Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2013, 00:05:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Un pescar i-a dus un peste pescuit duminica unui calugar din Athos. Spre mahnirea lui, nici macar pisica monahului n-a vrut sa-l manance, din cauza ca era pecuit dunminica!
S-a încercat și cu câinele, dar degeaba. Nici porcul nu a vrut să-l mănânce. Nici măcar focul nu l-a primit. Cu atât mai puțin viermișorii, fierăstraiele cuminți și sidefii.
Așa încât îl putem vedea și azi zâmbind tăcut, ca orice pește, în Muzeul Tuturor Superstițiilor Lacrimogene.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2013, 00:32:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
S-a încercat și cu câinele, dar degeaba. Nici porcul nu a vrut să-l mănânce. Nici măcar focul nu l-a primit. Cu atât mai puțin viermișorii, fierăstraiele cuminți și sidefii.
Așa încât îl putem vedea și azi zâmbind tăcut, ca orice pește, în Muzeul Tuturor Superstițiilor Lacrimogene.
Cred că Antonia ne-a spus o povestioară scurtă cu tâlc , așa pentru cei mcuți și neajutorați . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 30.09.2013 at 00:37:07.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2013, 10:26:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
S-a încercat și cu câinele, dar degeaba. Nici porcul nu a vrut să-l mănânce. Nici măcar focul nu l-a primit. Cu atât mai puțin viermișorii, fierăstraiele cuminți și sidefii.
Așa încât îl putem vedea și azi zâmbind tăcut, ca orice pește, în Muzeul Tuturor Superstițiilor Lacrimogene.
Cand voi gasi istorisirea cu pricina, am s-o postez, ca sa vada toata lumea daca e vorba despre o superstitie sau despre o minune dumnezeiasca. Si sa ma dumiresc si eu.

Eu credeam ca sfintii din Athos nu mint, dar, daca mint si ei, mint si eu.

Uite, am mai gasit ceva:

http://filida.wordpress.com/2009/02/...a-de-duminica/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2013, 11:05:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Abia aștept duminica ca să merg la Sfânta Liturghie. Și îmi face plăcere ca duminica să mă odihnesc/ relaxez, să citesc ceva adecvat... Nu spăl duminica și nu fac curat în această zi... Dar, dacă e cazul, merg la serviciu (de obicei pentru că mi se solicită, iar mai rar din proprie inițiativă), fac cumpărături...aa, și mă mai și spăl pe deasupra :-) nu prea înțeleg eu interdicția de a ne spăla pe cap în zilele de sărbătoare...

Programul de muncă pe care îl am este destul de încărcat, pentru a avea interdicții și duminica. Lucrurile ar trebui să vină în mod natural (mersul la biserică și celelalte fapte în spirit creștin) - și asta nu numai duminica - dacă doar ne supunem unor reguli/ interdicții, fără trăirea interioară pe măsură, la ce ne folosește?

Last edited by Annyta; 30.09.2013 at 12:50:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2013, 11:22:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa ma ierte Dumnezeu, dar eu nu inteleg.
Articolele astea sunt tare ciudate.
Acesta ultimul despre munca intelectuala este scris de o femeie/fata necunoscuta. Cine estea ea si ce cunostinte de credinta are?
Pentru ca nicaieri nu da macar o explicatie.

Ce intelegea ea si ce sa intelegem noi prin munca intelectuala acum?
Ce anume avem totusi voie sa facem duminica si in sarbatori si ce nu?
Iarasi lipseste un moderator preot sau teolog care sa ne lamureasca.
Incercati si voi si intrebati-va duhovnicul. Mai ales Antonia. Desi cred ca are un duhovnic calugar, foarte aspru. Si la manastire o fi altfel.

Si unde scrie in scripturi despre aceasta tema?
Eu am explicat cum scrie in pilda aceea din Sf. Evanghelie cu omul vindecat in ziua de sabbat. Si am spus si cum ar fi lucrurile in ziua de azi.

Am convenit ca dimineata trebuie sa mergi la slujba sau macar sa-ti faci rugaciunile.

Munca intelectuala inseamna multe, nu numai o profesie (lucru la birou sau PC).
Munca intelectuala inseamna si: citit, studiat ceva pentru placerea ta, cantat la un instrument, pictat. Implica minte si suflet si indemanare.

Daca este sa o luam adliteram nu avem voie nici sa citim din cartea de rugaciuni si nici preotul n-ar trebui sa munceasca duminica sau in sarbatori.

Si copiii si studentii au voie sa invete pentru examene/lucrari duminica?
Avand in vedere cata treaba si alergatura este in timpul saptamanii, duminica este ziua linistita in care poti sta si studia.

Si eu stiu ca in scriptura zice ca Dumnezeu in a saptea zi s-a odihnit.
Pai daca ne gandim bine a merge la biserica la slujba nu inseamna odihna.

Asa nu mai incalzim nici mancarea, nu mai spalam vasele. Fac bine iudeii.

Despre parintii din Athos eu nu stiu, ca sunt femeie. Dar daca macar ei ar explica niste lucruri, nu doar sa trimeata povestioare, ca sa intelegem si noi ceva.

Cu pescuitul este o diferenta dupa cum am mai spus: una este sa fii pescar profesionist si sa muncesti duminica la navoade si alta sa mearga nenea Ghita la balta cu familia si sa prinda un peste ca sa-l manance impreuna.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2013, 11:43:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
le impart dupa volumul de munca, daca sunt lucruri ce implica munca fizica, de exemplu tamplarie, zidarie, cusut sau gatit, mi s-ar parea ca e pacat sa lucrezi; dar daca sunt lucruri care sunt usor de facut, precum sa imi cumpar de mancare in una din cele doua zile libere de la lucru, sau sa imi fac patul, le-as percepe ca fiind permisibile, intrucat lipsa lor m-ar face lenes sau iresponsabil. Gresesc oare?
Cusutul implica tot atata munca fizica cat si a face patul sau mai putin decat cumparaturile.
La fel de lens si iresponsabil devii si daca nu faci patul o zi pe saptamana sau zidarie.

Eu zic ca lucrurile ar trebui sa stea cam asa:

1. Participarea la Sf. Liturghie
In acest caz, duminica trebuie sa inceapa de sambata seara. Nimic din ce faci sambata seara sau ai putea lasa pe duminica, sa nu te opreasca sa fii prezent la Sf. Liturghie, pe cat posibil de la prima ora.

2. Ceea ce faci dupa Sfanta Liturghie sa nu fie in contradictie cu participarea la ea si mai ales sa nu fie de natura sa stearga impresia ramasa de la aceasta participare

3. Daca ai posibilitatea sa participi dupaamiaza la o cateheza sau altceva care tine de viata bisericii (a ajuta pe cei in nevoi) - nici o alta activitate nu trebuie sa prevaleze.
Aici s-ar incadra incluziv timpul petrecut cu familia si pentru care restul saptamanii cu singuranta nu este suficient.

Altceva nu mai vad, cred ca orice altceva este permisibil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2013 at 11:50:16.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.09.2013, 11:44:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
S-a încercat și cu câinele, dar degeaba. Nici porcul nu a vrut să-l mănânce. Nici măcar focul nu l-a primit. Cu atât mai puțin viermișorii, fierăstraiele cuminți și sidefii.
Așa încât îl putem vedea și azi zâmbind tăcut, ca orice pește, în Muzeul Tuturor Superstițiilor Lacrimogene.
E chiar poetic. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.09.2013, 12:24:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
Este pacat sa fac duminica lucruri care nu implica un volum de munca fizica sau intelectuala, de ex sa ma barbieresc, sa fac cumparaturi pt sapt viitoare, sa imi fac ordine in agenda, sa citesc? Sunt lucruri care daca nu le-as face at cand am nevoie, mi-ar da peste cap planurile de zi cu zi. Va multumesc anticipat pt pareri
Nu este pacat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.09.2013, 12:47:42
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Abia aștept duminica ca să merg la Sfânta Liturghie. Și îmi face plăcere ca duminica să mă odihnesc/ relaxez, să citesc ceva adecvat... Nu spăl duminica și nu fac curat în această zi... Dar, dacă e cazul, merg la serviciu (de obicei pentru că mi se solicită, iar mai rar din proprie inițiativă), fac cumpărături...aa, și mă mai și spăl pe deasupra :-) nu prea înțeleg eu interdicția de a ne spăla pe cap în zilele de sărbătoare...

Programu de muncă pe care îl am este destul de încărcat, pentru a avea interdicții și duminica. Lucrurile ar trebui să vină în mod natural (mersul la biserică și celelalte fapte în spirit creștin) - și asta nu numai duminica - dacă doar ne supunem unor reguli/ interdicții, fără trăirea interioară pe măsură, la ce ne folosește?
Nici eu nu inteleg de ce unii spun ca este interzis sa ne spalam duminica. De unde provine aceasta idee, stie cineva?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.09.2013, 12:54:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu este pacat.
Acum depinde fiecare si cum simte. Daca ne mustra constiinta, eu zic ca e mai bine dacat sa credem ca nu am gresit cu nimic si ca suntem aproape de sfintenie. Si mie mi se intampla sa fac cumparaturi duminica sau sa lucrez sambata seara dupa apusul soarelui. Dar scriu pe biletul de spovedanie

Daca am gresit, e corect sa ma smeresc, nu sa caut indreptatire pentru pacatul mai mare sau mai mic. Daca ma smeresc pentru pacate din ce in ce mai mici, constiinta mea ma ajuta sa nu intrec masura. Daca ma indreptatesc pentru pacate din ce in ce mai mari, constiinta devine imuna fata de pacat.

Cum sa pot ajunge sa spun cu convingere ca sunt cea mai pacatoasa dintre toti daca ma indreptatesc si refuz sa-mi vad pacatele cu vorba, cu fapta si cu gandul? Iar fara smerenie nu exista mantuire. ,,Nisipul, frate, nisipul! Si acela innegreste haina Botezului!'' Acestea sunt cuvintele adresate de un calugar din Athos, unuia care considera ca, devenind calugar, nu mai are pacate.

Da, e pacat, dar iarta-ma, Doamne, ca sunt neputincioasa si lenesa si nu m-am ingrijit de ieri sa-mi cumpar cele necesare. Da, e pacat, Doamne, dar iarta-ma ca sunt lacoma si vreau sa castig timp pentru a agonisi mai multi bani si atunci fur din timpul dedicat faptelor bune ( vizite sau milostenii la orfelinate, spitale, saraci), rugaciunii si citirii cartilor sfinte.
Reply With Quote
Răspunde