei mi se pare "putin" macabra.
O sa o continui cerindu-mi scuze pentru lucru asta.
Faptul ca cineva nu putrezeste nu inseamna ca-i sfint!
Nu inseamna nici ca nu-i!
Sa lasam mortii sa se odihneasca.
:))))))) Marius dar povestea mea se refera exact la momentul decesului si a tinut 3 zile cat l-am tinut in casa...acum ca e macabra sau nu aceasta povesete, totusi tine de realitate...in rest eu sper ca tata deja a putrezit...in aceasta iarna se vor implini 2 ani de la nefericitul eveniment si chiar imi doresc sa fie putrezit...ca daca se intampla invers pt mine ar fi socant in sens negativ...nu m-as gandi o secunda ca sa-l consider sfant, chiar nu am cum tinand cont de viata lumeasca pe care a dus-o dar foarte cinstita fata de cei din jurul lui...in fine.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2010, 20:39:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
Multumim pt impartasirea acestui lucru intim! Odihneasca-se in pace.DAca nu se ruga si nu mergea la biserica ,poate ca sufletul dumnealui era curat,sau cel putin pe placul Domnului.Cine stie de cate ori s-a rugat in gand pt tine si mama ta! Oricum ar mai fi o explicatie .Rugaciunile tale si ale mamei tale pt dumnealui.Dumnezeu ia in considerare si rugaciunile copiilor pt parinti.
Dumnezeu stie ce,de ce,imi pare rau ca nu iti pot oferi un raspuns,insa iti multumesc inca o data pt istorisire.
Doamne ajuta!
Draga mea acum se pot face multe comentarii si interpretari pe un asemenea subiect...eu cand am postat am vrut sa scot in evidenta subiectul acestui topic...in rest chiar ca doar Dumnezeu stie de ce si ce....

Eu ma bucur daca aceasta postare a fost de folos sufletesc cuiva...in rest nimic mai mult.
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2010, 20:40:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acum mai nou s-a constatat ca foarte multa lume nu mai putrezeste si se pare ca este din cauza concentratiei mari de conservanti pe care-i bagam in noi e-uri si alte aditive-gunoaie de facut profituri rapide si stabile!.

In curind sfintenia o sa se defineasca ca fiind in cei CARE PUTREZESC, si o sa insemne ca au trait o viata curata, mincind sanatos, chiar daca si simplu, seminte si verdeturi din gradina...dar macar putrezesti, nu ramii ca marfa pe raft! ...sub forma de cipsuri si Coca Cola imbibate cu conservanti de raft!
:)))))) Bravo Andrei...fff faina interpretarea ta, si cred ca si adevarata pana la urma :)))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2010, 10:04:45
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hai sa fim offtopic

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In curind sfintenia o sa se defineasca ca fiind in cei CARE PUTREZESC, si o sa insemne ca au trait o viata curata, mincind sanatos, chiar daca si simplu, seminte si verdeturi din gradina...dar macar putrezesti, nu ramii ca marfa pe raft! ...sub forma de cipsuri si Coca Cola imbibate cu conservanti de raft!
Sfintenia nu o sa se defineasca niciodata prin ce am mincat sau nu.
Pe undeva vorbeai de obsesia Apocalipsei, observ la tine si la majoritatea o obsesie a conservantilor, a mincarii biologice, o adevarata E-fobie.
Nu-i de mirare cind vezi cit de putini tarani (adica persoane care stiu cum se produce mincarea) au ramas.
Mai oameni buni nu va mai faceti iluzii cu mincarea "curata"
La numarul de locuitori ai planetei am murii cu totii de foame daca am produce fara insecticide, ingraseminte, hormoni, antibiotice samd.
Ca sa traim cu toti "curat" este nevoie ca aproape fiecare sa-si produca mincarea si nici macar in conditiile acestea nu ar mai fi "curata"; solu, apa, aerul toate sint contaminate si contamineaza la rindul lor.
Vinetele alea frumoase, rosiile, cartofii cumparati de la tarani sint pline de chimicale, antibiotice, insecticide.Provin din soiuri manipulate genetic. Cum credeti voi ca s-ar mai renta cit de cit productia agricola altfel? Cine ar mai putea platii un astfel de produs? Cui i-ar mai trebuii? Cei mai in virsta stiti ca un mar nu arata nici pe departe ca merele de pe tejghelele de astazi. Merele "bio" nu sint uniforme, sint mici,au pete, viermi! Nu cred ca cineva le cumpara tintit pe acelea la pret dublu (cel putin) fata de cele frumoase!
Multe dintre "E"-urile atit de ingrozitoare sint adesea substante inofensive va poate spune orice chimist. Desigur nu toate si desigur ne-am lipsii cu drag cu totii de ele dar nu se mai poate!
Cred insa ca dati prea mare importanta la lucru acesta. "Nu ce intra in gura spurca pe om!" O sa murim mai repede din cauza alimentelor acestea. Posibil dar putin probabil, tarile dezvoltate au o medie mai mare de viata decit tara noastra.
O sa ne imbolnavim! Posibil si probabil, dar in boala /moarte mai are si Dumnezeu un cuvint de spus!
Pe de alta parte nu o sa mai traim 100 de ani! Ei si?
Daca sintem crestini si credem in Dumnezeu faptul ca vom murii mai repede ar trebuii sa ne bucure. O sa fim mai repede ACASA linga Iisus.
Incep sa-i inteleg pe atei cind spun ca noi crestini nu sintem credibili pentru ca prea ne este frica de moarte! Cam asa este, ca doar avem spaima asta de "otravirea prin alimente" nu de frica raspunsului la judecata ci de a mortii!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2010, 10:11:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...dar macar putrezesti, nu ramii ca marfa pe raft! ...sub forma de cipsuri si Coca Cola imbibate cu conservanti de raft!
Si daca nu putrezesti, ce-i?
Uite eu sint convins ca nu o sa putrezesc si nici viermii nu o sa ma manince si nu-mi fac nici un fel de problema!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.08.2010, 11:06:13
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si daca nu putrezesti, ce-i?
Uite eu sint convins ca nu o sa putrezesc si nici viermii nu o sa ma manince si nu-mi fac nici un fel de problema!
Stii tu viitorul? Nu cred ca ai temei sa fii convins.
Eu cred ca nu ar trebui sa ne gandim la asemenea detalii, la ce se va intampla cu trupul etc. Mai bine ne facem griji ce se va intampla cu sufletul dincolo...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele Athos geo.nektarios Calugarul 34 03.07.2013 16:41:20
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 20:21:24